Rimavská Sobota 11. Októbra (TASR) – Spolupráca slovenských a maďarských štátnych lesníkov prerástla do spoločného projektu. Ako pre TASR povedal hovorca štátneho podniku Lesy SR Vlastimil Rezek, projekt je určený pre deti základných a stredných škôl. V rámci neho sa dnes stretli v Rimavskej Sobote na úvodnej konferencii.
V nasledujúcich mesiacoch podnik Lesy SR spolu s kolegami z maďarského Egererdő Zrt. zorganizuje viacero súťaží, ktorých vyvrcholením bude výmenný zahraničný tematický pobyt nazvaný Štyri dni s lesníkom. Získa ho päť víťazných družstiev z každej krajiny. "Vzájomná spolupráca s maďarskými lesníkmi zo susedného Egererdő Zrt. je vzhľadom na podobné odborné problémy na obidvoch stranách hranice prirodzená. Našich partnerov však zaujali aj aktivity v oblasti práce s deťmi a v tomto roku sa už po druhý raz zúčastnili aj tradičného podujatia pre deti Rimavskosobotská vetvička. Práve tam vznikla myšlienka na spoločný cezhraničný projekt," povedal riaditeľ odštepného závodu Rimavská Sobota Peter Mixtaj.
Spoločný projekt Lesníci deťom – má oboznámiť deti aj dospelých s lesom ako súborom rastlín, živočíchov, prostredia a vzájomnými vzťahmi medzi nimi, s prácou lesníkov, s hospodárením v lesoch vo všetkých jeho etapách, s ťažbou a spracovaním dreva s využitím ekologických technológií. "Dnes sme vyhlásili literárno-výtvarnú súťaž pre žiakov druhého a štvrtého ročníka základných škôl v okrese Rimavská Sobota a v meste Eger pod názvom Les rozpráva. Všetky práce zverejnia organizátori na spoločnej internetovej stránke www.huskforchildren.eu, ktorá bude k dispozícii od 14. Decembra," doplnil Rezek.
Súčasťou webovej prezentácie bude od polovice januára aj náučný kvíz a vedomostná súťaž Spoznaj les, ktorá bude prebiehať od 1. februára a vyvrcholí 22. apríla 2013 súťažou osemčlenných družstiev. Z tých odborná porota vyberie päť víťazných družstiev na Slovensku a päť v Maďarsku.
Projekt Lesníci deťom je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ v rámci programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika – Slovenská republika 2007 – 2013. Celkový rozpočet projektu je 138.343 eur.