Návrh je od utorka 27. novembra v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní z dôvodu “časovej tiesne súvisiacej so zabezpečením medzinárodných záväzkov”. Iniciatíva Ministerstva obrany SR by mala týmto konaním prejsť na začiatku decembra.
Slovenské orgány majú povoliť prelety bezpilotných strojov typu RQ-4B Global Hawk Block 40, ktoré slúžia na “pozemné pozorovanie”. Toto zariadenie dokáže takmer v reálnom čase poskytovať snímky rozsiahlych zemepisných oblastí vo vysokom rozlíšením. Počas prieskumnej misie dokáže zmapovať 100,000 km² terénu denne. Bolo vyvinuté spoločnosťou Ryan Aeronautical, ktorá je teraz súčasťou firmy Northrop Grumman. Informácie, poskytované lietadlami Global Hawk, umožňujú lepšie zameranie pozemných cieľov a väčšiu ochranu vlastných jednotiek, pôsobiacich v danej oblasti, uvádza Wikipedia.
Podľa návrhu sa má rezortu obrany “poskytnúť súčinnosť pri integrácii preletov bezpilotných lietadiel systému pozemného pozorovania Organizácie Severoatlantickej zmluvy do systému využívania vzdušného priestoru SR prostredníctvom medzirezortnej pracovnej skupiny”.
Vláda má schváliť prelet dronov NATO “nad rámec rozsahu, ktorým vláda na základe čl. 119 písm. o) Ústavy Slovenskej republiky schvaľuje prechod zahraničných ozbrojených síl cez územie Slovenskej republiky”.
V sprievodných dokumentoch sa tiež uvádza, že cieľom je získavanie informácií potrebných pre rozhodovacie procesy na politickej a vojenskej úrovni v rámci Organizácie Severoatlantickej zmluvy.
Ministerstvo obrany odmietlo, že by dokument súvisel so súčasným konfliktom medzi Ukrajinou a Ruskom v Azovskom mori. Návrh je údajne predkladaný na rokovanie vlády ako súčasť koncepčného procesu prebiehajúceho od roku 2009, pričom ide o súčasť plnenia záväzkov Slovenska ako člena NATO. Prečo je však návrh v skrátenom medzirezortovom pripomienkovaní, sme sa opýtali Ministerstva obrany. O odpovedi vás budeme informovať.