Helena Máslová: Staré evolučné vstupy, najmä čuchové, sa antikoncepciou úplne zneutralizovali, pretože všetky ženy naraz pôsobia rovnako, a to neplodne

Česko 19. februára 2018 (HSP/Foto: Screenshot video)

 

Psychogynekologička, ktorá bojuje proti nadmernému užívaniu antikoncepcie, Helena Máslová, kritizuje nielen postupy českého pôrodníctva, ale predovšetkým nadmerné užívanie hormonálnej antikoncepcie. Podľa nej sme prvá generácia, ktorá sa vzdialila prirodzenej reprodukcii do takej miery, že nás príroda trestá neplodnosťou. Pred rokmi preto založila Centrum psychosomatickej starostlivosti. Vysvetľuje, že telo sa musí liečiť spoločne s dušou inak sa neuzdraví, píše Blesk.cz

Na snímke Helena Máslová

Helena Máslová je priekopníčkou psychogynekológie, ktorá podľa jej slov v sebe spája kúzlo oboch týchto oborov.

Reklama

“Mnoho porúch, ktoré trápia ženy, sú hormonálne zmeny, a to v akomkoľvek veku. Klasická gynekológia s týmito hormonálnymi dysbalanciami nepracuje veľmi šetrne, jediné, čo vieme, je predpísať antikoncepciu alebo substitúciu. Endokrinológia a gynekológia sú spojené nešťastne, endokrinológia je interná, gynekológia má bližšie k chirurgii. Psychosomatiká vedia perfektne pracovať s psycho-neuro-endokrinnou osou, teda vedia ovplyvniť i klinické prejavy,” dodáva psychogynekologička.

Problém s hormonálnou antikoncepciou začal podľa Máslovej už v deväťdesiatych rokoch, keď Česka (a aj na Slovensko pozn. red.) vtrhli farmaceutické firmy, ktorým sa vďaka ich šikovným manažérom podarilo zdeformovať mainstream natoľko, že sa hormonálna antikoncepcia stala neoddeliteľnou súčasťou takmer každej mladej ženy a bolo takmer nemožné odísť z ordinácie bez receptu. Podarilo sa tak vtedy ovplyvniť ako laickú, tak aj odbornú verejnosť a došlo k slepej dôvere v spasiteľskú schopnosť antikoncepcie oslobodiť ženy od nepríjemných umelých ukončení tehotenstva.

Reklama

“Vyzeralo to, že je to skvelý objav, a v rámci tohto okúzlenia sa trochu bagatelizovali nežiadúce účinky. Trvalo to celú jednu generáciu, ktorá od pätnástich rokov užívala hormonálnu antikoncepciu. A tá začala potom tento výdobytok “reklamovať” – zistila, že takto umelo navodená neplodnosť bohužiaľ niekedy pokračuje i po vysadení, že vznikla generácia žien s neobvykle vysokou mierou neplodnosti,” dodala Máslová.

“Myslím, že tu naozaj prebehol dôkladný brainwashing gynekológov. Starší gynekológovia zažili dobu, keď videli ženy plakať, pretože boli tehotné a nechceli byť, museli robiť veľa interrupcií a dívať sa na smútok a poníženie s tým spojené, čiže zažili tu odvrátenú stranu nekorigovanej plodnosti.” hovorí psychogynekologička a ďalej dodáva, že v momente keď sme dostali účinný nástroj na kontrolu plodnosti sa zdalo, že éra nešťastných osudov skončila. “Ale takto vesmír nefunguje. Vždy, keď niečo vyzerá ideálne, tak to má niekde nejaký háčik. Časť žien za túto ilúziu draho platí.

 

Antikoncepcia a výber partnera

Maslová tiež vysvetlila, že antikoncepcia má zároveň vplyv na výber partnera. Výber partnera sa totiž podľa jej slov uskutočňuje na základe dvoch kritérií. Jeden je racionálny a druhý iracionálny. “Pytačky prebiehajú medzi všetkými cicavcami a prebiehajú pomocou zmyslov, ako hmat, čuch, sluch a zrak. Už od dôb stredoveku sme tieto staré zmyslové vstupy potlačili a uprednostnili výber racionálny – teda nejak výhodný. Výber sme preniesli na rodičov a sobáše boli už dohodnuté. V dvadsiatom storočí sme výber opäť vrátili nápadníkom, ale strašne posilnil vstup vizuálny na úkor všetkého ostatného. A keď ženy začali byť plošne na antikoncepcii, zmenil sa sobášny trh na partnerský. Už neprebiehali pytačky vedúce k svadbe, ale len k vzťahu, ktorý nutne nevedie k založeniu rodiny. Muži skonzumujú ženinu sexualitu a často najplodnejšie roky – a potom se ľudia rozídu. Staré evolučné vstupy, najmä čuchové, sa antikoncepciou úplne zneutralizovali, pretože všetky ženy naraz pôsobia rovnako, a to neplodne,” dodala Máslová.

Reklama

Všetko sa podľa Máslovej zmení ak ženy vysadia antikoncepciu. Začnú cítiť mužské feromóny, začnú byť citlivé na testosterón. A muži začnú reagovať na ich ovuláciu, keď im budú pripadať neodolateľné. V ten moment sa začnú uplatňovať iracionálne vstupy a začne fungovať chcenie. Ten však nie je vždy v súlade s racionálnymi kritériami výberu – teda koľko muž zarába, ako je vzdelaný či ako si s ním rozumieme a rady rozprávame.

Máslová preto vysvetlila, že polovička vzťahu sa odohráva v noci. “V noci sa tie dve telá spolu dohovárajú, komunikujú. A to je to, keď sa potom ráno prebudíme a toho človeka vedľa seba máme snahu si k sebe pritiahnuť, alebo máme naopak tendenciu vystreliť z postele,” dodáva.

 

Emancipácia a antikoncepcia

Nadmerné užívanie hormonálnej antikoncepcie vidí psychogynekologička teda ako dôsledok alebo súčinnosť toho, že sa mení rola muža a ženy v spoločnosti a že sa ženy snažia priblížiť mužom. Bez hormonálnej antikoncepcie by totiž nikdy nedošlo k emancipácii, minimálne do tej miery, do akej to došlo v západnej spoločnosti. A zároveň dopyt po rovnosti pohlaví podporil užívanie antikoncepcie. “V momente, keď má žena viac detí, tak sa jej materská pretiahne na veľa rokov. Je to kariérny handicap a každý muž ju predbehne. Až keď sme skrotili plodnosť, vymysleli umelé mlieko a deti delegovali do jaslí a škôlok, tak sa niečo mohlo zmeniť,” dodáva.

Reklama

V hlave ženy sa podľa Máslovej teda bijú tri osobnosti: matka, sexy milenka a žena, ktorá sa pracovne sebarealizuje. Tento mýtus sebarealizácie bol podľa nej vymyslený v šesťdesiatych rokoch minulého storočia v USA, keď bolo potrebné zvýšiť zamestnanosť žien. V tej dobe ich bolo veľa v domácnosti a vtedy vznikol termín sebarealizácia, keď bola žena v domácnosti označovaná za pijavicu, ktorá sa necháva živiť manželom. Médiá tento termín nafúkli, ukazujú na vzorovú ženu, ktorá má zábavnú prácu, skvelú výplatu, rodinu a zvláda aj domácnosť. “Dve role sa podľa mojho názoru ešte skĺbiť dajú, ale tri….,” dodáva.

Na otázku, či ženy dnes smerujú k unisex životu Máslová na záver dodáva, že rovnosť pohlaví je sympatická myšlienka, ale z pohľadu medicíny, je zotretie rozdielov v rolách a v správaní žien a mužov, bohužiaľ, riskantné. “Mám pocit, že sme dosiahli v genderovej rovnosti takú mieru, že to začalo nabúravať hormonálne systémy. Muži sú feminnejší, majú málo testosterónu, kvôli tomu mizerné spermie, a ženy majú naopak nefunkčné svoje vlastné hormóny, majú vyšší kortizol, testosterón a ako by dochádzalo k unifikácii i na tej hormonálnej úrovni. A to je z hľadiska reprodukcie úplne fatálne.”

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:15

Sultán Ahmad al-Džábir, ktorý predsedá klimatickej konferencii OSN v Dubaji, v piatok vyzval zúčastnené krajiny, aby “vystúpili zo svojich komfortných zón”, “dokončili začaté” a spolupracovali na dosiahnutí potenciálne historickej dohody.

Reuters konštatuje, že stále nie je vyriešené, ako bude takmer 200 krajín na summite COP28 riešiť chúlostivú otázku fosílnych palív ako hlavného zdroja emisií otepľujúcich klímu. Najmenej 80 krajín požaduje, aby sa na COP28 zrodila dohoda, ktorá vyzýva na prípadné ukončenie ich používania.

10:13

Nové zámery s obchodnými potravinovými reťazcami priviedli skladovaciu spoločnosť HOPI SK k rozšíreniu svojho skladovacieho centra v obci Madunice v okrese Hlohovec.

Chce postaviť v areáli novú skladovaciu plochu, kde by mohlo nájsť prácu okolo 160 zamestnancov. Zámer je aktuálne v procese posudzovania dosahov na životné prostredie.

10:10

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP), chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035. Informuje o tom agentúra DPA.

Po roku 2035 by malo byť stále možné registrovať spaľovacie motory, ak budú uhlíkovo neutrálne, teda poháňané syntetickými palivami, tzv. e-palivami.

09:46

Slovenský hokejista Šimon Nemec skóroval za New Jersey a zaznamenal premiérový presný zásah v zámorskej NHL. Presadil sa v 30. minúte a víťazným gólom zariadil triumf Devils, ktorí vyhrali v noci na piatok na ľade Seattlu 2:1.

09:33

Aktívne saldo zahraničného obchodu SR bolo v októbri 2023 aktívne v objeme 548,1 milióna eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka lepší výsledok o viac ako 369 miliónov eur. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zo Slovenska sa podľa predbežných výsledkov vyviezol tovar v hodnote 9,9 miliardy eur, čo predstavovalo medziročný nárast o 2,9 %. Dovoz tovaru sa znížil o 1 % na 9,3 miliardy eur.

09:31

Polícia v americkom štáte New York zadržala muža, ktorý vo štvrtok strieľal pri synagóge v meste Albany len niekoľko hodín pred židovského sviatku svetiel Chanuka. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

V budove synagógy sa v čase udalosti nachádzala skupina detí v predškolskom veku. Objekt počas incidentu, ktorý si nevyžiadal žiadne zranenia, preventívne uzavreli a deti následne odovzdali rodičom.

09:17

Slovenské florbalistky prehrali vo štvrťfinále MS v Singapure s favorizovanými Švajčiarkami 4:8 a cez víkend budú hrať o konečné 5.-8. miesto. V sobotu sa o 4.00 SEČ stretnú s Lotyškami.

08:57

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu opäť dôrazne varoval libanonské proiránske hnutie Hizballáh pred rozpútaním vojny s Izraelom. Toto varovanie prišlo niekoľko hodín po tom, ako protitanková strela vypálená z Libanonu zabila na severe Izraela 54-ročného farmára. V reakcii na to izraelská armáda podnikla útoky, pri ktorých údajne zasiahla infraštruktúru Hizballáhu.

08:53

Ceny ropy v piatok ráno posilnili, za celý týždeň však smerujú opäť k strate, už siedmy raz po sebe. Dôvodom sú obavy zo spomalenia čínskej ekonomiky a celkového oslabenia dopytu na svetovom trhu.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa v piatok o 7.53 h SEČ predával po 70,73 USD (65,67 eura).

08:40

Taiwanské ministerstvo obrany v piatok uviedlo, že ponad stredovú líniu Taiwanského prielivu vo štvrtok preletel čínsky meteorologický balón. V taiwanskom parlamente to novinárom oznámil tamojší minister obrany Čchiou Kuo-čeng.

Ako pripomenula agentúra AFP, k najnovšiemu incidentu s balónom došlo približne mesiac pred prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré sa na Taiwane budú konať 13. januára.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke vianočný stromček, ktorý rozsvietili vo Varšave

Autor: TASR/AP-Czarek Sokolowski

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Andrej Sablič

René Pavlík

Gustáv Murín

Marek Brna

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali