Informuje, že Washington sa odhodlal na podobný krok kvôli nespokojnosti Ankary: Turecku nevonia skutočnosť, že sa v tejto lokalite nachádzajú kurdské jednotky YPG /Sily národnej sebaobrany/, ktoré turecká strana považuje za sýrsku odnož v Turecku zakázanej Strany pracujúcich Kurdistanu.
James N. Mattis v tejto súvislosti zdôraznil, že Spojené štáty nepošlú dodatočný kontingent vojsk na sever Sýrie. Prezradil, že hlavným cieľom vytvorenia pozorovateľských stredísk je zabránenie možným zrážkam medzi tureckou armádou a kurdskými jednotkami, ktoré Washington podporuje.
„Turecko je spojenec NATO a vyslovuje celkom opodstatnené obavy ohľadom teroristickej hrozby a vzniku nových ohnísk terorizmu. Nemienime ignorovať tieto obavy,“ podčiarkol Mattis.
Turecká strana reagovala na túto novinku poznámkou, že USA by sa mali správať voči kurdským „Jednotkám národnej sebaobrany“ presne, ako voči Strane pracujúcich Kurdistanu – teda uznať ich za teroristickú organizáciu.
Vo Washingtone to odmietajú. „Naša pozícia ohľadom „Jednotiek národnej sebaobrany“ je jasná. Neoznačujeme a nikdy sme neoznačili YPG za teroristickú organizáciu. Ale Stranu pracujúcich Kurdistanu za teroristickú organizáciu považujeme,“ komentoval celú záležitosť špeciálny predstaviteľ štátneho tajomníka USA pre Sýriu James Jeffry.
Eugen Rusnák