Čo treba dopovedať k „Dúhovému Pride“? Ako to teda je s tou nenávisťou a netolerantnosťou?

Čo treba dopovedať k „Dúhovému Pride“? Ako to teda je s tou nenávisťou a netolerantnosťou?

Bratislava 24. júla 2023 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

 

Opäť sa konal „Dúhový Pride“. Opäť sa rozhoreli vášne, opäť to bolo o tých dobrých a tých zlých. A opäť je toho veľa, čo zostalo visieť vo vzduchu a žiada si to vysvetliť

Podujatie Dúhový Pride v Bratislave
Na snímke účastníci podujatia Dúhový Pride v sobotu 22. júla 2023 na Námestí slobody v Bratislave

Tento víkend sa v Bratislave konali dve podujatia, ktoré obidve hlásali lásku a predsa boli akoby v protiklade. Festival „Dúhový Pride“, ktorého cieľom je podpora viditeľnosti komunity lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI+) ľudí a pochod Hrdí na rodinu, ktorého cieľom je oslava prirodzeného základu spoločnosti, rodiny tvorenej mužom, ženou a deťmi.

Reklama

Obidve akcie boli zahalené do pláštika všeobjímajúcej lásky, ale nedá sa nevidieť skutočnosť, že podstatou oboch je priamy a ostrý názorový spor o to, či je rodinou iba to, čo tak bolo odjakživa vnímané – muž, žena a deti – alebo môže mať rovnaký nárok na tento titul aj akékoľvek iné spojenie osôb bez ohľadu na pohlavie či vek (a možno časom aj iných bytostí, vrátane zvierat a kvetináčov).

Že ide o politikum, o tom jasne svedčí napríklad aj spôsob, akým sa na jednej i druhej akcii zúčastnili a vyjadrovali politici, vrátane samotnej prezidentky, aby tým dali najavo svoj názor na danú vec.

Reklama

 

LGBT+ režim na Slovensku

Napríklad na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVaEZ) je okrem iného uvedené: „Nedovoľme, aby #LGBTIQ+ komunita bola – aj ako dôsledok ruskej propagandy – vykresľovaná ako ohrozenie ,tradičných‘ hodnôt. Tieto vyjadrenia nie sú ničím iným, ako nabádaním na obmedzovanie práv iných osôb a ich základných slobôd“ (viď tu).

Vidíme, že tu sa už všeobjímajúca láska končí a nastupuje tvrdá totalitná manipulácia. Čo má MZVaEZ, ako inštitúcia, ktorá tu je v mene všetkých občanov, čo zaujímať politické stanovisko ku kontroverzným spoločenským témam nijako nesúvisiacim s poslaním MZVaEZ? A úplne nezmyselne do toho pchať reči o ruskej propagande, a dokonca dospieť k absurdnému záveru, že obavy o ohrozenie tradičných hodnôt sú nabádaním na obmedzovanie ľudských práv?

Toto je iba jeden z mnohých príkladov ako veľmi je LGBT+ politická agenda aj s jej tvrdými politickými nárokmi presiaknutá do štátneho aparátu kontrolovaného súčasnou politickou garnitúrou. A tak sa na pár vecí pozrime bližšie, lebo niektoré tie argumenty si zasluhujú povšimnutie a komentár.

 

Reklama

Nemajú rovnaké práva?

Tak v prvom rade treba zdôrazniť, že rovnosť všetkých ľudí je základom každej demokratickej politiky a to je to, k čomu sa hlásime nielen my, ale aj každá jedna zo strán, ktoré majú zastúpenie v Národnej rade SR.

Napriek tomu tu existuje rozšírený názor, že na Slovensku LGBT+ komunita nemá rovnaké práva ako ostatní. To je však otvorená lož a nečistá manipulácia s verejnou mienkou. Oni totiž naozaj majú úplne presne rovnaké práva ako všetci ostatní občania. Dvaja muži heterosexuáli alebo dve ženy heterosexuálky nemôžu na Slovensku uzavrieť manželstvo alebo adoptovať si dieťa presne tak isto, ako to nemôže urobiť pár LGBT osôb rovnakého pohlavia.

Prečo je legislatíva nastavená práve takto, na to existuje veľa argumentov a prirodzene aj nesúhlasných postojov, ale faktom je, že je jednoducho klamstvom hovoriť o tom, že LGBT+ ľudia nemajú rovnaké práva ako ostatní. Majú rovnaké práva, pretože pre nich platia presne rovnaké zákony ako pre každého iného.

Je to podobná situácia ako keby sa futbalista, ktorý obľubuje strieľať góly iba do vlastnej bránky, sťažoval že je diskriminovaný, že má menšie práva ako ostatní hráči, lebo mu zakazujú dávať góly, zatiaľ čo ostatní môžu, pričom si nemieni nechať vysvetliť, že rozdiel je v tom, že ostatní strieľajú na súperovu bránu, a že to sa môže, že to je zmyslom hry, a že strieľať na vlastnú bránu nesmú ani oni. A že do súperovej brány môže strieľať góly aj on.

 

Reklama

Nenávisť

Ďalšou vecou, ktorú by bolo dobré uviesť na pravú mieru, sú tie večné reči o nenávisti. Táto komunita neustále zdôrazňuje všeobjímajúcu lásku ako kontrast k tým, ktorí sú podľa nich zlí, plní nenávisti. Toto je však celé zle.

Nenávisť je emócia. Je vnútornou vecou jednotlivca, je to pocit, ktorý jednoducho potenciálne existuje v každom z nás a objaví sa, ak ho vyvolá nejaký popud.

Podujatie Dúhový Pride v Bratislave
Na snímke účastníci podujatia Dúhový Pride v sobotu 22. júla 2023 na Námestí slobody v Bratislave

Áno, tú emóciu môže vyvolať odlišný názor. Avšak ak nesúhlasím s nejakým spoločenským javom, to ešte neznamená, že niekoho nenávidím. Konkrétne v tomto prípade to znamená, že mať negatívny názor na LGBT+ politickú agendu ešte vôbec neznamená nenávidieť LGBT+ ľudí.

Skrátka, emócie človek má, či chce alebo nechce – záleží iba na tom, ako sa s nimi dokáže vyrovnať. Jednotlivci, ktorí nezvládajú svoje emócie, a ktorí si teda naozaj zasluhujú nálepku, že sú „nenávistní“, sa vyskytujú na oboch stranách názorovej barikády. A jedna vec je istá: emócia zvaná nenávisť, ktorú pociťujú „dezoláti“ je presne rovnaká ako nenávisť, ktorú pociťujú „slniečkari“ či LGBT+ ľudia.

Ak používajú tú rétoriku o nenávisti a seba hodnotia ako tých, ktorí sú plní lásky a tých druhých ako plných nenávisti, v skutočnosti tým prezrádzajú iba to, že keby mohli, názory tých druhých by najradšej zakázali.

 

Netolerantnosť

Potom je tu to obvinenie z netolerantnosti. Nuž áno, žiaľ, časť spoločnosti je naozaj netolerantná, tak to vždy bolo a vždy to tak aj bude. A nielen voči LGBT+ menšine, ale voči všetkým a všetkému. Dennodenne sa s tým stretávame. Ľudia sú, žiaľ, takí. Lenže na to sú predsa zákony. Toto je ťažká vec: v demokracii čo nie je zakázané, to je povolené.

Tomu by predsa oni ako presvedčení liberáli mali najlepšie rozumieť: v učebniciach zvykne byť liberalizmus často charakterizovaný postojom „sloboda tvojej päste sa končí na špičke môjho nosa“. A teda, nech si každý robí čo chce, ak tým len nenarúša život a fungovanie iných jednotlivcov alebo spoločnosti ako celku.

Obklopujú sa farebnými heslami ako ľudské práva, dôstojnosť, rešpekt, sloboda, tolerancia, rovnosť, inklúzia či diverzita, ale tým vlastne nechcú zdôrazniť nič iné, než tie úplne samozrejmé veci, ktoré sme sa všetci mali naučiť už v materskej škole: že nemáme robiť druhým zle, nemáme im brať hračky a máme ich nechať sa slobodne hrať.

Ak to však robia tak, že plošne obviňujú národ z netolerantnosti, tak to je rovnako nezmyselné ako obviňovať národ z toho, že je hlúpy či zlý. A to by bolo dobré uviesť na pravú mieru reálnym porovnaním Slovákov s inými národmi. Som presvedčený, že by sa ukázalo, že sme rovnakí ako iní, ak nie lepší.

Reklama

No a potom to má ešte ďalšiu rovinu: hovoria, že tí, ktorí sa nestotožňujú s ich videním sveta, sú netolerantní. Ale potom kto tu je vlastne v skutočnosti netolerantný, ak nenechajú druhým priestor na vlastný názor?

V skutočnosti veľká väčšina tých, ktorých označujú za netolerantných, ktorým sa nepáči LGBT+ politická agenda, sú ľudia, ktorí im nijako nechcú upierať ich práva, ich orientáciu a ich spôsob prezentovania sa a sebarealizácie, kým to už nezasahuje do práv ostatných, do toho zahŕňajúc aj práva ochrany rodiny ako základu spoločnosti.

 

Nekorektný mediálny „princíp teplárne“

Videli sme to v médiách hlavného prúdu, keď sa stala tá hrozná vec v podniku Tepláreň, ale vlastne aj veľakrát predtým: jeden, navyše akýsi podivný a zjavne z kontextu vytrhnutý prípad bol zovšeobecnený.

Len zato, že jednotlivec urobil niečo extrémne, mainstreamové médiá vykreslili Slovensko ako štát, kde sa dejú hrozné veci, kde žijú homofóbovia a nebezpeční fašisti, ktorí pod vplyvom zločinných ideológií páchajú desivé veci.

Reklama

Ak by sme to však chceli chápať takto, potom by sme mohli tiež povedať, že Slováci sú národ vrahov, znásilňovačov či nebezpečných páchateľov závažných dopravných nehôd, lebo v piatich miliónoch takýchto ľudí štatisticky nájdeme mnoho. Lenže to je predsa nezmysel, že takto sa na veci pozerať nedá.

Akúkoľvek strašnú vec jednotlivec spácha, je to len jednotlivec a iba štatistika nám môže spoľahlivo a spravodlivo ukázať reálnu celospoločenskú nebezpečnosť nejakého fenoménu. Mimochodom, tu je zaujímavé, že mainstreamové médiá neráčili dospieť k záveru o nebezpečnosti nekontrolovanej migrácie a istej ideológie maskovanej ako náboženstvo napriek stovkám a tisícom obetí útokov nekompatibilných migrantov v západnej Európe, ale jedna vražda spáchaná na Slovensku údajne z ideologických dôvodov už je dôvodom na ďalekosiahle zovšeobecňovanie. Tomu sa hovorí meranie dvojakým metrom a tiež tu vidíme princíp kolektívnej viny. To sú veci, ktoré musí slušný človek odmietnuť.

 

Čo povedať na záver?

Asi mnohí z tých, ktorých by oni označili za xenofóbov, homofóbov a kadejakých iných netolerantných -fóbov a možno dokonca fašistov či zločincov pošliapavajúcich druhým ľudské práva, by sa tak isto ako autor tohto textu bezvýhradne stotožnili s nasledovným vyjadrením istého slovenského občana (jeho totožnosť v tomto prípade nie je dôležitá):

„Keby môj najlepší priateľ či priateľka (ďalej pre jednoduchosť budem používať iba mužský rod) nebol heterosexuál, ale bol by akokoľvek sexuálne inak orientovaný, alebo by sa stotožňoval s ľubovoľným z 72 pohlaví, či koľko ich akože má byť, nemal by som s tým žiadny problém. Bolo by mi ho ľúto kvôli nemu samému, že nemá šancu nájsť šťastie v normálnom manželskom zväzku muža a ženy, lebo sa čosi pokazilo, ale nič by to nezmenilo na mojom postoji k nemu. Ak to je ušľachtilý, hodnotný človek, bol by mojím milovaným bratom či sestrou, s ktorým by mi bolo cťou sa priateliť a nič by na tom nezmenil fakt, že dostal do vienka takúto formu znevýhodnenia, ak už sa to nesmie nazývať priamo postihnutím či chorobou. Celkom iná vec je však politická agenda spojená s velebením týchto vecí. Tá je mi maximálne odporná, tak ako by mi bolo odporné oslavovanie akejkoľvek inej choroby či postihnutia. O to viac, ak to ktosi používa ako zbraň na rozkladanie tradičnej spoločnosti. Ak by som to mal k niečomu prirovnať, tak by som to vyjadril asi takto: absolútne ma nezaujíma či má môj kamarát ploché nohy, ale odmietam názor, že ploché nohy sú niečo krásne a hnutie na propagáciu plochých nôh a na oslavu hrdosti na ploché nohy by som považoval za niečo zvrátené a choré. Oni keď chcú, nech si to oslavujú, nech sa z toho tešia, ale mne nech to nenanucujú, lebo mám právo, aby sa mi to hnusilo. To je moje právo a vyprosím si, aby ma za to niekto označoval za nenávistného, a teda nebezpečného človeka.“

Reklama

 

PREČÍTAJTE SI EŠTE

V hlavnom meste sa konali Národný pochod Hrdí na rodinu i Dúhový pride. Čaputová podporila jedno z týchto názorových spektier

Rušná sobota: V hlavnom meste sa konajú Dúhový Pride a Národný pochod Hrdí na rodinu

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:59

Nový model nájmu bytov prináša riešenia najčastejších problémov pri prenájme bytov. Služba Nájom plus, ktorú pripravila Realitná únia (RÚ) SR, má chrániť prenajímateľa i nájomcu. Realitné kancelárie, ktoré novú službu nájmu poskytujú, sú evidované v špeciálnom registri. Vo štvrtok o tom informoval tajomník RÚ SR Mojmír Plavec.

14:57

Americká automobilka Tesla znižuje počet pracovných miest v Číne po údajoch o poklese predaja. Šéf automobilky Elon Musk je pod rastúcim tlakom, aby získal späť podiel na najväčšom automobilovom trhu na svete, kde Teslu začínajú predbiehať domáci rivali. Informovala agentúra Bloomberg.

14:56

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok dekrétom oficiálne vymenoval bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného za mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny v Británii. V stredu ho zároveň prepustil z armády zo zdravotných dôvodov. Dokument bol zverejnený na jeho oficiálnej stránke, informovala agentúra Reuters.

14:55

Pred budovou krajinského parlamentu v Stuttgarte došlo k napadnutiu skupiny politikov krajne pravicovej nemeckej politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Dvaja z nich pri útoku utrpeli ľahké zranenia, informuje agentúra DPA.

Väčšina páchateľov utiekla, podarilo sa však zastaviť dve ženy vo veku 19 a 23 rokov.

14:51

Americké plavidlo s nákladom humanitárnej pomoci vyplávalo z prístavu cyperského mesta Larnaka a smeruje k dočasnému mólu v Pásme Gazy, ktoré na tento účel vybudovali Spojené štáty. Ide pritom o vôbec prvú takúto zásielku, ktorá k novému mólu pripláva. Oznámil to vo štvrtok cyperský minister zahraničných vecí Konstantinos Kombos, podľa správy agentúry AP.

14:14

Ruskí vojaci a pohraničníci sa stiahnu z viacerých oblastí Arménska. Na stredajšom stretnutí v Moskve sa na tom dohodli ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan. Vo štvrtok to agentúre Interfax potvrdil Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Ruská pohraničná stráž však na žiadosť Jerevanu zostane na hraniciach Arménska s Tureckom a Iránom, dodal Peskov.

Summit Euroázijskej hospodárskej únie
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), arménsky premiér Nikol Pašinjan (tretí vľavo), bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (druhý vľavo), kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (vpravo) a kyrgyžský prezident Sadyr Japarov (druhý vpravo) počas summitu Euroázijskej hospodárskej únie (EUEA), ktorá združuje päť postsovietskych republík – Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizsko, v Moskve 8. mája 2024
13:55

Srbský tenista Hamad Medjedovič postúpil do 2. kola na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Ríme. Vo svojom úvodnom vystúpení zvíťazil v pozícii kvalifikanta nad Alexeiom Popyrinom z Austrálie 6:3, 6:2.

13:51

Mimovládna organizácia Globsec vytvorila pre svoju nadchádzajúcu konferenciu Globsec Forum 2024 v Prahe prípravný výbor, ktorého predsedom je poradca českého prezidenta Petra Pavla pre zahraničnú politiku Petr Kolář.

Organizáciu Globsec vo výbore zastupuje člen jej správnej rady Petr Pudil a spolupracovník organizácie a bývalý minister zahraničných vecí SR Miroslav Wlachovský.

13:45

Čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga privítal vo štvrtok na Budínskom hrade s vojenskými poctami maďarský prezident Tamás Sulyok. Maďarsko je Siho treťou zastávkou na prvom európskom turné po piatich rokoch, informuje TASR.

S premiérom Orbánom by sa mal Si Ťin-pching stretnúť popoludní. Rokovania sa majú týkať okrem iného vojny na Ukrajine či infraštruktúrnych projektov. Vyhlásenie pre médiá je naplánované podvečer.

čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a maďarský prezident Tamás Sulyok
Na snímke čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) a maďarský prezident Tamás Sulyok pózujú počas stretnutia v Budapešti
13:43

Ucelený obraz o stave a trendoch sociálno-ekonomického vývoja na Slovensku má poskytnúť nový dátový online portál Sociálny atlas Slovenska, ktorý spustili v stredu (8. 5.). Zároveň má posliniť rolu dát vo verejnej diskusii o sociálnom systéme v krajine. O jeho spustení informovali Občianske združenie (OZ) Pracujúca chudoba, Inštitút pre výskum sociálnoekonomických rizík a analýz (IVRA) a slovenské zastúpenie nemeckej nadácie Friedrich Ebert Stiftung (FES), ktoré stoja za jeho tvorbou a prevádzkou.

Portál má priniesť kompletné informácie o príjmovej úrovni a sociálnej situácii slovenskej populácie či o oblasti dôchodkov aj inštitútov. Ľudia si budú môcť vyhľadať tiež údaje o parametroch sociálneho štátu a trendoch vývoja trhu práce a základných parametroch ekonomického vývoja na Slovensku.

13:40

Popredný japonský výrobca ocele, Nippon Steel, sa drží svojho plánu uzavrieť do konca roka dohodu o kúpe U.S. Steel, napriek odporu voči transakcii v USA. Oznámila to vo štvrtok japonská oceliareň, informuje Reuters.

Vlani v decembri ponúkla Nippon Steel takmer 15 miliárd USD (13,96 miliardy eur) za prevzatie ikonickej U.S. Steel. To však vyvolalo odmietavú reakciu prezidenta Joa Bidena a Donalda Trumpa, jeho pravdepodobného vyzývateľa vo voľbách 5. novembra, ako aj odborového zväzu United Steelworkers (USW).

13:38

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia a znižovaním administratívnej záťaže.

Väčšina zmien spočíva podľa Ministerstva hospodárstva v úprave takých povinností podnikateľov, ktoré zakladajú neúmerné administratívne či nepriame finančné náklady. Tiež v elektronizácii procesov, ktoré prispievajú k vyššej flexibilite a efektívnosti riešenia situácií, s ktorými sa podnikateľské subjekty stretávajú.

13:32

Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o cenných papieroch a investičných službách. Regulácia finančných nástrojov na Slovensku sa tak rozšíri aj na finančné nástroje založené na technológii distribuovanej databázy transakcií (DLT). 

DLT je technológia, ktorá umožňuje evidenciu a zdieľanie záznamov o vlastníckych právach v decentralizovanej počítačovej sieti. Jedným z typov tejto technológie je blockchain, na ktorom sú založené rôzne kryptomeny vrátane bitcoinu. 

13:23

Budúca pracovná agenda inštitúcií EÚ, ktoré vzniknú po júnových voľbách do Európskeho parlamentu, bude vychádzať z priorít súčasnej Európskej komisie. V rozhovore pre TASR to povedal zástupca riaditeľa Inštitútu pre európsku politiku Europeum a vedúci bruselskej kancelárie inštitútu Žiga Faktor.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali