“Nájomní hackeri podnikli proti infraštruktúre našej krajiny najväčší útok, ktorému bol kedy vystavený Irán vo svojich dejinách,” napísal úradník na Twitteri.
V nedeľu oznámil v éteri televízie Irinna, že kybernetický útok bol organizovaný a označil ho za bezprecedentný. “Tieto útoky pokračujú, začala druhá vlna. Dúfame, že sa nám podarí čeliť jej rovnakým spôsobom,” povedal Fatah o kybernetickom útoku proti iránskej komunikačnej infraštruktúre.
Iránska vláda informovala deň predtým o kybernetickom útoku, ku ktorému došlo v sobotu okolo poludnia, čo spôsobilo poruchy u rady operátorov internetu, ktoré trvali asi hodinu. V sobotu sa tento útok podarilo odraziť.
Irán je periodicky vystavený kybernetickým útokom, o ktorých hovorí vláda, naposledy k nemu došlo v decembri 2019 a minister informačných a komunikačných technológií Mohamad Javad Azari Jahromi vtedy hovoril o miliónoch kybernetických útokov, ktoré Irán neutralizoval.
Zároveň sú aj “iránski hackeri” obviňovaní rôznymi štátmi z kybernetických útokov.
Opatrenia po útoku na ropné tankery
Vlani v júni List Washington Post napísal s odkazom na informované zdroje, že prezident USA Donald Trump schválil útočné kybernetické operácie na iránske počítačové systémy, ktoré sú používané na odpaľovanie rakiet.
Podľa slov dvoch zdrojov, kybernetické útoky začalo kybernetické velenie USA. Operácie boli pripravené vopred, trvalo to týždne alebo dokonca mesiace, píšu noviny. Pentagon navrhol tieto opatrenia hneď po útoku na ropné tankery v Ománskom zálive.
Tento variant reakcie na incident s americkým dronom, ktorý bol zostrelený iránskymi vojakmi, súvisí podľa vyhlásenia Trumpa s tým, že si Washington nepraje, aby jeho odvetné reakcie spôsobila v Iráne obete na životoch.
Denník uviedol, že ide o prvý prípad reálneho kybernetického útoku USA po zriadení kybernetického velenia v máji 2019, ktoré bolo predtým jednotkou nižšej úrovne. V roku 2018 podniklo operáciu proti petrohradskej Agentúre internetových prieskumov, ktorú USA obvinili zo zásahu do amerických volieb.
Agentúra AP informovala s odkazom na spoločnosti vo sfére kybernetickej bezpečnosti, že Irán údajne tiež zvýšil v poslednej dobe počet útočných kybernetických operácií proti americkej vláde a kriticky dôležitým objektom infraštruktúry USA.
Spoločnosti CrowdStrike a FireEye informovali o zvýšení počtu falošných listov vládnym inštitúciám USA, a tiež zamestnancom ekonomických úradov, vrátane ropného a plynárenského priemyslu. Sú to zrejme aktivity hackerov, ktorí “pracujú pre iránsku vládu”, uvádzali médiá.