Exkluzívny rozhovor s popredným ruským vojenským expertom Kozinom. Časť 2/5 – Zmluvy o odzbrojení a princíp vzájomného odstrašenia

Bratislava 30. apríla 2019 (HSP/Foto:Screenshot:YouTube)

 

V apríli navštívil Slovensko Vladimír Petrovič Kozin, jeden z popredných ruských vojenských expertov. Pri tej príležitosti poskytol rozhovor RTVS a ďalším slovenským a českým médiám, vrátane Hlavných správ. To podstatné vám prinášame v piatich dieloch

Na snímke Vladimir Petrovič Kozin

Otázka: Tvrdíte, že USA porušujú dohody?

Kozin: Presne tak. Zoznam amerických porušení zmlúv o kontrole zbraní hromadného ničenia, a tiež tých, o ktorých sa odmietajú čo i len rozprávať, je veľmi dlhý. Píšem o nich aj v mojej najnovšej knihe „Vývoj strategických a taktických nukleárnych zbraní USA a osobitosti ich použitia v 21. storočí“, ktorú som sa pokúšal dostať do pozornosti západných lídrov, dal som ju všetkým veľvyslancom krajín NATO v Moskve, do knižnice Kongresu Spojených štátov, prezidentovi USA, do významných výskumných centier v USA. Situácia je totiž naozaj veľmi vážna a je najvyšší čas hľadať riešenia.

 

Otázka: V čom je rozdiel medzi prístupom USA a Ruska?

Kozin: Stručne sa dá rozdiel podľa jadrových doktrín USA a Ruska vyjadriť takto: USA môžu použiť jadrové zbrane útočne a nepodmienene, kým Rusko iba obranne a podmienene.

 

Otázka: Čo sa dá očakávať, ak sa USA naozaj stiahnu zo zmluvy INF?

Kozin: Ak naozaj vycúvajú zo zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu INF (Intermediate Nuclear Forces Treaty), čo by sa malo stať 2. augusta 2019, potom sa črtajú dosť nešťastné scenáre. Podmínuje to globálnu strategickú rovnováhu. Režim nešírenia jadrových zbraní môže byť zrušený.

 

Otázka: Ako to zdôvodňujú?

Kozin: USA už veľa rokov všade verejne obviňujú Ruskú federáciu z porušovania zmluvy INF, ale doposiaľ o tom nikomu nepredložili žiadny dôkaz, ani svojim spojencom, ani nám. Ukázali na jednu raketu, s označením 9M729, ktorej dolet je však o 20 km menší než hranica 500 km, ktorou sa začína kategória rakiet stredného a kratšieho doletu. Ale na druhej strane Američania za posledných dvadsať rokov, a toto zdôrazňujem, porušili túto zmluvu 117-krát. Majú najmenej šesť typov rakiet, ktoré spadajú do tejto kategórie, čo je veľmi hrubé narušenie spomínanej zmluvy.

 

Otázka: Prečo to robia? Aký je ich cieľ?

Kozin: Cieľov je niekoľko. Jedným z nich je vývoj principiálne nových typov rakiet, pretože staré Pershingy 1 Alfa, Pershing 2 a krídlaté rakety Tomahawk boli k máju 1991 zničené – ak máme Američanom veriť. Ale odkiaľ sa vzalo šesť nových typov? Potajomky vyvinuli nové. A ich cieľom je umiestniť ich na európskom kontinente, tak ako to bolo v decembri 1979. Američania nám nedali záruku, že ich nebudú rozmiestňovať v Európe – sľúbil to síce generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ale to vôbec nie je dôležité, pretože NATO nie je účastníkom dohody, ale USA. Druhý cieľ je pokus za pomoci zmluvy INF zlikvidovať nové ruské systémy jadrové i nejadrové, ktoré nespadajú pod zmluvu INF, napríklad najnovšie hypersonické systémy. My sme im však odkázali, že zmluva sa týchto systémov nedotýka, také zbrane ešte v čase podpisu zmluvy v roku 1987 ani neexistovali. Tretí cieľ je vtiahnuť do problému aj Čínu a urobiť aj z nej zmluvnú stranu. To však Čína nikdy nechcela a ani nechce, pretože Američania majú vo svojej jadrovej doktríne právo prvého jadrového úderu nielen proti Ruskej federácii, ale aj proti Čínskej ľudovej republike. Preto si normálni ľudia kladú otázku: prečo ničiť platnú zmluvu medzi RF a USA a potom sa pokúsiť napísať novú, s komplikovaným pritiahnutím nových účastníkov? Americkí spojenci z NATO Francúzsko a Veľká Británia nechcú tú zmluvu podpísať, a ani Izrael. Ale komu bude potom potrebná taká zmluva? Zmysel by mala jedine taká zmluva, ktorá by zaviazala všetkých deväť jadrových mocností.

 

Otázka: Akú úlohu v tejto globálnej rovnováhe medzi USA a RF hrá Čína?

Kozin: Žiadnu. Jednoducho preto, lebo Čínska ľudová republika nie je účastníkom žiadnej zmluvy o kontrole zbraní hromadného ničenia. A nemajú záujem obmedzovať svoje jadrové možnosti, a zvlášť INF rakety len preto, že si to želá Donald Trump. Medzi ČĽR a RF je mierová zmluva, ktorá obidvom stranám zakazuje použiť jadrové zbrane a podobná formulácia je aj v mnohých ďalších vzájomných dokumentoch. Naproti tomu Američania nechcú podpísať s Čínou ani Ruskom podobnú, veľmi jednoduchú zmluvu so záväzkom, že nepoužijú jadrovú zbraň ako prví, prípadne že ju nepoužijú vôbec. Pritom to by bolo najčistejšie, najlacnejšie riešenie, ktoré nevyžaduje žiadne náklady.

 

Otázka: Existujú vôbec v tomto smere aj nejaké dobré správy?

Kozin: My sme ešte v 90. rokoch urobili určitý krok k nepoužitiu jadrových zbraní v prvom údere. Separátne sme vtedy s USA, Veľkou Britániou a Francúzskom podpísali takzvanú „Detargeting agreement“, veľmi stručnú, najkratšiu možnú medzinárodnú zmluvu o kontrole zbraní. Podľa nej všetky strategické jadrové zbrane sú zacielené do nejakého dohodnutého miesta vo svetovom oceáne, a nie na vzájomné teritóriá. Je to pozitívny krok na budovanie vzájomnej dôvery, hoci nie je možné to overiť, pretože každá strana to môže mať namierené, kam chce.

 

Otázka: Prečo Rusko nemá ozbrojené sily v Latinskej Amerike ako protiváhu americkej armády v Európe? Plánujete vybudovanie nejakých základní v niektorej z týchto krajín?

Kozin: V prvom rade, my tam základne nepotrebujeme. My sa nezaoberáme vojenskou expanziou po celej Zemeguli. A po druhé, takéto základne sa zriaďujú po dohode s druhou stranou. My v Latinskej Amerike nemáme žiadnu základňu. Kedysi bolo v Lourdes na Kube centrum rádiolokačného prieskumu, ale aj to bolo dávno zatvorené. Iná vec sú vojenskí experti, poradcovia, a tiež odborníci na vojenskú techniku, ktorú predávame do zahraničia – tí tam samozrejme sú.

 

Otázka: o ruskom systéme Mŕtva ruka niektorí kritici tvrdia, že je nefunkčný, že by sa mal zmeniť. Je to pravda?

Kozin: Systémy použitia jadrových zbraní v každej krajine môžu fungovať aj v automatickom režime v odvetnom údere druhom, treťom, štvrtom… Taká je logika jadrového zadržiavania, pretože žiadna krajina na svete nevydrží súčasný masívny úder strategických a taktických jadrových síl. V súčasnosti máme s Američanmi zmluvu o obmedzení strategických útočných síl, v Rusku ho označujeme ako SNV3, Američania ho nazývajú New Start. Tam je zahrnutých 1550 jadrových bômb z každej strany. A pokiaľ ide o nosiče týchto bômb ako rakety či strategické bombardéry, tam je dohodnutých po osemsto operatívne rozvinutých a operatívne nerozvinutých nosičov. K tomu treba prirátať operatívno-taktické jadrové zbrane. Ak strategické útočné zbrane sú obmedzené, o tom bolo doposiaľ podpísaných šesť rozličných dohôd, tak taktické jadrové zbrane zatiaľ nikdy neboli predmetom žiadnych dohôd, ich počty ani spôsob dopravy.

 

Otázka: Ako menia hru nové ruské hypersonické zbrane?

Kozin: Samozrejme, sú to body v prospech Ruskej federácie. Raketu Avangard nie je možné eliminovať prostriedkami protiraketovej obrany USA pre jej obrovskú rýchlosť až 33 tisíc kilometrov za hodinu, teda 28-krát presahujúcu rýchlosť zvuku. Môže letieť cez severný pól či cez južný, kadekoľvek. Jej trajektória sa mení a problémom pri jej zameraní je aj vysoká teplota vznikajúca trením pri vysokej rýchlosti. Predovšetkým je však rýchlejšia než akákoľvek protiraketa. Sú tu aj iné systémy: Kinžal, Kaliber… To podstatné však už niekoľkokrát povedal prezident Putin: Ruská federácia nebude prvá rozmiestňovať rakety stredného a kratšieho doletu, ak nebudú také rakety rozmiestňovať USA. Ak však USA v Európe rozmiestnia také rakety, potom aj my rozmiestnime také rakety na európskej i ázijskej časti nášho územia.

 

Otázka: Hovorí sa, že v raketovej technike sú teraz Američania pozadu. Je to pravda? A nie je tu možnosť, že ten náskok dobehnú? Pri rozpade Sovietskeho zväzu sa im podarilo získať mnohé unikátne patenty a technické riešenia, nemôže sa to stať aj tentoraz?

Kozin: Verím, že sa tajomstvo výroby týchto supertajných systémov nepodarí ukradnúť. Prezident Putin ich nazval iba menom a uviedol niektoré technické charakteristiky.

 

Otázka: Prečo bolo vlastne treba pristúpiť k vývoju týchto nových druhov zbraní?

Kozin: Veľakrát sme Američanom navrhovali: poďme sa dohodnúť na obmedzení taktických jadrových zbraní. Navrhovali sme to už v roku 1985 pri rozhovoroch o kozmických jadrových zbraniach. Oni odmietli. Dvanásť rokov sme s nimi trpezlivo viedli rozhovory o tom, ako nejako obmedziť protiraketové systémy, výsledok: žiadny. Pokúšali sme sa dohodnúť s nimi o zabránení militarizácie vesmíru, navrhovali sme zakázať nepriateľské akcie vo vesmíre – toho sa až zľakli a viac sa ku rokovaciemu stolu nevrátili. O raketách stredného a kratšieho doletu som už hovoril. O zrieknutí sa prvého jadrového úderu, to som tiež spomínal, tiež žiadna odozva. Dohoda o konvenčných silách v Európe – my sme ju podpísali, ale oni ani ich spojenci ju neratifikovali. Dohovor o testoch jadrových zbraní bol podpísaný dávno, my sme ho ratifikovali, oni dodnes nie a Donald Trump otvorene povedal, že ho ani neratifikujú. A tam je pritom formulácia, že Američania môžu u seba na jadrovom polygóne v Nevade vykonávať podzemné jadrové testy. A tak ďalej, a tak ďalej. Záver: my sa s nimi už mnoho desaťročí vyslovene trápime, prosíme, dokazujeme, snažíme sa obmedzovať a zadržiavať preteky v zbrojení. Preteky v jadrovom zbrojení sa zastavili, ale rozbehli sa preteky v protiraketových zbraniach a preteky vo vesmírnom zbrojení sa ešte len začínajú, to všetko vinou USA. Tak preto vznikli tieto nové druhy zbraní. Nemali sme iné východisko. Američania sú krajne neseriózny partner na rokovania, zdôrazňujem, mimoriadne neseriózny.

 

Dodatok Hlavných správ: O serióznosti USA ako strategického obranného partnera Slovenskej republiky najlepšie svedčí návrh zmluvy o spolupráci vo vojenskej oblasti, ktorú nám predložili, a ktorej text prenikol na verejnosť (viac o tom nájdete TU).

 

***

Vladimir Petrovič Kozin je člen korešpondent Ruskej akadémie prírodných vied a člen korešpondent Ruskej akadémie vojnových vied, vedúci expert Centra vojensko-politického výskumu Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie (MGIMO), člen vedeckej rady Ruského národného výskumného inštitútu pre globálnu bezpečnosť a štátny radca Ruskej federácie.

Je absolventom Moskovského štátneho inštitútu medzinárodných vzťahov (MGIMO), postgraduálne štúdium absolvoval v Diplomatickej akadémii Ministerstva zahraničných vecí a v londýnskom Kráľovskom kolégiu obranných štúdií (Royal College of Defense Studies). Pred odchodom do dôchodku bol šéfom informačnej a analytickej divízie Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie (MZV RF) a zástupcom riaditeľa sekcie informácií a tlače MZV RF. Bol členom expertnej skupiny pri jednaniach s NATO o balistických raketách, bol hlavným poradcom Ruského inštitútu strategických štúdií. Napísal dlhý rad kníh a článkov, unikátna je tá najnovšia, vyše tisícstranová monografia s názvom „Vývoj strategických a taktických nukleárnych zbraní USA a osobitosti ich použitia v 21. storočí“.

 

Prvú časť rozhovoru s V. Kozinom nájdete TU

Ivan Lehotský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Robert Fico vyzýva na spoluprácu dvoch „sociálnych demokracií“. Slovákom nie je blízky liberalizmus, od ktorého sa Hlas nedokáže jasne dištancovať

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, Jaroslav Novák)   Predseda Smeru Robert Fico najnovšie vyzval stranu Hlas, aby s jeho stranou čo najskôr začala rokovania o predvolebnej a povolebnej spolupráci. Fico verí, že v prípade spoločného postupu vo voľbách by mohli Hlas a Smer získať 35 až 40 percent hlasov…

Pápežovo posolstvo o ochrane nenarodených detí ide bokom. SNSĽP vyzýva poslancov, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) vyzýva v liste poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nezahlasovali za prijatie návrhu zákona o pomoci tehotným ženám. Stredisko tvrdí, že v mene pomoci "zásadným spôsobom zhorší prístup k bezpečnej forme umelého prerušenia tehotenstva". Šéfka Výboru…

Peter Sagan už v kariére vyhral Okolo Poľska aj Okolo Kalifornie. V nedeľu môže pridať aj domáci celkový triumf

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Ivan Fleischer)   Peter Sagan je v cyklistike roky známy ako skvelý šprintér, výborný klasikár a znamenitý tímový hráč. Iba trikrát sa mu však počas vyše jedenásťročnej úspešnej kariéry v profipelotóne stalo, že sa stal celkovým víťazom etapových pretekov. A bolo to už poriadne dávno. V…

Premiér Morrison odmietol obvinenia, že Austrália klamala o zmluve o ponorkách

0 icon

Canberra 19. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Matt Dunham,TASR/AP-Virginia Mayo)   Austrálsky premiér Scott Morrison odmietol v nedeľu obvinenia zo strany Francúzska, že Canberra klamala o svojich plánoch odstúpiť od zmluvy na nákup francúzskych ponoriek. Informovala o tom agentúra AFP Austrália svoje obavy v súvislosti s kúpnou zmluvou v hodnote 31 miliárd eur…

Bola to symfónia, neskrýval nadšenie Gombos po daviscupovom triumfe nad Čiľanmi

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Tenisti Slovenska triumfovali v bratislavskom Národnom tenisovom centre (NTC) v rámci daviscupového súboja I. svetovej skupiny nad čilskými reprezentantmi 3:1. Postúpili tak do kvalifikácie o postup na finálový turnaj Davisovho pohára, ktorá je na programe vo februári 2022 Po spečatení víťazstva neskrýval obrovské…

Jozef Šátek označil Kyselicove vyjadrenia o čistkách na polícii za dôkaz jeho nedostatočnej kompetencie. Čo si myslí o Lipšicových tvrdeniach o sledovaní? Podporil ho aj bezpečnostný analytik Bránik

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Poslanec Národnej rady SR za OĽANO Lukáš Kyselica včera pre Sobotné dialógy vyhlásil, že hnutie nechcelo hneď po voľbách robiť v polícii čistky, ale zdá sa mu, že teraz nastal ten správny čas. Zastáva tiež názor, podľa ktorého je úplne normálne, že sa vyšetrovatelia…

Nemecká ministerka obrany chce pripraviť pôdu na realizáciu vojenských misií EÚ. “Môžu nastať situácie, v ktorých máme odlišný súbor záujmov, a to aj v rámci NATO”

0 icon

Berlín 19. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Darko Bandic)   Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová chce po parlamentných voľbách v Nemecku, ktoré sa konajú 26. septembra, predložiť návrh na nezávislé vojenské misie pod záštitou Európskej únie. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA "Myslím si, že článok 44 európskych zmlúv nám dáva šancu…

Politici a vedci sú zodpovední za vznik kolektívnej korona psychózy v spoločnosti

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:Pixabay)   Pretože veľké množstvo ľudí podľahlo tejto demagogicky vyvolanej nebezpečnej psychóze, tak sa tento stav postupne už stáva každodennou „normalitou“. Veľa vnútorne ľahko manipulovateľných občanov už dokonca z tejto koronapsychózy vyvinuli v sebe špecifickú koronaneurózu, z ktorej sa už sotva niekedy sami oslobodia. Neurózy…

158. časť Neznámych slovenských dejín: Viete, že Čechom stvoril gramatiku Slovák Vavrinec Benedikt z Nedožier?

0 icon

Bratislava 19. septembra 2021 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Vo všeobecnosti sa nám ponúkajú, ba vnucujú „fakty“ o vplyve češtiny na slovenčinu a Čechov na slovenský vývoj. Akoby išlo o jednostranné „doplácanie staršieho brata“ na mladšieho – no starším bratom Čechov sme v skutočnosti už od veľkonitravských čias my, Slováci. Veď Borivoja…

Na ostrove Samos otvorili nový tábor pre migrantov

0 icon

Atény 19. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Michael Svarnias)   Grécko otvorilo nový tábor pre migrantov na ostrove Samos, ktorý nahradí zastaraný a v minulosti preplnený tábor. Nové zariadenie stálo približne 43 miliónov eur. Ubytovaných v ňom bude do 3-tisíc ľudí, približne tretina z nich v 240 malých domoch a zvyšok vo veľkých…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

Nočný strážca

0icon

Na webovej stránke Paul Craig Robertsa , ktorý ako už väčšina z čitateľov vie, bol v administratíve prezidenta Reagana , ktorý vládol v 80 – tých rokoch minulého storočia v USA,  ako námestník ministra financií a písal a píše do viacerých amerických denníkov, vyšiel krátky článoček, ktorý sa trefne hodí do…

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

11 slávnych fotografií, ktoré sú v skutočnosti sfalšované

0 icon

Internet nás často prekvapuje šikovnými fotografickými manipuláciami. Niektorí používatelia sa na nich bavia, iní im slepo dôverujú. Práve preto sme našli niekoľko skvelých príkladov fotografií, ktoré spôsobili veľký rozruch po celom svete, no vysvitlo, že boli sfalšované. 1. Nominácia bez nominácie [caption id="attachment_13560" align="aligncenter" width="650"]

Týchto 5 spotrebičov odoberá energiu aj po vypnutí

0 icon

Vedel si, že niektoré domáce elektrické spotrebiče odoberajú energiu aj po tom, čo ich vypneš? Predpokladáme že určite áno. Tušil si to minimálne v prípade nabíjačky na mobilný telefón. Známa webová stránka Bright Side vykonala menší výskum a zistila, ktoré zariadenia aj po vypnutí odoberajú elektrickú energiu. Týchto 5 spotrebičov…

Britskí zajatci v Osvienčime

0 icon

Poľský historik v osvienčimskom múzeu objavil mená 17 britských zajatcov väznených v Osvienčime. Prišiel na ne úplne náhodne, keď sa prebojovával troskami bunkru v koncentračnom tábore nazývanom Osvienčim III. Prinášame ďalší článok, ktorý opisuje hrôzy druhej svetovej vojny. Väzni na nútených prácach v Osvienčime III. (tzv. tábor Monovice) tam pracovali…

10 satirických ilustrácií o svete, ktoré ťa prinútia zamyslieť sa

0 icon

Umenie je veľmi subjektívna záležitosť. Sto ľudí, sto chutí, a teda sa nikdy nezhodneme na tom, čo je naozaj krásne. Niekedy však estetická stránka nehrá hlavnú rolu. Existuje mnoho umelcov, ktorí svojimi výtvormi nastavujú spoločnosti zrkadlo a ich diela nesú hlbokú myšlienku alebo nejaké posolstvo. O jedného takéhoto umelca sme sa začali zaujímať…

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Armádny Magazín

Stíhačky v ohrození. Po rokoch Izrael prestáva bombardovať Sýriu

0 icon

Izrael, 19.september 2021 (AM) – Benjamin Netanjahu, ktorý pôsobil vo funkcii predsedu vlády 12 rokov (od roku 2009), prestal byť pri moci. A keďže sa moc zmenila, dohoda medzi Ruskom a Netanjahuom, podľa ktorej Moskva ignorovala útoky Izraela na proiránske sily v Sýrii, už neexistuje

Nový samopal KEDR využijú ruské silové zložky pre mestský boj

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Jednotky špeciálnych síl orgánov činných v trestnom konaní čoskoro získajú nový samopal KEDR-PARA. Novinka bola vyvinutá v Zlatouste a už vstupuje do štádia štátnych testov.   Samopal vyvinul z vlastnej iniciatívy strojársky závod Zlatoust, aby nahradil samopal PP-91 Kedr, ktorý je v súčasnosti v užívaní bezpečnos

Putin nariadil vyplatiť obrancom Leningradu 50 tisíc rubľov

0 icon

Rusko, 19.september 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o paušálnej odmene 50 000 rubľov Rusom, ktorým bola udelená medaila „Za obranu Leningradu“ alebo odznak „Obyvateľ obkľúčeného Leningradu“. Dokument bol zverejnený na webovej stránke Kremľa.   Prijmú ich občania Ruskej federácie žijúci v Rusku, ako aj v Lotyšs

Kapitalista (?) v boji o chlieb (či zisk) nepozná brata?

0 icon

Presne to sa nám odhalilo na prípade zrušených spoločných osláv 240. výročia francúzskej podpory mladých USA v námornej Bitke pri Chesapeakskom zálive, ktorá bola vybojovaná 5. 9. 1781 (poznáme ju aj ako Battle of Virginia Capes, či Battle of the Capes).   Oslavy, ktoré sa mali konať 17. 9. 2021, zrušilo…

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali