Exkluzívny rozhovor s popredným ruským vojenským expertom Kozinom. Časť 2/5 – Zmluvy o odzbrojení a princíp vzájomného odstrašenia

Bratislava 30. apríla 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

V apríli navštívil Slovensko Vladimír Petrovič Kozin, jeden z popredných ruských vojenských expertov. Pri tej príležitosti poskytol rozhovor RTVS a ďalším slovenským a českým médiám, vrátane Hlavných správ. To podstatné vám prinášame v piatich dieloch

Na snímke Vladimir Petrovič Kozin

Otázka: Tvrdíte, že USA porušujú dohody?

Kozin: Presne tak. Zoznam amerických porušení zmlúv o kontrole zbraní hromadného ničenia, a tiež tých, o ktorých sa odmietajú čo i len rozprávať, je veľmi dlhý. Píšem o nich aj v mojej najnovšej knihe „Vývoj strategických a taktických nukleárnych zbraní USA a osobitosti ich použitia v 21. storočí“, ktorú som sa pokúšal dostať do pozornosti západných lídrov, dal som ju všetkým veľvyslancom krajín NATO v Moskve, do knižnice Kongresu Spojených štátov, prezidentovi USA, do významných výskumných centier v USA. Situácia je totiž naozaj veľmi vážna a je najvyšší čas hľadať riešenia.

 

Otázka: V čom je rozdiel medzi prístupom USA a Ruska?

Kozin: Stručne sa dá rozdiel podľa jadrových doktrín USA a Ruska vyjadriť takto: USA môžu použiť jadrové zbrane útočne a nepodmienene, kým Rusko iba obranne a podmienene.

 

Otázka: Čo sa dá očakávať, ak sa USA naozaj stiahnu zo zmluvy INF?

Kozin: Ak naozaj vycúvajú zo zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu INF (Intermediate Nuclear Forces Treaty), čo by sa malo stať 2. augusta 2019, potom sa črtajú dosť nešťastné scenáre. Podmínuje to globálnu strategickú rovnováhu. Režim nešírenia jadrových zbraní môže byť zrušený.

 

Otázka: Ako to zdôvodňujú?

Kozin: USA už veľa rokov všade verejne obviňujú Ruskú federáciu z porušovania zmluvy INF, ale doposiaľ o tom nikomu nepredložili žiadny dôkaz, ani svojim spojencom, ani nám. Ukázali na jednu raketu, s označením 9M729, ktorej dolet je však o 20 km menší než hranica 500 km, ktorou sa začína kategória rakiet stredného a kratšieho doletu. Ale na druhej strane Američania za posledných dvadsať rokov, a toto zdôrazňujem, porušili túto zmluvu 117-krát. Majú najmenej šesť typov rakiet, ktoré spadajú do tejto kategórie, čo je veľmi hrubé narušenie spomínanej zmluvy.

 

Otázka: Prečo to robia? Aký je ich cieľ?

Kozin: Cieľov je niekoľko. Jedným z nich je vývoj principiálne nových typov rakiet, pretože staré Pershingy 1 Alfa, Pershing 2 a krídlaté rakety Tomahawk boli k máju 1991 zničené – ak máme Američanom veriť. Ale odkiaľ sa vzalo šesť nových typov? Potajomky vyvinuli nové. A ich cieľom je umiestniť ich na európskom kontinente, tak ako to bolo v decembri 1979. Američania nám nedali záruku, že ich nebudú rozmiestňovať v Európe – sľúbil to síce generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ale to vôbec nie je dôležité, pretože NATO nie je účastníkom dohody, ale USA. Druhý cieľ je pokus za pomoci zmluvy INF zlikvidovať nové ruské systémy jadrové i nejadrové, ktoré nespadajú pod zmluvu INF, napríklad najnovšie hypersonické systémy. My sme im však odkázali, že zmluva sa týchto systémov nedotýka, také zbrane ešte v čase podpisu zmluvy v roku 1987 ani neexistovali. Tretí cieľ je vtiahnuť do problému aj Čínu a urobiť aj z nej zmluvnú stranu. To však Čína nikdy nechcela a ani nechce, pretože Američania majú vo svojej jadrovej doktríne právo prvého jadrového úderu nielen proti Ruskej federácii, ale aj proti Čínskej ľudovej republike. Preto si normálni ľudia kladú otázku: prečo ničiť platnú zmluvu medzi RF a USA a potom sa pokúsiť napísať novú, s komplikovaným pritiahnutím nových účastníkov? Americkí spojenci z NATO Francúzsko a Veľká Británia nechcú tú zmluvu podpísať, a ani Izrael. Ale komu bude potom potrebná taká zmluva? Zmysel by mala jedine taká zmluva, ktorá by zaviazala všetkých deväť jadrových mocností.

 

Otázka: Akú úlohu v tejto globálnej rovnováhe medzi USA a RF hrá Čína?

Kozin: Žiadnu. Jednoducho preto, lebo Čínska ľudová republika nie je účastníkom žiadnej zmluvy o kontrole zbraní hromadného ničenia. A nemajú záujem obmedzovať svoje jadrové možnosti, a zvlášť INF rakety len preto, že si to želá Donald Trump. Medzi ČĽR a RF je mierová zmluva, ktorá obidvom stranám zakazuje použiť jadrové zbrane a podobná formulácia je aj v mnohých ďalších vzájomných dokumentoch. Naproti tomu Američania nechcú podpísať s Čínou ani Ruskom podobnú, veľmi jednoduchú zmluvu so záväzkom, že nepoužijú jadrovú zbraň ako prví, prípadne že ju nepoužijú vôbec. Pritom to by bolo najčistejšie, najlacnejšie riešenie, ktoré nevyžaduje žiadne náklady.

 

Otázka: Existujú vôbec v tomto smere aj nejaké dobré správy?

Kozin: My sme ešte v 90. rokoch urobili určitý krok k nepoužitiu jadrových zbraní v prvom údere. Separátne sme vtedy s USA, Veľkou Britániou a Francúzskom podpísali takzvanú „Detargeting agreement“, veľmi stručnú, najkratšiu možnú medzinárodnú zmluvu o kontrole zbraní. Podľa nej všetky strategické jadrové zbrane sú zacielené do nejakého dohodnutého miesta vo svetovom oceáne, a nie na vzájomné teritóriá. Je to pozitívny krok na budovanie vzájomnej dôvery, hoci nie je možné to overiť, pretože každá strana to môže mať namierené, kam chce.

 

Otázka: Prečo Rusko nemá ozbrojené sily v Latinskej Amerike ako protiváhu americkej armády v Európe? Plánujete vybudovanie nejakých základní v niektorej z týchto krajín?

Kozin: V prvom rade, my tam základne nepotrebujeme. My sa nezaoberáme vojenskou expanziou po celej Zemeguli. A po druhé, takéto základne sa zriaďujú po dohode s druhou stranou. My v Latinskej Amerike nemáme žiadnu základňu. Kedysi bolo v Lourdes na Kube centrum rádiolokačného prieskumu, ale aj to bolo dávno zatvorené. Iná vec sú vojenskí experti, poradcovia, a tiež odborníci na vojenskú techniku, ktorú predávame do zahraničia – tí tam samozrejme sú.

 

Otázka: o ruskom systéme Mŕtva ruka niektorí kritici tvrdia, že je nefunkčný, že by sa mal zmeniť. Je to pravda?

Kozin: Systémy použitia jadrových zbraní v každej krajine môžu fungovať aj v automatickom režime v odvetnom údere druhom, treťom, štvrtom… Taká je logika jadrového zadržiavania, pretože žiadna krajina na svete nevydrží súčasný masívny úder strategických a taktických jadrových síl. V súčasnosti máme s Američanmi zmluvu o obmedzení strategických útočných síl, v Rusku ho označujeme ako SNV3, Američania ho nazývajú New Start. Tam je zahrnutých 1550 jadrových bômb z každej strany. A pokiaľ ide o nosiče týchto bômb ako rakety či strategické bombardéry, tam je dohodnutých po osemsto operatívne rozvinutých a operatívne nerozvinutých nosičov. K tomu treba prirátať operatívno-taktické jadrové zbrane. Ak strategické útočné zbrane sú obmedzené, o tom bolo doposiaľ podpísaných šesť rozličných dohôd, tak taktické jadrové zbrane zatiaľ nikdy neboli predmetom žiadnych dohôd, ich počty ani spôsob dopravy.

 

Otázka: Ako menia hru nové ruské hypersonické zbrane?

Kozin: Samozrejme, sú to body v prospech Ruskej federácie. Raketu Avangard nie je možné eliminovať prostriedkami protiraketovej obrany USA pre jej obrovskú rýchlosť až 33 tisíc kilometrov za hodinu, teda 28-krát presahujúcu rýchlosť zvuku. Môže letieť cez severný pól či cez južný, kadekoľvek. Jej trajektória sa mení a problémom pri jej zameraní je aj vysoká teplota vznikajúca trením pri vysokej rýchlosti. Predovšetkým je však rýchlejšia než akákoľvek protiraketa. Sú tu aj iné systémy: Kinžal, Kaliber… To podstatné však už niekoľkokrát povedal prezident Putin: Ruská federácia nebude prvá rozmiestňovať rakety stredného a kratšieho doletu, ak nebudú také rakety rozmiestňovať USA. Ak však USA v Európe rozmiestnia také rakety, potom aj my rozmiestnime také rakety na európskej i ázijskej časti nášho územia.

 

Otázka: Hovorí sa, že v raketovej technike sú teraz Američania pozadu. Je to pravda? A nie je tu možnosť, že ten náskok dobehnú? Pri rozpade Sovietskeho zväzu sa im podarilo získať mnohé unikátne patenty a technické riešenia, nemôže sa to stať aj tentoraz?

Kozin: Verím, že sa tajomstvo výroby týchto supertajných systémov nepodarí ukradnúť. Prezident Putin ich nazval iba menom a uviedol niektoré technické charakteristiky.

 

Otázka: Prečo bolo vlastne treba pristúpiť k vývoju týchto nových druhov zbraní?

Kozin: Veľakrát sme Američanom navrhovali: poďme sa dohodnúť na obmedzení taktických jadrových zbraní. Navrhovali sme to už v roku 1985 pri rozhovoroch o kozmických jadrových zbraniach. Oni odmietli. Dvanásť rokov sme s nimi trpezlivo viedli rozhovory o tom, ako nejako obmedziť protiraketové systémy, výsledok: žiadny. Pokúšali sme sa dohodnúť s nimi o zabránení militarizácie vesmíru, navrhovali sme zakázať nepriateľské akcie vo vesmíre – toho sa až zľakli a viac sa ku rokovaciemu stolu nevrátili. O raketách stredného a kratšieho doletu som už hovoril. O zrieknutí sa prvého jadrového úderu, to som tiež spomínal, tiež žiadna odozva. Dohoda o konvenčných silách v Európe – my sme ju podpísali, ale oni ani ich spojenci ju neratifikovali. Dohovor o testoch jadrových zbraní bol podpísaný dávno, my sme ho ratifikovali, oni dodnes nie a Donald Trump otvorene povedal, že ho ani neratifikujú. A tam je pritom formulácia, že Američania môžu u seba na jadrovom polygóne v Nevade vykonávať podzemné jadrové testy. A tak ďalej, a tak ďalej. Záver: my sa s nimi už mnoho desaťročí vyslovene trápime, prosíme, dokazujeme, snažíme sa obmedzovať a zadržiavať preteky v zbrojení. Preteky v jadrovom zbrojení sa zastavili, ale rozbehli sa preteky v protiraketových zbraniach a preteky vo vesmírnom zbrojení sa ešte len začínajú, to všetko vinou USA. Tak preto vznikli tieto nové druhy zbraní. Nemali sme iné východisko. Američania sú krajne neseriózny partner na rokovania, zdôrazňujem, mimoriadne neseriózny.

 

Dodatok Hlavných správ: O serióznosti USA ako strategického obranného partnera Slovenskej republiky najlepšie svedčí návrh zmluvy o spolupráci vo vojenskej oblasti, ktorú nám predložili, a ktorej text prenikol na verejnosť (viac o tom nájdete TU).

 

***

Vladimir Petrovič Kozin je člen korešpondent Ruskej akadémie prírodných vied a člen korešpondent Ruskej akadémie vojnových vied, vedúci expert Centra vojensko-politického výskumu Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie (MGIMO), člen vedeckej rady Ruského národného výskumného inštitútu pre globálnu bezpečnosť a štátny radca Ruskej federácie.

Je absolventom Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO), postgraduálne štúdium absolvoval v Diplomatickej akadémii Ministerstva zahraničných vecí a v londýnskom Kráľovskom kolégiu obranných štúdií (Royal College of Defense Studies). Pred odchodom do dôchodku bol šéfom informačnej a analytickej divízie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie (MZV RF) a zástupcom riaditeľa sekcie informácií a tlače MZV RF. Bol členom expertnej skupiny pri jednaniach s NATO o balistických raketách, bol hlavným poradcom Ruského inštitútu strategických štúdií. Napísal dlhý rad kníh a článkov, unikátna je tá najnovšia, vyše tisícstranová monografia s názvom „Vývoj strategických a taktických nukleárnych zbraní USA a osobitosti ich použitia v 21. storočí“.

 

Prvú časť rozhovoru s V. Kozinom nájdete TU

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prezidentka ratifikovala vstup Švédska a Fínska do NATO

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Zuzana Čaputová)   Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu podpisom ratifikovala prístupové protokoly Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. Urobila tak po tom, ako v utorok (27. 9.) odsúhlasil ich vstup do NATO parlament. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec "Obe škandinávske krajiny svojím vstupom…

Naživo: Začalo sa odvolávanie ministra financií. Matovič sa nezaprel, urážal a citovo vydieral. Poslanci za OĽANO odišli z rokovacej sály

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

Slovenský minister, ktorý šíril falošné správy o Maďarsku, teraz stojí na čele hospodárskeho kolapsu svojej krajiny

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   HungaryToday píše: Karel Hirman, novovymenovaný slovenský minister hospodárstva, má pred sebou kus práce, pretože len niekoľko dní po svojom vstupe do vrcholovej politiky premiér krajiny vyhlásil, že bez zásahu EÚ slovenská ekonomika nevydrží tlak, ktorý priniesli prudko rastúce ceny energií V…

Nárast pravice v Taliansku poukazuje na “politickú polarizáciu” v Európe. Polarizácia je pre stabilitu EÚ skutočným problémom

0 icon

Rím 28. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Riccardo De Luca)   Líderka talianskej politickej strany Bratia Talianska sa podľa mnohých hlavných západných médií zrejme stane prvou ženou na čele najpravicovejšej vlády v krajine od druhej svetovej vojny po tom, ako viedla konzervatívnu alianciu k triumfu v nedeľných voľbách. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v…

Biden má najmenej opatrnú zahraničnú politiku zo všetkých amerických prezidentov v histórii

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Denník New York Times, ktorý dôsledne podporuje každú americkú vojnu, uverejnil článok neokonzervatívneho think tanku s názvom "Bidenova opatrná zahraničná politika nás ohrozuje”, píše o tom Caitlin Johnstone vo svojom poslednom príspevku Ide o Josepha Bidena, prezidenta Spojených štátov, ktorý dôsledne sľubuje vojnu…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde demonštrujú desiatky tisíc ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Referendá v štyroch ukrajinských regiónoch prinášajú “tlak” na Západ, ako ďalej postupovať voči Rusku

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP, Facebook/Wang Wenbin Chinese Foreign Ministry spokesperson)   Referendá o "pripojení k Rusku" v štyroch ukrajinských regiónoch - Luhanskom, Doneckom, Záporožskom a Chersonskom - sa majú skončiť v utorok a podľa čínskych analytikov môžu spôsobiť, že Rusko upevní to, čo od februára získalo v konflikte. To…

Sabotovanie plynovodov Nord Stream je ako otvorenie Pandorinej skrinky. Po dne mora sa tiahne veľmi veľa potrubí a komunikačných káblov

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   V utorok boli potvrdené tri úniky plynu z plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori, pričom boli zistené dva silné podvodné výbuchy. Informoval čínsky štátny denník Global Times ďalej zaujímavo analyzuje situáciu Niektorí analytici sa domnievajú, že plynovody boli napadnuté hlbinnými…

Poľsko je pripravené bojovať proti Európskej komisii, ak bude naďalej “nezákonne” blokovať finančné prostriedky

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Notesfrompoland/Foto:Facebook)   Poľská vláda má v úmysle zažalovať Európsku komisiu na Súdnom dvore Európskej únie (SDEÚ), aby "prinútila" Brusel uvoľniť 36 miliárd eur z poľských fondov, ak ich bude naďalej "nezákonne" blokovať kvôli obavám o dodržiavanie zásad právneho štátu Počas nedeľňajšieho stretnutia so stúpencami vládnucej národno-konzervatívnej…

Kauza o cintoríne v Ladomirovej, ktorú chcela koalícia propagandisticky zneužiť, dnes mala trápnu dohru

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR, ktorý zvolali poslanci v súvislosti s vyjadreniami generálneho prokurátora Maroša Žilinku o údajnom zničení hrobov ruských vojakov v Ladomirovej, nebol uznášaniaschopný. Chýbali poslanci koalície aj opozície. Neprišiel ani prizvaný generálny prokurátor, neúčasť zdôvodnil zahraničnou pracovnou cestou Predseda výboru…

NAJNOVŠIE

BLOG

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka ratifikovala vstup Švédska a Fínska do NATO

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Zuzana Čaputová)   Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu podpisom ratifikovala prístupové protokoly Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie. Urobila tak po tom, ako v utorok (27. 9.) odsúhlasil ich vstup do NATO parlament. TASR o tom informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec "Obe škandinávske krajiny svojím vstupom…

Naživo: Začalo sa odvolávanie ministra financií. Matovič sa nezaprel, urážal a citovo vydieral. Poslanci za OĽANO odišli z rokovacej sály

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto: TASR - Martin Baumann)   "Výkon funkcie člena vlády a ministra financií a predtým predsedu vlády poníma Igor Matovič ako one man show, ako priestor pre násilné presadzovanie svojich často neodborných myšlienok, ako nástroj boja o moc a realizáciu svojich súkromných vojen a ako…

Slovenský minister, ktorý šíril falošné správy o Maďarsku, teraz stojí na čele hospodárskeho kolapsu svojej krajiny

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR - Dano Veselský)   HungaryToday píše: Karel Hirman, novovymenovaný slovenský minister hospodárstva, má pred sebou kus práce, pretože len niekoľko dní po svojom vstupe do vrcholovej politiky premiér krajiny vyhlásil, že bez zásahu EÚ slovenská ekonomika nevydrží tlak, ktorý priniesli prudko rastúce ceny energií V…

Nárast pravice v Taliansku poukazuje na “politickú polarizáciu” v Európe. Polarizácia je pre stabilitu EÚ skutočným problémom

0 icon

Rím 28. septembra 2022 (HSP/globaltimes/Foto:TASR/AP-Riccardo De Luca)   Líderka talianskej politickej strany Bratia Talianska sa podľa mnohých hlavných západných médií zrejme stane prvou ženou na čele najpravicovejšej vlády v krajine od druhej svetovej vojny po tom, ako viedla konzervatívnu alianciu k triumfu v nedeľných voľbách. Čínske ministerstvo zahraničných vecí v…

Biden má najmenej opatrnú zahraničnú politiku zo všetkých amerických prezidentov v histórii

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Jim Watson)   Denník New York Times, ktorý dôsledne podporuje každú americkú vojnu, uverejnil článok neokonzervatívneho think tanku s názvom "Bidenova opatrná zahraničná politika nás ohrozuje”, píše o tom Caitlin Johnstone vo svojom poslednom príspevku Ide o Josepha Bidena, prezidenta Spojených štátov, ktorý dôsledne sľubuje vojnu…

V Prahe je opäť rušno. Proti vláde demonštrujú desiatky tisíc ľudí

0 icon

Praha 28. septembra 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:Twitter)   Na Václavskom námestí v Prahe sa na Deň Českej štátnosti zišli nižšie desiatky tisíc ľudí na demonštrácii proti vláde Petra Fialu (ODS). Hromadnú akciu s názvom Česká republika na 1. mieste organizujú rovnakí ľudia, ktorí na začiatku septembra zvolali na Václavské námestie v…

Referendá v štyroch ukrajinských regiónoch prinášajú “tlak” na Západ, ako ďalej postupovať voči Rusku

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP, Facebook/Wang Wenbin Chinese Foreign Ministry spokesperson)   Referendá o "pripojení k Rusku" v štyroch ukrajinských regiónoch - Luhanskom, Doneckom, Záporožskom a Chersonskom - sa majú skončiť v utorok a podľa čínskych analytikov môžu spôsobiť, že Rusko upevní to, čo od februára získalo v konflikte. To…

Sabotovanie plynovodov Nord Stream je ako otvorenie Pandorinej skrinky. Po dne mora sa tiahne veľmi veľa potrubí a komunikačných káblov

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Michael Sohn)   V utorok boli potvrdené tri úniky plynu z plynovodov Nord Stream 1 a 2 v Baltskom mori, pričom boli zistené dva silné podvodné výbuchy. Informoval čínsky štátny denník Global Times ďalej zaujímavo analyzuje situáciu Niektorí analytici sa domnievajú, že plynovody boli napadnuté hlbinnými…

Poľsko je pripravené bojovať proti Európskej komisii, ak bude naďalej “nezákonne” blokovať finančné prostriedky

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (HSP/Notesfrompoland/Foto:Facebook)   Poľská vláda má v úmysle zažalovať Európsku komisiu na Súdnom dvore Európskej únie (SDEÚ), aby "prinútila" Brusel uvoľniť 36 miliárd eur z poľských fondov, ak ich bude naďalej "nezákonne" blokovať kvôli obavám o dodržiavanie zásad právneho štátu Počas nedeľňajšieho stretnutia so stúpencami vládnucej národno-konzervatívnej…

Kauza o cintoríne v Ladomirovej, ktorú chcela koalícia propagandisticky zneužiť, dnes mala trápnu dohru

0 icon

Bratislava 28. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Zahraničný výbor Národnej rady (NR) SR, ktorý zvolali poslanci v súvislosti s vyjadreniami generálneho prokurátora Maroša Žilinku o údajnom zničení hrobov ruských vojakov v Ladomirovej, nebol uznášaniaschopný. Chýbali poslanci koalície aj opozície. Neprišiel ani prizvaný generálny prokurátor, neúčasť zdôvodnil zahraničnou pracovnou cestou Predseda výboru…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Dušan Hirjak

Hlavná priorita pre SR: založenia Antivojnového frontu obyvateľov SR za udržanie mieru v Európe a vo svete

0icon

Udalosti na Ukrajine sa nás, občanov SR, bytostne dotýkajú, ale nie v tom istom smere, ako to robí vládna moc a ako to prezentujú média. Vojnový konflikt na Ukrajine, v ktorom proti sebe stoja dve vojenské zoskupenia – „demokratický“ Z&aa

Boris Mesár

Referendum v republikách : už po 4 dňoch sú referendá právoplatné . 

0icon

Ako viete dnes je posledný deň na absolvovanie referenda v DĽR, LĽR ako aj v Záporožskej a Chersonskej oblasti . No už po štyroch dňoch v každej s republík hlasovalo viac ako 50 % oprávnených voličov . Tu je stručný prehľad : DĽR :Takmer 1,5 milióna ľudí hlasovalo v DNR počas štyroch dní…

Milan Šupa

Odhaľovanie tajomstiev astrálneho sveta

0icon

Žijeme v dobe súdu a očisty zeme, kedy by ľudia nemali mať nijaké duchovné tajomstva. Naopak, mali by byť plne duchovne vedomí, aby mohli vedome kráčať k Svetlu a jeho cestami. Aby pri tom dokázali vedome využiť všetky pomoci, ktoré sa im ponúkajú.

Slavěna Vorobelová

Pomajdanová excelencia predčasné voľby asi nedovolí

0icon

Dnes (25.9.2022) sa konajú v Taliansku predčasné parlamentné voľby. Nejdem sa teraz zaoberať tým, čo vyvolalo v Taliansku predčasné parlamentné voľby, ale chcem len poukázať na to, že predčasné voľby sú vo vyspelých demokraciách úplne štandardné (teda, ak Taliansko spĺňa túto euroatlantickú definíciu). U nás sme už tiež mali dočinenia…

Armádny Magazín

Čína uviedla do prevádzky svoju najpokročilejšiu obojživelnú útočnú loď

0 icon

Čína, 28.september 2022 (AM) – Hongkonské noviny South China Morning Post uvádzajú, že stavba obojživelnej útočnej lode typu 075 LHD, ktorá je určená na umiestnenie a vypustenie helikoptér a bezpilotných lietadiel, bola dokončená. Píšu o tom používatelia čínskych sociálnych sietí Weibo a WeChat, ktorí ako dôk

USA vyslali torpédoborec Zumwalt na pobrežie Číny, aby „vytvorilo novú úroveň zložitosti v bojovom priestore“

0 icon

USA, 28.september 2022 (AM) – Hlavný americký stealth torpédoborec Zumwalt zamieril do západného Pacifiku, aby predviedol plnú silu americkej flotily pred Čínou. Informuje o tom CNN.   Podľa velenia americkej 7. flotily loď dorazila 26. septembra do Japonska, predtým navštívila námornú základňu na Guame. Úlohou lode je vyvesiť americkú vlajku pr

Lupara je späť

0 icon

Turecko, 28.september 2022 (AM) – Legendárna brokovnica Chicaga 30tych rokov je späť! Výrobca Dexter prináša novinku - brokovú dvojku s extrémne krátkymi hlavňami a celkovou dĺžkou 52cm.   Základom je kvalitná broková dvojka, ktorá bola v továrni skrátená na požadovaných 52cm s hlavňou 23cm. Dexter Lupara v balení ponúka klasickú pažbu…

O záchrane ruských pilotov stíhačky Su-34 zostrelených pri Kupjansku

0 icon

Rusko, 28.september 2022 (AM) – 24. septembra pri meste Kupjansk v Charkovskej oblasti pri ústupe od cieľa zničeného v dôsledku bombardovania v „šedej zóne“ zostrelili Su-34 ruských vzdušných síl. Verejnosť o tom informoval dobre informovaný bloger Fighterbomber, ktorý uviedol zaujímavé detaily nedávnej záchrany ruských pilotov počas operácie na Ukrajine.  

Neznámy príbeh sirôt, zachránených československými legionármi

0 icon

Slovensko, 28.september 2022 (AM) – Na tom, že sa táto téma zjavila v českej a dnes už aj v slovenskej verejnosti má zásluhu predstaviteľ olomouckej legionárskej obce, pôvodom Slovák, dnes plukovník v. v. Ozbrojených síl ČR

FOTO DŇA

Na snímke s predĺženou expozíciou sú svetlá automobilov a kamiónov na diaľnici v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 27. septembra 2022

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali