Verdikt Najvyššieho súdu v Kalifornii v Oaklande predstavuje poslednú porážku konglomerátu v sektore zdravotníctva, ktorý čelí v súčasnej dobe viac ako 13 000 obvineniam v celej krajine.
Spoločnosť uviedla, že sa možno odvolá, citujúc „závažné procedurálne a dôkazné chyby“ počas súdneho procesu, pričom právnici ženy zásadne nepreukázali, že detský prášok obsahuje azbest. Spoločnosť však neposkytla ďalšie podrobnosti o údajných chybách.
„Rešpektujeme právny proces ale opakujeme, že rozsudky poroty nie sú lekárske, vedecké ani regulačné závery o produkte,“ uviedol Johnson & Johnson vo vyhlásení.
Spoločnosť založená v New Jersey popiera, že by ich púder spôsoboval rakovinu. Ako uvádzajú, mnohé štúdie a testy zo strany regulátorov na celom svete ukázali, že je púder bezpečný a neobsahuje azbest.
Žalobu podala Terry Leavittová, ktorá uviedla, že v šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia používala prípravky Johnson’s Baby Powder a Shower to Shower, ktoré sa predávali v minulosti. Následne v roku 2017 jej bol diagnostikovaný mezotelióm.
Porotcovia zistili, že výrobky na báze púdru, ktoré používala Leavittová, boli chybné a že spoločnosť nedokázala varovať spotrebiteľov pred zdravotnými rizikami a preto musí Leavittovej a jej manželovi poskytnúť náhradu škody vo výške 29,4 milióna dolárov.
“Interné dokumenty J&J, ktoré mala porota k dispozícii, opäť odhalili šokujúcu pravdu, ktorá bola desaťročia zatajovaná spoločnosťou J&J,” vysvetlil Moshe Maimon, právnik Leavittovej.
Spoločnosť Johnson & Johnson prehrala už 3 podobné spory a spolu zaplatila odškodné vo výške 4,69 mld. Najvyššiu sumu zaplatili v roku 2017 žene, ktorá tvrdila, že z detského púdru dostala rakovinu vaječníkov.
Súdna porota Jury Superior Court v Los Angeles jej vtedy uznala rekordnú náhradu škody vo výške 417 miliónov USD (353 miliónov eur) (viac v článku).