Po dvoch desaťročiach snáh bol v roku 2016 GMO losos spoločnosti AquaBounty Technologies schválený na predaj aj v Kanade po tom, čo koncom roka 2015 začal byť predávaný v obchodoch USA. Viac pozri v tomto článku.
GMO losos bol vytvorený z lososa atlantického, ktorému bol pridaný gén rastového hormónu z lososa Chinook. Dorásť môže do dvojnásobnej dĺžky v porovnaní s konvenčne chovaným lososom atlantickým. Kvôli zrýchlenému rastu tak veľkosť dospelého jedinca dosiahne už za 18 mesiacov oproti typickému za 30 mesiacov. Spoločnosť tiež tvrdí, že ich losos konzumuje 20 až 25 percent menej potravy.
Ronald Stotish, výkonný riaditeľ spoločnosti AquaBounty, “sa teší zvýšenému záujmu zákazníkov”. No veľký odpor vyvolali viaceré skupiny a organizácie, ktoré nesúhlasia s myšlienkou predaja geneticky modifikovaných potravín. Pridávajú sa aj supermarkety IGA a Costco s vyjadrením na svojich internetových stránkach, že nemajú v úmysle predávať takýto druh lososa.
Organizácia GMO Vigilance v Montreale uviedla, že takto z Kanaďanov robia “pokusné morčatá” a dúfajú, že vláda zavedie právne predpisy na primerané označenie GMO potravín, aby ich zákazník vedel dostatočne rozoznať od bežného prírodného lososa.
“Prvé geneticky modifikované zviera je na trhu a spotrebitelia v Quebecu a v Kanade sa stali nevedomky prvými morčatami. Keďže neexistuje povinné označovanie, stále nemôžeme urobiť informovanú voľbu,” povedal Thibault Rehn, koordinátor GMO Vigilance, podľa CNBC.
The Guardian prináša vyjadrenie Lucy Sharrattovej z kanadskej siete pre biotechnológiu: “Spoločnosť neoznámila, kde boli predané filety GMO lososa alebo na aký účel, a sme šokovaní z toho, že sa dostali na trh v tejto dobe.”
Mark Butler, aktivista kampane Ecology Action Center, však vylučuje domnienky, že by sa GMO losos miešal s lososom atlantickým voľne v prírode. AquaBounty v tomto smere tvrdí, že ich ryby sú sterilné a chovajú sa len vo vnútrozemských nádržiach. Momentálne v Kanade predávané GMO lososy pochádzajú z nádrží v Paname, ale spoločnosť sa snaží rozšíriť chov na ostrove princa Eduarda na východnom pobreží Kanady.