Dostane na slobodu vrahyňu?!

Bratislava 27. marca 2019 (HSP/Foto:BUX.sk)

 

„Na konci tohto príbeh zostanete s otvorenými ústami,“ napísal New York Times

Obal knihy

Ani omylom je vynikajúci triler, ktorý posúva krimi do inej sféry. Nejde o klasické vyšetrovanie, ale cez dokumentárny seriál o skutočných zločinoch odkrýva moderátorka jednu vrstvu za druhou. Napínavý, strhujúci a výborne napísaný príbeh.

Režisérka Sidney Ryanová odštartovala najsledovanejší dokumentárny seriál v televíznej histórii. Hľadá v ňom odpoveď na jedinú otázku: Zavraždila pred desiatimi rokmi Grace Seboldová svojho priateľa, alebo je len obeťou okolností a nedôsledného policajného vyšetrovania?
Grace strávila celé roky vo väzení a márne upozorňovala na svoju nevinu. Po toľkých rokoch záujem o jej prípad ochladol a ona v zúfalej snahe dokázať pravdu požiada o pomoc Sidney.

Režisérka postupne odhaľuje prekvapujúce dôkazy, naráža na mnohé nezrovnalosti, ktoré sa počas vyšetrovania prehliadli. Dokument vyvolá búrlivé reakcie divákov a pod ich nátlakom polícia prípad opätovne otvorí. Ale keď sa seriál blíži do finále, Sidney dostane list, v ktorom ju pisateľ upozorňuje, že sa fatálne zmýlila a všetko je celkom inak.

Sidney práve presvedčila svet, že Grace je nevinná. Naozaj dopomohla na slobodu vrahyni? Zavŕta sa hlbšie do Graceinej minulosti a vrstvu po vrstve odhaľuje podvod. Ale ako sa Sidney dostáva k jadru, ocitá sa pred rozhodnutím, či vypátranie pravdy naozaj stojí za to, aby riskovala kariéru a najmä život.

Triler Ani omylom vás chytí od prvých strán. Donlea dokázal svet nakrúcania dokumentov, médií, režisérsku prácu skvele vystihnúť. Ukazuje, ako túžime poznať neraz krvavé a drsné detaily o skutočných zločinoch…a aké to môže byť niekedy nebezpečné.

Charlie Donlea patrí medzi najpredávanejších autorov v USA. Jeho predchádzajúce diela zožali nebývalý úspech, preložili ich do viac ako 12 jazykov a 15 krajinách celého sveta.
Prestížny Publisher´s Weekly ho označil za nový zjav, ktorý má našliapnuté stať sa významnou figúrkou vo svete napätia.

 

Začítajte sa do novinky Ani omylom:

Krv všetko skomplikuje.

Bolo to zrejmé, len čo mi vystrekla do tváre. Skrvavila mi vlasy a stiekla po tvári na bradu, z ktorej odkvapkávala na žulový masív, najprv iba niekoľko červených škvrniek, ako prvé dažďové kvapky pred búrkou, a potom sa liala cícerkom, ako keby niekto otočil kohútikom v mieste, kam dopadla zbraň a rozrazila mu lebku. Jednoznačný strategický omyl a chyba úsudku, čo je škoda, lebo až doteraz išlo všetko podľa plánu.

Iba pred chvíľou sa mi mäkké podrážky zaborili do blata v poslednej zákrute náročného výšľapu na Gros Piton. V tele mi prúdil adrenalín, preto ma výstup nestál až toľko námahy. Aj endorfíny sa zídu. Budem potrebovať ich analgetický účinok a schopnosť uvoľniť energiu, aby mi cesta nadol netrvala o nič dlhšie než sem. Zabiť človeka si vyžaduje dôraz na detail, správne časovanie a kus šťastia. Hádam budú pri mne stáť všetky tri.

Objavil sa mi v zornom poli. Rozhliadal sa z útesu a jeho tieň sa ku mne naťahoval po žule ako čierny panter. Stál vedľa deky rozprestretej na zemi, šampanské čakalo pripravené s dvomi vysokými pohármi. Vzadu za ním sa slnko chýlilo k obzoru a zalievalo žiarou pokojnú karibskú hladinu, ktorú narúšala iba plachetnica s jasnobielym spinakrom napnutým od večerného vánku.

Útes sa týčil tridsať metrov nad vodou. Skalná stena bola rovná a more pri brehu plytké. Pád nič nestlmí. Viem to odvčera. Bolo sa treba presvedčiť na vlastné oči, aby nič nezostalo na náhodu.

Nielen zistiť hĺbku vody, ale aj vyrátať, ako dlho mi potrvá prísť k útesu a vrátiť sa do chatky. Naplánovať si spiatočnú cestu rezortom. Zahrnúť do výpočtov nepredvídané okolnosti, čo je povinná zložka každej dobre pripravenej stratégie. A predovšetkým zvážiť, koľko času s ním strávim navrchu. Nemohlo to byť veľa.

Z miesta medzi listami ma od neho delilo iba niekoľko tichých krokov, dalo sa ho už aj dotknúť. No fyzický kontakt musím dnes večer obmedziť. Zanechal by stopy, vlákna a forenzný materiál.

Zbraň dovoľovala udržať si bezpečný odstup. Prudký náprah, ruka sa na chvíľu zastavila v najvyššom bode, a rázny úder do lebky. Presne a tvrdo. Podaril sa mi priamy zásah, ktorý obeť neočakávala a možno ani nezaznamenala. Je pravdepodobné, že okrem krátkej synapsie, ktorá preblesla medzi neurónmi jeho nervovej sústavy, nepocítil vôbec nič. Netrpel, nič ho nebolelo.

Pravda, ak skutočne nebol pri vedomí, keď prepadol cez okraj. Na to radšej nemyslieť.

Hneď bolo jasné, že v útoku mohlo byť aj menej agresivity. Plán znel omráčiť ho, aby sa nevedel brániť. Takto ho môj útok skoro zabil. Reflexívne si siahol na temeno a klesol na kolená. Ťažko bolo predvídať, ako sa to ďalej vyvinie, zostávalo iba čakať a dívať sa. Zrejme si uvedomil, že krv na zemi je jeho, a spamätal sa natoľko, aby sa pokúsil vstať. Kým sa stihol obrátiť, moja topánka sa mu oprela o zadnú časť nohavíc a zrazu ho nebolo. Nebolo počuť, ako dopadol, nič nešpľachlo. Lepšie sa nepribližovať k okraju útesu. Keby ho niekto zbadal, že letí z výšky ako parašutista, ktorému sa neotvoril padák, začal by sa obzerať po príčine toho pádu a zazrel by ma, ako vykúkam zvrchu skaly.

A teraz ako čo najúčinnejšie zamaskovať tú hlúpu chybu? Stopa krvi povedie vyšetrovateľov iným smerom, než aký bol plán na dnešný večer. Rozhodnúť sa trvalo iba zlomok sekundy. Božie dopustenie na útese sa nedalo zakryť. No s fŕkancami krvi na tvári bolo treba niečo urobiť. Ukázalo sa, že krv mi vyprskla aj na prsia a ľavú ruku. Ďalšia červená škvrna sa vytvorila na zbrani.

Naozaj nešťastný omyl – nevynútený a spôsobený mojou prehnanou horlivosťou. Všetky problémy sa určite nedali vyriešiť. Voľba padla na naliehavejší z nich – krv, ktorá ma zafŕkala – a rozhodnutie rýchlo ho nejako vyriešiť. Zvrtnúť sa na päte od zapadajúceho slnka, ujsť zo zakrvaveného útesu a zbehnúť z Pitonu po chodníku spevnenom kameňmi a bambusom, po hline a cez kríky najkratšou cestou do chatky.

 

Gros Piton

Útes

29. marca 2007

Julian Crist vyšiel na Gros Piton na juhozápadnom cípe ostrova Svätá Lucia ani nie za tridsať minút. Prechádzka na vrchol Pitonu patrila medzi obľúbené turistické aktivity a so svojou skupinou ju absolvoval už včera. Dnes večer však Julian vystúpil iba na útes Soufriere, ktorý objavil včera a usúdil, že odtiaľ bude skvelý výhľad na západ slnka. Cesta naozaj nebola náročná, stačilo držať sa chodníka vedúceho okolo hory. Najviac dalo zabrať päťdesiat schodov, ktoré do skalnej steny vytesali domorodí obyvatelia Svätej Lucie a s využitím bambusu a veľkých kameňov vytvorili schodisko nad strmou roklinou.

Len čo turista prekonal túto trochu problematickejšiu časť cesty na útes Soufriere, čakal ho už len mierne svažitý chodník z ušliapanej hliny s občasným výhľadom na Karibské more a plantáž Jalousie. Bola to malebná prechádzka, no keď Julian dorazil na čistinku, vedel, že si vybral dokonalé miesto na to, čo mal v úmysle. Zhodil z pliec ruksak a rozložil deku na hladkú žulovú zem. Pod ním sa rozprestierala úchvatná Pitonská zátoka a za ňou malo slnko asi o štyridsať minút klesnúť z bezoblačnej oblohy a zájsť za obzor.

Pozrel na hodinky. Aby odčinil to, ako hlúpo sa zachoval, musí byť pred jej príchodom všetko bezchybne nachystané. Dopoludnia napáchal zásadné škody. Nemal ju obviniť, najmä keď k nej sám nie je úprimný. Dnes večer jej to vynahradí. Vytiahol z batoha dva vysoké poháre na šampanské a otvoril fľašu Veuve Clicquot so žltou vinetou, zátka opísala vo vzduchu dlhý oblúk a zmizla v hĺbke pod útesom. Až ho zamrazilo v žalúdku, keď sledoval jej pád. Asi dvadsiaty raz, odkedy Julian vyrazil hore na Gros Piton, siahol do vrecka a prešiel prstom po kovovom okraji, aby sa ubezpečil, že ho nestratil.

Keď bolo všetko pripravené, postavil sa vedľa deky a zahľadel k slnku sadajúcemu na horizont. Plachetnica s napnutou pestrofarebnou plachtou sa kĺzala naprieč Pitonskou zátokou. Napravo dole videl pláž Sugar Beach a skupinku ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na západ slnka. Na svete nemohlo byť krajšieho miesta.

Začul, ako za ním praskol konárik, a čudoval sa, ako je možné, že sem nahor prišla bez toho, že by ju zaregistroval. Kým tá myšlienka vydala svalom pokyn reagovať, celým telom akoby mu prebehol blesk. Zasiahol ho do temena hlavy a zastavil plynutie času aj jeho pohyby. Julian si pripadal, ako keby plával v oleji. Iba cícerok krvi stekajúci z vlasov okolo ucha ho navrátil do prítomnosti. Dotkol sa miesta na hlave, kam ho trafil blesk, a stihol ešte natiahnuť ruky pred seba, aby sa pri páde na kolená zachytil. Na všetkých štyroch sledoval, ako na žulu capkajú kvapky krvi, a skláňal sa pritom ako maliar nanášajúci farbu na plátno. Slnko mu zasvietilo na pravú ruku, leskločervené výčnelky na nej akoby mu ani nepatrili.

S námahou vstal a urobil niekoľko vratkých krokov, dva dopredu a jeden nabok, aby sa obrátil. Prudký zásah – podrážkou do oblasti krížov – mu trhol hlavou dozadu a poslal ho strmhlav cez okraj útesu. Znovu sa mu zdvihol žalúdok, ako keď pozoroval trajektóriu zátky šampanského. Zorné pole mu na celé tri sekundy vyplnil pohľad na prevrátenú skalnú stenu obrastenú sýtozeleným lístím, potom prišiel oceán a uchmatol si ho.

Vysoko na útese Soufriere slnko rozžarovalo čerstvú krv a vrhalo na žulu tiene fľaše a dvoch vysokých pohárov. Naťahovali sa, ako sa dalo, tri neživé predmety paradoxne čerpajúce tmu svojich tieňov z ostrého slnečného svetla, až kým o hodinu nesplynuli s čierňavou noci.

BUX.sk – knihy, ktorými žijete

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Podľa primátorky Prešova budú náklady na víkendové testovanie oproti novembru viac ako dvojnásobné

0 icon

Prešov 24. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák, SITA-Viktor Zamborský)   Viac ako dvojnásobné náklady v porovnaní s novembrovým celoplošným testovaním na ochorenie COVID-19 očakáva na zabezpečenie víkendového skríningového testovania v meste Prešov jeho primátorka Andrea Turčanová. Podľa nej na testovanie počas soboty a nedele mesto vynaloží odhadom približne 135-tisíc eur. Pri…

Amerických diplomatov predvolajú na ruské ministerstvo zahraničia po zverejnení trás nelegálnych protestných akcií

0 icon

Moskva 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Russian Embassy, KHM Twitter)   Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová uviedla, že amerických diplomatov predvolajú na ministerstvo po zverejnení máp neschválených protestných akcií v Moskve na svojich webových stránkach "Americkí kolegovia to budú musieť vysvetliť na Smolenskom námestí (sídlo ruského ministerstva zahraničných vecí - pozn.),"…

Revúca ako prekvapenie? Čo sa vláda dozvedela len teraz, na to analytici upozorňovali už minulý víkend pred testovaním

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR,Lukáš Grinaj,Michal Svítok)   V sobotu v rámci skríningového testovania na koronavírus odhalili 9 979 pozitívnych prípadov. Na tlačovej konferencii to povedal predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO). Podľa neho bolo v sobotu vykonaných viac ako 1 303 000 testov, pozitivita teda predstavuje 0,77 % "Sú…

Lekári uvádzajú šesť príznakov nebezpečne vysokého krvného tlaku

0 icon

Washington 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Americkí lekári uvádzajú šesť príznakov nebezpečne vysokého krvného tlaku, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, píše Express. Upozorňujú, že často sa zvýšené indikátory nemusia prejaviť, ale pritom majú výrazný negatívny účinok na organizmus, čo zvyšuje riziko kardiovaskulárnych ochorení Podľa odborníkov je kritickým indikátorom, pri ktorom…

Generál Šándor o USA: Prečo neustále kopú do Trumpa? Nezačal ani jednu vojnu

0 icon

Praha 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Bývalý náčelník Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor nechápe, prečo je exprezident USA Donald Trump toľko kritizovaný. V rozhovore pre portál ParlamentníListy.cz uviedol jeho hlavné zásluhy aj to, čo očakáva od nového prezidenta Joea Bidena Šándor sa vrátil k nepokojom vo Washingtone zo 6.…

Ondráček varoval Babiša pred následkami odmietnutia pomoci Ruska s vakcínami. Budeme podľa jeho slov svedkami ďalšej mníchovskej zrady

0 icon

Praha 24. januára 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet)   Premiér Andrej Babiš vo svojom prejave počas nedávnej parlamentnej schôdze uviedol, že je naším hlavným problémom pri riešení krízy v súčasnosti to, že nemáme dostatok vakcín. Poslancovi Zdeňkovi Ondračkovi však pripadá zvláštne, že premiér sa nechce usilovať o obstaranie vakcíny z Ruska. Podľa…

Demonštrácie proti reštrikciám sprevádzali násilnosti

0 icon

Amsterdam 24. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)   Holandská polícia sa v nedeľu dostala do potýčok s ľuďmi protestujúcimi proti epidemiologickým opatreniam, obzvlášť proti nočnému zákazu vychádzania. K potýčkam došlo minimálne v dvoch mestách, a to metropole Amsterdam a v Eindhovene na juhu krajiny. Informovala o tom agentúra AP V Eindhovene…

Jednoduchý spôsob ako zaočkovať maximum populácie? Ako je možné, že na to vláda doposiaľ neprišla?

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Carlos Giusti)   Vláda je tu pre všetkých občanov, nielen pre vzorných konzumentov euroatlantickej, tej jedinej správnej a povolenej ideológie. Ako však dosiahnuť, aby sa dala zaočkovať aj veľká časť tých ostatných bez použitia násilia? Je to také jednoduché! „Ja sa zaočkovať nedám – a ak,…

ZMOS vyzýva odborníkov, aby vypracovali komentár k mape ohnísk koronavírusu podľa výsledkov testovania: Je potrebné klásť dôraz na ich názor

0 icon

Bratislava 24. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Miroslava Mlynárová)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzýva odbornú verejnosť, aby vypracovala aktuálne hodnotenie a komentár k mape ohnísk koronavírusu podľa výsledkov RT-PCR testov a podľa antigénových testov. Ako ďalej v tlačovej správe uvádza predseda združenia Branislav Tréger, týmto spôsobom bude možné poukázať na…

Británia zaočkovala už takmer 6 miliónov obyvateľov

0 icon

Londýn 24. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Cecilia Faboiano/LaPresse)   Spojené kráľovstvo čoraz viac rozširuje vakcinačný program proti ochoreniu COVID-19. Prvú dávku vakcíny dostalo už takmer 6 miliónov obyvateľov. Ako v nedeľu vyhlásil minister zdravotníctva Matt Hancock, očkovaciu látku už podali trom štvrtinám britskej populácie staršej ako 80 rokov Veľká Británia má cieľ…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 9.)

0icon

  ODBORNOSŤ   Konkurencieschopnosť je pojem, ktorým označujeme schopnosť firmy, resp. podniku úspešne odolávať konkurencii s podobným alebo rovnakým zameraním (ponukou) na domácom, poprípade na zahraničnom trhu. Vysoká miera konkurencieschopnosti na trhu zabezpečuje pre akúkoľvek spoločnosť jej dlhodobé prežitie a existenciu. Vo všeobecnosti rozlišujeme 5 základných úrovní konkurencieschopnosti: konkurencieschopnosť štát

Rastislav Slovák

Čo všetko vlastní Pavlína Matovičová. Podvádzal a klamal Matovič, keď v predvolebnej kampani sľuboval účinný tvrdý zákon o preukazovaní pôvodu majetku?

0icon

Matovič v majetkovom priznaní uvádza, že nevlastní žiaden majetok, lebo ako sám Matovič vyhlásil on všetok svoj majetok prepísal na jeho manželku Pavlínu Matovičovú. Čo všetko teda preukázane vlastní tá Pavlína Matovičová: - Zmenky v hodnote desiatok miliónov € v rôznych spoločnostiach typu ako napríklad Arca Capital alebo J&T. -…

Ivan Malý

Ivermektín - príklad pre kritické myslenie

0icon

  Predstavte si, že vyhodnocujete súťaž strelcov, ktorí strieľali do obdĺžnikových terčov, kompletne zakrytých bielym plátnom. Žiadne značky cieľov. Píše sa rok 1576 a z kláštora pri Neapole je vyhnaný mn

Mária Šamierová

HNUSOBA a JA

0icon

Nie    som  opica ,ovca, mudrosráč ,idiot ,lúza, politik ani politológ ,nepatrím medzi plagiátorov, mafiánov, donášačov ani milionárov. Som   len normálna, slovenská žena, ktorá získala vzdelanie a všetko čo s tým súviselo, poctivo, zodpovedne a s veľkou skromnosťou.Patrím do skupiny „nerozhodnutých“ (moja chyba),  bola som dlho ticho. Konečne som si uvedomila, že…

Ivan Holek

A je to tu! Čo predpovedali proroci sa napĺňa!

0icon

Doba, o ktorej sa hovorilo už pred stáročiami nadchádza! Hovorili o nej proroci, hovoril o nej Kristus a po ňom ešte mnohí iní. Našej zeme sa dotkol prvý lúč Pánovho Svetla a udalosti sa dali do pohybu. Súd nad ľudstvom započal!

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Lego predstavilo špeciálne kocky pre milovníkov záhrady a kvetov

0 icon

Spoločnosť Lego predstavila novú kolekciu, ktorá zaujme predovšetkým milovníkov kvetov a záhrady, ako aj tých, ktorí chcú mať doma vždy „čerstvé“ kvety. Kocky lega nikdy nevyschnú a neumrú. Nová sada pre všetkých dospelých milovníkov kociek lega sa volá Lego Botanical Collection. Obsahuje súčiastky na zostavenie kytice kvetov a stromu bonsai. V krabici…

Ktoré produkty sa dajú využiť aj po dátume spotreby?

0 icon

Možno to nie je najchutnejšia vec, ale existujú produkty, ktoré môžete dobre využiť, a to aj po uplynutí dátumu spotreby. Od starostlivosti o pokožku po varenie, tieto alternatívne spôsoby použitia môžu byť práve to, čo si hľadal. 1. Avokádo

5 spôsobov, ako môžeš pomôcť zvieratkám prežiť zimu

0 icon

Zima je pre zvieratá žijúce vonku najťažším obdobím v roku, ale s trochou ochoty a snahy im to môžeš troška uľahčiť. Ako na to? Keď teploty začnú klesať k jednociferným číslam, pre divoké zvieratá sa začína boj o prežite. Ak napadne sneh a zamrznú vodné zdroje v okolí, majú ešte menej zdrojov potravy. Čo môžeš spraviť? Minimálne…

Ploštice: Ako zistíš, či sú aj v tvojej posteli?

0 icon

Aj keď ploštice v posteli neprinášajú žiadne infekčné choroby, stále môžu byť nepríjemné a dokonca spôsobiť určité zdravotné problémy. Od fyzických reakcií, ako sú vyrážky alebo alergie, až po psychologické účinky, ako sú úzkosť, stres a nespavosť - tieto dôvody sú viac než dostatočné na to, aby sa ploštice stali nevítanými hosťami v tvojej…

Neuveriteľné miesta: Svojou krásou ti vyrazia dych

0 icon

Na Zemi je množstvo úžasných miest. Tie boli vytvorené prirodzene alebo umelo. Dnes ti takéto neuveriteľné miesta ukážeme na týchto zaujímavých fotografiách. Tieto neuveriteľné miesta ti najskôr svojou krásou vyrazia dych. Niektoré sú naozaj nádherné a ty len ťažko uveríš, že sa nachádzajú na našej planéte. Napríklad taká "Brána do…

Vo svete IT

Pozrite sa na najšpinavšiu miestnosť na Medzinárodnej vesmírnej stanici

0 icon

Hovorí sa: Čistota pol života a na Medzinárodnej vesmírnej stanici to platí dvojnásobne. Najväčšiu dôležitosť majú antibakteriálne opatrenia, kvôli baktériám, ktoré sa zvyknú množiť v neustále recyklovanom vzduchu na vesmírnej stanici, píše portál Science Alert. Každá sobota je preto „upratovacím dňom.“ Astronauti utierajú všetky povrchy, ktoré sa na stanici nachádzajú, vysávajú a zbierajú…

Môžu čierne diery „narásť“ do naozaj desivých rozmerov? Údajne áno

0 icon

Vesmír je domovom naozaj masívnych čiernych dier. Supermasívna čierna diera v jadre našej galaxie má hmotnosť 4-miliónov Sĺnk, no to je ešte málo, oproti monštrám, ktoré sa ukrývajú v srdciach iných galaxií, píše portál Universe Today. Väčšina supermasívnych čiernych dier má totiž hmotnosť niekoľkých miliárd našich Sĺnk a tá najväčšia môže vážiť takmer…

Nefunguje vám smartfón tak dobre, ako v minulosti? Dôvodom môže byť malware. Takto ho identifikujete a odstránite!

0 icon

Naše smartfóny sú zariadeniami, ktoré neustále nosíme so sebou a to dokonca aj na miesta, kde nie sú vôbec potrebnými. Spolu s rozmachom mobilných zariadení, ktoré sú čoraz dostupnejšími a zároveň výkonnejšími, ide ruka v ruke aj záujem hackerov o smartfóny. Dôvodom je, že sú cenným zdrojom informácií. Tí sa častokrát snažia infikovať…

iOS vo verzii 15 pravdepodobne už nespustíte na týchto smartfónoch a zariadeniach

0 icon

Ešte v júni minulého roka spoločnosť Apple predstavila novú verziu iOS 14. Tá priniesla viacero noviniek a vylepšení vrátane podpory mini aplikácií na ploche obrazovky (takzvané widgety), či vniesla viac transparentnosti do toho, aké dáta sú zo strany vývojárov zbieranými. Aktualizácia bola zároveň sprístupnená pre radu smartfónov vrátane starších zariadení.…

OnePlus a Oppo budú vyvíjať nové smartfóny spoločne

0 icon

Okrem toho, že zariadenia spoločností Oppo a OnePlus zdieľajú niekoľko podobností vrátane materskej firmy, tak vo väčšine prípadoch sa obe spoločnosti k sebe „nepriznávajú“. Najnovšie to však vyzerá tak, že obe spoločnosti našli spoločnú reč v podobe vývoja nových zariadení, kde budú zdieľať svoje skúsenosti a vedomosti. Portál phonearena.com najnovšie…

Armádny Magazín

Dobrodruh - cestovateľ Jules Mountain a jeho vrtuľník Bell 505

0 icon

Fort Worth, TX (22. januára 2021) – Pokiaľ ide o súkromné cestovanie, majitelia vrtuľníkov Bell 505 zistili, že im tento stroj ponúka všestranný a spoľahlivý spôsob, ako spoznať svet. Obchodníkom a podnikateľom napríklad rýchlo, bezpečne a v úplnom pohodlí umožňuje zúčastniť sa dôležitých obchodných rokovaní. Je ideálny pre do

Pentagón v Arktíde. Ako Dánsko chodí po lane v Grónsku

0 icon

Dánsko, 24. január 2021 (AM) - Keď sa v Arktíde prehrieva konkurencia medzi Čínou, Ruskom a USA, čoraz viac sa do nej zamotáva Grónsko, poloautonómny región v rámci Dánskeho kráľovstva. To prinieslo príležitosti aj výzvy pre Grónsko a pre Dánsko. Dánsko kontroluje väčšinu zahraničnej, bezpečnostnej a obrannej politiky Grónska a Kodaň…

Forbes: Ruská zbraň, ktorá môže mať pre USA ničivé následky

0 icon

USA, 24. január 2021 (AM) - Ponorka Poseidon sa stane "poistkou" pre prípad, že by USA mohli zostreliť ruské balistické rakety. Píše o tom Forbes. "Rusko to s prijatím do výzbroje tohto podvodného dronu (jeho dĺžka je 25 metrov) s jadrovým pohonom myslí vážne," 

Michejev: Putin predvídal a nezopakoval Trumpovu chybu

0 icon

Rusko, 24. január 2021 (AM) - Bývalý prezident USA Donald Trump urobil fatálnu chybu, keď úplne dôveroval sociálnym médiám. K tomuto záveru dospel politológ Sergej Michejev.   Udalosti, ktoré sa odohrávajú v Spojených štátoch, jasne ukázali, že stávka amerického lídra na sociálne siete, ktorú spolu so svojím tí

Hitler kaput? Prečo mnohí neuverili smrti vojnového zločinca č. 1?

0 icon

Nemecko, 24. január 2021 (AM) - Mnohí aj po polstoročí od smrti nacistického vodcu dúfali, že ho uvidia na lavici obžalovaných. O tom, že Hitler je mŕtvy nepochybovali iba tí, ktorí našli jeho ostatky.   Na Postupimskej konferencii sovietska strana presvedčila partnerov, aby najneskôr 1. 9. 1945 bol uverejnený konečný zoznam vojno

Svetlo sveta

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali