Vo vládnej koalícii chce vzťahy s Ruskom zlepšovať SNS, výraznejší problém s tým nemá Smer-SD, no oproti nim stojí Most-Híd, ktorý otvorene hovorí o ruských agresoroch. Kým predseda parlamentu Andrej Danko vystúpil v ruskej štátnej Dume a rozvážne komentoval víkendovú ukrajinskú provokáciu v Azovksom mori, s tým že Ukrajine a najmä prezidentovi Porošenkovi sa nedá veriť, premiér Peter Pellegrini zo Smeru vydal stanovisko, že je potrebné problém riešiť na diplomatickej úrovni, nie na vojenskej a vyhol sa tomu, aby niekoho označil za agresora alebo strojcu konfliktu.
Vo vládnom Moste ale majú úplne odlišný názor. “Neviem prečo je naše stanovisko také mäkké. Rusko je jednoznačne agresor a máme ho odsúdiť. Dokonca som presvedčený, že sú potrebné aj ďalšie kroky európskeho spoločenstva,“ vyhlásil na štvrtkovej tlačovej besede šéf strany Béla Bugár s tým, že zatiaľ dôvod na rozpad koalície nevidí.
Výrazný rozkol v tejto otázke ale panuje aj na opozičnej scéne. Ako vo štvrtok naznačil napríklad Miroslav Beblavý, vzniká tu akoby nová pomyselná koalícia, ktorá sa dala najlepšie pozorovať pri nedávnom hlasovaní o stanovisku Národnej rady k migračnému kompaktu OSN. Za odmietavé stanovisko parlamentu k paktu spolu so Smerom a SNS zdvihli ruky poslanci ĽSNS a väčšina z hnutia Sme rodina.
V otázke postoja voči Rusku taktiež nepanuje jednoznačná zhoda. Najvyhranenejšie protiruské postoje zaznievajú z úst niektorých nezaradených poslancov Beblavý, Poiliačik… Ku ktorým sa pridáva časť SaS ako Klus, Dostál… Protiruské názory sú aj v časti OĽaNO, no tu názorový prienik v tejto tréme končí. Viacerí zo Sme rodina sa v minulosti vyjadrili za budovanie zahraničnej politiky SR oboma smermi a postoj ĽSNS je konzistentný – s Ruskom je jednoznačne možné spolupracovať a mnohé sankcie a obviňovania Západu voči Moskve sú účelové.
Svojim vyjadrením prekvapil najmä šéf SaS Richard Sulík, ktorý uviedol, že “Rusko nie je pre Slovensko bezpečnostnou hroznou”. Zároveň svoj názor vysvetlil bližšie: “Áno, Rusko je bezpečnostnou hrozbou, nie však priamo pre Slovensko, keď takto z nejakého dôvodu stojí otázka. Jednoducho Slovensko nemá s Ruskom vojenský konflikt a je členom NATO. Zmienka o priamej hrozbe pre Slovensko sa v Bezpečnostnej stratégii SR ani len nenachádza.”
Sulík sa ale domnieva, že Rusko je “vážnou bezpečnostnou hrozbou pre Ukrajinu, a to nielen pre udalosti posledných dní, ale aj kvôli anektovaniu Krymu v rozpore s medzinárodným právom”. “So strašiakmi, ako sú napríklad Noční vlci, si na Slovensku vieme urobiť poriadok, samozrejme nie za tejto neschopnej vlády. Rusko je pre krajiny Európskej únie témou. Pre tzv. hybridnú vojnu je predmetom stratégií či rozhovorov. Ale nie je, aspoň zatiaľ, bezpečnostnou hrozbou. A to aj preto, lebo NATO je silnejšie,” myslí si šéf SaS.