Prokuratúra je dnes podľa Grendela uzavretým systémom. Dodal, že novými prokurátormi sa môžu stať “nie tí najlepší, ale tí najbližší”. Nevylučuje, že na prokuratúre pôsobia aj charakterní ľudia, ale príslušnosť k profesii prokurátora nie je podľa neho zárukou kvality. Myslí si, že toho, kto sa na začiatku javí byť slušným šéfom Generálnej prokuratúry (GP) SR, môže funkcia meniť k horšiemu. “Majský, Marian K., Bašternák. Všetci títo ľudia si dlho užívali beztrestnosť vďaka kariérnym prokurátorom na čele generálnej prokuratúry,” povedal podpredseda parlamentu.
V každej profesii podľa Grendela platí, že čím je väčšia konkurencia, tým existuje väčšia šanca vybrať dobrého človeka. To je podľa neho dôvod na otvorenie GP.
Poslanec Erik Tomáš (Smer-SD) žiada koalíciu, aby v druhom čítaní zmenila novelu tak, aby sa dal šéf GP vybrať len z radov prokurátorov. Smer-SD je podľa Tomáša za verejné vypočutie kandidátov i za rozšírenie okruhu navrhovateľov. Chce však, aby bol generálny prokurátor z radov prokurátorov, ktorý by bol zvolený naprieč politickým spektrom.
S navrhovanou verejnou voľbou generálneho prokurátora nesúhlasí poslanec Marián Kéry (Smer-SD). Tajná voľba je podľa neho výsledkom Novembra 1989. “Myslím si, že verejnú voľbu potrebujete preto, aby ste sa mohli odkontrolovať,” odkázal koaličným poslancom. Dodal tiež, že v tejto otázke príde podľa neho prvýkrát k “vážnemu sporu medzi vládnou koalíciou a prezidentským úradom”. Prezidentka totiž podľa neho nie je stotožnená s tým, “akú persónu chcete posadiť do kresla šéfa GP”. Kéry si nemyslí, že pôjde o transparentnú, férovú a otvorenú súťaž, keďže podľa neho nebudú mať všetci uchádzači rovnakú štartovaciu čiaru, pretože jeden z kandidátov bude mať veľkú výhodu.