Pre seniorov však platí zníženie dane o polovicu, no museli si o to požiadať do konca januára. Výmer na daň však dostali až v máji a málokto o takej povinnosti vedel. Pri komunálnom odpade, kde poplatky účtuje ten istý magistrát totiž takáto povinnosť nie je a seniori majú automaticky o polovicu nižšie poplatky.
Jedna z poškodených dôchodkýň, Jana Bandurová, v otvorenom liste píše, že mesto Košice okráda svojich dôchodcov. Opiera sa o príklad poplatku za komunálny odpad. Pri ňom je zľava uplatňovaná automaticky, teda občan o ňu nemusí žiadať.
„Čo sa týka úľavy za zber komunálneho odpadu, nikto z nás o úľavu nežiadal a máme ju. Asi preto, že na rozhodnutí je moje rodné číslo, ale to je aj na rozhodnutí o vyrubení dane z nehnuteľnosti. Pýtam sa teda, načo musíme poskytovať magistrátu naše rodné čísla, ktoré sú jedinečné a hovoria o našom veku? Načo sa toľko hovorí o vynaložených miliónoch na informatizáciu a skvalitnenie budovania verejnej správy? Prečo musíme neustále sledovať, aké tlačiva si na nás mesto vymyslelo?“
Taktiež by ju zaujímalo, koľko dôchodcov vo veku nad 70 rokov má úľavu na dani a koľko mesto získalo na ostatných, ktorí si o úľavu nepožiadali.
„Cítim sa podvedená, okradnutá a oklamaná mestom, v ktorom som sa narodila, ktoré mám rada, pretože mesto za to nemôže. Môžu za to neschopní ľudia, ktorí nevedia načo majú počítače a naše rodné čísla,“ píše v liste primátorovi Jaroslavovi Polačekovi, ktorí kandidoval s podporou SaS.
Mesto hovorí, že kritiku chápe. Bráni sa tým, že seniorom nemôže automaticky uplatniť úľavu na dani z nehnuteľností, lebo to nedovoľuje zákon o miestnych daniach z roku 2004.
Podľa stanoviska Ministerstva financií SR zákon o miestnych daniach neustanovuje oznamovaciu povinnosť o veku daňovníka a ak je vo VZN ustanovený nárok na zníženie alebo oslobodenie od dane z nehnuteľnosti z titulu veku daňovníka, tento nárok sa daňovníkovi priznáva automaticky.
Magistrát zvýšil daň z nehnuteľnosti v niektorých mestských častiach až štvornásobne. Dôchodcom vlastniacim nehnuteľnosti tak narástli platby pri rodinných domoch z doterajších cca 50 eur ročne na 200 eur. Výmer na zaplatenie dane mal magistrát poslať už vo februári, no vzhľadom na parlamentne voľby ich vo viacerých mestách doručili až v máji, aby nepoškodili vtedajším opozičným stranám s ktorých podporou uspeli v komunálnych voľbách. Aby toho ešte nebolo malo, výmer neposlali poštou ako zvyčajne, ale doručoval ho osobne do rúk zamestnanec mesta a bez šeku. Každý kto chce zaplatiť daň, si tak ešte musí ísť vystáť frontu pred magistrát.
Zvýšenie dane v priemere o 240% však nemá nijaké ekonomické opodstatnenie. Ministerstvo financií SR potvrdilo, že akékoľvek zvyšovanie daní je zbytočné a neracionálne. Podľa bývalého primátora Richarda Rašiho bolo mesto v dobrej kondícii a Polačekovi zanechali na konci funkčného obdobia v rezervnom fonde približne 17 miliónov eur. „Nový primátor aj napriek tomu zvýšil ceny v MHD, takmer všetky mestské poplatky a dramaticky zvýšil aj daň z nehnuteľností. Nebol na to žiadny dôvod, pretože Polaček zrušil takmer všetky rozvojové projekty aj Európsky olympijský festival mládeže.“
Od nástupu Polačka sa zrušili všetky investičné projekty. Jediná investícia bola do zvýšenia platu primátora a jeho námestníkov. Zimnú údržbu mesto vyriešilo tabuľkami, oznamujúcimi, že chodník je v zime neudržiavaný.
Poslanci, ktorí hlasovali za ZVÝŠENÚ daň:
Poslanecký klub – Fungujúce Košice
1.) Daniel RUSNÁK
2.) JUDr. Martin BALČÍK
3.) Mgr. Ber nard BERBERICH
4.) Ing. Jozef FILIPKO
5.) Mgr. Lucia GURBÁĽOVÁ
6.) JUDr. Ing. Peter HUBA, PhD.
7.) Mgr. Peter LIBA
8.) Mgr. Marcel ŠAŇA
9.) Ing. František TÉNAI, MBA
10.) Mgr. Marcel VRCHOTA
Poslanecký klub – Košickí aktivisti a nezávislí
1.) Mgr. Ladislav STROJNÝ
2.) Ing. Erich BLANÁR
3.) MVDr. Zdenko LIPTÁK
4.) Mgr. Ladislav LӦRINC
5.) Bc. Martin SEMAN
6.) PhDr. Róbert SCHWARCZ
Nezaradení:
1.) Iveta ADAMČÍKOVÁ
2.) JUDr. Jaroslav HLINKA
3.) Mgr. Marián HORENSKÝ, PhD.
4.) Mgr. Marcel GIBÓDA
5.) Bc. Dominik KARAFFA
6.) JUDr. Mgr. Ladislav ROVINSKÝ
7.) Ing. Vladislav STANKO MBA, L.LM.
Ivan Blaho