Danko: Na výmenu vlády sú volebné systémy, nie rebeli na barikádach

Bratislava 17. mája 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

 

Umelé vyvolávanie sporov a emócií s cieľom dosiahnuť predčasnú výmenu vlády revolučným spôsobom nie je nič špecificky slovenského, ale v demokratickom štáte neprináša pozitívne výsledky. „Nie sme jediný štát, kde sa toto deje. V každom sú rebelské skupiny, ktoré by rady revolúciou zvrhli vládu. Treba ľuďom vysvetľovať, že na výmenu vlády sú volebné systémy,“ povedal v diskusii pre TABLET.TV predseda Národnej rady (NR) SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko.

Na snímke predseda NR SR Andrej Danko (SNS)

V súčasnosti podľa neho prebieha kríza politických strán, keď staré subjekty stratili kontakt s ľuďmi a na ich miesto sa tlačia noví politickí lídri, ktorí však namiesto fungujúcich strán ponúkajú voličom marketingové produkty a reklamu na sociálnych sieťach. „Sú to strany s uzavretými členstvami, kde sa lídri zablokujú, vyvolávajú v ľuďoch emócie a revolúciou chcú riešiť zmenu vlády. Vo vyvinutých parlamentných demokraciách si každá politická strana uvedomí, že cieľom sú parlamentné voľby,“ povedal Danko.

Preto sú pre neho politickou prioritou nielen rezorty, za ktoré má SNS zodpovednosť, ale aj zmeny týkajúce sa práce samotných politikov, teda Rokovací poriadok Národnej rady SR či zákon o politických stranách. „Som právnik, mám rád systémové opatrenia a mám rád pravidlá. Bral som rokovací poriadok ako jeden z prvých pilierov fungovania Národnej rady a štátu, ktorý bolo treba zmeniť. A som si istý, že sa to poradilo,“ povedal s tým, že na septembrové rokovanie parlamentu by chceli predložiť zmeny v zákone o politických stranách.

Aktuálne o nich komunikujú s ministerstvom vnútra, ale pripravujú aj komparácie so zahraničnými právnymi úpravami. „Ak chceme do budúcna, aby tu fungovala súťaž politických strán, aby sme tu nemali 170 politických strán, aby strany nevznikali na objednávku jedného človeka, ktorý potom stranu zablokuje a peniaze od štátu používa nie na politickú činnosť, ale na reklamu do blízkych novín, musia prísť nové pravidlá pre fungovanie politických strán,“ povedal Danko.

Nesúhlasí s tým, aby mali strany uzavreté členstvo, ako napríklad OĽaNO, ktoré má iba štyroch členov. „Nech sa všetci tí komentátori zamyslia, či by ich politická strana SaS alebo OĽaNO k sebe pustila, ja hovorím, že nie,“ povedal predseda SNS.

„Ľudia majú právo sa združovať, nemôžu im hovoriť, že budú ‚priatelia strany‘. Môže to byť nejaké medziobdobie. Ale keď už niekto chce byť členom strany, na to dostáva strana od štátu peniaze, aby mu to bolo umožnené,“ tvrdí. „Nehovorím, že nemôžu odmietnuť individuálny prípad. Ale keď odmietnu niekoho prijať, má to byť zargumentované a má mať možnosť sa odvolať. Každá strana má mať funkčné mechanizmy, revízne, kontrolné komisie,“ dodáva Danko.

„Tento zákon nie je proti niekomu, ale za systém. Keď nebudú pravidlá, nebude fungovať štát. Líder opozičnej strany, ktorý sa na sneme svojej strany nedokáže pozrieť do očí väčšiemu počtu ľudí, ako by vedel riadiť štát?“ pýta sa.

Za systémové opatrenie považuje predseda NR SR aj novelu rokovacieho poriadku, ktorú presadil na konci minulého roka. „Napriek tomu, že myšlienku rokovacieho poriadku niektorí ľudia degradovali, dnes koalícia aj opozícia uznáva, že priebeh rokovania z hľadiska techniky jednoducho ‚odsýpa‘. Druhou mojou ambíciou bolo zaviesť inštitúty, ktoré dnes Európska únia pozná, napríklad obmedzenie času vystúpenia,“ tvrdí. Dodáva, že napríklad europoslanci ocenili možnosť raz do roka vystúpiť v pléne NR SR a pozitívne reakcie zaznamenal aj od kolegov z iných európskych parlamentov na aprílovom summite v Bratislave.

„Bol najvyšší čas urobiť v NR SR poriadky z hľadiska procesu. Napríklad, poslanec mohol navrhnúť procedurálny návrh, sám ani presne nevedel, o čom chce hlasovať. Dnes to musí dať v písomnej podobe. Nebolo jasné ustanovenie, týkajúce sa dochádzok,“ tvrdí predseda parlamentu.

„Musím povedať, že emócie v sále sa zmiernili. Dnes každý vie, že nemôže nosiť do sály injekčné striekačky. Nemôže nosiť nič iné, okrem vecí, ktoré potrebuje k rokovaniu. Nehovoriac už o tom, že niektorí ľudia si pomýlili rokovanie parlamentu s billboardovými kampaňami,“ tvrdí.

„Dnes má rokovačka striktné a jasné pravidlá. Poslanec sa musí zamerať na odbornú diskusiu a používanie slova. Nemá to byť teátro o tom, kto vie urobiť lepší billboard alebo sa dokáže lepšie obliecť,“ dodáva Danko.

Čo sa týka disciplíny v sále, novela podľa Danka priniesla kompromisné riešenie. „Nám sa osvedčil inštitút nevyvádzania zo sály, sme jeden z mála parlamentov, ktorý nepozná možnosť, že necháte poslanca z NR SR vyviesť parlamentnou strážou. Na tieto mechanizmy sme ani nechceli nabehnúť,“ povedal.

„Máme možnosť upozornenia poslanca, druhé upozornenie, možnosť vykázania zo sály a pre neho absencia,“ povedal s tým, že ak poslanec neuposlúchne, predsedajúci má možnosť schôdzu prerušiť. „Tie mechanizmy sa nastavili rovnako pre koaličných aj opozičných poslancov,“ dodal.

Danko tvrdí, že cieľom novely bolo lepšie nastaviť systém rokovania v NRSR a kritika opozície, podľa ktorej ide o „náhubkový“ alebo „horalkový“ zákon, je účelová. „Ak niekto hovorí, že opozícia má zavreté ústa, nech si všimne posledné, triapolhodinové vystúpenie poslankyne Blahovej pri odvolávaní ministra Richtera,“ povedal.

„V minulosti bolo normálne, že ste si do rokovacej sály priniesli hamburger. Poslankyňa v prvom rade to robila, nehovorím o tom, ako ‚zacápala‘ okolie. Neviem si predstaviť, na ktorom pracovisku je pod kamerami možné chrúmať jedlo. Ak dnes Sulík povie, že ide o ‚horalkový‘ zákon, tak to bolo preto, že niektorí jeho ľudia sa nevedeli správať,“ povedal Danko. „A nech sa nikto na mňa nehnevá, ak niekto nerozumie tomu, že nie je normálne v rokovacej sále NR SR jesť, s tým človekom sa ťažko vedie ďalej diskusia,“ dodal.

Rovnako považuje za prirodzené, že do parlamentu chodia poslanci primerane oblečení, a nie napríklad v rifliach, ako to pravidelne robí jeden z nich. Tieto otázky bude podľa Danka riešiť Etický kódex, ktorý aktuálne pripravujú.

V relácii Danko reagoval aj na problém s otváraním poslaneckej pošty. Podľa neho je v parlamente dlhoročným štandardom, že podateľňa zásielky spracováva a tie, ktoré by mohli byť bezpečnostným rizikom, otvára. „A pri doručovaní sa predmetnej osobe oznámilo, že zásielka sa musela spracovať týmto režimom. Rovnako sa postupovalo voči koalícii aj opozícii,“ povedal.

„Viete dobre, že primátorovi vo Viedni listová bomba odtrhla prsty. Minulý týždeň vybuchla listová bomba v Taliansku,“ pripomenul Danko s tým, že Národná rada funguje v špeciálnom režime.

Na postup podateľne sa podľa neho nikto nikdy nesťažoval. „Ak niekto posudzuje bezpečnostné riziko nad rámec, poslanec má možnosť reagovať sťažnosťou. Ani jeden z poslancov sa neobrátil na kancelára so sťažnosťou, že mu prekáža takýto spôsob spracovania zásielky,“ povedal.

„V apríli bol v NR SR najvyšší stupeň bezpečnosti, bolo tu 47 delegácií. Asi si viete predstaviť pripomienky bezpečnostných zložiek. Asi by si nikto neželal, aby prišla zamorená zásielka,“ zdôraznil predseda NR SR.

Tieto kontroly však podľa neho neznamenali, že podateľňa čítala listy určené poslancom.

„Nikto nikomu nekázal čítať, svojvoľne otvárať listové zásielky a nikto ich tu nikdy nečítal,“ tvrdí. „Ak sa číta oslovenie na obálke alebo korešpondenčný lístok, kde je zrejmé, že na oslovení je vulgarizmus, je predpoklad, že táto zásielka môže predstavovať bezpečnostné riziko a treba ju spracovať osobitným režimom. Otvoriť a pozrieť, či tam nie je nejaká nebezpečná látka. To nie je čítanie listov,“ povedal.

Na poznámku, že prípis kancelára Daniela Guspana bol formulovaný tak, že mohol vyvolať dojem, že listy sa v podateľni čítali, Danko reagoval, že formulácia nevznikla s úmyslom porušiť listové tajomstvo. Už v minulosti na tlačovej konferencii uviedol, že Guspan nie je človek, ktorého by si do parlamentu priniesol on, pracoval tam už za predchádzajúcich predsedov parlamentu. „Pracuje tu 400 ľudí, ja som sem prišiel s jednou asistentkou a jedným poradcom a tak aj odídem. Nie som naučený ľudí popravovať na základe tlačových besied jednotlivcov,“ reagoval v TABLET.TV na otázku, prečo nevyvodil voči kancelárovi zodpovednosť. „Nebol preukázaný úmysel alebo porušenie listového tajomstva. Ak sa v trestnom konaní preukáže pochybenie kohokoľvek, nikto neostane na svojom mieste,“ povedal.

Dodal, že s opozičnými poslancami sa na poslaneckom grémiu dohodli na nových pravidlách spracovávania pošty, aj s tými sú určité problémy. „Máme tu dole už dva týždne niekoľko zásielok, ktoré ženy odmietajú spracovať. Sú to ženy, čo tu robili aj za predchádzajúcich predsedov, niektoré sú tu 20 rokov. Boja sa rozhodnutia spracovať tú listovú zásielku,“ uviedol. „Umelo, plytko a s cieľom odvrátiť pozornosť od iných otázok sa z kontextu vtrhla vec. Médiá mali znova dva týždne sústo. Znova bola vyvolaná senzácia, akoby tých 400 ľudí v Národnej rade nemalo profesionalitu a odbornosť,“ uzavrel.

Na margo straníckych cieľov povedal, že Slovenská národná strana musí riešiť aktuálne otázky, ale pripravovať sa aj na budúcnosť, keďže o niekoľko rokov môže byť na Slovensku iná štruktúra politických strán a lídrov. „Chcem, aby SNS bola aj vtedy relevantným hráčom,“ povedal.

„Viete, že som získal stranu s tri a pol percentami, obrovskými dlhmi. Síce najstaršiu politickú stranu na Slovensku, ale vo veľkých problémoch a korupčných kauzách. SNS bola označená ako nacionalistická, neperspektívna. Dnes je v koalícii. Ja to všetko beriem s pokorou a som vďačný za podporu, akú strana dnes má,“ tvrdí Danko.

„Som rád, že dnes ľudia vnímajú politiku SNS, že sme štandardnou politickou stranou. Uvedomujem si, že na niektoré veci som veľmi mladý. Mám 43 rokov a zo dňa na deň sa to podarilo, som v parlamente, v koalícii a stal som sa predsedom parlamentu. Môj sen bolo SNS do parlamentu dostať. Ale beriem to ako životnú výzvu,“ povedal. „Mal som ťažké zdravotné obdobie, prekonal som to, učím sa nevšímať si šialencov, ísť za svojimi cieľmi. Nechcem byť vťahovaný do žabomyších sporov. Chcem hovoriť o reformných a systémových veciach, v oblastiach, za ktoré je SNS zodpovedná. Máme tu ochranu pôdy, včera sme mali s ministrom školstva rokovanie o systémových podporách v športe, to sú veci, ktoré ma bavia. Verím, že príde obdobie, keď budú do politiky chodiť ľudia z praxe a nenechajú tam pôsobiť len marketingových mágov,“ uzavrel Danko.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Slováci by sa už nemali stretávať pri využívaní roamingu s diskrimináciou

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo,TASR-Martin Baumann)   Slováci by sa už v európskych krajinách nemali stretávať pri využívaní roamingu s akoukoľvek diskrimináciou a obmedzeniami ako tomu bolo doteraz. Výbor Európskeho parlamentu (EP) pre priemysel, výskum a energetiku totiž schválil finálnu podobu nových pravidiel tzv. voľného roamingu v EÚ “Keďže…

Riešením pre výstavbu R4 medzi Prešovom a Vyšným Komárnikom je projekt verejno-prospešného partnerstva

0 icon

Prešov 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Jedinou cestou ako zrealizovať komplexnú výstavbu rýchlostnej cesty R4 medzi Prešovom a Vyšným Komárnikom je stavať prostredníctvom projektu verejno-súkromného partnerstva (PPP projekt). Zhodli sa na tom účastníci medzinárodnej konferencie k téme výstavby cesty európskeho významu Via Carpatia, ktorú pripravilo občianskej združenie (OZ) Náš…

V Poľsku ďalšie tri vojvodstvá zrušili vyhlásenia zamerané proti LGBT ľuďom

0 icon

Varšava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alik Keplicz)   Tri poľské vojvodstvá - Lubelské na východe krajiny, Podkarpatské na juhovýchode a južné Malopoľské - zrušili v pondelok vyhlásenia zamerané proti LGBT komunite. Informovala o tom poľská tlačová agentúra PAP Vyhlásenia proti "ideológii" LGBT ľudí, prijaté v minulosti vo vyše 100 poľských mestách…

Muž, ktorý postrelil Reagana, má byť bezpodmienečne prepustený

0 icon

Washington 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Ron Edmonds)   John Hinckley, ktorý v roku 1981 postrelil amerického prezidenta Ronalda Reagana, bude na budúci rok bezpodmienečne prepustený, ak jeho psychický stav ostane vyrovnaný. Vyhlásil to v pondelok sudca Paul Friedman, informovala na svojej webovej stránke stanica Sky News Hinckleyho v roku 2016 prepustili…

Austrálsky premiér Morrison možno nepríde na klimatický summit OSN

0 icon

Canberra 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rick Rycroft, Pool)   Austrálsky premiér Scott Morrison v pondelok uviedol, že sa možno nezúčastní na novembrovom klimatickom summite OSN. Jeho vláda totiž čelí kritike za slabé výsledky v oblasti klimatickej politiky. Informovala o tom na svojej webovej stránke britská stanica BBC Morrison v rozhovore pre…

V Indii roľníci opäť protestovali proti reformám a vyzvali na celoštátny štrajk

0 icon

Naí Dillí 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Rafiq Maqbool)   Tisíce roľníkov zablokovali v pondelok v okolí indickej metropole Naí Dillí hlavné cesty a železničné trate. Tento protest sa uskutočnil pri príležitosti ročného výročia od prijatia poľnohospodárskych reforiem, ktoré sú podľa nich devastačné, informovala agentúra AP Demonštranti na juhozápadnom a východnom okraji…

Zdravotné poisťovne vrátia poistencom za lieky vyše 5,2 milióna eur

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Zdravotné poisťovne v týchto dňoch opäť vracajú poistencom peniaze v rámci ochranného limitu na doplatky za lieky. Viac ako 281.000 poistencom posielajú za druhý štvrťrok tohto roka vyše 5,2 milióna eur. Poistenci ich dostávajú automaticky na účet alebo poukážkou, nie je potrebné o…

Federer tvrdí, že vzťah hráči – médiá potrebuje reformu alebo aj revolúciu

0 icon

Bratislava 27. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Hamish Blair,Alberto Pezzali)   Štvornásobná grandslamová šampiónka Naomi Osaková dostáva opäť chuť na tenis, hoci na blížiacom sa veľkom americkom turnaji v Indian Wells sa ešte nepredstaví Dvadsaťtriročná Japonka v tomto roku pre depresie a zlé psychické stavy vynechala Roland Garros aj Wimbledon a na US…

Hlavný prokurátor chce obnoviť vyšetrovanie v Afganistane

0 icon

Haag 27. septembra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Marwan Ali)   Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) Karim Khan požiadal jeho sudcov o urýchlené schválenie vyšetrovania vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti v Afganistane. Keďže sa v krajine ujalo moci hnutie Taliban, neexistuje tam podľa neho „perspektíva skutočného a účinného domáceho vyšetrovania“ Sudcovia ICC…

Kardinál, o ktorom hovoril aj pápež, sa z covidu zotavuje pomaly

0 icon

Madison 27. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)   Vysokopostavený americký rímskokatolícky kardinál Raymond Burke, ktorého po nakazení koronavírusom museli napojiť na umelú pľúcnu ventiláciu, v nedeľu oznámil, že sa presunul z nemocnice do domu. S ochorením však stále bojuje, informovala v pondelok agentúra AP Kardinál Burke, ktorý nie je zástancom vakcín,…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Genocída Slovanov v globálnej eugenike

0icon

Začalo to už dávno, keď slovanské národy začali masívne potlačovať a zotročovať anglosasi, ale nebolo to až tak dávno, čo to vyvrcholilo v masívnu genocídu Slovanov zvanú aj holokaust. Paradoxne dnes sa však od genocídy Slovanov neustále odvádza pozornosť len na holokaust židov. Ktorých však bolo zabitých cca 5 miliónov…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 6. časť: Odpoveď Petrovi Weissovi a podobným

0icon

Františkova návšteva nás mala zjednocovať, takto nám to sľúbili natešení arcipastieri a ich hovorca a najmä Grasalkovičov palác. Nemám taký pocit. A ak zjednotila, tak predovšetkým liberálov a neznabohov vo vynášaní Františka priam do neba. Oslavný text na jezuitu Františka napísal ateista Samuel Marec, aj Magda Vášaryová: „Na niektorých z…

Boris Mesár

Jeden smutný očkovací príbeh z jednej krajiny .

0icon

Anna Shafran sľúbila, že keď začne s programom, porozpráva smutný príbeh o jednej krajine. V tejto krajine bol vytvorený vysokokvalitný systém lekárskej starostlivosti - systém Semashko, podľa ktorého majú všetci občania právo na univerzálnu, rovnakú a bezplatnú pomoc. Plus hygiena . Vďaka systému Semashko občania tejto krajiny napriek ťažkej epidemiologickej…

Dušan Hirjak

Komu patrí demokratický a právny štát v kapitalizme ? Časť II.

0icon

V dokumente GPMB – Globálnej rady pre sledovanie pripravenosti „Svet v ohrození“ vo väčšine zo siedmich bodov, čo je potrebné urobiť, je otázka financií na prvom mieste. Je priam neuveriteľné, že tí, čo v tejto svojej Rade reprezentujú bohatých a mocných, určujú národným predstaviteľom, čo všetko musia urobiť a na…

Marek Brna

Ivermektin do lekární bez predpisu!

0icon

Prihováram sa našim politikom. Pôvodne som chcel v texte začať každú vetu nejakou škaredou nadávkou, ale rozmyslel som si to. Politici, na Ivermektin pri liečbe Covidu som vo svojom okolí počul len chválu. A dokonca aj o tom určenom pre kone či ovce. Politici, Ivermektin je podľa odborných štúdií najbezpečnejší…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP 5 najhorších vlakových nešťastí na svete

0 icon

Môžeme si myslieť, že cestovanie vlakom je bezpečnejšie ako cestovanie lietadlom. Takýto názor je však nesprávny. Podľa štúdie z roku 2013 je cestovanie vlakom druhým najbezpečnejším spôsobom cestovania ihneď po leteckej doprave, kde je nižší index úmrtnosti. To však neznamená, že cestovanie vlakom je nebezpečné. Naopak, ako už bolo spomenuté, cestovanie…

Zvrátenosť, alebo genialita? Ako Rusi počas vojny využívali protitankové psy: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o ruských protitankových psoch. O tom, ako boli vyzbrojené, koľko kilogramov mín dokázali uniesť aj to, akým spôsobom boli cvičené, sme si povedali v prvej časti článku. Z pôvodných 30 psov dokázali splniť svoju úlohu, teda spôsobiť výbuch pod nemeckým tankom, iba 4 z nich. Efektivita…

10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier

0 icon

Poznáš ich. Sú to mená, pri ktorých sa ti v pamäti hneď vynorí známa tvár. Čo však možno nevieš, je to, že získali jedno z najprestížnejších ocenení sveta. Preto ti prinášame 10 osobností, o ktorých si (pravdepodobne) netušil, že získali Nobelovu cenu za mier. Alfred Nobel bol švédsky inžinier, chemik a…

10 najväčších dizajnových prešľapov v histórii ľudstva

0 icon

Od dvoch homosexuálnych levov na Noemovej arche až po neriešiteľnú detskú hádanku: tieto veselé zlyhania ukazujú, že aj dizajnéri sú len ľudia. Tieto fotky boli zhromaždené z threadu na portáli reddit s názvom "Crappy Design", ktorý obsahuje niektoré z najzábavnejších príkladov práce dizajnérov. Fotografie nižšie dokazujú, že aj každá maličkosť, ako napríklad čiarka, má…

Nebudeš veriť vlastným očiam! Tieto zvieratá sa očividne roztápajú

0 icon

Zima je už definitívne za nami a blížime sa k tým neznesiteľným horúčavám, ktoré nás čakajú v lete. Predstav si ten pocit, že sa roztápaš. Ako čokoláda, ktorú si nechal na slnku dlhšie, ako bolo potrebné. Presne tak sa v lete cíti nejden človek. A nie len ľudia zdieľajú tieto…

Armádny Magazín

Únos alebo vražda Assangea: Plány tajnej vojny CIA proti WikiLeaks

0 icon

Veľká británia, 27.september 2021 (AM) – CIA údajne plánovala únos Juliana Assangeho a niektorí vyšší úradníci agentúry a Trumpovej administratívy údajne zašli tak ďaleko, že zvažovali aj možnosť, ako zavraždiť zakladateľa WikiLeaks, uviedli

Šéf ruskej rozviedky Naryškin vysvetlil údajné akustické útoky na americkú ambasádu na Kube

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin v komentári k informáciám o záhadnom „kubánskom syndróme“ odhalil podrobnosti o niektorých tajných experimentoch USA, ktoré sa uskutočnili v sovietskych časoch. Americkí experti podľa Naryškina skúmali spôsoby, akými elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudský mozog, aby sa

Alijev odtajnil neznáme podrobnosti o Putinovi a Karabachu

0 icon

Azerbajdžan, 27.september 2021 (AM) - Azerbajdžanský prezident Ilham Alijev odtajnil neznáme podrobnosti súvisiace s ruským prezidentom Vladimirom Putinom a konfliktom v Náhornom Karabachu. Alijev poznamenal, že komunikácia s arménskym vedením prebehla cez Putina: sprostredkoval správy Pašinjanovi. Putin bol o vojne i

Ako to je v naozaj s Wagnerovcami? Šéf ruskej diplomacie Lavrov aj premiér Mali vysvetľujú

0 icon

Mali, 27.september 2021 (AM) – Predseda vlády republiky Mali Shogel Kokalla Maiga reagoval na obvinenia Francúzska, že krajina sa uchýlila k pomoci ruskej armády prostredníctvom agentúry Wagner. Podľa politika si za to môžu sami Francúzi: „Boli sme do určitej miery opustení uprostred letu.“   Francúzsky m

Zverejnené zábery Putina a Šojgua v tajge

0 icon

Rusko, 27.september 2021 (AM) – Médiá zverejnili zábery ruského prezidenta Vladimira Putina a ruského ministra obrany Sergeja Šojgua v tajge - hlava štátu a vedúci ministerstva obrany tam boli začiatkom septembra. Na záberoch je vidieť Putina počas jeho dovolenky s udicou v ruke, na prechádzke v horách, plavbe loďou po rieke. Putin…

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali