Čo sa odohráva v pozadí vojny policajtov

Čo sa odohráva v pozadí vojny policajtov

Bratislava 23. júla 2021 (HSP/Foto: SITA/AP/The Oregonian-Beth Nakamura)

 

Slovensko dnes so záujmom sleduje urputný zápas na život a na smrť. Médiá hovoria o vojne policajtov. Vojna policajtov je však podružná a v celom konflikte má len doplnkovú rolu

Ilustračné foto: Na snímke policajti počas zásahu

Základný konflikt sa odohráva medzi dvoma veľkými skupinami, ktorých kontúry sú s plynutím času stále zreteľnejšie a jasnejšie.

Reklama

Na jednej strane je Matovič, jeho, dnes sa ukazuje, verný spojenec Mikulec a ich vykonávači Daniel Lipšic, cez ktorého táto skupina ovládla Špeciálnu prokuratúru a Peter Kovařík, cez ktorého ovládli časť polície a časť NAKY.

V tejto partii majú byť aj prokurátori Kysel, Repa, Šúrek a vyšetrovatelia ako napríklad často spomínaný Čurilla.

Reklama

Táto vládna skupina na čele s Matovičom sa rozhodla vyčistiť Slovensko od smeráckej kliky, ktorá za dlhé obdobie vlády Smeru postupne dosadila svoje kádre na všetky zaujímavé posty v silových zložkách a štátnej správe a ako to už chodí, takmer s istotou sa dá predpokladať, že sa aj rozkrádali štátne peniaze, korumpovalo sa, uplácalo a robili sa rôzne službičky.

A ako to už u Matoviča chodí, hlavne si prial zatočiť so svojimi úhlavnými osobnými nepriateľmi.

Všetko išlo celkom dobre. Zatýkali sa veľké ryby a v celách končili známe mená, vysokí funkcionári a najväčší oligarchovia.

V cele skončil Dušan Kováčik ako šéf špeciálnej prokuratúry. Tibor Gašpar bývalý policajný prezident, Milan Lučanský policajný prezident, ktorý vo väzbe za veľmi podozrivých okolností spáchal samovraždu, ktorú, verme, naozaj dôkladne vyšetria.

Vo väzbe skončili mnohí ďalší, z ktorých sa neskôr vyformovala kasta takzvaných kajúcnikov, ktorí výmenou za odpustenie alebo zníženie trestu udávali ďalších a NAKA vylamovala dvere ďalším a ďalším a plnila väzobné cely v Ilave a Leopoldove.

Reklama

Medzi najznámejších kajúcnikov patril bývalý príslušník SIS František Böhm, ktorý po prepustení z väzby psychicky neuniesol čo porobil a zastrelil sa. Ďalej Beňa, Daniel Čech, Slobodník a ďalší.

Najväčšou hviezdou zboru kajúcnikov však je jednoznačne bývalý šéf finančných kriminalistov Ľudovít Makó.

Do väzby sa tak na základe svedectiev dostali oligarchovia ako Bödör, Brhel, Kollár, Kvietik – ktorí predstavovali skutočnú špičku, čo sa týka vlastníctva peňazí na Slovensku. Dokonca na krátky čas sa vo väzbe ocitol aj Jaroslav Haščák.

Médiá začali hovoriť o tom, že slučka okolo Fica sa sťahuje. Nádeje, že začnú padať obvinenia aj proti najvyšším pohlavárom Smeru, vzrástli po obvinení podnikateľa Suchobu. Ale skutočné nádeje sú vkladané hlavne do nedávno zadržaného šéfa Finančnej správy Imreczeho. Ten síce oznámil spoluprácu, ale zatiaľ nič zásadné nepovedal. Teda aspoň na verejnosť nič nepreniklo.

Jeho výpovede zatápajú Vybohovi a Pellegrinimu, ktorí sa v jeho výpovedi spomínajú v súvislosti so 150 tisícovým úplatkom od Suchobu. V súvislosti s ním sa však objavila na internete nahrávka jeho rozhovoru so Zurianom (donedávna šéf NAKA s povesťou neúplatného policajta), ktorá vznikla dávno pred voľbami a ktorá obviňuje súčasného ministra vnútra Mikulca z brania úplatku 100 000 eur. Teda Imrecze je zatiaľ dvojsečná zbraň.

Reklama

Jednoducho povedané, vo väzbe skončilo množstvo dovtedy významných ľudí z rôznych oblastí štátnej správy, polície či biznisu. Má to však jeden háčik, ktorý si postupne začali všímať médiá aj verejnosť. Skoro všetci títo ľudia sú vo väzbe na základe udania iných z trestných činov obvinených ľudí, takzvaných kajúcnikov.

A vo väzbe je aj Vladimír Pčolinský. Toho si treba všimnúť zvlášť, lebo sa nestáva často, aby aktívny šéf tajnej služby, nominant aktuálnej vlády bol zadržaný a vzatý do väzby o štvrtej ráno po tom, čo mu boli vykopnuté dvere.

Zatknutie Pčolinského spôsobilo dve veci. Jednak to spôsobilo preskupenie síl medzi zápasiacimi skupinami a jednak začala byť SIS omnoho aktívnejšia.

Pčolinského verzia o dôvode zadržania hovorí, že SIS zachytila a zdokumentovala, že špeciálni prokurátori v súčinnosti s vyšetrovateľmi NAKA manipulovali výpoveďami kajúcnikov tak, aby mohli byť obvinení a vzatí do väzby tí ľudia, na uväznení ktorých mala skupina pri moci záujem. Že na to SIS upozornila Policajnú inšpekciu a NAKA tak, aby sa jej nezrútil projekt s kajúcnikmi, preventívne zasiahla a vykonštruovala obvinenie proti Pčolinskému a vzala ho do väzby.

Či to bolo presne tak. nevieme, ale vieme, čo sa dialo následne. V pivnici SIS sa stretli najvyšší predstavitelia štátu.

Nový šéf SIS Michal Aláč im tam odprezentoval tajnú správu Turecký vrch, ktorá aj dôkazne zdokumentovala činnosť skupiny špeciálnych prokurátorov a vyšetrovateľov NAKA, ktorí mali účelovo manipulovať výpovede kajúcnikov a zameriavať ich žiadaným smerom (doslovne).

Stretnutia sa mali okrem hostiteľa Aláča zúčastniť: prezidentka Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady Boris Kollár, predseda vlády Eduard Heger, generálny prokurátor Maroš Žilinka, špeciálny prokurátor Daniel Lipšic, minister vnútra Roman Mikulec, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, prezident Policajného zboru Peter Kovařík a riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Adrián Szabó.

Po tom, čo sa všetci títo ľudia oboznámili s tým, že Inšpekcia na podnet SIS vyšetruje manipulovanie s výpoveďami kajúcnikov, putoval riaditeľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Adrián Szabó o niekoľko dní do väzby.

Odveta na seba nedala dlho čakať a pred niekoľkými dňami presiakli informácie, že sa chystá zatýkanie špeciálnych prokurátorov vrátane Lipšica a vyšetrovateľov NAKA vrátane Čurillu, ktorí mali podľa týchto informácií manipulovať kajúcnikov k pre nich správne nasmerovaným výpovediam a že zatknutí mali byť aj títo kajúcnici.

Nakoniec z veľkého zatýkania bolo iba malé., a aj to zmarené. Inšpekcia zatkla Csabu Dömötöra a zatknutie ďalších dvoch kajúcnikov im znemožnil rozkaz, ktorý podľa krajského prokurátora Remetu mal prísť z prezídia policajného zboru a mal zastaviť akciu.

Reklama

Inšpekcia, ktorá si asi kvôli zamedzeniu priesakov na túto prácu zavolala policajtov z východného Slovenska zo Sobraniec, ešte prepadla a skontrolovala vozidlo NAKA pre podozrenie, že vyšetrovatelia NAKA tajne prevážajú nimi hľadané osoby – kajúcnikov.

A týmto sme v súčasnosti.

Každý na Slovensku určite chce, aby bola korupcia a rozkrádanie štátu potrestané a aby skorumpovaní štátni úradníci ako aj podnikatelia, s ktorými spolu rozoberali štát, boli potrestaní. Korupcia je rakovina, ktorá je schopná zničiť celé štátne štruktúry, ich vitalitu a funkčnosť.

Matovič sa snaží splniť sľuby. Pozatvárať korupčníkov a zlodejov. Je to logické, je to jeho dnes už jediná agenda a jediný dvíhač preferencií OĽaNO. Ale času je málo. Bežný človek si nevie celkom predstaviť, ako dlho trvá celý trestnoprávny proces od začatia vyšetrovania, cez vznesenie obvinenia, obžaloby až po právoplatné rozhodnutie súdu, hlavne pokiaľ majú obžalovaní dobrých právnikov. Zvládnuť to za štyri roky trvania funkčného obdobia je vo väčšine prípadov nemysliteľné.

Vie to aj Matovič, vedia to ľudia vo vláde a tak, teda aspoň momentálne to tak vyzerá, sa rozhodli použiť skratku – kajúcnikov. Veď tí ľudia i tak kradli, tak ich rýchlo usvedčíme nejakým svedectvom kajúcnika a môžu ísť do väzby. Potom vymäknú a buď sa priznajú, alebo udajú niekoho iného.

Reklama

Poviete si, veď to je jedno, aj tak sú to zlodeji, nech sedia. Svojím spôsobom to je oprávnený pohľad na vec, nebezpečnosť tohto systému kajúcnikov, ktorý sa tu rozbehol, je však v tom, že v budúcnosti nejaký zločinec, kvôli tomu, aby unikol trestu, vás krivo obviní a vy skončíte vo väzbe na veľmi dlhý čas, bez toho aby ste sa dopustili akejkoľvek trestnej činnosti. Stačí, že sa znepáčite tým, ktorí budú práve pri moci. A to je samozrejme neprípustné.

Tí, ktorí siahli k tomuto systému, ak sa podozrenia potvrdia, musia byť potrestaní rovnako prísne, ak nie ešte prísnejšie, ako tí, ktorí mali byť týmto systémom postihnutí.

Takéto hrubé zneužívanie trestnoprávnych nástrojov a silových zložiek je jednoducho neprípustné. Keby sme pristali na takúto hru, a akceptovali, že pre potrestanie jedných budeme tolerovať trestnú činnosť iných, dopadli by sme veľmi zle.

Nemôže sa robiť dobro tým, že sa používa zlo. To jednoducho nefunguje, a ako sa ukazuje dnes, aj dobieha tých, čo si tento postup zvolili.

Jozef Kováč

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:53

Top destináciami tohto roka sú pre európskych cestovateľov Taliansko, Grécko a Španielsko. Obyvatelia Slovenska plánujú dovolenku najmä pri mori, pričom si ako svoju cieľovú destináciu plánujú zvoliť Chorvátsko. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu európskej banky Revolut, ktorý sa uskutočnil na vzorke 15.000 respondentov vrátane 1000 ľudí na Slovensku.

09:48

K erupcii sopky Ibu došlo v nedeľu v ranných hodinách miestneho času na východe Indonézie. Sopka chrlila oblak popola vysoký viac než tri kilometre. Tamojšie úrady vyzvali miestnych obyvateľov, aby sa okoliu sopky vyhýbali.

08:36

Rusko uviedlo, že v noci na nedeľu nad viacerými západnými oblasťami krajiny zostrelilo dovedna 17 ukrajinských dronov. S odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministerstva obrany o tom informovala agentúra AFP.

08:35

Bývalého hollywoodskeho producenta Harveyho Weinsteina hospitalizovali v sobotu po jeho návrate do väznice v New Yorku – krátko po tom, čo tamojší najvyšší súd zrušil rozsudok z roku 2020, v ktorom ho uznali za vinného zo sexuálnych trestných činov.

08:34

Ekonomické prínosy členstva Slovenska v Európskej únii (EÚ) sú významné. Integrácia do EÚ prináša priemernému občanovi SR dodatočný blahobyt v objeme 4000 eur a štvorčlennej domácnosti približne 16.000 eur za obdobie piatich rokov. Jedna tretina tohto príspevku k blahobytu však závisí od toho, ako efektívne sa dostupné prostriedky v ekonomike využívajú. Poukázali na to analytici Národnej banky Slovenska (NBS) v štúdii venovanej nadchádzajúcemu 20. výročiu členstva v EÚ. Slovensko do únie vstúpilo 1. mája 2004.

08:00

Polícia v sobotu zadržala takmer 200 ľudí na troch amerických univerzitách, kde sa konali protesty proti vojenskej operácii Izraela proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamasu v Pásme Gazy.

08:00

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil v sobotu neskoro večer ruské útoky na plynárenskú infraštruktúru krajiny.

07:59

Múzeum Louvre v Paríži začalo s francúzskym ministerstvom kultúry diskusiu o zlepšení podmienok vystavovania slávneho portrétu Mony Lisy od Leonarda da Vinciho. Ako jedna z možností sa uvádza aj vystavenie tohto obrazu v samostatnej miestnosti. Ako podľa agentúry AFP to v sobotu uviedla riaditeľka múzea Louvre Laurence des Cars, takáto zmena by návštevníkom poskytla lepší umelecký zážitok.

07:52

07:31

Päť ľudí prišlo v sobotu o život a ďalších 33 osôb utrpelo zranenia pri vyčíňaní tornáda v juhočínskom meste Kuang-čou (Kanton). Okolo 15.00 h miestneho času (09.00 h SELČ) tornádo zasiahlo štvrť Paj-jün. Predbežné zistenia ukázali, že malo intenzitu tretieho stupňa na päťstupňovej škále.

07:30

Iracký parlament schválil v sobotu zákon o boji proti prostitúcii a homosexualite, ktorý ukladá tresty odňatia slobody za vzťahy medzi osobami rovnakého pohlavia v trvaní až do 15 rokov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali