Osobitný Trumpov vyslanec John Coale oznámil, že USA zrušia sankcie voči dvom bieloruským bankám a ministerstvu financií, ako aj proti trom firmám vyrábajúcim potaš.
Stanica CNN informovala, že Irán zrejme zasiahol a poškodil americkú stíhačku F-35. Tá musela núdzovo pristáť na americkej leteckej základni na Blízkom východe.
Včera 17:42
Copernicus Atmosphere Monitoring Service informoval, že kvôli nárastu mikroskopických znečisťujúcich častíc v ovzduší sa v niektorých častiach Európy v nasledujúcich dňoch zhorší kvalita ovzdušia.
Včera 17:41
Riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov uviedol, že Rusko chce po sérii atentátov posilniť ochranu svojich vysokopostavených vojenských predstaviteľov.
Podľa redakcie Hlavných správ, ktoré denne sleduje viac ako 200 000 čitateľov, je toto jedna z kľúčových tém aktuálneho diania na Slovensku i vo svete. Viac informácií nájdete na hlavnespravy.sk
To najdôležitejšie z Ukrajiny – Situácia v okolí Pokrovska sa opäť blíži ku kritickej
V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií
Na snímke horiaca budova po ruskom raketovom útoku v meste Odesa, na juhu Ukrajiny / Foto: TASR/AP-Ukrainian Emergency Service
▶❚❚↻
.
19:20 – Zelenskyj uviedol tri možnosti, odkiaľ by sa mohli získať peniaze na Tomahawky pre Ukrajinu, ak Trump prijme takéto rozhodnutie.
„Jednou z možností je program NATO PURL (nákup amerických zbraní za prostriedky iných krajín NATO – pozn. red.). Prostredníctvom nej pracujeme my, pracuje NATO. Druhá možnosť je jednoducho priamo cez Mega Deal (pravdepodobne ide o surovinovú dohodu – tému bezplatných dodávok amerických zbraní Ukrajine na účet „príspevku“ do fondu v rámci tejto dohody už dlho presadzuje Kyjev – pozn. red.). Je to veľká záležitosť, k nej sa ešte treba dopracovať,“ povedal Zelenskyj na tlačovej konferencii s šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou.
Okrem toho Zelenskyj predpokladal, že peniaze na nákup Tomahawkov bude možné získať zo zmrazených ruských aktív. Dodal však, že táto otázka „sa ešte musí vyriešiť“.
19:15 – Ukrajina bude po vojne potrebovať 10 miliónov migrantov, aby oživila ekonomiku, domnieva sa bývalý minister hospodárstva Milovanov.
.
„Koľko pracovných migrantov je potrebné prilákať, aby sa dosiahli pozitívne zmeny v ukrajinskej ekonomike?“ opýtal sa ho novinár.
„10 miliónov. Pripravte sa na novú Ukrajinu. Ak sa sami nenaučíme byť múdrejší, budeme ich dovážať nie desaťtisíce, ale milióny. Hlavne do robotníckych profesií. Pozrite sa, koľko máme dôchodcov, spočítajte pomer medzi tými, ktorí pracujú, a tými, ktorí odišli do dôchodku. Je to kritické,“ odpovedal Milovanov.
19:00 – Ukrajinu čakajú problémy s elektrinou, vyhlásil Zelenskyj.
„Očakávame problémy s elektrinou. Možno budeme musieť po jednom alebo dvoch útokoch dovážať elektrickú energiu. Túto možnosť vždy využívame v zime. A táto možnosť je pre nás otvorená,“ povedal.
.
18:30 – Zelenskyj potvrdil, že sa stretne s Trumpom 17. októbra vo Washingtone.
Plánuje tiež sériu stretnutí so senátormi, kongresmanmi, vojenskými predstaviteľmi, energetickými spoločnosťami a bude mať aj „ďalšie dôležité stretnutia“.
Hlavnými témami počas návštevy USA budú protivzdušná obrana a zbrane na diaľkové údery proti Ruskej federácii.
.
17:45 – Ukrajinu čakajú problémy s elektrinou, vyhlásil Zelenskyj.
„Očakávame problémy s elektrinou. Možno budeme musieť po jednom alebo dvoch útokoch dovážať elektrickú energiu. Túto možnosť vždy využívame v zime. A táto možnosť je pre nás otvorená,“ povedal.
