Globálny mier v ohrození

Globálny mier v ohrození

Moskva 6. januára 2023 (HSP/moderndiplomacy/Foto:TASR/AP-Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin)

 

Prezident Vladimir Putin tvrdí, že riziko jadrovej vojny sa zvyšuje, ale trvá na tom, že Rusko sa “nezbláznilo” a svoj vlastný jadrový arzenál považuje za čisto obranný odstrašujúci prostriedok. Napriek tomu Putin povedal, že Rusko bude brániť svoje územie a svojich spojencov “všetkými dostupnými prostriedkami”, a dodal, že to boli Spojené štáty, a nie Rusko, ktoré rozmiestnili “taktické” jadrové zbrane v iných krajinách, píše Prof. Engr. Zamir Ahmed Awan pre Modern Diplomacy

Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

USA okamžite odsúdili “voľné rozhovory” o jadrových zbraniach po tom, ako Putin uvažoval o rastúcom riziku jadrovej vojny, ale povedal, že Moskva neudrie ako prvá. Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ned Price povedal: “Myslíme si, že akékoľvek voľné rozhovory o jadrových zbraniach sú absolútne nezodpovedné.”

Reklama

Z historického hľadiska sú USA jedinou krajinou, ktorá má skúsenosti s používaním jadrových zbraní. Počas druhej svetovej vojny (1939 – 1945) 6. augusta 1945 zhodil americký bombardér B-29 nad japonským mestom Hirošima prvú použitú atómovú bombu na svete. Výbuch okamžite zabil približne 80 000 ľudí; ďalšie desaťtisíce neskôr zomreli na následky ožiarenia. O tri dni neskôr zhodil druhý B-29 ďalšiu A-bombu na Nagasaki, pričom zahynulo približne 40 000 ľudí. Japonský cisár Hirohito 15. augusta v rozhlasovom prejave oznámil bezpodmienečnú kapituláciu svojej krajiny v druhej svetovej vojne, pričom uviedol ničivú silu “novej a najkrutejšej bomby”.

Odvtedy sa USA stali globálnou mocnosťou a zachovali si úlohu globálneho policajta, ktorý diktuje ostatným, zasahuje do vnútorných záležitostí iných národov a vyvoláva vojny, konflikty, sprisahania atď. Obdobie studenej vojny bolo plné konšpirácií, sankcií a nátlaku. Dokonca po rozpade bývalého ZSSR v roku 1991 sa pozornosť obrátila na moslimský svet, v dôsledku čoho boli poškodené Irak, Líbya, Sudán, Afganistan a Sýria, boli podsúvané konšpirácie proti mnohým moslimským krajinám a šírený negatívny príbeh o moslimoch.

Reklama

V posledných niekoľkých desaťročiach sa Američania sústredili len na moslimský svet, čo poskytlo priestor na oživenie Ruska a vzostup Číny. Dnes USA považujú Rusko a Čínu za hlavné hrozby.

Ruskú špeciálnu operáciu na Ukrajine USA a ich spojenci nesprávne interpretovali a premenili ju na zástupnú vojnu. V geopolitike sa objavili nové trendy, zdá sa, že sa opäť vracia éra studenej vojny. Prezident Joe Bidden vyrastal a školil sa v ére studenej vojny a stále si zachováva rovnakú mentalitu. Žiaľ, uplatňuje všetky špinavé triky z čias studenej vojny. Využíva médiá na šírenie falošných správ, vymýšľanie príbehov a prekrúcanie naratívov proti protivníkom. Predstavte si, že krajina, ktorá má za sebou použitie jadrových zbraní, je zodpovedná za takmer všetky vojny, konflikty, zabíjanie a mučenie ľudstva na celom svete, obviňuje Rusko z jadrových hrozieb.

Rusko je vyspelý štát a chápe dôsledky jadrovej vojny. Rusko prešlo mnohými krízami a ani v najhoršej kríze nepoužilo jadrové zbrane. V histórii nemá príznaky použitia jadrových zbraní a predpokladá sa, že ich nepoužije ani v budúcnosti. Dokonca ani v roku 1991 ako najväčšia jadrová krajina nezneužilo svoju silu, ale radšej uprednostnilo rozpad. Jadrové zbrane používala len na odstrašenie. Na rozdiel od USA, ktoré ju použili proti Japonsku, má vo zvyku používať všetky prostriedky na prekonanie svojich protivníkov.

Vytvorenie AUKUS-u, vojenskej aliancie USA, Spojeného kráľovstva a Austrálie, bolo zámerne vytvorené proti Číne a Rusku, najmä nesslerizácia Austrálie bola zámerným pokusom o vyvolanie jadrových pretekov v regióne. Nuklerizácia Austrálie bola proti duchu kontroly zbrojenia a najmä proti šíreniu jadrových zbraní. Predpokladalo sa, že Američania budú tomuto kroku čeliť s následkami.

Nedávna spolupráca medzi Bieloruskom a Ruskom je jej počiatočným javom. Taktické raketové systémy Iskander a systémy protivzdušnej obrany S-400, ktoré Rusko rozmiestnilo v Bielorusku, sú plne pripravené plniť určené úlohy, uviedol v nedeľu (25. decembra) vysoký predstaviteľ bieloruského ministerstva obrany.

Reklama

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok uskutočnil zriedkavú cestu do spojenca Moskvy Bieloruska, keďže jeho sily pokračujú v kampani bombardovania Ukrajiny zo vzduchu uprostred rozsiahlej patovej situácie na bojisku, ktorá trvá už takmer 10 mesiacov. Jeho návšteva v Minsku sa uskutočnila niekoľko hodín po najnovšom útoku ruského dronu na Ukrajinu. Moskva sa od októbra zameriava na ukrajinskú energetickú sieť v rámci stratégie, ktorej cieľom je pripraviť krajinu o teplo a energiu počas zimy. Jeho krátka cesta by mohla byť predzvesťou ďalšej vojenskej podpory vojnového úsilia Kremľa po tom, ako Bielorusko poskytlo Rusku štartovaciu plochu pre inváziu na Ukrajinu vo februári minulého roka.

Bielorusko získalo nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 a zdedilo infraštruktúru jadrových zbraní. Do roku 1996 odovzdalo všetky zostávajúce jadrové zbrane Rusku. V súčasnosti je Bielorusko blízkym spojencom Ruska a zúčastnilo sa na ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Vo februári 2022 Bielorusko zmenilo svoju ústavu a umožnilo Rusku rozmiestniť jadrové zbrane na bieloruskom území.

Vstup Fínska a Švédska do NATO môže zvýšiť politické napätie a pokaziť celosvetový mier. Existuje aj hrozba použitia jadrových zbraní proti Bielorusku. Za takýchto kritických okolností nie je nepredstaviteľné, že USA môžu iniciovať obmedzenú jadrovú vojnu, pričom ako stratégiu obviňujú Rusko. Všetky mierumilovné národy a jednotlivci musia pozdvihnúť svoj hlas proti vojnám, konfliktom a používaniu jadrových zbraní.

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 21:05

Ceny ropy klesli takmer o dolár, keďže trhy dúfajú, že nové kolo rokovaní o prímerí v Pásme Gazy zabráni rozšíreniu konfliktu do ďalších oblastí regiónu. Okrem toho najnovšie údaje o vývoji inflácie v USA utlmili očakávania skorého zníženia úrokových sadzieb, čo signalizuje, že dopyt po rope sa v najbližšom období výraznejšie nezvýši.

Včera 19:40

Španielsky tenista Rafael Nadal postúpil do osemfinále na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Madride. Rekordný päťnásobný víťaz podujatia zdolal v 3. kole Pedra Cachina z Argentíny v troch setoch 6:1, 6:7 (5) a 6:3. Jeho ďalší súper bude Čech Jiří Lehečka.

Včera 19:00

Na jednom z nórskych ostrovov zistili prvý prípad uhynutia mroža na vtáčiu chrípku. Uhynutého mroža objavili už vlani na ostrove Hopen v súostroví Svalbard (Špicbergy). Testy, ktoré vykonalo nemecké laboratórium, teraz odhalili prítomnosť vtáčej chrípky.

Nedalo sa pritom určiť, či ide o kmeň H5N1 alebo H5N8, keďže testovaná vzorka bola príliš malá. “Je to prvýkrát, čo bola vtáčia chrípka zaznamenaná u mroža,” dodal Lydersen.

Včera 18:30

Tisíce ľudí sa v pondelok večer zišli v centre Tbilisi na zhromaždení organizovanom vládnucou stranou Gruzínsky sen. Podľa agentúry AFP išlo zrejme o reakciu na pochod za Európu, ktorý sa za účasti asi tisíce ľudí konal v Tbilisi v nedeľu večer. Akcia z nedele večera bola súčasťou protivládnych protestov proti kontroverznému návrhu zákona o zahraničnom vplyve.

Včera 18:30

Francúzsky herec Gérard Depardieu sa bude v októbri pred súdom zodpovedať za sexuálne obťažovanie dvoch žien. Podľa agentúry AFP o tom v pondelok informovala prokuratúra v Paríži. Známy filmový a televízny herec sa v pondelok podrobil niekoľko hodín trvajúcemu výsluchu na jednom z parížskych policajných komisariátov, kde mu následne odovzdali predvolanie pred trestný súd.

