Embargo a strop na ceny ruskej ropy vstupujú do platnosti: Kto získa, kto stratí a čo teraz urobí Rusko

Embargo a strop na ceny ruskej ropy vstupujú do platnosti: Kto získa, kto stratí a čo teraz urobí Rusko

Moskva 5. decembra 2022 (HSP/nsk/Foto:TASR/AP-Martin Meissner)

 

Najviac zasiahnutá po zavedení cenového stropu na ruskú ropu bude Európa, konštatujú ruské noviny Komsomoľskaja pravda v svojom článku, ktorý si môžete prečítať nižšie

ropa
Ilustračné foto

Revolúcia na trhu s ropou, o ktorej ekonómovia dlho hovorili, nastala. V pondelok 5. decembra 2022 vstúpilo do platnosti embargo na dodávky ruskej ropy do Európy.

Reklama

 

To znamená, že:

Reklama

– EÚ prestane nakupovať ruskú ropu prepravovanú po mori.

– Bulharsko bude na výnimku prepravovať ruskú ropu a ropné produkty po mori do konca roka 2024.

– Dodávky cez ropovod Družba nepodliehajú sankciám. Používa sa na prepravu ropy do Nemecka, Poľska, Maďarska, Českej republiky a na Slovensko.

 

Od 5. decembra platí aj pravidlo o cenovom strope pre ruskú ropu. Dohodu podpísali krajiny G7 (USA, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Taliansko, Kanada, Francúzsko, Japonsko), ako aj Austrália a EÚ. Strop bol stanovený na 60 USD za barel.

Reklama

 

To znamená, že spoločnosti z týchto krajín majú zakázané:

– Nakupovať “čierne zlato” z Ruska za cenu nad 60 dolárov za barel.

– Prepravovať ruskú ropu, ktorá sa predáva za cenu vyššiu ako je limit (dokonca aj do tretích krajín).

– Vykonávať technickú údržbu tankerov a poistiť zásielky ruskej ropy, ak sa predáva nad limit (aj do tretích krajín).

Reklama

Teoreticky “tretím krajinám” – Indii, Číne, Turecku, Malajzii atď. – nikto nezakazuje kupovať ropu z Ruska za viac ako 60 dolárov. Jedným z hlavných problémov je však poistenie. Nikto k sebe nevpustí tanker bez poistenia, najlepšie od svetoznámej spoločnosti. Hlavné poisťovne sú v Spojenom kráľovstve a iných vyspelých krajinách.

Zároveň je možné upraviť strop. Prvá revízia je naplánovaná na polovicu januára. Limit by sa mohol zvýšiť alebo znížiť. Cena ruskej ropy však musí zostať aspoň 5 % pod trhovou cenou.

 

Aký je účel toho všetkého?

Cieľom obmedzení je znížiť príjmy ruského rozpočtu, aby bolo pre Rusko ťažšie financovať špeciálnu vojenskú operáciu. Pre zaujímavosť: vlani Rusko zarobilo na vývoze 493,3 miliardy dolárov, z toho 110 miliárd dolárov z ropy. Rusko je po Saudskej Arábii druhým najväčším vývozcom ropy na svete, ktorý sa na dodávkach podieľa 11 %.

 

A pomôže to?

Cena ropy na svetových trhoch sa v poslednom čase pohybuje medzi 85 a 95 dolármi za barel. Ruské spoločnosti však takmer celý rok obchodovali s “čiernym zlatom” so zľavou. A je zaujímavé, že po zohľadnení zľavy stojí teraz približne rovnako ako súčasný strop: v priemere 65 dolárov za barel a niektoré šarže (podľa agentúry Bloomberg) sa predávajú dokonca za 50 dolárov. Náklady na ťažbu ruskej ropy sa v skutočnosti pohybujú okolo 20 dolárov za barel. Takže zrejme nebude možné pripraviť Rusko o jeho hlavné príjmy z vývozu. Možno sa však predsa podarí trochu znížiť ruské rozpočtové príjmy.

Mnohí odborníci považujú takúto cenu za určitý spôsob vyjdenia v ústrety Rusku zo strany Západu. Asi takto, my zavádzame obmedzenia (v súčasnej situácii to bez protiruských sankcií ani nejde), ale berieme do úvahy aj vaše záujmy. Keby sa ruská ropa stiahla zo svetového trhu, ceny na burzách by prudko vzrástli. Potom sa zvýšia ceny pohonných hmôt a potom aj všetko ostatné. To je presne to, čo teraz žiadny politik nechce.

 

Ako bude Rusko reagovať?

Pozícia Moskvy je známa už dlho: Rusko nebude dodávať ropu tým krajinám, ktoré pristúpia k takýmto obmedzeniam. Varoval pred tým aj prezident Vladimir Putin a podpredseda vlády Alexander Novak.

To znamená, že G7, EÚ a Austrália zostanú bez ruskej ropy, ktorá sa dodáva po mori. Ostatné krajiny ju môžu naďalej kupovať – samozrejme, ak sa nepridajú k “bratstvu stropu”.

Reklama

 

Kto bude mať z tohto obmedzenia prospech?

– “Priateľské krajiny” sú veľkými odberateľmi našej ropy. Ak ruské spoločnosti prestanú dodávať ropu do Európy, budú chcieť zvýšiť vývoz (avšak so zľavou) do Indie, Číny, Turecka atď.

– Krajiny Perzského zálivu. Po zavedení stropu a embarga by mala ropa na svetových trhoch zdražieť. Čo je veľmi výhodné pre Saudskú Arábiu, Katar, SAE a ďalších veľkých vývozcov ropy.

– USA. Je najväčším producentom ropy na svete. Štáty budú profitovať z vysokých cien aj zo stiahnutia Ruska z európskeho trhu.

 

Reklama
Kto môže stratiť?

Embargo na ruskú ropu najviac postihuje Európu. Po prvé, rafinérie v Starom svete sa zameriavajú na ruskú ropu. Navyše bez ruskej ropy by sa už aj tak drahé dodávky energie do Európy ešte zvýšili. To by mohlo vážne ohroziť hospodárstvo Starého sveta.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

07:21

Spojené arabské emiráty začali rozsiahlu humanitárnu operáciu v zbombardovanom meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy, pričom plánujú obnoviť prevádzku tamojšej Násirovej nemocnice.

07:18

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas cesty po východoukrajinskom regióne Donbas nachádzajúcom sa na frontovej línii navštívil veliteľské stanovište v bojmi zmietanom meste Časiv Jar. Zelenskyj to uviedol na platforme Telegram s tým, že na mieste bol oboznámený so situáciou v teréne.

Zelenskyj
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
07:16

Ukrajina má v rámci sebaobrany právo útočiť na legitímne vojenské ciele aj mimo svojho územia, vyhlásil po zasadnutí Rady NATO-Ukrajina v Bruseli generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg.

Generálnemu tajomníkovi NATO Stoltenbergovi predlžili mandát o jeden rok
Na snímke generálny tajomník Jens Stoltenberg
07:14

V Ekvádore zastrelili ďalšieho starostu. Ide už o druhý takýto prípad zavraždeného starostu v priebehu niekoľkých dní a piaty od začiatku roka. Túto latinskoamerickú krajinu pritom v nedeľu čaká celoštátne referendum o sprísnení opatrení proti organizovanému zločinu.

06:51

Na celom svete sa používa okolo 7000 jazykov. Čínština má viac ako 3000 rokov. Prvý text s čínskymi znakmi sa objavil v roku 1250 pred Kristom. Podľa najnovších údajov je dnes čínština najrozšírenejším jazykom, ktorý je prvým jazykom pre asi 1,24 miliárd ľudí v 37 krajinách.

06:50

 Muž, ktorý sa polial horľavinou a zapálil pred súdom v New Yorku, kde prebieha pojednávanie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom, je v nemocnici v kritickom stave.

06:49

Americký občan Russell Bentley, ktorý v rokoch 2014 – 2017 bojoval na strane proruských separatistov na Ukrajine, bol zabitý v Moskvou okupovanom východoukrajinskom meste Doneck. 

06:47

Vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom v Bavorsku prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií. Manželia Navaľní dostali toto ocenenie “za odvahu prejavenú v hnutí odporu a za odvážny a nenásilný boj proti brutálnej diktatúre v Rusku”.

Julija Navaľná prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií
Na snímke Julija Navaľná, vdova po ruskom opozičnom politikovi Alexejovi Navaľnom, prevzala nemeckú Cenu za slobodu médií v nemeckom Gmund am Tegernsee
06:43

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken zopakoval, že administratíva prezidenta Joea Bidena “nemôže podporiť” veľkú vojenskú operáciu izraelskej armády v meste Rafah v palestínskom Pásme Gazy.

 

Včera 20:16

Fínski hokejoví reprezentanti zvíťazili v piatkovom prípravnom zápase pred MS 2024 nad Švédskom 2:1 po predĺžení. O ich triumfe rozhodol v 65. minúte Ahti Oksanen. Suomi odplatili súperovi štvrtkovú prehru 0:4. Švédi budú na šampionáte súpermi Slovákov v základnej B-skupine.

Včera 19:39

Ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) v piatok vyzvala parlament v Gambii, aby zamietol návrh zákona, ktorého cieľom je zrušiť zákaz mrzačenia ženských pohlavných orgánov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali