V súvislosti s utečeneckou krízou a jej vplyvom na národné rozpočty niektorých krajín šéf Euroskupiny na tlačovej konferencii v Haagu povedal, že pre niektoré krajiny existuje riziko “vykoľajenia” rozpočtu.
“V týchto prípadoch komisia bude musieť vziať do úvahy takéto výnimočné okolnosti, a ja si myslím, že to aj urobí,” povedal Dijsselbloem.
Dodal, že kým niektoré členské krajiny takmer vôbec neprijímajú utečencov, ďalšie štáty majú “dostatočnú fiškálnu rezervu” na ich prijímanie bez toho, aby ohrozili národný rozpočet. Zároveň však podľa jeho slov “musí existovať priama súvislosť medzi dodatočnými nákladmi a prijímaním veľkého počtu utečencov”.
Šéf Euroskupiny ale nešpecifikoval, ktoré členské krajiny môžu byť predmetom posudzovania rozpočtu z tohto hľadiska. Pripomenul však príklad Grécka, ktoré každý deň čelí prílevu tisícok utečencov, pričom Grécko sa s touto situáciou nemôže vyrovnať samo, a preto EÚ musí pomôcť vláde v Aténach.
Dijsselbloem minulý týždeň v súvislosti s utečeneckou krízou rovnako upozornil, že tie členské krajiny EÚ, ktoré sa nebudú podieľať na prijímaní utečencov, by mali dostať menej finančných prostriedkov v podobe eurofondov. Takto ušetrené zdroje z rozpočtu EÚ, ktoré cez fondy smerujú napríklad do Poľska, Českej republiky a Maďarska, by sa podľa neho mohli využiť na financovanie starostlivosti o žiadateľov o azyl v Turecku.