Iránsky prezident Ruhání včera uviedol, že iránske bezpečnostné orgány a sily rozbili rozsiahlu sieť agentov platených Západom, ktorých úlohou mala byť destabilizácia pomerov v Iráne (Izraelci a Američania sa radšej Iránu vyhýbajú, pracujú na nich Iránci). Dôvodom na novembrové protesty bolo zvyšovanie cien pohonných hmôt v krajine, sankcie presadzované Američanmi síce nedokážu zraziť Irán na kolená, dokážu však narobiť problémy, ktoré musí Irán riešiť. Dosiaľ Irán rieši tieto problémy úspešne a sieť prozápadných agentov sa vďaka iránskym bezpečnostným silám neustále oslabuje.
Iránsky prezident Ruháni vyzdvihol jednotu Iráncov, ktorí spolupracovali s iránskymi bezpečnostnými zložkami pri odhaľovaní iniciátorov nepokojov. Podľa jeho slov Iránci prešli úspešne ďalším testom, ľudia akceptovali postup iránskych úradov, ktoré zaviedli dotácie na pohonné hmoty pre ľudí s najnižšími príjmami. Pokus destabilizovať iránsku spoločnosť práve na základe rozdeľovania dotácii, na ktorý vsadili iránski demonštranti platení Západom, zlyhal.
Video z demonštrácii v Iráne
Pokus o radikalizáciu nepokojov iránske bezpečnostné sily pomerne rýchlo potlačili. Iránci postupujú voči agresívnym demonštrantom a agentom Západu tvrdo, pravdepodobne podobný postup použije proti agresívnym demonštrantom v Hong Kongu čoskoro aj čínska tajná služba, ktorá dosiaľ ponecháva hongkongskej polícii čas na riešenie problémov. Iránci, ktorí v minulých mesiacoch zažili aj streľbu teroristov do vládnych vojakov nenechávajú nič na náhodu a proti teroristom postupujú nekompromisne, v prípade ak sa objavia v rukách demonštrantov zbrane, iránske bezpečnostné sily reagujú tiež použitím zbraní.
Iránsky prezident Ruhání ocenil nielen prístup väčšiny obyvateľov, ktorí sa demonštrácii nezúčastnili, ocenil však aj činnosť tých obyvateľov, ktorí pomáhali polícii pri identifikovaní agresívnych demonštrantov, Ruhání ocenil činnosť príslušníkov ozbrojených zložiek a jednotlivých guvernérov i politikov, ktorí zvládli celú situáciu.
Časť agresívnych demonštrantov, ktorých zatkli pri nepokojoch v centrálnej iránskej provincii Isfahán uviedla, že ich kontaktovali nepriateľskí agenti iránskeho pôvodu, pracujúci pre zahraničnú rozviedku. Zatknutí Iránci pri výsluchu uviedli, že im platili 300 000 tomanov za vykonanie podpaľačského útoku. Nepokoje sa snažili agenti s prepojením na Západ rozpútať aj v provinciách Chúzistan, Teherán, Fars a Kerman. Do demonštrácii zapojilo takmer 87 tisíc demonštrantov (v porovnaní s rokom 2018 ide o takmer 2,5x menší počet demonštrantov), väčšina z nich protestovala slušne a v medziach zákona.
Iránske bezpečnostné zložky podľa informácii humanitárnych organizácii nasadili proti demonštrujúcim brutálnym spôsobom aj bojových psov. Iránci sa evidentne nechali inšpirovať Američanmi, ktorí svojho času v Iraku používali psov dokonca k útokom na bezbranných väzňov v neslávne známej väznici Abu Ghraib. Väčšina Američanov, ktorí sa na videu nachádzajú a ktorí sa zúčastňovali neľudského a necivilizovaného mučenia irackých väzňov bola neskôr právoplatne odsúdená. Upozorňujeme, že video nie je vhodné pre maloletého diváka a citlivejšie povahy
Video
Iránska polícia uviedla, že demonštrácie organizovali skupiny 50 – 1500 osôb, ktoré sa kontaktovali na sociálnych sieťach Veľkú časť vodcov násilných demonštrácii sa iránskym bezpečnostným silám podarilo zatknúť. V iránskej vyšetrovacej väzbe sa po potlačení nepokojov nachádza približne 1000 demonštrantov s rôznym stupňom zranení, demonštranti zapaľovali aj automobily, banky a obchody. Západ sa obáva o osudy demonštrantov, tí demonštranti ktorí útočili voči civilným cieľom a porušovali zákon budú spravodlivo potrestaní.