Exminister Palko bez obalu o Kryme a o tom, kto stojí za protestmi proti Kaliňákovi a Ficovi

Slovensko 22. augusta 2016 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

 

Vladimír Palko aktuálne pôsobí ako prodekan Paneurópskej vysokej školy, vyučuje matematické predmety. V rokoch 2002 až 2006 pôsobil ako minister vnútra. Bol členom a spoluzakladateľom KDH, v  roku 2008 sa stal predsedom strany Konzervatívni demokrati Slovenska, ktorá v roku 2014 zanikla. Z politiky sa stiahol v roku 2010. Avšak možno aj vďaka tomu sa teraz bez obalu vyslovuje k aktuálnej domácej aj zahraničnej politike. Pre našu redakciu sa otvorene vyjadril o situácii na Kryme a útokoch ukrajinských diverzantov. Zároveň uviedol, kto podľa neho stojí za protestmi proti ministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi a premiérovi Robertovi Ficovi.

Na snímke Vladimír Palko
Na snímke Vladimír Palko

Krym je aktuálne súčasťou Ruskej federácie. Stotožňujete sa s tvrdeniami maistreamu, že išlo o anektovanie, alebo rešpektujete, že pričlenenie k Rusku je výsledkom referenda?

Ale veď oboje je pravda. Politik, ktorý sa musí zaradiť na jednu z dvoch strán sporu, obvykle musí zdôrazniť jednu stránku veci. Keďže nie som v politike, pokojne môžem rozobrať situáciu zo všetkých strán. Krym bol pripojený v roku 2014 k Rusku aj na základe akcie ruských ozbrojených síl a stalo sa tak bez súhlasu štátnych orgánov Ukrajiny. Tomu sa hovorí anexia. Ako hovoríte, s takýmto stručným vysvetlením prichádza mainstream a hovorí, že je to nebezpečné. Áno, keď veľmoc zmení hranice iného štátu proti vôli toho iného štátu, je to nebezpečné. Keď USA zmenili hranice Srbska odňatím Kosova, nesúhlasil som s tým, lebo som preferoval princíp, že hranice štátov v Európe sa nemajú meniť proti ich vôli. Preto som ani v roku 2014 nemohol povedať, že súhlasím s odňatím Krymu Ukrajine.

Je však veľkou nepoctivosťou mainstreamu zamlčiavanie významných faktov. V prípade odchodu Kosova od Srbska sa zdôrazňovala vôľa kosovských Albáncov po tomto odchode. V prípade Krymu sa však zamlčiava, že aj väčšina Krymčanov po odchode z Ukrajiny túžila a vyjadrila svoju vôľu v referende. Mainstream by to rád vykresľoval ako niečo, čím bol august 1968 v Československu, čo však celkom nesedí. Krymčania chápu pripojenie k Rusku ako určitú elementárnu spravodlivosť. Krym bol vždy spojený s ruskou štátnosťou od dôb, kedy Rusko v konflikte s Osmanskou ríšou dobylo tatársky krymský chanát. Krym sa ocitol v rámci Ukrajinskej sovietskej republiky len vďaka bohorovnosti komunistických vládcov, ktorí si nevedeli predstaviť, že komunistický Sovietsky zväz padne.

Otázka Krymu a Donbasu je súčasťou širšieho problému vzniku samostatných štátov po rozpade Sovietskeho zväzu, ktoré sa stali samostatnými v hraniciach bývalých sovietskych socialistických republík. Tieto hranice, poväčšine z roku 1922, často nemali historické opodstatnenie. Veľa Rusov sa po roku 1922 ocitlo mimo najväčšej zo zväzových republík Sovietskeho zväzu, teda mimo Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republiky. Až do roku 1991 to neprekážalo. Veď Sovietsky zväz títo Rusi považovali za rozšírené Rusko. Po roku 1991 sa však ocitli v zahraničí. To bola tá bomba, ktorú Lenin podľa Putinových slov podložil pod Rusko.

Túto potenciálne výbušnú situáciu Západ nevnímal. S výnimkou múdrych politológov ako už zosnulý Samuel Huntington. Jeden problém bol, že za poslednú dekádu ukrajinská vládnuca garnitúra urobila pokus postaviť ukrajinský štát na západoukrajinskom, povedzme rovno banderovskom, videní dejín, ale v hraniciach Ukrajinskej sovietskej socialistickej republiky. To znamená na jednoznačne západnej pro – Nato, pro – EÚ orientácii a na spretŕhaní ekonomických i kultúrnych väzieb na Rusko. Platilo to už o garnitúre Oranžovej revolúcie a ešte viac o garnitúre Majdanu. To však nie je možné, to tú krajinu trhá na kusy. Západ právom poukazuje na to, že Rusko udržiavalo pri živote vzbúrencov na Donbase a pokračovanie vojny.  Bez Ruska by ukrajinská vláda povstanie na Donbase potlačila. Boli tam pod krytím ruskí vojaci, mnohí velitelia boli Rusi z Ruska. Ale proti kyjevskej vláde bojovali spontánne aj obyvatelia Donbasu. A tí, čo z Donbasu utekali pred vojnou, skôr hľadali útočište v Rusku ako na západe Ukrajiny. Uvedomujeme si, že ľudia na Donbase povstali proti plánom Západu dostať ich pod vplyv Západu? To je niečo, čo nás nectí.  Druhou chybou Západu bolo, že k Rusku pristupoval ako k vojensky porazenej krajine. Ako keby to bolo Nemecko roku 1945. Pritom žiadna sovietska či ruská armáda predsa nekapitulovala. Kapitulovala iba ideológia komunizmu. Ukrajinskí politici krytí Západom bohorovne špekulovali, kedy vyhodia ruskú flotilu zo Sevastopola. Rusi si právom mohli hovoriť, že takto to predsa ani ten Jeľcin nemyslel, keď rozpúšťal Sovietsky zväz.

Dnes je Západ v situácii, keď väčšina obyvateľov Krymu a zrejme i Donbasu podporuje Putina, a politici Západu si už uvedomujú, že ich voliči nebudú chcieť ísť do konfrontácie s Ruskom kvôli vnútorným hraniciam Sovietskeho zväzu. Ilustráciou je nedávne referendum v Holandsku, kde občania odmietli asociačnú dohodu EÚ s Ukrajinou.

Médiá prezentujú, že si Rusko vymyslelo, že v priebehu minulého týždňa došlo k vpádu ukrajinských diverzantov na Krym. Aký je Váš názor?

Toto je typická neprehľadná situácia, kedy si treba dávať pozor na manipulácie z oboch strán. Nezabúdajme, že i Rusko dostatočne preukázalo schopnosť chladnokrvne klamať. K nejakej akcii proti krymskému územiu zrejme skutočne došlo. Nezdá sa mi však, že to bolo organizované z najvyšších ukrajinských miest. Nezabúdajme, že na Ukrajine je dosť polovojenských skupín, na ktoré vláda nemá dosah. Ukrajinský prezident a vláda podľa mňa nemajú dôvod reálne otvárať otázku Krymu. Unavená je ako Ukrajina, tak i Západ. Z mocenského hľadiska je Krym vyriešená záležitosť. Rusi by ho pred kýmkoľvek hravo ubránili.

Kyjev obvinenia zo strany Ruska odmietol. Avšak Porošenko nariadil uviesť jednotky ukrajinskej armády do pohotovosti a rozmiestniť ich pri hraniciach s Krymom. Čo podľa Vás týmto krokom Ukrajina sleduje? Snaží sa v súčasnosti Ukrajina vyvolať ďalšie napätie, keďže mediálne informácie v poslednom období prinášajú značne menej informácií o bojoch na východe Ukrajiny?

Ak vládne kruhy Ukrajiny nemajú prsty v incidente, nie je Porošenkova reakcia prekvapujúca. Vžime sa aj do jeho kože. Nechcem konšpirovať, ale môže si myslieť, že incident môže viac hrať do karát Rusku ako Ukrajine. Incident môže napomôcť dojmu, že Rusko je oprávnené podniknúť nejaké rázne kroky na zaručenie bezpečnosti Krymu. Takým ráznym krokom by bolo napríklad zaujatie koridoru od prístavu  Mariupol v Donbase smerom na západ po pobreží Azovského mora až ku Krymu, čím by si Rusko zabezpečilo prístup na Krym po pevnine. Rusku všetko vychádza a s jedlom rastie chuť. A môže tu byť Putinovo pokušenie vojenským úspechom zabezpečiť výrazné víťazstvo  jeho strany Jednotné Rusko vo voľbách do Dumy, ktoré budú o mesiac. Skôr si myslím, že nič také sa nestane, Rusko by tým stratilo medzi občanmi Západu, o priazeň ktorých sa veľmi snaží. Môžeme však mať istotu? Ani Porošenko ju nemôže mať. Rusi tiež nie sú žiadni anjeli. Nezabúdajme, že alternatívou k chybám Západu nie je zvelebovanie Ruska, ale nájdenie lepšej politiky Západu. Západ, to sme totiž aj my.

Politické špičky Ukrajiny sa snažia, aby sa krajina stala súčasťou NATO. Aký je Váš názor na vstup nášho východného suseda do Severoatlantickej aliancie?

Myšlienka vstupu Ukrajiny do NATO bola od začiatku nešťastnou z troch dôvodov. Prvý je ten, že Ukrajina je civilizačne rozdelená krajina. Odvolávam sa tu opäť na Huntingtona. Taký Ľvov, to je Západ. Krym či Donbas nemajú historicky nič spoločné so Západom. Nikdy nebudú počúvať Brusel či Washington. Snaha strhnúť Ukrajinu celú na Západ ju trhá napoly. To sa už deje. Po druhé, znamená to spretŕhanie väzieb na Rusko, a v spojení s podporou Ameriky pre garnitúru, ktorá pripravovala vyhnanie Rusov zo Sevastopola, to predstavuje bezpečnostné riziko, či priam hrozbu pre Rusko, ktoré neostalo nečinné. Po tretie, viac ako desaťročie po roku 2000 neexistovala žiadna zhoda medzi politickými reprezentantmi Ukrajiny o vstupe do NATO. Garnitúry sa striedali a vždy nová rušila rozhodnutie tej predchádzajúcej. Bolo to ako kolotoč. A najmä celé roky si to neželali občania Ukrajiny, čo dlhodobo hovorili prieskumy verejnej mienky. Počet priaznivcov členstva v NATO sa prehupol cez polovicu až v roku 2015 vo vybičovanej atmosfére vojny na Donbase. Politický mainstream  by to rád vydával za zmúdrenie Ukrajincov, ale tu sa príčina zamieňa s následkom.

Ak by sa Ukrajina stala členom NATO, bolo by to určite bez Donbasu. Natrvalo by na východ od nášho územia pokračovalo veľké politické a vojenské napätie. Pritom tam bol dvadsať rokov v podstate pokoj.

Budeme radi, ak sa vyjadrite aj k súčasnej politickej situácii na Slovensku. Kto podľa Vás stojí za demonštráciami pred Bonaparte?

To je vari nejaká záhada? Organizujú to Sulíkova a Matovičova strana. Netreba za tým hľadať nejaké tajné, mocné sily. Ficova vláda zas nie je taká dôležitá, aby niekto proti nej nebodaj zvonka organizoval nejaký Majdan. Politické strany demonštráciami za Kaliňákovo odstúpenie robia svoju obvyklú prácu. Ficove vlády mali a majú naozaj problém s korupciou.

Podarí sa demonštrantom dosiahnuť Kaliňákovo odvolanie?

Skôr si myslím, že nie, hoci Kaliňák sám už utrpel nenapraviteľné škody. Jednak to nie je tlak celej opozície. SaS a Obyčajní reprezentujú niečo cez 20 percent voličov. A jednak táto opozícia nemá imidž štátotvornosti v zmysle, že by ju ľudia považovali za alternatívu schopnú vládnuť. To znižuje vážnosť všetkých jej akcií.

V kuloároch sa hovorí, že premiér Fico chce zanechať svoju stoličku a že sa chce stať ústavným sudcom. Keby k tomu skutočne došlo, aký by to podľa vás malo vplyv na slovenskú politickú scénu?

O takýchto ambíciách premiéra Fica neviem. Politicky je on i Smer za zenitom. Po jeho odchode z funkcie premiéra by došlo k preformátovaniu politických strán. Už teraz sa to deje v opozícii. Smer bol nástupcom HZDS, obe strany predstavovali určitý korupčný postkomunizmus, s národnými a konzervatívnymi prvkami. Vodcovské osobnosti ako Mečiar a Fico sa však nemusia vždy vyskytnúť, čiže tento veľký voličský blok nemusí ostať pohromade. Teda môže sa preformátovať úplne celá scéna.

Možno je to šanca pre Slovensko. Celé roky sa nepodarilo zmeniť základné politické delenie na Slovensku na postkomunistický blok a tzv. pravicu, ktorá je zaťažená kopírovaním neduhov hlavného politického prúdu v EÚ a USA. Médiá často umelo udržiavajú takéto delenie ako akúsi nevyhnutnosť, ktorej sa musia všetci voliči prispôsobiť. Pritom Slovensko by prirodzene potrebovalo silu, ktorá by nemala problém s korupciou, ani s postkomunizmom, a dokázala by formulovať umiernenú a realistickú vlasteneckú politiku. Určitým pokusom o to bolo ešte Čarnogurského KDH, ale KDH napokon neustálo silný vonkajší aj vnútorný tlak.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Taliban vyhlásil počas sviatku íd al-fitr prímerie

0 icon

Kábul 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)   Militantné hnutie Taliban ohlásilo pri príležitosti tohtotýždňového moslimského sviatku íd al-fitr trojdňové prímerie v Afganistane, ktoré začne platiť v pondelok. Stalo sa tak krátko po tom, čo mu vláda pripísala zodpovednosť za sobotňajší bombový útok v blízkosti dievčenskej školy v afganskom hlavnom meste Kábul,…

Poslanec Šefčík: OĽaNO je pri odvolávaní Kolíkovej tlačené k múru. Nemôžeme však ostať ticho, postupne vyplávali ďalšie a ďalšie skutočnosti

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Dnes by mal vyvrcholiť koaličný spor ohľadom ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Jej odvolávanie v NR SR kvôli početným kauzám navrhol opozičný Smer-SD. Vládne strany Sme rodina, SaS a Za ľudí vyhlásili, že stoja za Kolíkovou, no z najsilnejšej strany OĽaNO Igora Matoviča zaznieva,…

Jeden mŕtvy po streľbe na medzinárodnom letisku vo Vancouveri

0 icon

Vancouver 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darryl Dyck/The Canadian Press)   Muž bol zastrelený v nedeľu popoludní miestneho času neďaleko odletového terminálu na medzinárodnom letisku v kanadskom Vancouveri. Kráľovská kanadská jazdná polícia (RCMP) v tejto súvislosti pátra po jednom alebo viacerých podozrivých, uviedol verejnoprávny telerozhlas CBC Polícii sa podľa CBC podarilo vypátrať…

Kolíková neprestáva prekvapovať. Po novom bude moderovať svoju diskusnú reláciu. Jej prvým hosťom bude Lipšic

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) zmietajúca sa vo viacerých škandáloch, ktorá v pondelok 10. mája čelí odvolávanie v Národnej rade, bude mať vlastnú diskusnú reláciu s názvom (S)právna polhodinka. Informovalo o tom v nedeľu Ministerstvo spravodlivosti SR, ktoré bude diskusnú reláciu Márie…

Železničná spoločnosť Slovensko zainvestuje do rádiostaníc a čiernych skriniek 5 mil. eur

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (SITA/HSP/Foto:Facebook)   Železničná doprava bude na Slovensku opäť o čosi bezpečnejšia. V rámci projektu v hodnote 5 miliónov eur nainštaluje do regionálnych vlakov Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) celkovo 54 rádiostaníc a 88 tzv. BlackBoxov Zariadenia zvýšia bezpečnosť, zlepšia komunikáciu medzi rušňovodičom a dispečingom a v prípade…

Obamovcom zomrel pes Bo, ktorý im robil spoločnosť v Bielom dome

0 icon

Washington 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rodina bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu prišla cez víkend o svojho zvieracieho člena. V sobotu zomrel portugalský vodný pes Bo, ktorý mal 12 rokov, informovala v nedeľu agentúra DPA Obamovci stratili "skutočného priateľa a verného spoločníka", napísal 59-ročný exprezident na Twitteri a pripojil aj…

Draxler: K Rusku musíme mať vyváženú politiku. Vysvetlil, prečo Rusi potrebujú mier

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   K Rusku musíme mať vyváženú politiku. S ohľadom na udalosti posledných týždňov to vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol exminister Juraj Draxler Podľa Draxlera je propaganda o údajnej rozťahovačnosti Ruska nezmyslom. Tvrdí, že krajina je relatívne vnútorne vyčerpaná, v mnohých oblastiach technologického…

Ani jeden okres nie je v čiernej fáze, najviac je ich ružových. Slovensko prechádza do ružovej fázy, hodiny pre seniorov sa rušia. Kontakty už nemusia ísť do izolácie, ak sú bez príznakov a očkované

0 icon

Bratislava 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-korona.gov.sk, TASR-Roman Hanc, Pixabay)   Od pondelka nie je podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze sú dva, červených je 33 a v ružovej fáze ich je 44 V treťom stupni varovania sú okresy Myjava a Považská Bystrica. V druhom stupni…

Hlavný lekár z nemocnice v Omsku, kde ležal Navaľnyj, je nezvestný

0 icon

Moskva 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Babuskinsky District Court Press Service)   Za nezvestného je považovaný Alexander Murachovskij, ktorý bol ešte donedávna hlavným lekárom nemocnice v sibírskom meste Omsk, kde vlani bezprostredne po otrave hospitalizovali ruského opozičného politika Alexeja Navaľného Murachovskij, od novembra minulého roka minister zdravotníctva Omskej oblasti, sa v piatok…

Muž zastrelil na narodeninovej oslave v USA šesť ľudí, potom spáchal samovraždu

0 icon

Colorado Springs 10. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Jerilee Bennett/The Colorado Springs Gazette)   Šesť dospelých osôb vrátane svojej priateľky zastrelil muž v nedeľu skoro ráno na narodeninovej oslave v americkom štáte Colorado. Následne spáchal samovraždu, uviedla v noci na pondelok agentúra AP K streľbe došlo krátko po polnoci miestneho času v štvrti…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marek Brna

Čo prinesie Slovensku plán obnovy?

0icon

Slovensko sa v roku 2021 ocitlo s dlhom 61% k hdp. Náš štát sa za prvý rok tejto vlády takto masívne zadĺžil a vláda plánuje pokračovať ďalšie tri roky. Ako súčasť NATO kupujeme americké a izraelské zbrane a systémy, dávame 750 miliónov eur na výsledkami pochybné antigénové testovania (testovalo sa…

Matej Kečkéš

Divoký údiv

0icon

Zišli sa tie kmene, kmene nesúrodých druhov, v krásu sfarbené, o niečo ako pocit prosiace. Prebývajú všade vôkol, cítia ich aj koníky slnečných lúčov, lúčov, ktoré vypaľujú medzery do našich životov. Musíme skákať, lietať, sa aj jašiť a tie temné tiene do jadra Zeme splašiť. Idea prebývajúca v tých čo…

Pavel Pakoš

Skutočne povšimnutia hodné " svetové unikáty"

0icon

Sú niektorí, čo si naivne namýšľajú, že geopolitické procesy sú riadené prirodzene ako počasie. A sú aj takí, čo sú od tejto naivity oslobodení, a vedia, že aj počasie sa dá posledné storočie aj trocha "nadprirodzene" regulovať. Hlúposť mainstreamu je jeho totálna spolupráca na riadiacich procesoch mocipánov sveta. Ich debilita…

Štefan Surmánek

Na besede v TA 3 poslanec NR SR P. Pollák ml. hovoril o veľkom potenciáli pracovnej sily "driemajúcej" v prostredí cigánskych komunít. Zabudol pri tom zdôrazniť, že potenciál má ešte ďaleko k realite. ať, í

0icon

V súvislosti s Medzinárodným dňom Rómov sa v televízii TA 3 vo večerných hodinách dňa 9.4.2021 uskutočnila beseda šiestich účastníkov, výber ktorých už dopredu avizoval, akým smerom sa bude táto diskusia uberať a čo bolo skutočným zámerom jej tvorcov pri výbere diskutujúcich. Hlavným cieľom bolo poukázať na niektoré aspekty života a aktivít cigánskeho etnika, predstaviť…

Peter Štrba

Black Lives Matter na slovenský spôsob alebo ako nám už horí cigánska otázka

0icon

Je už takmer skalopevným pravidlom, že všetky zvrátenosti, ktoré sa objavia na západe, sa s nejakým časovým odstupom objavia aj u nás. Ako človek, ktorý dlhodobo sleduje dianie za morom, som nadobudol dojem, že rasizmus v USA je prítomný len v absolútne minimálnej miere, a aj to len u niektorých…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Jazero smrti Karačaj je najznečistenejším miestom na svete

0 icon

V Čejlabinskej oblasti Ruska nájdeš jazero Karačaj, ktoré je tak rádioaktívne, že stačí na jeho brehu stráviť 10 minút a dostaneš smrteľnú dávku radiácie. Ak by si na brehu strávil hodinku, máš takmer 100 % istotu, že nachytané žiarenie ťa do niekoľkých hodín zabije. Prečo ľudia Karačaj vôbec vytvorili? Pritom sa na…

Odkiaľ pochádza pojem karanténa a pri akej príležitosti vznikol?

0 icon

Aby sme našli pôvod slova, musíme sa obzrieť späť až do polovice 14. storočia. V tom čase mor neslávne známy ako Čierna smrť brázdil Ázijský a Európsky kontinent. Ako tam vznikla karanténa? Čierna smrť zničila odhadom jednu tretinu európskej populácie počas rokov 1347-1350. Výsledok tohto moru spôsobil jedno z najvyšších úmrtí v dejinách ľudstva.…

Kamerun a jeho krásy očami cestovateľského fotografa

0 icon

Ziya Akturer je turecký cestovateľský fotograf, ktorý kombinuje umelecké postupy. V roku 2006 si po návšteve Filipín kúpil prvý profesionálny fotoaparát. Čoskoro si uvedomil, že cestovateľská fotografia je to, čomu chce venovať svoj život. O niekoľko rokov neskôr opustil hlavné zamestnanie, aby viac cestoval a spoznával svet objektívom svojho fotoaparátu. Inšpirujte sa jeho…

Tragédia tunelu smrti - 1. časť

0 icon

Tretieho marca roku 1944 sa obec Balvano v Apeninách na juhu talianska premenila v dejisko hrôzostrašnej tragédie. Deň predtým o šiestej večer vyrazil zo Salerna vlak č. 8017 so 47 vagónmi a pomaly ukrajoval kilometre zo svojej trasy. Teoreticky to bol čisto nákladný vlak, ale častokrát prevážal vojakov a taktiež húfy šmelinárov. V ten večer sa…

Malbork: Hromadné hroby - 1. časť

0 icon

Mesto Malbork v Poľsku bolo po stáročie známe pod nemeckým názvom Marienburg. Bolo to v podstate nemecké „koloniálne“ mesto a stovky rokov spadalo pod Prusko. Behom sovietskeho postupu v roku 1945 väčšina civilného obyvateľstva utiekla, ale asi 4 000 sa buď rozhodlo ostať, alebo nemohlo utiecť do bezpečia. V meste prebiehali urputné boje medzi nemeckými a sovietskymi…

Vo svete IT

OBARTER X1 – s touto elektrickou kolobežkou s maximálkou až 55 km/h pokoríš aj náročnejší terén

0 icon

Elektrická kolobežka s poriadnou výbavou a maximálkou na úrovni 40 km/h, či dokonca až 55 km/h nemusí stáť tisícky eur. Šikovný dopravný prostriedok v podobe elektrickej kolobežky sa s takýmito parametrami takmer určite môže porovnávať s bežným skútrom. Jeho cena je však zásadne nižšia, pričom prevádzka takejto kolobežky je náramne…

Aký je rozdiel medzi digitálnym a optickým priblížením kamery smartfónu?

0 icon

Priblíženie kamery býva častokrát jedným z lákadiel, na ktoré nás výrobcovia smartfónov vábia  v spojitosti s kamerou zariadenia. Zatiaľ čo v minulosti sme sa stretávali napríklad s 10x, 15x, 20x násobným priblížením a podobne, tak dnes dnes sa môžeme stretnúť už aj s 50x, prípadne 100x násobným priblížením. Toto priblíženie…

Globálna, čínska a xiaomi.eu verzia MIUI: Aký je medzi týmito ROM rozdiel?

0 icon

Používatelia Xiaomi smartfónov dobre vedia, že nie je MIUI ako MIUI a nadstavba sa od zariadenia k zariadeniu líši. Hlavné rozdiely sú však medzi verziami systému. Práve tieto rozdiely sú dôvodom, prečo sa nám nákup smartfónu s čínskou ROM trochu skomplikuje, keď doň po príchode inštalujeme custom ROM. Jednou z…

Dron Ingenuity má druhý domov: Úspešne pristál na novej pristávacej ploche

0 icon

Helikoptérový dron americkej vesmírnej agentúry, NASA, Ingenuity, úspešne dokončil svoj piaty let, ktorý bol iný, ako všetky ostatné lety. Išlo o prvý jednosmerný let, píše portál NASA. Dron vzlietol z pristávacej plochy Wright Brothers Field a letel smerom južne, k novej pristávacej ploche. Pristávacia plocha Wright Brothers Field sa nachádza…

Po viac ako týždni je kríza čínskej rakety Long March zažehnaná: Kam nakoniec dopadla?

0 icon

29. apríla odštartovala čínska misia, ktorej ceľom bolo dostať na obežnú dráhu prvý modul novej vesmírnej stanice Tiangong, píše portál IFLScience. Samotný modul vesmírnej stanice sa do vesmíru dostal úspešne, problém však nastal pri jednej z častí rakety Long March 5B, ktorá ho vynášala do vesmíru. Táto časť padala smerom…

Armádny Magazín

Luboš Blaha: Naši osloboditelia si zaslúžia večnú vďaku a úctu! Video

0 icon

Slovensko, 10.máj 2021 (AM) – Slovenský poslanec Ľuboš Blaha vo svojom videu hovorí o úlohe Červenej armády pri oslobodení Slovenska:  

Izraelský analytik Kedmi povedal, aký osud čaká Bielorusko po nadchádzajúcej rezignácii Lukašenka

0 icon

Bielorusko, 10.máj 2021 (AM) – Bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi nezostáva veľa času na vedenie krajiny, uviedol bývalý šéf izraelskej služby „Nativ“ Jakov Kedmi.   Oficiálny Minsk čelil v auguste minulého roka novým problémom zahraničnej politiky. USA a európske krajiny, medzi ktorými boli zvlášť pobaltské pobaltské r

Silný prejav Vladimíra Putina počas oslavy Víťazstva. Video

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) –  V nedeľu 9. mája sa v Moskve konala tradičná vojenská prehliadka na počesť 76. výročia Veľkého víťazstva. Spomienka na hrdinov, ktorí oslobodili svet od útlaku fašizmu počas Veľkej vlasteneckej vojny je dostupná vo video prenose. Pripájame prejav ruského prezidenta z tejto prehliadky:  

Ruská armáda prijala 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja

0 icon

Rusko, 10.máj 2021 (AM) – Do výzbroje ruských ozbrojených síl postúpilo 19 nových modelov zariadení rádio-elektronického boja (REB) vrátane leteckých. Oznámil to v nedeľu 9. mája podpredseda vlády Ruskej federácie Jurij Borisov. „Spoločným úsilím ruského ministerstva obrany, vedeckými a obranno-priemyselnými komplexmi sa od roku 2015 vytvorili moderné rušiace

Okamura: Vyhladenie či oslobodenie? TOPka chybne porovnáva 68.rok s II. svetovou vojnou

0 icon

Česko, 9.máj 2021 (AM) – Na Klárove 8. 5. 2021 kládli vence pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny v Európe. Akcie sa zúčastnil aj predseda českej SPD Tomio Okamura. Pýtali sme sa ho, čo sa to teraz zase deje okolo miesta, kde stál

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali