EÚ sa rýchlo usiluje získať západný Balkán, pretože chce, aby región neprepadol ruskej a čínskej nadvláde

EÚ sa rýchlo usiluje získať západný Balkán, pretože chce, aby región neprepadol ruskej a čínskej nadvláde

Brusel 6. decembra 2022 (HSP/politico/Foto:Screenshot/maps.google.com)

 

Keď sa EÚ naposledy pokúšala zhromaždiť krajiny západného Balkánu v Bruseli, čelila takmer bojkotu, keď traja lídri na čele so Srbom Aleksandrom Vučičom pohrozili, že neprídu. Tentoraz sa Brusel chystá na ich návštevu, pretože chce, aby región neprepadol ruskej a čínskej nadvláde, píše POLITICO

Západný balkán
Na snímke mapa Západného Balkánu

Všetkých 27 vedúcich predstaviteľov EÚ sa v utorok vydá do hlavného mesta Albánska na jednodňové stretnutie, na ktorom budú prezentovať svoje stanovisko, čo predstavuje prvý samit EÚ – západný Balkán, ktorý sa koná v tomto regióne. Podľa jedného z vysokých predstaviteľov EÚ, ktorý sa centrálne podieľa na plánovaní, presunutie miesta “predstavuje novú dynamiku v našich vzťahoch”.

Reklama

Všetkých šesť účastníkov, ktorí nie sú členmi EÚ – Albánsko, Bosna, Kosovo, Čierna Hora, Severné Macedónsko a Srbsko – sa nachádza v rôznych štádiách svojej snahy o vstup do bloku. A sú jednotní v jednom – frustrácii z pomalého tempa ich cesty, pokračuje POLITICO.

Od vstupu Rumunska a Bulharska v roku 2007 sa proces rozširovania fakticky zastavil a mnohí západní členovia vyjadrujú poľutovanie nad tým, že noví členovia ako Maďarsko a Poľsko jednoducho porušujú normy EÚ v oblasti právneho štátu a demokracie.

Reklama

Podľa POLITICO, pokus Ruska dobyť Ukrajinu však vdýchol nový život rozširovaniu EÚ a upriamil pozornosť Európy na jej vlastný dvor. Jeden z poznatkov: Neochota expandovať na východ má čoraz väčšie geopolitické dôsledky a vytvára vákuum, ktoré sa už teraz snažia vyplniť Rusko a Čína.

“Kvôli ruskej invázii na Ukrajinu sa rozšírenie EÚ vrátilo,” povedal Ivan Vejvoda, odborník na Balkán z Inštitútu vied o človeku vo Viedni. “Vytrhlo to EÚ zo sebauspokojenia, hoci Rusko a vlastne aj čínske zasahovanie do regiónu bolo v rôznych podobách prítomné už pred inváziou.”

 

Rusko a Čína sa aktivizujú

Podľa POLITICO, má Rusko už dlho vplyv v regióne, kde má silné historické väzby.

Srbsko, zďaleka najväčšia krajina západného Balkánu, má s Moskvou azda najtesnejšie väzby. Obe krajiny minulý rok uskutočnili spoločné vojenské cvičenia v blízkosti srbského hlavného mesta Belehrad a Rusko poskytlo krajine stíhačky MiG-29.

Reklama

Prezident Vučić tiež odolal tlaku, aby sa pripojil k sankciám EÚ voči Moskve, a naďalej dováža všetok srbský plyn z Ruska. Hlavnú srbskú ropnú spoločnosť NIS medzitým väčšinovo vlastní ruský energetický gigant Gazprom.

Srbsko však dokázalo aj prekročiť hranicu a v prípade potreby Rusko kritizovalo. Podporilo napríklad rezolúciu Valného zhromaždenia OSN, ktorá odsudzuje, že Moskva využíva falošné referendá na východe Ukrajiny ako zámienku na pokus o anexiu, pokračuje POLITICO.

Aktivity Číny v regióne sú pre EÚ čoraz väčším problémom aj v súvislosti s prehodnocovaním vzťahov bloku s druhou najväčšou ekonomikou sveta. V posledných rokoch Peking prenikol na západný Balkán v rámci svojho rozsiahleho investičného programu Pásmo a cesta, ktorý ponúka atraktívnu alternatívu krajinám unaveným z čakania na krídlach EÚ.

Podľa POLITICO, dôkazy o tom, že Čína má hlboké vrecká, sú roztrúsené po celom západnom Balkáne.

Čierna Hora má problémy so splácaním čínskej pôžičky, ktorú si vzala v roku 2014 na financovanie kontroverzného projektu diaľnice, ktorý stále nie je dokončený – čo je výstižným symbolom kompromisov spojených s čínskymi investíciami.

Reklama

V Srbsku začali vlani spoločnosti China Rail International (CRI) a China Communications Construction Company pracovať na železnici Belehrad – Budapešť v hodnote 1 miliardy eur, zatiaľ čo čínska skupina Hesteel Group v roku 2016 kúpila srbského výrobcu železa Zelezara Smederevo.

Podľa odhadov organizácie Balkan Investigative Reporting Network (BIRN) sa Čína v rokoch 2009 až 2021 celkovo podieľala na 136 veľkých regionálnych projektoch v hodnote viac ako 32 miliárd eur.

“Čína hrá dlhodobú hru,” povedal Goran Buldioski, ktorý sleduje vplyv Pekingu v regióne ako riaditeľ programov Open Society-Europe and Central Asia.

“Prinášajú nielen peniaze a investície, ale aj množstvo výziev, pokiaľ ide o rokovania s EÚ,” dodal s tým, že čínske peniaze prichádzajú bez protikorupčných a environmentálnych noriem EÚ.

 

EÚ reaguje

Podľa POLITICO, strach z odovzdania vplyvu škodlivým aktérom, ako sú Čína a Rusko, pomáha vyostriť myslenie lídrov EÚ, ktorí sa zišli v Tirane.

Medzi bodmi utorkového programu je boj proti manipulácii s informáciami zo zahraničia a zlepšenie kybernetickej bezpečnosti, a to v situácii, keď si EÚ čoraz viac uvedomuje, že prehráva komunikačné bitky, keď ide o predaj svojho príbehu krajinám západného Balkánu.

Médiá napojené na Kremeľ, ako napríklad ruský Sputnik, pomáhajú šíriť proruský príbeh v regióne. EÚ sa pokúša presvedčiť, že je zďaleka najväčším investorom a obchodným partnerom v regióne, ktorý je zodpovedný za približne 70 % obchodu západného Balkánu.

Prieskum z tohto leta ukázal, že 51 percent Srbov by v referende hlasovalo proti členstvu v EÚ, zatiaľ čo 40 percent respondentov vysoko hodnotí ruského lídra Vladimira Putina.

Podľa POLITICO, sme napriek tomu v posledných mesiacoch zaznamenali pokrok vo vzťahoch medzi EÚ a západným Balkánom. Krajiny EÚ sa minulý týždeň dohodli, že od roku 2024 budú môcť občania Kosova cestovať po celej EÚ bez víz. A v lete tohto roku sa lídri EÚ rozhodli začať prístupové rokovania s Albánskom a Severným Macedónskom, tri roky po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron takýto krok zablokoval.

Reklama

Podľa POLITICO, sa očakáva, že utorkový samit prinesie aj ďalšie výsledky.

Podpíše sa dohoda o zmiernení poplatkov za roaming, ktorá nadväzuje na oznámenie z minulého roka.

Očakáva sa tiež, že EÚ bude informovať o ďalšom pokroku v oblasti vzdelávacích programov na riešenie problému, ktorý sa považuje za “únik mozgov” z regiónu (napríklad Albánsko tento rok zaznamenalo vlnu mladých mužov, ktorí odišli z krajiny do Británie).

Lídri budú rokovať aj o novej spoločnej nákupnej platforme EÚ pre plyn, ktorej cieľom je znížiť vysoké ceny. Tento mechanizmus bol otvorený pre členov zo západného Balkánu, aby im pomohol odlákať ich od ruských fosílnych palív.

Brusel však bude chcieť aj niečo na oplátku, myslí si POLITICO.

Reklama

Medzi hlavné ciele utorkového stretnutia patrí zosúladenie s európskou zahraničnou a bezpečnostnou politikou, uviedli predstavitelia.

EÚ tiež požaduje od Srbska viac záväzkov, aby zosúladilo svoju vízovú politiku s vízovou politikou EÚ po tom, ako tento rok prudko vzrástol počet migrantov prichádzajúcich do EÚ cez západný Balkán. Srbsko v súčasnosti povoľuje bezvízový styk z miest, ako je India, Tunisko a Burundi, ale má aj bezvízový styk s EÚ, čo týmto migrantom uľahčuje prechod do EÚ.

Ako povedal jeden z predstaviteľov EÚ pred samitom, “solidarita funguje oboma smermi”.

 

 

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:15

Slovenský reprezentant v boxe Dávid Michálek postúpil na ME v Belehrade do osemfinále kategórie do 63,5 kg. V 1. kole zdolal Poliaka Olafa Pera jednoznačne 5:0 na body. Jeho ďalším súperom bude druhý nasadený Armén Narek Manasyan, informovala o tom Slovenská boxerská asociácia prostredníctvom facebooku.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 2. kole dvojhry na antukovom turnaji WTA v Rouene. Druhej nasadenej domácej Francúzke Caroline Garciovej podľahla hladko 1:6, 0:6.

Včera 19:58

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) navrhuje pomoc Ukrajine pri zachovaní tranzitu plynu aj implementácii európskej legislatívy. Vyplynulo to z rokovania predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka s námestníkom ministra energetiky Ukrajiny Mykolom Kolisnykom 11. apríla v Michalovciach. Prebrali na ňom viaceré kľúčové oblasti vzájomnej spolupráce v oblasti energetiky a regulácie.

Včera 19:53

Úrady španielskeho autonómneho regiónu Katalánsko sužovaného suchom vo štvrtok informovali, že plánujú uviesť do prevádzky dočasné plávajúce zariadenie na odsoľovanie morskej vody, ktoré zabezpečí pre metropolu Barcelona zásoby pitnej vody.

Včera 19:45

Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Včera 19:29

Časť fasády kodanskej historickej budovy, v ktorej svojho času sídlila burza, sa vo štvrtok zrútila v dôsledku požiaru, s ktorým hasiči bojujú už tretí deň. Oznámil to miestny hasičský a záchranný zbor.

Včera 19:23

Ak sa Bulharsku nepodarí splniť inflačné ciele stanovené Európskou centrálnou bankou, jeho vstup do eurozóny plánovaný na začiatok roka 2025 sa môže oneskoriť o niekoľko mesiacov. Povedal to vo štvrtok guvernér bulharskej centrálnej banky Dimitar Radev.

Včera 19:19

Ak Izrael zaútočí na iránske jadrové zariadenia, Teherán v odvete zaútočí na tie izraelské, pohrozil vo štvrtok generál iránskych Revolučných gárd Ahmad Haghtalab.

Včera 19:10

Rusko vo štvrtok uviedlo, že Nemecko neposkytlo žiadne dôkazy proti údajným zatknutým dvom ruským špiónom.

Včera 19:10

Všetky členské štáty EÚ si uvedomujú, že v Európe je preukázateľný vplyv Ruska a je potrebné mu aktívne čeliť. Vedie sa debata o tom, či posilniť právomoci európskej prokuratúry alebo inštitúcií, ktoré by mohli účinne brániť pokusom o ovplyvňovanie európskej politiky. Po skončení mimoriadneho summitu EÚ to povedal český premiér Petr Fiala.

Včera 19:09

Vojenský vrtuľník na palube s čelnými predstaviteľmi kenskej armády vrátane jej hlavného veliteľa generála Francisa Omondiho Ogollu sa zrútil vo štvrtok na západe Kene, uviedla tamojšia polícia.

Včera 19:04

Vďaka spolupráci úradov činných v trestnom konaní v 19 európskych krajinách sa podarilo ukončiť činnosť jednej z najväčších phishingových platforiem na svete LabHost. Prostredníctvom nej bolo odcudzených viac ako milión hesiel a údajov o kreditných kartách. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskeho policajného úradu (Europol).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke zemiaky na vlečke na poli pri Spišskej Belej

Autor: TASR-Adriána Hudecová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali