“Parlament jednohlasne schválil vyslanie členov egyptských ozbrojených síl na vykonávanie bojových misií mimo krajiny za účelom ochrany národnej bezpečnosti strategickým arabským smerom proti ozbrojeným zločineckým skupinám a zahraničným teroristom,” uviedla štátna televízia.
“Počas historického zasadnutia parlament rokoval o výsledkoch jednania egyptskej bezpečnostnej rady, ktorá sa konala v nedeľu pod vedením prezidenta (Abd al-Fattah) as-Sisi, a preberala hrozby Egyptu zo západu,” uviedol kanál.
Túto otázku prerokovali počas stretnutia za zatvorenými dverami bez prítomnosti médií. V hale bol námestník ministra obrany Egypta Mamdouh Shaheen.
Podľa egyptskej ústavy môže prezident krajiny po získaní súhlasu parlamentu vyhlásiť vojnu alebo vyslať egyptské jednotky na vykonanie bojovej misie mimo krajiny.
Zástupca vedúceho výboru pre arabské záležitosti egyptského parlamentu Ahmad Imbabi už skôr povedal Sputniku, že parlament plánuje prerokovať možné vyslanie egyptských jednotiek do Líbye v nedeľu alebo v pondelok. Očakáva, že väčšina poslancov bude hlasovať za toto rozhodnutie.
Egyptský prezident Abd al-Fattah as-Sisi sa vo štvrtok stretol v Káhire so šejkmi a staršími líbyjských kmeňov. Stretnutie sa uskutočnilo v rámci konferencie s názvom “Egypt a Líbya: Jeden ľud a jeden osud”. Počas konferencie zástupcovia líbyjských kmeňov potvrdili výzvu Egyptu na podporu líbyjskej armády a kmeňov k oslobodeniu krajiny.
V roku 2011 vypukla v Líbyi občianska vojna. Po zvrhnutí a zavraždení líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Líbya prakticky prestala fungovať ako jednotný štát. V krajine teraz panuje dvojvládie. Parlament zvolený ľuďmi zasadá na východe. Na západe, v hlavnom meste Tripolise, je pri moci Vláda národnej jednoty na čele s Fayez Sarraj, vytvorená s podporou OSN a Európskej únie. Úrady východnej časti krajiny konajú nezávisle na Tripolise a spolupracujú s Líbyjskou národnou armádou vedenou maršalom Chalífa Haftarom, ktorý sa od apríla 2019 neprestáva pokúšať o dobytie Tripolisu.