16:55 – V Najvyššej rade navrhli zaviesť na Ukrajine oslavu „Dňa vďakyvzdania“.
Návrh zákona predložil poslanec z „Sluha ľudu“ Georgij Mazuráš.
Deň vďakyvzdania sa navrhuje nezavádzať ako sviatok.
16:00 – Zelenskyj sa stretne s Trumpom tento piatok vo Washingtone, informuje novinár Financial Times Christopher Miller s odvolaním sa na zdroje.
15:30 – V Čugujeve opäť zničili ostreľovaním gymnázium, ktoré bolo po raketovom údere v roku 2022 zrekonštruované za 260 miliónov hrivien. Nestihli ho ani otvoriť.
.
„To je ukazovateľ skutočnej štátnej politiky. Takýchto škôl, ktoré sa dnes obnovujú v pohraničných regiónoch, kde v podstate nezostali žiadne deti, sú desiatky,“ píše blogerka Anna Minjukova.
15:00 – Ruská vláda schválila návrh zákona o zapojení rezervistov do vojenských operácií v zahraničí – „v prípade ozbrojených konfliktov, pri protiteroristických operáciách, ako aj pri nasadení ozbrojených síl RF mimo územia RF“.
Za rezervistov sa považujú občania povolaní na vojenský výcvik, ako aj tí, ktorí uzavreli zmluvu o pobyte v mobilizačnej rezervnej službe s ministerstvom obrany Ruskej federácie.
.
14:30 – Napriek rozsiahlym úderom Ruskej federácie na ukrajinský plynárenský sektor sa dovoz plynu na Ukrajinu za prvú dekádu októbra prakticky nezmenil, ako vyplýva z údajov prevádzkovateľa plynárenskej prepravnej sústavy Ukrajiny (OGTSU).
Denný objem dovozu predstavuje 21-23 miliónov kubických metrov za deň, čo zodpovedá objemom za august-september.
Kým v auguste a septembri bolo na Ukrajinu dovezených 670-710 miliónov kubických metrov, v prvej dekáde októbra dosiahol dovoz 225 miliónov kubických metrov, čo znamená, že mesačný ukazovateľ bude 695-710 miliónov kubických metrov.
Účastníci trhu spájajú absenciu nárastu dovozu s nedostatkom peňazí v spoločnosti Naftogaz Ukrajiny, vysokou zadlženosťou spoločnosti, ako aj jej ďalšími finančnými problémami.
Napríklad, zadlženosť dcérskej spoločnosti „Gazmereži“ (združuje regionálne plynárenské spoločnosti) voči materskej spoločnosti „Naftogaz“ dosahuje takmer 3 mld. UAH a od roku 2022 len rastie.
.
14:20 – Ministerstvo energetiky popiera informácie o skrátení vykurovacieho obdobia.
Rozhodnutie vlády, ktoré citujú médiá, „nemá žiadny vzťah k skutočnému spusteniu vykurovania v domácnostiach“.
Ide o predĺženie fixných cien zemného plynu pre obyvateľstvo po 31. októbri do 31. marca 2026.
Rozhodnutie o začiatku a konci vykurovacieho obdobia prijímajú miestne orgány, keď priemerná denná teplota v regióne zostáva nižšia ako +8 stupňov viac ako 3 dni.
14:10 – Zdroje ZN popierajú, že komisia pri prezidentovi prijala rozhodnutie o zbavení ukrajinského občianstva primátora Odesy Truchanova.
.
„Nie je vylúčené, že večer sa niečo zmení, ale momentálne nie je nič nové,“ povedal zdroj denníka.
14:00 – Trump vo svojom prejave v izraelskom parlamente vyhlásil, že po ukončení vojny v Gaze sa plánuje plne sústrediť na ukončenie vojny na Ukrajine.
13:45 – Komisia pri prezidentovi už prijala rozhodnutie o zbavení občianstva primátora Odesy Truchanova, informujú miestne médium „Dumskaja“ s odvolaním sa na zdroje.
Takéto rozhodnutie v prípade schválenia Zelenským bude znamenať automatické ukončenie jeho právomocí, ako to stanovuje článok 79 zákona „O miestnej samospráve“.
Úlohu zastupujúceho primátora prevezme tajomník mestského zastupiteľstva – „sluha ľudu“ Igor Koval. Alebo bude zriadená mestská vojenská správa, ktorá bude podliehať priamo úradu prezidenta, pripúšťa „Dumskaja“.
.
Pripomíname, že skôr sám Truchanov hovoril o zámere Zelenského zbaviť ho občianstva – kvôli údajnej existencii ruského pasu, čo Truchanov popiera.
13:30 – Šéf SNBO Umerov a premiérka Sviridenková odlietajú na rokovania do USA, informoval Jermak.
Podľa jeho slov budú diskutovať o posilnení protivzdušnej obrany a úderných schopností Ukrajiny, o stabilite energetiky v zime a o sankciách.
Pripomíname, že cez víkend Trump dvakrát telefonoval so Zelenským. Diskutovali o dodávke raket Tomahawk.
12:50 – Poslankyňa Mariana Bezuglaja považuje úplné obsadenie Kupjanska za „otázku času“.
.
„Bod nezvratnosti bol prekročený. Rusi sú už úplne v meste. Generálny štáb a blogeri, ktorí sú pod ich kontrolou, však naďalej rozprávajú bájky o neexistujúcej „dobropolskéj protiofenzíve“, s výnimkou jednotlivých stabilizačných opatrení po pripustení prielomu v dôsledku klamstiev v správach,“ píše Bezuglaja.
Na mape Deep State je približne polovica Kupjanska označená ako pod kontrolou RF alebo v šedej zóne.
Na snímke úplné obsadenie Kupjanska / Foto: Telegram
12:25 – V Charkovskej a Dnepropetrovskej oblasti zrušili odstávky elektriny, ktoré boli zavedené ráno.
Odstávky tak pokračujú v 6 oblastiach: Sumská, Poltavská, Donecká, Záporožská (pre priemysel), Kirovogradská (čiastočne) a Černigovská oblasť.
12:06 – Ďalšie vyhlásenie Ruskej federácie s hrozbami v prípade dodávok raket Tomahawk na Ukrajinu.
„Odpálenie rakiet Tomahawk si vyžaduje účasť amerických špecialistov, takže dodávka týchto rakiet do Kyjeva môže skutočne skončiť zle,“ vyhlásil Peskov.
.
Medvedev skôr pohrozil USA jadrovým úderom v odpovedi na úder „Tomahawkom“.
11:47 – FPV drony začali lietať až do centra Charkova. Predtým FPV drony začali lietať až na okraj mesta.
10:32 – Dmitrij Medvedev vyhlásil, že dodávky „Tomahawkov“ na Ukrajinu „dopadnú zle pre všetkých a predovšetkým pre samotného Trumpa“, čím naznačil možnosť jadrového úderu zo strany Ruskej federácie.
„Stokrát bolo povedané v podobe zrozumiteľnej aj pre strýčka v hviezdami a pruhmi, že nerozoznať jadrové vybavenie „Tomahawkov“ od bežného počas letu je nemožné. Ich odpálenie nebude realizovať Kyjev, ale práve USA. Čítaj: Trump. Ako má Rusko reagovať? Presne tak!“ – píše zástupca predsedu Bezpečnostnej rady Ruskej federácie.
Včera Peskov dal najavo, že odpálenie Tomahawkov na Rusko môže Moskva vnímať ako pokus o jadrový úder na Rusko.
.
10:29 – Trump vyhlásil, že na rozdiel od Bidena nedal Ukrajine ani cent, ale prejavil „rešpekt“ a „niečo viac“.
„Ako viete, my neposielame zbrane priamo. Posielame ich do NATO a NATO za ne platí – to je veľký rozdiel medzi Bidenom a Trumpom, pretože Biden im dal 350 miliárd dolárov a my nie. Nedali sme im nič, ale prejavili sme im rešpekt a niečo viac, ak mám byť úprimný. Takže sme hovorili (so Zelenským) o zbraniach: zbrane sa posielajú do NATO a NATO nám potom posiela šek. Platia nám za informácie a budú potrebovať viac zbraní, a my zvažujeme možnosť to urobiť,“ vyhlásil prezident USA.
09:31 – Ruská ponorka vyplávala pri pobreží Francúzska.
.
Najprv o tom informovala NATO a neskôr to potvrdilo ruské námorníctvo.
Niektoré médiá zároveň informovali, že dôvodom vyplávania bola porucha – kvôli poškodeniu palivového systému „Novorossiysk“ palivo prúdi priamo do podpalubia.
Ruské námorníctvo však tvrdí, že dôvodom vyplávania nebola porucha, ale medzinárodné pravidlá plavby, podľa ktorých prechod ponoriek cez Lamanšský prieliv sa vykonáva výlučne v nadvodnej polohe.
09:08 – V Charkove došlo k výbuchu v obytnej štvrti, ktorého príčinu vyšetrujú, informoval primátor Terechov.
V domoch sú rozbité okná.
08:54 – Pod Simferopolom je veľký požiar.
Ukrajinské verejné zdroje píšu s odvolaním sa na miestnych obyvateľov, že horí rozvodňa v blízkosti tepelnej elektrárne.
Predtým miestne verejné zdroje písali o hrozbe dronov v oblasti tohto objektu a potom o zostrelení 16 bezpilotných lietadiel.
07:04 – V Odesskej oblasti po útokoch bezpilotných lietadiel vypukli rozsiahle požiare v textilných skladoch, informuje Štátna služba pre mimoriadne situácie.
Požiar zachvátil viac ako päť tisíc metrov štvorcových. Zhorelo aj jedno auto.
06:48 – Vojenské sily NATO zaznamenali „ruskú ponorku“ pri pobreží francúzskeho regiónu Bretónsko. Informáciu o tom zverejnilo námorné velenie aliancie na sociálnej sieti X.
.
Správa bola uverejnená 9. októbra. Podľa informácií velenia sa ponorka vynorila z vody.
06:43 – Ukrajina a Rusko postúpili na Dobropolskom výbežku, píše vojenský publicistický portál Deep State.
Ukrajinské ozbrojené sily odrazili Rusov v blízkosti Nového Šachova, Zolotého Kolodezia, Kučerova Jara a Novopavlovky. Ruské jednotky postúpili v Kučerovom Jare a v blízkosti Šachova.
06:35 – Situácia v okolí Pokrovska sa opäť blíži ku kritickej, napísal na Facebooku ukrajinský vojak Roman Kondratjuk.
Podľa jeho slov ruské jednotky opäť obsadili Kotlinoje a Udačnoje a postupujú smerom k banskému úradu „Pokrovskoe“.
Kondratjuk poznamenal, že nepriateľ vstupuje na územie bane v malých skupinách, ale nestíha sa tam upevniť. Na juhu Pokrovska pokračujú pouličné boje – Rusi obsadzujú jednotlivé výškové budovy, ale ukrajinská armáda ich podľa neho odtiaľ vytláča.
Dodal, že krídlo pri Rodinskom sa naďalej drží, hoci situácia zostáva mimoriadne ťažká. Podľa vojenského predstaviteľa, ak nepriateľ obsadí baňu severne od Udačnoje, bude môcť vyjsť k Grišinu a preťať pavlohradskú trasu, čo v podstate povedie k operatívnemu obkľúčeniu Pokrovska.
„Dúfame v to najlepšie, ale pripravujeme sa na najhoršie,“ zhrnul Kondratjuk.
06:33 – Zelenskyj potvrdil, že Trump zatiaľ nerozhodol o „Tomahawkoch“.
„Pracujeme na tom. A čakám na rozhodnutie prezidenta Trumpa,“ povedal prezident v rozhovore pre televíziu Fox News.
„Spoliehame sa na takéto rozhodnutia, ale uvidíme,“ dodal Zelenskyj.
.
06:30 – Protilietadlové sily zničili za noc 103 ukrajinských bezpilotných lietadiel nad regiónmi Ruska, informovalo ministerstvo obrany Ruskej federácie.
V tomto článku sme sa venovali konkrétnej téme, ak máte chuť pokračovať v čítaní, určite si nenechaj ujsť aj ďalší článokZatvorené dvere Baziliky Božieho hrobu a ohrozené slávenia Veľkej noci, v ktorom sa venujeme úplne inej oblasti a prinášame ďalšie zaujímavé pohľady a praktické informácie.
Nový diskusný systém
Kvôli mnohým sťažnostiam na diskusný systém Disqus, ktorý sme doteraz používali, sme sa rozhodli implementovať na stránku nový diskusný systém Quantam.
Nejaký čas budú tieto dva diskusné systémy na stránke fungovať paralelne, ale potom diskusný systém Disqus odpojíme a zostane iba nový diskusný systém Quantam.
Vytvorte si preto prosím svoj profil v novom diskusnom systéme Quantam, je to veľmi jednoduché.
Vaše názory, pripomienky a postrehy nám píšte na mail hlavnespravy@hlavnespravy.sk
Obrancovia Marius Borg Hoibyho, 29-ročného syna nórskej korunné princeznej Mette-Marit, požiadali súd o oslobodenie od obvinení zo znásilnenia štyroch žien…
19. 03. 2026 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Osobitný Trumpov vyslanec John Coale oznámil, že USA zrušia sankcie voči dvom bieloruským bankám a ministerstvu financií, ako aj proti trom firmám vyrábajúcim potaš.
Progresívny trón sa trasie… Podľa februárového prieskumu verejnej mienky v réžii agentúry SCIO môže ďalšie zotrvanie Michala Šimečku v čele Progresívneho…
19. 03. 2026 |Komentáre|
4 min. čítania |0 komentárov
Občiansky aktivista a kandidát na primátora Bratislavy Miroslav Heredoš upozornil na naozaj podivnú parkovaciu politiku, ktorú v hlavnom meste Slovenska zaviedol primátor…
19. 03. 2026 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
Osobitný Trumpov vyslanec John Coale oznámil, že USA zrušia sankcie voči dvom bieloruským bankám a ministerstvu financií, ako aj proti trom firmám vyrábajúcim potaš.
Stanica CNN informovala, že Irán zrejme zasiahol a poškodil americkú stíhačku F-35. Tá musela núdzovo pristáť na americkej leteckej základni na Blízkom východe.
Včera 17:42
Copernicus Atmosphere Monitoring Service informoval, že kvôli nárastu mikroskopických znečisťujúcich častíc v ovzduší sa v niektorých častiach Európy v nasledujúcich dňoch zhorší kvalita ovzdušia.
Včera 17:41
Riaditeľ FSB Alexandr Bortnikov uviedol, že Rusko chce po sérii atentátov posilniť ochranu svojich vysokopostavených vojenských predstaviteľov.
Líder progresívcov Michal Šimečka dlhodobo verejne prezentuje svoj proukrajinský postoj a neochvejnú podporu prezidentovi Zelenskému, zatiaľ čo za agresora označuje…
19. 03. 2026 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
Europoslancom Milanovi Uhríkovi a Milanovi Mazurekovi prišla do europarlamentnej frakcie ESN nová posila, a to hneď veľkolepo. Taliansky europoslanec, generál…
Od roku 2026 čaká slovenský daňový systém významná zmena, ktorá zásadne mení spôsob prerozdeľovania časti zaplatenej dane. Tradičný mechanizmus poukazovania…
19. 03. 2026 |Ekonomika|
3 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Ekonomika|
3 min. čítania |0 komentárov
Online nakupovanie prináša vzrušenie, očakávanie aj občasné sklamanie v jednom balíčku. Online nakupovanie nám často sľubuje dokonalé produkty za skvelé…
Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie vyšetruje vysokopostaveného amerického protiteroristického predstaviteľa Josepha Kenta pre údajné úniky utajovaných informácií. Kent v utorok…
19. 03. 2026 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Generálny riaditeľ Sekcie obrannej politiky Ministerstva obrany Slovenskej republiky Robert Bestro na základe štatistických údajov vyvracia opozičné klamstvá týkajúce sa…
19. 03. 2026 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Z domova|
4 min. čítania |0 komentárov
Národná rada SR schválila v utorok novelu Trestného zákona, ktorá zavádza samostatný trestný čin poškodzovania vojnových hrobov, pamätníkov, pamätníkov holokaustu…
19. 03. 2026 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Z domova|
2 min. čítania |0 komentárov
Termín „naratív“, ktorý sa prostredníctvom médií čoraz naliehavejšie tlačí do nášho slovníka, je definovaný ako príbeh alebo interpretácia udalostí spájajúci…
19. 03. 2026 |Komentáre|
12 min. čítania |0 komentárov
19. 03. 2026 |Komentáre|
12 min. čítania |0 komentárov