Podľa porovnania DefenseUpdate, by ich vzájomný súboj netrval ani hodinu. Experti vyhodnotili tri hlavne príčiny drvivej americkej prevahy a porovnali, prečo je Liaoning nepoužiteľná pri strete s USS Ronald Reagan.
Konštrukcia a kapacita
Liaoning je sovietská lietadlová loď Varjag, ktorú Číňania kúpili za 20 miliónov dolárov od Ukrajiny pod zámienkou vybudovania plávajúceho kasína v Macau. Loď tam nikdy nedorazila, a rovno ju odtiahli do Dalian Shipyard v Číne, kde ju začali rekonštruovať na prvú čínsku lietadlovú loď. Má výtlak 60 tisíc ton. Na pohon slúžia parné turbíny poháňané mazutom.
USS Ronald Reagan je deviata lietadlová loď triedy Nimitz. Ma nukleárny pohon a výtlak 100 tisíc ton. Na palube má 80 lietadiel. ČínskyLiaoning iba 40, čo je výrazná nevýhoda.
Útočné letectvo
Liaoning nesie lietadla Shenyang J-15. Je to lietadlo 4 generácie. Ako väčšina čínskych „vynálezov“, aj tu sa jedná o kópiu, konkrétne sovietskeho Su 33 z roku 1987. Používa motory LimingWS-10h, ktoré sú poddimenzované oproti originálu, kvôli zníženiu hmotnosti pri štarte. S váhovým obmedzením J-15 nemôže niesť plný náklad výzbroje a paliva. Takže nemá ani dostatočný dolet ani dostatočnú výzbroj. Čínske vojenské médium Sina Military Network kritizovalo schopnosti svojho lietadla J-15 a označilo ho za trepotajúcu sa rybu neschopnú vyletieť z lietadlovej lode s ťažkou výzbrojou, s mizerným doletom a palebnou silou.
USS Ronald Reagan má na palube F/A-18 Hornet, F/A-18 SuperHornet a najnovšie F-35 piatej generácie.
Liaoning má skokanskú rampu pomocou ktorej lietadla štartujú z lode. USNAVY používa katapultovací systém, ktorý pomáha lietadlu odštartovať. Skokanská rampa má limity týkajúce sa množstva arzenálu, ktorým môže byť lietadlo naložené. Reštrikcia hmotnosti je podmienená dosiahnutím minimálnej rýchlosti akú lietadlo potrebuje aby vzlietlo.
Katapult na amerických lietadlových lodiach používa parný alebo elektromagnetický systém, ktorý rozbehne lietadlo do oveľa väčšej koncovej rýchlosti. Pretože hmotnosť lietadla má vplyv na koncovu rýchlosť, čím vyššia váha, tým nižšia rýchlosť. Na porovnanie J-15 pri vzlete z Liaoningu unesie iba 1800 kg výzbroje, aby dosiahlo minimálnu rýchlosť na vzlet. F-18 unesie 5500kg výzbroje pri štarte pomocou katapultu, čo je trojnásobne množstvo oproti čínskej stíhačke. Tento veľký rozdiel má dopad na taktické rozhodnutia pri plánovaní misie.
Letecká podpora
USS RonaldReagan je výrazne popredu čo sa týka kvality lietadiel a ich operačného nasadenia z lietadlovej lode.Okrem útočných lietadiel má USS aj prieskumne lietadlá E2C-Hawkeye a EA-18G-Growler so systémom AWACS, ktorý dáva varovania na veľkú vzdialenosť o prichádzajúcej hrozbe. Sekundárne zahrňuje velenie a kontrolu pozemného a námorného sledovania. Má 360 stupňový radar ďalekého dosahu, ktorý je efektívny na otvorených moriach, pobrežiach a pevnine. To poskytuje excelentný systém varovania lietadlovej lode.
Growler je vybavený radarom s pasívnou detekciou a aktívnym potláčaním cudzích radarov. Je schopný potláčať nepriateľské radary zaplavením ich vlastnými radarovými signálmi. Liaoning nemá tieto špeciálne lietadlá, čo je zásadný nedostatok.
Z výsledkov porovnania je USS Ronald Reagan ďaleko pred Liaoningomčo sa týka technológii aj celkového systému. V priamej konfrontácii by Liaoning veľmi ťažko vydržal vzdorovať oveľa lepšie vybavenému USS Ronald Reagan. Americké lietadlá s excelentnou podporou by rýchlo premohli Liaoning. Boj by netrval ani hodinu a USS by získal prevahu vo vzduchu. Takticky povedané,nasadenie Liaoningu, nemá žiadny úžitok, ak by bol v konflikte konfrontovaný s USS Ronald Reagan, uvádza na záver DefenseUpdate.
Ďalšia analýza od US Military System reaguje na vyjadrenia čínskych predstaviteľov a ich vyhrážkach o použití protilodných rakiet.
Čína v reakcii na americkú prítomnosť v medzinárodných vodách Juhočínskeho mora a filipínskych pobrežných vodách varuje Američanov, že obe americké lietadlové lode sú zraniteľné a oznamujú Amerike, že Čína má široký arzenál protilodných zbraní ktoré môže použiť. Podľa čínskych médií, USA poslali svoje loďstvo, iba ako šou, aby prekryli svoj neúspech s pandémiou. Podľa Colina Koha zo strategického obranného inštitútu Singapuru, Čína reaguje nervózne, pretože prítomnosť lietadlovej lode Theodore Rooswelt je v rozpore s čínskou propagandou, že flotila je paralyzovaná koronavírusom.
Kritici amerických leteckých lodí už desaťročia argumentujú, že prežitie najväčších vojnových lodí bude v ére rakiet ďalekého doletu s presným navádzaním čoraz viac ohrozené a Čína bola pravidelne označovaná za vojenskú moc, ktorá s najväčšou pravdepodobnosťou vytlačí americké loďstvo z mora.
Americké námorníctvo sa však zdá byť oveľa menej znepokojené možným útokom.Podľa admirála americkej námornej flotily Johna Richardsona sú dnes americké lode najmenej zraniteľné v celej svojej histórii.
Jedným z dôvodov, je to, že investovali značné prostriedky do nových technológií zameraných na posilnenie obrany skupín útočných lodí. Taktiež zmenili taktiku pôsobenia v blízkosti Číny. Najväčší dôvod na pokojnú budúcnosť však spočíva v ťažkostiach Číny pri hľadaní a sledovaní amerických lodí v Juhočínskom mori. Nájsť a zamerať skupinu amerických lodí na mori totiž vôbec nie je jednoduché a pre Čínu v súčasnosti nemožné.
Prečo je teda problém zamerať plavidlo s dĺžkou 300 m a výškou 25 metrovej budovy?
V prvom rade je to veľká vzdialenosť z ktorej tieto lode operujú. Juhočínske more ma 2 milióny km2 a to je len jedno zo štyroch morí odkiaľ môže americké námorne letectvo zasiahnuť Čínu.
V Pacifickom oceáne sa americká flotila pohybuje konštantne. Umožňuje im to jadrový pohon vďaka ktorému majú neobmedzený dosah. Pri rýchlosti 50 km/h, od momentu kedy by bola lietadlová loď zameraná, do momentu kedy by doleteli rakety z čínskeho pobrežia, tak môže lietadlová loď byť behom 30 minút už hocikde v priestore 625km2.
Aby Čína úspešne zasiahla lietadlovú loď, musela by najprv
-Nájsť lietadlovú loď a určiť jej polohu.
-Určiť trasu jej ďalšieho pohybu.
-Zacieliť na loď špecifickú zbraň, ktorá by prekonala niekoľkonásobnú protiraketovú ochranu a nakoniec by potrebovali zistiť, či strela spôsobila dostatočnú škodu.
Čína má niekoľko obmedzených možností ako lietadlovú loď zamerať.
Prvá je zahorizontálny OTH radar (over thehorizon radar). Tieto silné radary monitorujú pásy oceánu pomocou odrazu signálu od ionosféry. USA používajú tento typ radaru pod názvom HAARP. Čína má dva takéto radary.
Ich presnosť však klesá exponenciálne so vzdialenosťou, takže síce vidíte za obzor, ale skutočná pozícia cieľového objektu môže byť kľudne o desiatky kilometrov odlišná. Z tohoto dôvodu je preto nemožné čokoľvek presne zamerať.
Druhá možnosť ktorú Čína má sú prieskumné satelity. Na obežnej dráhe ich má 105. Ale na získanie kvalitnej informácie, ktorá by určila cieľ, musia byť satelity umiestnene na nižšej orbite, ktorá je okolo 900km od povrchu zeme. V tejto výške pri rýchlosti 7,8 km/s rýchlo preletia za horizont a vrátia sa za viac ako hodinu. Ak chcú Číňania kontinuálne sledovať oceán v blízkosti Číny, museli by vytvoriť tri paralelne severojužné trasy na nízkej orbite a obsadiť každú z nich desiatkami satelitov, aby dosiahli kontinuálne pokrytie. Čína nemá ani takúto konštaláciu satelitov, a ani technologické znalosti na vytvorenie komplexných uzlov kozmického a pozemného velenia.
Tretia možnosť sú pilotované alebo bezpilotné radarové lietadla. Avšak skupina útočných lodí udržiava hustý obranný perimeter vo vzduchu okolo seba, zahrňujúci sieť stíhacích lietadiel, rakety zem vzduch, sledovaciu letku a palubne rušičky. Žiadne čínske lietadlo sa nedostane dostatočne blízko na to, aby mohlo cieľ zamerať a určiť jeho trasu.
To isté platí aj pre čínske loďstvo a ponorky.
Niektorí pozorovatelia síce ohlasujú nebezpečenstvo plynúce z čínskych protilodných rakiet, no kým Čína nevie zistiť polohu a určiť cieľ, robia tieto zbrane len malý rozdiel v pomere síl. Bez dát a agilného veliaceho a kontrolného systému, sú nevyužiteľné. To platí či už ide o zbrane balistické, alebo hypersonické klzáky. Ak poloha cieľa nie je presne určená, explózia sa minie účinkom. Čína je aktuálne veľmi ďaleko od toho, aby tieto prekážky prekonala, bez toho je však úspešný útok na americké lietadlové lode nemožný, uvádza US MilitarySystem.