Včera 18:08

Africké a blízkovýchodné krajiny sťahujú zlaté rezervy zo Spojených štátov, čím oslabujú dolár.

Africké a blízkovýchodné krajiny začali v posledných mesiacoch repatriovať svoje zlaté rezervy zo Spojených štátov v dôsledku rastúcich obáv o stabilitu americkej ekonomiky. Ide o Nigériu, Južnú Afriku, Ghanu, Senegal, Kamerun, Alžírsko, Egypt a Saudskú Arábiu.

“Tento trend znamená významnú zmenu v globálnej hospodárskej dynamike a podčiarkuje rastúcu skepsu krajín voči tradičnému statusu bezpečného prístavu amerického dolára a amerických finančných inštitúcií,” píše Houston Post.

Tento krok zároveň znamená globálnu vzburu proti Amerike a jej dominancii, zdôrazňuje publikácia.

Včera 17:21

Mjanmarsko zaznamenalo svoju vôbec najvyššiu teplotu v mesiaci apríl od začiatku meraní pred 56 rokmi. V meste Čauk v regióne Magve v strede krajiny v nedeľu namerali rekordných 48,2 stupňa Celzia. V pondelok o tom informovali tamojšie úrady. Správu priniesla agentúra AFP.

Vlani zaznamenali klimatológovia rekordne vysoké teploty v celosvetovom meradle. Svetová meteorologická organizácia (WMO) uviedla, že Ázia sa otepľuje mimoriadne rýchlym tempom oproti svetovému priemeru.

Včera 17:01

Turecko oznámilo svojim spojencom v Severoatlantickej aliancii (NATO), že podporí dosluhujúceho holandského premiéra Marka Rutteho v jeho kandidatúre na funkciu generálneho tajomníka NATO. V pondelok to podľa agentúry AP uviedol nemenovaný turecký predstaviteľ.

K tomuto rozhodnutiu Ankary došlo tri dni po Rutteho návšteve v Turecku, kde sa snažil získať podporu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana pre svoju kandidatúru.

Včera 16:47

Fínsky výrobca pneumatík Nokian Tyres vykázal za 1. štvrťrok výraznejšiu než predpokladanú prevádzkovú stratu. Spoločnosť, ktorá stále dopláca na odchod z Ruska, uviedla, že ďalšie problémy jej spôsobili útoky na lode v Červenom mori a štrajky na domácom trhu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 16:30

Súd v Aténach v pondelok uznal šesť z 21 obžalovaných v kauze lesného požiaru v gréckom prímorskom letovisku Mati v kraji Atika za vinných z neúmyselného zabitia a nedbanlivosti. K požiaru došlo v roku 2018 a vyžiadal si 104 mŕtvych.

Ako informovala agentúra AFP, politických predstaviteľov, ktorí boli medzi obžalovanými, súd v Aténach zbavil obvinenia, čo vyvolalo hnev pozostalých prítomných na vynesení rozsudku.

Greece Wildfire Trial požiar v meste Mati v Grécku
Na snímke z 23. júla 2018 horiace budovy v meste Mati, východne od Atén
Včera 16:28

Humanitárna organizácia World Central Kitchen (WCK) obnovuje od pondelka svoju činnosť v Pásme Gazy. Robí tak približne mesiac po tom, čo sedem jej pracovníkov zahynulo pri izraelskom nálete v Pásme Gazy. Informovala agentúra Reuters.

Pred pozastavením svojej činnosť WCK prerozdelila v Pásme Gazy od vypuknutia vojny v októbri vyše 43 miliónov porcií jedál.

Včera 16:23

Vydávanie štátnych dlhopisov, ktoré by si mohli kúpiť priamo občania, by predstavovalo vyšší výnos a menšie riziko v porovnaní s firemnými dlhopismi. Na druhej strane ide len o krátkodobú možnosť ušetriť, pričom konečná úspora pre štát nemusí byť príliš výrazná. Informoval o tom v pondelok analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Štát si podľa neho vydaním takýchto dlhopisov dokáže znížiť riziko expozície, z pohľadu rozšírenia množstva individuálnych investorov.

Včera 16:13

Od tohto roka už nebude 13. dôchodok sociálnou dávkou a stane sa novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať ho bude rovnako ako ostatné dôchodky Sociálna poisťovňa (SP). Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom v pondelok jej hovorca Martin Strižinec.

Včera 14:55

Medziročná miera inflácie v Nemecku zostala v apríli 2024 na marcovej úrovni 2,2 %. Ukázali to v pondelok predbežné údaje spolkového štatistického úradu Destatis. Informovala agentúra Bloomberg.

Podľa Destatistu je miera inflácie v najväčšej európskej ekonomike najmenšia od mája 2021.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Dušan Hirjak

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali