Chmelár: „Tón prejavu, ktorý predviedla prezidentka posilňuje v spoločnosti politikov predstierania. My sa na štát iba hráme. Predstierame suverenitu, činnosť i morálne stanoviská“

Chmelár: „Tón prejavu, ktorý predviedla prezidentka posilňuje v spoločnosti politikov predstierania. My sa na štát iba hráme. Predstierame suverenitu, činnosť i morálne stanoviská“

Bratislava 6. júna 2020 (HSP/Foto:Facebook)

 

Politický komentátor Eduard Chmelár, ktorý je šéfom ľavicovej strany Socialisti.sk sa vyjadril ku piatkovej správe prezidentky SR Zuzany Čaputovej o stave republiky s tým, že mu na nej prekážalo napríklad to, že hlava štátu hovorila o boji proti „infodémii“, čo je podľa neho výraz tzv. lovcov konšpirátorov. Dodal, že Čaputová nevysvetlila, ako si tento boj predstavuje, čo môže vyvolávať obavy o slobodu prejavu

Na snímke Eduard Chmelár

Chmelár si všimol najmä to, že ešte žiadna Správa o stave republiky sa nestretla s takým konsenzuálnym prijatím ako prejav prezidentky Zuzany Čaputovej. „Spokojní boli takmer všetci, a to nielen expremiér Pellegrini, ktorý označil celú reč za vyváženú, ale celkom nečakane aj Marián Kotleba, ktorý podľa vlastných slov vníma správu ako pozitívnu a prejav prezidentky ako kultivovaný, vecný a trefný…“

Reklama

„Keď sa stretnete s takýmto hodnotením politického prejavu, buď bol výnimočný alebo taký povrchný, že sa nedotkol nikoho. Zuzana Čaputová však nepovedala nič mimoriadne, nič, čo by sme všetci nevedeli. Bol to skôr akýsi výpočet, ktorý sa usiloval spomenúť každú profesiu (pri takomto zámere vždy hrozí, že na niekoho zabudnete, a tentoraz to boli poľnohospodári).“

Zhrnul, že Zuzana Čaputová všetkým poďakovala a všetkým by dopriala. „Malo by sa pridať lekárom, sestričkám, sociálnym pracovníkom, učiteľom, vedcom, vojakom, dôchodcom… Kto by namietal. Veď je také ľahké dopriať mladým rodinám a nespomenúť ani slovkom, že odpustením bankového odvodu sme darovali oligarchom miliardu eur, kým obyčajným ľuďom úroky pri odložených bankových splátkach neodpustili. Také škaredé veci sa predsa v peknom prejave nehovoria. Sme presne v tej rovine morálneho gýča, o ktorom sa Milan Kundera tak trefne vyjadril, že je to ríša, v ktorej sa nedá proti ničomu nič namietať. Nevítaným vyrušením pre všetkých, ktorí sa chcú dojímať a nie premýšľať, je preto otázka, či toto potrebujeme.“

Reklama

Analytik uviedol ako príklad Veľkú Britániu, kde je tradíciou, že kráľovná na začiatku volebného obdobia prednesie v parlamente programové vyhlásenie vlády. „Nie sú to jej slová, sú to slová kabinetu príslušného premiéra. Každý si tie slová s úctou vypočuje, ale to je asi tak všetko. Je to rituál. Lenže (a zasa musím byť za toho nepríjemného, kto to pripomína), my sme republikou a mali by sme posilňovať republikánske prvky štátu. V dejinách Slovenskej republiky bola jediná Správa o stave republiky, ktorá mala zmysel. Bol to prejav prezidenta Michala Kováča v roku 1994, ktorý spôsobil pád vlády.“

„Asi nikto neočakáva od Zuzany Čaputovej, že spôsobí pád vlády Igora Matoviča. Ale prezident republiky by mal využívať svoju mäkkú silu najmä na to, aby spoločnosť posunul dopredu. Má právo vystupovať v parlamente dokonca aj viackrát do roka a nemusí to byť len pri príležitosti správy o stave republiky. No niekedy je menej viac a prejav by mal väčšiu silu, keby sa sústredil na jedno dôležité posolstvo, keby v ňom zaznelo niečo, čo sme ešte nepočuli, keby nasmeroval spoločnosť v pravý čas k pozitívnemu vzopätiu. Tak sa rozpozná štátnik.“

Čaputová podľa neho predviedla skôr „leškovské moralizovanie“. „Podobný tón prejavov posilňuje v spoločnosti to, čo som nazval politikou predstierania. My sa na štát iba hráme. Predstierame suverenitu, činnosť i morálne stanoviská. Samých seba presviedčame o správnosti postojov, ktoré inak nemajú nijaký zmysel,“ píše v komentári na sociálnej sieti Chmelár.

