Čínsky politický “trolling” nemá obdobu. Scholzovi bez slov ukázali, kde je jeho miesto

Čínsky politický “trolling” nemá obdobu. Scholzovi bez slov ukázali, kde je jeho miesto

Berlín/Peking 15. apríla 2024 (HSP/vz.ru/Foto:screenshot telegram)

 

Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval do Číny na trojdňovú návštevu. Nemeckú hlavu štátu privítal na čínskej pôde treťotriedny úradník, ktorý mu nebol rovný v hodnosti, a dokonca nebol ani oficiálnym zástupcom ministerstva zahraničných vecí. Máme pred sebou nielen jasné porušenie diplomatického protokolu, ale aj otvorené zosmiešnenie nemeckého kancelára zo strany Číny. Čo to znamená? Vysvetľuje Jevgenij Krutikov v článku ruských novín Vzgljad

Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval do Číny na trojdňovú návštevu
Nemecký kancelár Olaf Scholz pricestoval do Číny na trojdňovú návštevu

Celá agenda nemecko-čínskych rokovaní je čisto ekonomická a veľmi zložitá.

Reklama

Kancelár si so sebou nevzal ani ministerku zahraničných vecí Annalenu Berbockovú, ale sprevádza ho impozantná delegácia nemeckých podnikateľov a manažérov veľkých spoločností. Návšteva bola vopred naplánovaná a mala presný časový program, čo je dôležité najmä vzhľadom na krátkodobý charakter pobytu nemeckého kancelára v obrovskej Číne. Veci sa však hneď na začiatku zvrtli a program návštevy bol narušený od prvého okamihu.

V prvý deň mal Scholz pricestovať do Čchung-čchingu, metropoly s viac ako 32 miliónmi obyvateľov, v ktorej sa nachádzajú obrovské a rôznorodé továrne vrátane tých “nemecky orientovaných”. V Čchung-čchingu sa nachádza závod spoločnosti Bosch, ktorý vyrába vodíkové motory.

Reklama

Podľa programu návštevy sa mal Scholz stretnúť s prvým tajomníkom regionálneho výboru Čchung-čchingu (regionálnym straníckym lídrom) Jüanom Ťia-čchunom, potom navštíviť závod Bosch, z nejakého dôvodu hovoriť s čínskymi študentmi o mestskom plánovaní a ako apoteózu – zakončiť deň plavbou na jachte po rieke Jang-c’-ťiang v spoločnosti nemeckých podnikateľov a manažérov pracujúcich v Číne a s Čínou a miestnych úradníkov. Nič z toho sa nestalo.

Začalo sa to tým, že nemeckého kancelára Scholza na letisku v Čchung-čchingu nečakal a nevítal ani starosta mesta, nie to ešte nejaký štátny predstaviteľ, ale iba zástupca primátora. Áno, Scholzova návšteva nemá štátny charakter, ktorý si podľa diplomatického protokolu vyžaduje čestnú stráž, koberec, orchester hrajúci hymny a vysoké postavenie tých, ktorí vítajú hostí. Ide o tzv. pracovnú návštevu s obmedzenými cieľmi rokovaní, ktoré sú vopred dohodnuté.

Ale aj v tomto prípade mal hlavu významného európskeho štátu prijať nie zástupca primátora provinčného, hoci veľmi veľkého mesta, ale aspoň námestník ministra zahraničných vecí. To je presne to minimum.

Čína je v dodržiavaní takýchto formalít dôsledná. Samotná filozofia čínskeho štátu a čínskeho masového vedomia je založená na demonštrácii mnohých rôznych znakov a symbolov, ktoré musia ľudia s európskou mentalitou dešifrovať za pochodu. Tento druh “diplomacie symbolov” sa praktizuje v mnohých východných krajinách, od Japonska až po arabský svet.

Ale kritické zníženie úrovne a postavenia úrovne vítajúcej strany na mizernú nie je už ani znak, ale očividne demonštrovaná ignorácia.

Reklama

Zdá sa, že nejde ani tak o Scholza osobne, ako skôr o chápanie úrovne rokovacieho procesu zo strany Číny. Nemeckej strane bolo dané jasne najavo, že pokiaľ ide o ekonomické otázky, prinajmenšom v procese týchto rokovaní majú hlavné slovo Číňania.

Z pohľadu Pekingu prišiel Scholz Čínu o niečo požiadať. A čínska strana nič nepotrebuje, len umožňuje Berlínu, aby vyjadril svoj názor. Scholz na jednej strane potrebuje čínsky tovar a investície (aj v automobilovom priemysle), ale na druhej strane musí lavírovať medzi záujmami nemeckých priemyselníkov a všeobecnou líniou Európskej únie o minimalizácii “závislosti od Číny”.

Z čínskeho pohľadu sú to všetko osobné problémy Scholza ako hlavy Spolkovej republiky Nemecko. Prejavilo sa to nerešpektovaním klasického diplomatického protokolu.

Vo všeobecnosti bola protokolárna stránka Scholzovej návštevy v Číne od začiatku postavená tak, že je v podstate nútený navštíviť čínskych vedúcich predstaviteľov na tých miestach, kde pôsobia. Zajtra odcestuje do Šanghaja, finančného hlavného mesta Číny, kde bude rokovať s čínskymi finančnými predstaviteľmi, a v posledný deň svojej návštevy odletí do Pekingu, kde ho srdečne prijmú prezident Si a premiér Li Čchiang zo Štátnej rady. Takto sa čínsky cisár stretával so zahraničnými veľvyslancami v stredoveku – postupne prechádzali jednotlivými, od najnižších po najvyššie, stupne čínskej moci.

Zjednodušene povedané, nemecká strana mala toto všetko už na úrovni prípravy návštevy vidieť, vyhodnotiť a pokúsiť sa urobiť príslušné zmeny v protokole návštevy. To sa zvyčajne robí na úrovni komunikácie medzi ministerstvom zahraničných vecí a veľvyslanectvom hostiteľskej krajiny. Protokolárna služba diskutuje o najmenších detailoch až po jedálny lístok a niekedy dokonca aj o farbe tapiet v rezidencii, kde bude hlava štátu počas návštevy bývať. Vyskytli sa prípady, keď sa vopred prerokoval dokonca aj výhľad z okna.

Reklama

Potreba tejto návštevy Číny pre SRN však bola zrejme taká veľká, že si nemecká diplomacia ani vo fáze príprav radšej nevšimla pripravené poníženie.

Scholz však tiež prispel svojím dielom k zničeniu etikety aj dohodnutého programu návštevy. Po príchode do Čchung-čchingu, ako uvádza nemecký Bild, sa obmedzil na stretnutie s novinármi a odišiel do hotela, kde sa pripojil k videokonferencii s lídrami G7, ako aj so svojimi ministrami: Annalenou Berbockovou z ministerstva zahraničných vecí, Nancy Fraserovou z ministerstva vnútra a Borisom Pistoriusom z ministerstva obrany. Týkala sa situácie na Blízkom východe. Nebolo to súčasťou vopred dohodnutého plánu návštevy, a teda išlo o porušenie protokolu.

Prechádzka po rieke Jang-c’-ťiang, ktorá bola v skutočnosti najdôležitejšou, nie protokolárnou, ale skutočnou udalosťou Scholzovej návštevy v Čchung-čchingu, bola tiež narušená. Práve tam sa mali neformálne riešiť otázky čínskych investícií do automobilového priemyslu a prevádzky nemeckých tovární v Číne.

Možno nasledujúce dva dni pobytu nemeckého kancelára v Číne prebehnú podľa dohodnutého protokolu a v rozhovore so Si Ťin-pchingom sa mu dokonca podarí otvoriť otázky vzťahov Číny s Ruskom. Všetky tieto rokovania však budú prebiehať pod tlakom Číny, ktorá šikovne skonštruovala schému, v ktorej Scholzovi od začiatku ukázala jeho úlohu podriadenej strany a prosebníka.

To všetko opäť potvrdzuje, že diplomatický protokol, etiketa a miestne tradície verejného správania nie sú zastaranými rituálmi, ale celkom účinnými prostriedkami na dosiahnutie vytýčených cieľov v medzinárodných vzťahoch. A Čína to už preukázala pri mnohých príležitostiach.

 

Prečítajte si tiež:

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:15

Ceny ropy v pondelok ráno klesli. Správa o mierových rokovaniach medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas zmiernila obavy z rozšírenia konfliktu na Blízkom východe a údaje o inflácii v USA ešte viac zhoršili vyhliadky na skoré zníženie úrokových sadzieb.

07:54

Dvojdňová medzinárodná konferencia o autonómnych zbraňových systémoch sa v pondelok začne vo Viedni. Rakúske ministerstvo zahraničných vecí ju zorganizovalo po tom, ako rokovania odborníkov pod záštitou OSN v Ženeve neviedli za posledných desať rokov k rozhovorom na diplomatickej úrovni.

07:45

Tadžikistan odporúča svojim občanom, aby sa zdržali cestovania do Ruska. Uvádza sa to vo vyhlásení tadžického ministerstva zahraničných vecí.

07:35

Biely dom v nedeľu zdôraznil, že propalestínske protesty, ktoré sa v posledných týždňoch konajú na amerických univerzitách, musia zostať pokojné. Polícia počas víkendu zadržala v štyroch z nich okolo 275 ľudí.

07:17

Ukrajina a Spojené štáty chcú spolupracovať ešte užšie na základe bilaterálnej bezpečnostnej dohody. Obe krajiny už pracujú na konkrétnom texte, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

07:05

Palestínske militantné hnutie Hamas v nedeľu uviedlo, že nevidí žiadny vážny problém v najnovšom návrhu Izraela na dohodu o prímerí a prepustení rukojemníkov v Pásme Gazy. Informovala o tom agentúra AFP.

06:55

Írsky premiér Simon Harris v nedeľu varoval, že jeho krajina podnikne kroky na zastavenie prílevu žiadateľov o azyl z britského Severného Írska. Dublin podľa neho nedovolí, aby iné krajiny využívali Írsko na riešenie vlastných imigračných problémov.

Simon Harris
Na archívnej snímke írsky premiér Simon Harris
06:45

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken navštívi tento týždeň Izrael a Jordánsko. Oznámil to jeho rezort po tom, ako lídri USA a Izraela hovorili o snahách dosiahnuť prepustenie rukojemníkov.

Antony Blinken v Saudskej Arábii
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
06:35

Najmenej štyria ľudia zahynuli pri tornádach, ktoré sa cez víkend prehnali americkým štátom Oklahoma. Oznámili to v nedeľu tamojšie úrady, ktoré hlásili zničené budovy, výpadky elektriny a desiatky zranených.

06:30

Francúzsky minister zahraničných vecí Stéphane Séjourné zastáva názor, že silnejšia európska spolupráca v oblasti obrany by popri aliancii NATO fungovala ako “druhá životná poistka”. Séjourné to uviedol v rozhovore pre nemecký denník Die Welt.

Včera 20:02

Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Milan Dörner s Ákosom Gacsalom boli najrýchlejší v K2 na 1000 m na prvých kvalifikačných pretekoch na bratislavskom Zemníku. V C2 zvíťazili Peter Kizek s Eduardom Strýčkom, v K2 žien Hana Gavorová s Hanou Zemánkovou.

Včera 20:01

Tisíce ľudí sa v nedeľu zišli v gruzínskej metropole Tbilisi a žiadali vládu, aby stiahla kontroverzný zákon o “zahraničnom vplyve”. Brusel už medzičasom varoval, že tento zákon by mohol zmariť ambície Gruzínska stať sa členom EÚ.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci pri prehliadke hradu so sprievodkyňou v úlohe Žofie Bosniakovej počas podujatia So Žofiou na hrade v priestoroch hradu Strečno

Autor: FOTO TASR-Daniel Stehlík

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali