Podobné tvrdenia Jakova Kedmiho narazili na odpor viacerých ruských vojenských analytikov a odborníkov na asymetrické konflikty. Na margo Kedmiho tvrdení uviedli, že možno by mali Rusi pokračovať a po Mariupole a Berdjansku mali obsadiť aj Cherson, aby nemal Krym problémy s vodou.
Ale keď už by Rusi obsadili aj Cherson, prečo by sa mali zastaviť a nepripojiť k Donecku a Luhansku aj Odesu a Nikolajev, to by už americké lode absolútne nemohli v severnej časti Čierneho mora operovať. (Pritom pre ruskú Čiernomorskú flotilu nie sú americké bojové lode v Čiernom mori žiadnym súperom. Americké lode sú monitorované a sledované ruskými ponorkami, raketami či letectvom).
A keď by už Rusi obsadili aj Odesu a Nikolajev, prečo by nemala ofenzíva pokračovať a nemali by Rusi obsadiť aj Charkov, Dnepropetrovsk a Záporožie? Alebo keď už je to všetko takto pekne rozbehnuté, prečo by Rusi nemali obsadiť celú Ukrajinu?
Problém však spočíva v niečom úplne inom. Rusko neobsadzuje Ukrajinu. Na Ukrajine Američania pomocou technológii farebnej revolúcie zinscenovali štátny prevrat a celú krajinu ponorili do chaosu, pričom chcú Ukrajincov použiť ako svoju zástupnú armádu v boji proti Rusku. Doneck a Luhansk sa so štátnym nedemokratickým prevratom, vďaka ktorému sa k moci dostal Porošenko a proamerickí politici nezmieril, Doneck a Luhansk sa rozhodol brániť svoje domovy pred banderovským režimom, ktorý Porošenko s americkou pomocou na Ukrajine etabloval. Doneck a Luhansk sa bráni veľmi úspešne.
Podľa ruských expertov Kedmi nemá pravdu. Priamy vstup Ruska do občianskeho konfliktu na Ukrajine by viedol k eskalácii napätia a hrozbe svetového konfliktu. Ruský prezident Putin sa ukázal byť vynikajúcim stratégom, Američanom sa ich plány na Ukrajine podobne ako v Sýrii nepodarili, Ukrajina predstavuje pre USA, NATO a EÚ čoraz väčšie finančné bremeno. Ak by Rusi oblasť Ukrajiny obsadili, získali by územie a obyvateľov, ktorí by boli na podobnej ekonomickej úrovni ako na začiatku 21. storočia Čečensko. Na rozdiel od Ukrajincov je však Čečencov takmer 10 x menej.
Ukrajinci si budú musieť spraviť poriadok vo svojej krajine sami, Rusi už nebudú za Ukrajincov čistiť krajinu od banderovcov, ako už raz učinili po roku 1945. Krym, ktorý Rusov zaujímal zo strategických dôvodov sa vrátil do zostavy Ruska navždy, to že ukrajinský politik Chruščov pričlenil Krym k Ukrajine nie je relevantné. (Ukrajinci radi podnikajú netransparentné kroky, netreba zabúdať ani na skutočnosť, že Ukrajinec Brežnev odklepol v roku 1968 vtrhnutie vojsk Varšavskej zmluvy do Československa).