Zároveň uznáva, že mnohé prezidentkine slová boli veľmi pekné a sympatické. „Hovorí o veciach, ktoré sme doteraz z úst prezidentov nepočuli. Problém je, že po nich nezostane takmer žiadna stopa. Vládna koalícia si ide svoje a opozícia ju mlčky toleruje, no jej vplyv na politické dianie je mimoriadne nízky. Nielen radoví občania, ale ani samotný Grassalkovičov palác si neuvedomujú, že dejiny nebudú posudzovať Zuzanu Čaputovú podľa šiat, selfíčiek s deťmi a väčšiny doterajších aktivít, ktoré sa sústredili na osobné PR, ale podľa praktických mocenských výsledkov výkonu jej ústavných právomocí. A tu už viackrát zlyhala.“

„Spomeňme len vymenovanie sporného šéfa SIS, ktorý zbieral kompromitujúce materiály na Petra Pellegriniho alebo podpis zákona umožňujúceho špehovanie občanov, ktorý zastavil až ústavný súd. Preto bude pre hodnotenie činnosti Zuzany Čaputovej oveľa dôležitejšie, či zabráni spolitizovaniu generálnej prokuratúry alebo sa podrobí vládnej koalícii. Zatiaľ totiž vystupuje skôr ako šikovná hovorkyňa vlády, vysvetľujúca verejnosti jej zámery. Ak sa vyskytnú problémy, koalíciu v tichosti napomenie, opozíciu však verejne pokarhá. Jej nadstraníckosť je ilúziou, robí to však veľmi inteligentne.“

Reklama

Eduard Chmelár podotkol, že na prezidentkinom prejave ho vyrušili dve veci. „Jednak nekonzistentnosť slov a činov pri posudzovaní zákonov v skrátenom legislatívnom konaní (čo jej už farbisto vyhodili na oči poslanci Fico a Blaha), no najmä dôraz na boj proti „infodémii“, čo je propagandistické slovo, ktoré nevzniklo na akademickej pôde, ale medzi lovcami konšpirátorov. Ani prezidentka totiž nevysvetlila, ako si predstavuje povinnosť štátu „bojovať s nepravdou“. Je to ďalší znepokojujúci signál čoraz väčšieho ohrozenia slobody prejavu zo strany oficiálnych štruktúr.“

Pre zdravie demokratickej spoločnosti je totiž podľa neho oveľa dôležitejší boj proti štátnym klamstvám, štátnej propagande. „To, čo robil prenasledovaný a väznený Julian Assange, by mal robiť každý poctivý novinár, podľa klasických inštrukcií Georga Orwella „žurnalistika je správa, ktorú vám chcú zatajiť, všetko ostatné je propaganda“. Napríklad práve dnes sa potvrdilo, že celá štátna hystéria okolo pražských politikov, ktorých vraj plánovalo zavraždiť Rusko, bola – tak ako som to tvrdil od začiatku – skrz naskrz totálna lož. A ako na to zareagovalo Česko? Vyhostením dvoch ruských diplomatov, ktorí podľa vyjadrenia premiéra Babiša zbytočne zaťažovali české bezpečnostné služby. Počujete dobre. Za to, že Česi oklamali samých seba, potrestali Rusov. Za to, že sú českí politici a novinári paranoidní, sú zodpovední Rusi, ktorí ich fiktívne prenasledovali. A tieto tendencie ide podporovať prezidentka Čaputová.“

„Tak, ako by sa veriaci nemali posudzovať podľa svojho náboženstva, ale podľa svojich skutkov, tak by sa politici nemali posudzovať podľa slov, ale podľa svojich rozhodnutí. Na hlavu štátu sa pozerám z hľadiska konkrétneho plnenia jej ústavných právomocí a povinností. Keď ministrovi obrany sľúbila, že ako hlavná veliteľka ozbrojených síl bude trvať na zvýšení výdavkov na zbrojenie za každú cenu na 2 % HDP, tak dôchodcom, farmárom, učiteľom i sestričkám musí byť jasné, že sa bude šetriť na nich, že všetky tie frázy, ako si zaslúžia viac, sú len neúprimné dymové clony.“

Chmelár pripomenul, že presne tak isto to robil predchodca súčasnej hlavy štátu Andrej Kiska, ktorý vzdychal, ako by sa malo pridať zdravotníctvu, ale osobne sa najviac angažoval v tom, aby sa zvýšil vojenský rozpočet. „Keď sa Zuzana Čaputová prihovorí pri 100. výročí Trianonu Maďarom, mohol by som to brať ako sympatické gesto, keby si ako prezidentka spomenula aj na to, že oslavujeme 100. výročie uznania hraníc štátu, na čele ktorého stojí,“ dodal.

„Prezidentka často apelovala na to, ako nás koronakríza zjednotila a ako by sme si to mali udržať. To sa však nestane. Jednoducho preto, lebo takému zjednoteniu chýba myšlienka. Slovenská spoločnosť sa vedela zmieriť vo vypätých okamihoch vždy. Či už to bol výbuch bytovky v Prešove, pád lietadla v maďarskej obci Hejce, víťazstvo na majstrovstvách sveta v hokeji, vždy. Jednoducho to máme v povahe. Ale táto súdržnosť časom celkom prirodzene poľaví.“

Reklama

Chmelár v závere dodal, Zuzana Čaputová si podľa neho neuvedomuje, že zjednotiť nás nemôže čistá emócia, sladkasté reči alebo dokonca kult osobnosti. „Zjednotiť nás môže iba veľká myšlienka, ktorá sa stane formujúcou silou spoločnosti. Taká, na ktorú Slovensko ešte len čaká. Prvá správa Zuzany Čaputovej o stave republiky je štylisticky pekný text. Ale ako každý text tohto druhu sa bude jeho význam posudzovať nie podľa prvotného emocionálneho zážitku, ale podľa politického vplyvu. Každú slohovú prácu Andreja Kisku hodnotili jeho žabky demokratky s nadšením ako historický štátnický prejav. Zabudlo sa na neho už na druhý deň. Uvidíme, aký osud stihne tento pokus.“

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

08:26

Severokórejský vodca Kim Čong-un dohliadal na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Manévre zahŕňali aj „super-veľké viacnásobné raketomety“ a došlo k nim len niekoľko dní po tom, ako Južná Kórea a Spojené štáty uzavreli každoročné spoločné vojenské cvičenie Freedom Shield.

Kim Čong-un North Korea Koreas Tensions
Na snímke severokórejský vodca Kim Čong-un dohliada na sériu palebných cvičení delostreleckých jednotiek na západe krajiny
07:38

Americký prezident Joe Biden usporiada v apríli prvý trojstranný summit s lídrami Filipín a Japonska, oznámil v pondelok Biely dom. Informovala agentúra AFP. Podľa nej sa Spojené štáty snažia posilniť spojenectvo v regióne voči Číne.

Schôdzka Bidena s filipínskym prezidentom Ferdinandom Marcosom a japonským premiérom Fumiom Kišidom je naplánovaná na 11. apríla a je ďalšou v sérii stretnutí s ázijsko-tichomorskými spojencami USA.

Biden
Na snímke Joe Biden
07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

Netanjahu Biden
Na snímke izraelský premiér Benjamin Netanjahu (vľavo) a americký prezident Joe Biden
06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

Vladimir Putin Recep Tayyip Erdogan
Na snímke Vladimir Putin a Recep Tayyip Erdogan
06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Včera 20:23

Holandská polícia v pondelok varovala pred rapídne sa zvyšujúcim množstvom detskej pornografie, ktorú vytvára umelá inteligencia (AI). Koordinátor holandskej polície pre boj s detskou pornografiou Ben van Mierlo uviedol, že je veľmi jednoduché využívať umelú inteligenciu na vytvorenie tohto typu materiálov. Zatiaľ predstavuje len malé percento takýchto prípadov, ktoré však rapídne stúpa.

Včera 20:22

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok americký astronaut Thomas P. Stafford. Bol veliteľom vesmírnej misie Apollo 10, ktorá bola generálnou skúškou pred prvým pristátím americkej posádky na Mesiaci.

Včera 20:20

Z nominácie slovenskej futbalovej reprezentácie na prípravné zápasy s Rakúskom a v Nórsku vypadli štyria hráči. Pre zdravotné problémy nebudú trénerovi Francescovi Calzonovi k dispozícii Róbert Polievka, Denis Vavro, Ivan Schranz ani Ľubomír Šatka. Kouč SR donominoval obrancu Spartaka Trnava Sebastiana Kóšu a Mareka Kristiána Bartoša z Podbrezovej.

Včera 20:18

Slovenské futsalistky zaznamenali v záverečnom zápase na medzinárodnom turnaji v srbskom meste Vrnjačka Banja prvý triumf. V pondelok deklasovali domáci tím 10:1.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali