Prines do SIS uchádzača, za ktorého si ochotný dať ruku do ohňa. Aj tak sa verbovalo do tajnej služby

Prines do SIS uchádzača, za ktorého si ochotný dať ruku do ohňa. Aj tak sa verbovalo do tajnej služby
James Bond a jeho auto. Skutočná práca v tajnej službe je však úplne odlišná. Zohnať kvalitných ľudí, nie je niekedy ľahké

Bratislava 3. marca (TASR/HSP/Foto:TASR)

 

Na začiatku sa služba borila s nedostatkom kádrov. Verbovali sa rodinný príslušníci, kamaráti aj bývalí pracovníci ŠTB

Murári, stolári aj ošetrovatelia dobytka sa hlásili o miesto v Slovenskej informačnej službe (SIS) po jej vzniku pred 20 rokmi. V SIS im museli vysvetľovať, že ich odborné znalosti nevedia využiť. Pre TASR to povedal bývalý riaditeľ personálnej sekcie SIS František Krásnohorský. Do služby prešiel v roku 1993 z ministerstva vnútra a zostal v nej až do roku 2006. Predtým pracoval u polície. V súčasnosti sa venuje testom na detektore lži.

Reklama

“Musím povedať, že v mnohých prípadoch sme občanov, ktorí sa nám sami ponúkli, respektíve ponúkli svoje vedomosti a skúsenosti, prijali do služby. Nebolo jednoduché zohnať práve tých, ktorých služba v tom období nevyhnutne potrebovala: informatikov, analytikov, tlmočníkov, právnikov, ekonómov,” povedal Krásnohorský. Pod legendou využívali inzerciu v novinách. Až tí, ktorí prešli do užšieho výberu, sa dozvedeli, že ide o prácu v spravodajskej službe. “Niektorí sa toho i zľakli a odstúpili,” tvrdí Krásnohorský. Oslovovali aj uchádzačov z takzvaných vládnych konkurzov, odborníkov z Policajného zboru, ministerstva obrany a iných ozbrojených zborov.

V začiatkoch služby neexistovali bezpečnostné previerky tak ako dnes. Krásnohorský vysvetlil, že na to vtedy ešte nemali aparát. “Prijali sme v kolektíve, ktorý už v službe fungoval, nový – dočasný spôsob typovania nových príslušníkov, ktorý sme nazvali Prines uchádzača, za ktorého si ochotný dať ruku do ohňa,” povedal. V praxi to znamenalo, že vtedajší zamestnanci služby oslovovali príbuzných, priateľov, bývalých kolegov alebo spolužiakov. Zároveň podľa Krásnohorského platilo, že museli byť odborníkmi na hľadanú pozíciu a spĺňať zákonné podmienky. “Bol to osobitý, ale zaujímavý spôsob, ktorý priniesol svoj osoh. Toto bola taká osobitná, ale účinná forma bezpečnostnej previerky,” dodal. Medzi prijatými boli aj bývalí príslušníci komunistickej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), aj pre nich platili spomínané podmienky. Bývalí príslušníci ŠtB, ktorí sa do SIS dostali z federálneho Úradu pre zahraničné styky a informácie alebo Federálnej bezpečnostnej informačnej služby, podľa Krásnohorského vyhovovali podmienkam takzvaného lustračného zákona a prešli previerkami občianskych komisií.

Reklama

V roku 1995 začala SIS používať polygraf, teda takzvaný detektor lži. Ivan Lexa sa v tom istom roku stal šéfom SIS, Krásnohorský si presadol zo stoličky personálneho riaditeľa na stoličku zástupcu. “I v službe v tom období došlo k pochybeniam. V rokoch 1995 – 1998 sa do služby dostalo príliš veľa takých bývalých príslušníkov ŠtB, ktorí už neboli pre ňu prínosom, ale skôr príťažou. Do činnosti služby sa začali vnášať prvky a metódy nezlučiteľné s princípmi demokratickej spravodajskej služby,” povedal Krásnohorský. Podľa neho sa to odzrkadlilo na hromadnom dobrovoľnom i nedobrovoľnom odchode spravodajských dôstojníkov najmä z kontrarozviedky pri ďalšej výmene riaditeľa v októbri 1998. “Boli to hlavne tí, ktorí boli zapletení do rôznych aktivít služby, ktoré boli predmetom preverovania orgánov činných v trestnom konaní,” vysvetlil Krásnohorský.

V rokoch 2004 a 2005 museli na základe politického rozhodnutia opustiť SIS všetci bývalí príslušníci ŠtB, Krásnohorský si myslí, že to nebolo správne. “Títo ľudia prešli sitom previerok, 5 – 6 rokov riadne pracovali pre túto službu, pre tento štát. Osvedčili sa profesionálne i ľudsky. Odovzdali službe mnoho odborných skúseností, bez ktorých by sme nevedeli napredovať,” vysvetlil. Dodal, že väčšina z nich bola v dôchodkovom veku, takže by aj tak o niekoľko rokov odišli do výsluhového dôchodku. Krásnohorský sa po roku 1998 vrátil do funkcie personálneho riaditeľa, mal prístup k údajom o väčšine zamestnancov služby. Tvrdí, že podozrievavosť u kolegov nikdy nepocítil. “Zaviedli a zdokonaľovali sme počas budovania služby mnoho prvkov a inštitútov, ktoré znižovali alebo znemožňovali možnosť prístupu nepovolaných osôb k informáciám. A ani personálny riaditeľ nemohol a nemusel vedieť všetko,” uzavrel.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

12:04

Peking odmietol a odsúdil tvrdenia Spojených štátov, že Čína podporuje vojnu rozpútanú Ruskom na Ukrajine tým, že Moskve poskytuje veľké množstvo strojov, mikroelektroniky či technológií do dronov a riadených striel, vďaka čomu Rusko môže navyšovať svoju zbrojnú výrobu.

12:00

Ukrajinský Národný protikorupčný úrad podozrieva ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. 

11:58

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič po zasadnutí predsedníctva a národného výboru svojej strany Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) vyjadril spokojnosť s výsledkami parlamentných volieb zo 17. apríla. Uviedol, že jeho strana zostaví vládnu koalíciu.

11:57

Pri pokuse dostať sa z Francúzska do Británie zahynulo v Lamanšskom prielive najmenej päť ilegálnych migrantov. Medzi obeťami je aj štvorročné dieťa.

11:13

Francúzsky súd vydal rozsudok, ktorým podmienečne odsúdil 61-ročného muža pôvodom z Iránu na desať mesiacov vo väzení za to, že minulý týždeň vstúpil na iránskeho konzulát v Paríži s napodobeninami granátov.

11:11

Peruánska psychologička, ktorá trpela nevyliečiteľnou chorobou a bola niekoľko rokov pripútaná na lôžko, podstúpila eutanáziu a stala sa tak prvým človekom v Peru, ktorý získal a uplatnil právo zomrieť s lekárskou pomocou.

11:10

Rada Európy a Organizácia spojených národov vyzvali Britániu, aby prehodnotila plány na deportácie žiadateľov o azyl do Rwandy, ktoré sa po schválení britským parlamentom pretavia do zákona. Rwanda schválenie naopak privítala.

11:05

Čečenskému vodcovi Ramzanovi Kadyrovovi, ktorý je známy svojimi blízkymi vzťahmi s Kremľom, údajne diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu – nekrózu pankreasu. S odvolaním sa na ruský exilový denník Novaja gazeta Európa o tom  informovala agentúra DPA.

10:07

 Hlavná opozičná strana v Indii obviňuje premiéra Naréndru Módího z nenávistného prejavu voči moslimom po tom, čo ich nazval “špiónmi” a použil tak doposiaľ najostrejší slovník v súvislosti s touto náboženskou menšinou v krajine.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke vyvierajúci minerálny prameň na Sivej Brade neďaleko Spišského Podhradia

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali