Poslanci pri rokovaní tiež podporili vládne rozhodnutie o pozastavení vývozných licencií na vojenský materiál. Česká republika tak odmietla turecké vyhrážky Európskej únie, že do Európy pustia milióny migrantov. Návrh uznesenia dohodli zástupcovia všetkých snemovných klubov.
Nemalo sa to stať
Premiér Babiš v Snemovni zopakoval, že situáciu mohlo vyriešiť konanie všetkých svetových mocností, vrátane EÚ s Tureckom.
“Je to veľké nešťastie, nemalo sa to stať,“ okomentoval premiér turecký vojenský zásah.
Babiš tiež vysvetlil skoršiu podporu mierovému plánu pre Sýriu, ktorý mu predstavil prezident Recep Tayyip Erdogan. Uviedol k tomu, že nepochopil, že by malo ísť o vojenskú operáciu.
Jana Černochová z ODS za veľkú chybu považuje stiahnutie Američanov. Kabinet vyzvala, aby bol aktívny aj v NATO, kam patrí aj Turecko. Podľa nej sa oslabí vplyv aliancie, ak bude rezignovať na dodržiavanie vlastných princípov.
Nebojíme sa
Predseda SPD Tomio Okamura predniesol, že “je potrebné dať jasne najavo, že sa nebojíme vydierania prezidenta Erdogana voči európskym krajinám“.
Podľa Vojtěcha Filipa nie je pochýb o tom, že turecká invázia je porušením medzinárodného vojnového aj humanitárneho práva. “Ide o totálne zlyhanie NATO,“ uviedol a dodal, že sa Česko musí zasadzovať o diplomatické rokovania k riešeniu situácie.
Turecký útok na Sýriu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan 9. októbra oznámil začatie operácie Prameň mieru na severe Sýrie proti Strane kurdských pracujúcich, ktorú v Turecku zakázali a teroristickej skupine Islamský štát. V rovnaký deň zaútočilo turecké letectvo aj na mesto Ras al–Ayn v sýrskej provincii Hasaka. Náletom muselo čeliť i mesto Tell Abiad na hranici s Tureckom. Neskôr oznámili začatie pozemnej časti operácie.
Sýrske orgány opakovane odsúdili okupačnú politiku Turecka na severe Sýrie. Rusko uviedlo, že Ankara sa musí vyhnúť krokom, ktoré by mohli brániť vyriešeniu sýrskeho konfliktu.
Kvôli tureckému útoku na Sýriu americký prezident Donald Trump podpísal rozhodnutie o sankciách proti Ankare. Vyzval k nátlaku na Turecko.
Sankcie sa môžu dotknúť osôb a organizácií, ktorých činy “ohrozujú civilistov alebo vedú k ďalšiemu oslabovaniu mieru, bezpečnosti a stability“ v regióne, uviedol v písomnom vyhlásení americký minister zahraničia Mike Pompeo.
Mimo toho médiá skôr informovali, že Washington má v úmysle zvýšiť clá na tureckú oceľ na 50%.