NAŽIVO

Predseda Európskej rady António Costa dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu. Predsedníctvo krajiny ubezpečil, že EÚ je aj naďalej oddaná myšlienke európskej budúcnosti krajiny.

08:51

Izraelská armáda zachytila a zneškodnila ďalšiu strelu letiacu z Jemenu. 

08:34

Pri sérii ukrajinských dronových útokov na ruskú Belgorodskú oblasť utrpelo zranenia najmenej 16 ľudí, uviedol oblastný gubernátor Viačeslav Gladkov.

08:16

Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva sa pokúsi osobne presvedčiť ruského prezidenta Vladimira Putina, aby sa zúčastnil na priamych rokovaniach s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským v Turecku. 

07:56

Sudca okresného súdu v Los Angeles rozhodol, že bratom Lyleovi a Erikovi Menendezovcom, ktorí boli v roku 1996 odsúdení za vraždu svojich rodičov, sa ich doživotný trest bez možnosti podmienečného prepustenia môže zmeniť na najmenej 50 rokov s možnosťou podmienečného prepustenia.

Súd priznal bratom Menendezovcom právo na preskúmanie verdiktu za vraždu rodičov
Na snímke advokát Mark Geragos (vľavo) hovorí pred rodinnými príslušníkmi a priaznivcami bratov Erika a Lyleho Menendezovcov po zasadnutí súdu v Los Angeles / Foto: TASR/AP-Damian Dovarganes
07:27

Prokuratúra v Paríži vyšetruje pokus o únos, ku ktorému došlo v 11. parížskom obvode. Obeťou pokusu o únos bola 34-ročná dcéra a dvojročný vnuk generálneho riaditeľa platformy na nákup kryptomien.

07:11

Malijská vojenská vláda oznámila rozpustenie všetkých politických strán a zakázala aj všetky stretnutia a zhromaždenia členov politických strán a organizácií politického charakteru.

06:51

Socialistická strana albánskeho premiéra Ediho Ramu získala v parlamentných voľbách 52,1 percenta hlasov. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov hlasovania zverejnených Ústrednou volebnou komisiou.

06:51

Poslanci škótskeho parlamentu posunuli do ďalšieho čítania návrh zákona, ktorý by v Škótsku legalizoval asistovanú smrť.

škótski zákonodarcovia v prvom čítaní podporili zákon o asistovanej smrti
Na snímke liberálny demokrat Liam McArthur (v popredí vpravo) reaguje po tom, ako poslanci škótskeho parlamentu posunuli do ďalšieho čítania návrh zákona, ktorý by v Škótsku legalizoval asistovanú smrť / Foto: TASR/AP-Andrew Milligan

 

06:50

Oblasť ležiacu južne od gréckeho ostrova Kasos v Egejskom mori zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 6,1. S odvolaním sa na Americký geologický inštitút o tom informovala agentúra AFP s tým, že obete, zranení a škody na majetku zatiaľ neboli hlásené.

06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že v nedeľu 18. mája sa pravdepodobne stretne s pápežom Levom XIV. Táto schôdzka závisí od vývoja rokovaní Ukrajiny s Ruskom, ktoré by sa mali uskutočniť tento týždeň v Istanbule.

Zelenskyj počas tlačovej konferencie
Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj / Foto: TASR/AP-Evgeniy Maloletka
06:48

Vo veku 92 rokov zomrel americký spisovateľ a režisér Robert Benton, ktorý má na konte aj cenou Oscar ocenený film Kramerová verzus Kramer.

Zomrel Robert Benton - režisér oscarového filmu Kramerová vs Kramer
Vo veku 92 rokov zomrel americký spisovateľ a režisér Robert Benton / Foto: TASR/AP-Rick Maiman
06:47

Americký prezident Donald Trump nazval Irán „najdeštruktívnejšou silou“ na Blízkom východe a obvinil Teherán za nestabilitu v regióne. Zároveň opäť vyhlásil, že Spojené štáty nikdy nedovolia, aby Irán získal jadrovú zbraň, a varoval pred rozsiahlymi následkami, ak americko-iránske jadrové rozhovory nebudú úspešné.

06:47

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyhlásil, že Francúzsko je pripravené začať s ďalšími európskymi krajinami diskusie o nasadení francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami na ich území – ako to v niektorých štátoch robia USA.

Macron pripúšťa referendá o niektorých sociálnych a ekonomických reformách
Na snímke francúzsky prezident Emmanuel Macron / Foto: TASR/AP-Ludovic Marin

 

06:45

Americký herec Robert De Niro na otváracom večere 78. ročníka filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes prevzal Zlatú palmu za svoje celoživotné dielo.

06:45

Americká vláda oznámila, že osem federálnych agentúr škrtne granty pre elitnú Harvardovu univerzitu za ďalších 450 miliónov dolárov (približne 403 miliónov eur). Pracovná skupina vlády na boj proti antisemitizmu totiž dospela k záveru, že univerzita nedokázala riešiť „rozšírenú rasovú diskrimináciu a antisemitské obťažovanie na akademickej pôde“. 

06:43

Medziročná inflácia v USA sa v apríli mierne spomalila. Podľa vládnych údajov zverejnených v utorok sa spotrebiteľské ceny v porovnaní s aprílom minulého roka zvýšili len o 2,3 percenta, pričom v marci bola americká medziročná inflácia 2,4 percenta.

Medzimesačne spotrebiteľské ceny v USA v apríli stúpli o 0,2 percenta. Rast cien oproti marcu bol miernejší, ako sa očakávalo. Viac ako polovicu tohto rastu podľa amerického ministerstva práce spôsobilo zdraženie bývania o 0,3 percenta.

Včera 19:25
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Prezidentka predniesla správu o stave Slovenskej republiky: Nevracajme sa do stavu pred koronou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky. Hlava štátu má prejav v NR SR prvýkrát od svojho nástupu do funkcie. Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a viacerí členovia kabinetu. Prezidentka prišla so správou o stave republiky pred poslancov pár dní pred prvým výročím svojej inaugurácie, ktorá bola 15. júna 2019

❚❚
.

Prezidentka: Našou snahou má byť zachovať súdržnosť, vidím však opak

Pandemická hrozba ukázala, že v krízovej situácii sú ľudia na Slovensku schopní prejaviť podporu a spolupatričnosť. Najväčšou snahou by v súčasnosti malo byť zachovanie súdržnosti. Je tu však opačná tendencia. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojej správe o stave republiky, ktorú predniesla v piatok pred poslancami Národnej rady SR. Poukázala pritom na hlasy volajúce po zmene právnej úpravy v rôznych kultúrno-etických témach. Chýba jej poctivá spoločenská a odborná debata. Upozornila na deliace čiary, ktoré takto vznikajú. Pripomenula predstaviteľom koalície ich sľub, že bude vládou aj pre národnostné menšiny.

 

.

Kríza ukázala, že školské osnovy bude treba vyhodnotiť

Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy. Vyzdvihla šikovných učiteľov, ktorí napriek prekážkam našli spôsob výučby. Poukázala tiež na rozdielne šance pre deti, ktoré závisia od ekonomickej situácie rodín. Treba to podľa nej riešiť.

Prezidentka vyzdvihla vedcov a vedkyne a ich prácu počas pandémie. Kritizovala nedostatočnú podporu pre slovenskú vedu a výskum. ”Všetkých nás môže mrzieť, že potenciál, ktorým slovenská veda a výskum disponujú, dlhodobo nedostával podporu, akú si zaslúži. Stačí si spomenúť, ako v nedávnej minulosti prišli veda a výskum o stovky miliónov eur, lebo prednosť dostali iné záujmy, ktoré mali zabezpečiť profit pre subjekty, ktoré sa na vede iba priživujú,“ uviedla. Veda a výskum sa môžu podľa prezidentky stať dôležitým faktorom zmeny celkového modelu nášho ekonomického rozvoja.

 

Treba dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci

.

Kríza ukázala nepripravenosť verejnej správy zvládnuť v krátkom čase nároky tejto situácie. Ukázalo sa to pri poskytovaní ekonomickej pomoci podnikateľom a zamestnancom, ktorí utrpeli škody prijatými opatreniami. Úspešnosť tejto pomoci mala podľa nej spočívať v rýchlej schopnosti dostať ju k tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Že sa to v dostatočnej miere neudialo, nebolo podľa prezidentky spôsobené neochotou vlády a štátnych zamestnancov, ale celkovým stavom slovenskej administratívy. Čaputová preto upozorňuje, že treba dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci, ktorej úspech nebude stáť na náročnej administratíve.

Zdravotníctvo je podľa prezidentky roky podfinancované, upozornila na chýbajúci personál a potrebu lepšieho ohodnotenia v oblasti sociálnych a zdravotných služieb. Doplnila, že politici by mali myslieť na zdravotníctvo, keď budú diskutovať o prioritách štátu a štátneho rozpočtu. Hlava štátu volá tiež po ochrane najzraniteľnejších a najchudobnejších – seniorov v domovoch sociálnych služieb, ľudí žijúcich bez pitnej vody a kanalizácie, ľudí bez domova a ľudí odkázaných na pomoc iných. Chrániť treba podľa Čaputovej aj prírodu. Podporu si ale podľa jej slov zaslúži aj umenie a kultúra a ľudia, ktorí v tejto oblasti pracujú.

 

Zmeny potrebuje justícia i systém prokuratúry

Prezidentka vyzdvihla kroky na očistu justície. Prostredie v justícii je nateraz nastavené tak, že sa v ňom vírusu korupcie môže dariť. Ak si to niektorí zo sudcov a prokurátorov neuvedomujú, mali by zvážiť svoje zotrvanie vo funkciách. Zásadné zmeny potrebuje podľa jej slov aj systém disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov. Zdôraznila, že potrebné sú i zmeny v systéme prokuratúry. “Súčasný model prokuratúry je potrebné vylepšiť, zbaviť ho politických vplyvov posilnením verejnej kontroly a procesnej nezávislosti prokurátorov,” podotkla.

.

Zdôraznila boj proti korupcii, pripomenula sľuby koalície v tejto oblasti. Vládnu koalíciu vyzvala, aby prijímala len také zákony, aké by chcela, aby platili aj za vlády jej oponentov.

 

Slovensko má podporovať domáce podnikateľské prostredie

Hospodársky model, ktorý bol založený na nízkych mzdách a na lákaní priamych zahraničných investícií, sa už podľa všetkého vyčerpal. Slovensko by podľa hlavy štátu malo podporovať domáce podnikateľské prostredie. Skutočnosť, že je dielňou svetových automobiliek, by sme mali podľa hlavy štátu považovať za prechodné obdobie, ktoré malo svoje plusy, ale musíme sa z neho dostať.

Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová vystupuje so Správou o stave Slovenskej republiky

Správa o stave republiky prezidentky Zuzany Čaputovej v plnom znení

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,

vážené poslankyne, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,

vážení členovia vlády Slovenskej republiky,

vážení hostia,

.

vážení spoluobčania,

správa o stave republiky by za iných okolností bola predovšetkým mojou reflexiou na to, čo v našej republike funguje, kde treba pridať a kde treba urobiť ráznejšiu zmenu. Odznievajúca pandemická kríza však túto reflexiu spravila za mňa. Sama najlepšie odhalila to, čo je životaschopné, do čoho môžeme vkladať dôveru a čo je sotva prežívajúce a vyžaduje si našu najväčšiu pozornosť. Dovoľte mi preto v nasledujúcich minútach poukázať najmä na to, čo nám kríza o nás samých a o Slovensku povedala.

Len málokto mohol pred pár týždňami tušiť, ako rýchlo a ako zásadne sa zmenia naše životy aj plány každého z nás. Pred pár mesiacmi, pred parlamentnými voľbami, bola naša spoločnosť silne polarizovaná, aby sme o niekoľko dní na to začali čeliť skutočnej hrozbe a začali sme sa spájať. V spôsobe a odhodlaní, ako ju prekonať. Zatiaľ čo výsledkom prvého bola rozdelená spoločnosť a strach z vývoja po voľbách, výsledkom druhého, spoločného snaženia je, že patríme medzi najúspešnejšie krajiny vo svete. Z toho sa ponúka aj prvé, a pre mňa najzásadnejšie poučenie z pandemickej krízy – keď máme spoločný cieľ a spolupracujeme, dokážeme veľké veci, a to na svetovej úrovni.

Ak by som mala na začiatku správy o stave republiky predoslať posolstvo, tak bude znieť – Nevracajme sa do stavu spoločnosti pred koronou!

Je stále veľa dôvodov a veľa cieľov, pre ktoré je dôležité sa spojiť. A nielen preto, že môžeme dosiahnuť na vyššie priečky pomyselných rebríčkov. Ale hlavne preto, že sú v bytostnom záujme nášho štátu, spoločenstva a jeho občanov. Aby sme lepšie prekonali ťažké časy, ktoré s ekonomickou a sociálnou krízou ešte prídu. Som presvedčená, že máme na to ich zvládnuť.

.

 

Vážené dámy, vážení páni,

ak pandémiu, ktorou prechádzame, považujeme za skúšku, je potrebné zhodnotiť, ako sme zvládli jej prvú fázu. Keď sa porovnáme s inými štátmi, pri všetkej skromnosti môžeme povedať, že Slovenská republika patrí medzi najúspešnejšie krajiny. Postrehli to aj viaceré svetové médiá, ktoré vyzdvihli, že sme v kritickej situácii konali veľmi rýchlo a nedovolili sme, aby sa pandémia začala nekontrolovateľne šíriť.

Končiaca vláda Petra Pellegriniho i nastupujúca vláda Igora Matoviča urobili správne rozhodnutia v správnom čase, čo prispelo k tomu, že Slovenská republika má v porovnaní so susedmi najmenej obetí na ochorenie COVID-19. Počty obetí v Taliansku, Španielsku, Francúzsku či Belgicku nám pripomínajú, čomu sme dokázali zabrániť. A na to môžeme byť právom hrdí.

Pandémia otestovala nielen schopnosť štátu reagovať rýchlo a rozhodne, ale aj ochotu našich ľudí rešpektovať prijaté obmedzenia. V krátkom čase tu nielen vznikli, ale sa aj striktne dodržiavali normy správania, ktoré boli reakciou na vtedajšiu vysokú mieru obáv a neistoty. Disciplína bola našou spoločnou kolektívnou odpoveďou, vďaka ktorej sme túto neistotu podstatne zredukovali. Zvládli sme to!

.

Je prirodzené, že v rýchlosti, ktorá bola nevyhnutná, a v situácii, ktorú nikto z nás nezažil, priniesli prijaté opatrenia aj nespokojnosť, diskomfort, či dokonca zásah do práv jednotlivcov. Išlo o nežiaduci jav, avšak z pohľadu dosiahnutého výsledku je zrejmé, že prijatými opatreniami sa úspešne ochránilo zdravie a životy väčšiny obyvateľov.

Tak, ako pri zavádzaní opatrení bolo potrebné včas zareagovať na vznikajúce riziko, tak pri rušení opatrení zase treba správne určiť moment, kedy si už bezpečnostná alebo hygienická situácia obmedzenie slobôd nevyžaduje. Pretože akákoľvek reštrikcia a obmedzenia sú len nástrojom, a nie cieľom samotným.

Pandemická hrozba našu spoločnosť zmobilizovala a vydala ďalšiu správu o Slovensku – v krízovej situácii sme schopní prejaviť podporu a spolupatričnosť. Príkladná bola iniciatíva jednotlivcov, podnikateľov a mimovládnych organizácií, ktorí konali rýchlo a nezištne, s cieľom pomôcť Slovensku. Vďaka osobnej statočnosti a pracovnému nasadeniu zdravotného a sociálneho personálu, vodičov, predavačiek, zamestnancov pošty, policajtov, policajtiek a mnohých ďalších profesií sa život u nás nezastavil a ťažké obdobie výnimočnej situácie sme spoločne prekonali. Strach a obavy nás nerozdelili, ale viac spájali. Za to všetko sa chcem opätovne poďakovať. Ako hlavná veliteľka ozbrojených síl chcem osobitne poďakovať aj ozbrojeným silám, ktoré aj napriek finančnej poddimenzovanosti boli spoľahlivým pilierom pomoci.

Všetci si želáme vyhrať nielen prvý stret s pandémiou, ale aj zápas s jej dopadmi na ekonomiku a sociálnu situáciu ľudí. Inak naše víťazstvo v prvej zrážke s koronavírusom stratí zmysel a nazmar vyjdú aj všetky naše doterajšie obete.

 

Vážené dámy, vážení páni,

našou najväčšou snahou by v súčasnosti malo byť zachovanie súdržnosti. S ľútosťou však dnes musím povedať, že pozorujem aj opačnú tendenciu. Mám na mysli hlasy volajúce po zmene právnej úpravy v rôznych kultúrno-etických témach bez toho, aby im predchádzala poctivá spoločenská a odborná debata, aby im predchádzalo empatické počúvanie názorov oponenta. Takéto snahy stavajú viaceré skupiny občanov proti sebe, vytvárajú nové deliace čiary, oslabujúce aj našu akcieschopnosť zvládnuť sociálne a ekonomické následky krízy. A oslabujúce aj našu vôľu spojiť sa pre spoločnú vec v prípade návratu druhej vlny pandémie.

.

Po voľbách ste vy, vrcholní predstavitelia koaličných strán, sľúbili, že budete vládou aj pre tých viac ako 20 percent občanov, vrátane príslušníkov národnostných menšín, ktorí v tejto sále nemajú zastúpenie svojich poslancov. Je to dôležitý sľub, zvlášť na mieste, kde sa prijímajú zákony pre všetkých občanov Slovenska, na ktorý sa mnohí nezastúpení voliči spoliehajú.

 

Dámy a páni,

ďalšou vecou, ktorú nám pandémia názorne predviedla, je, akí sú vedci a vedkyne nesmierne potrební pre spoločnosť. Máme vynikajúcich epidemiológov, virológov, biochemikov a lekárov a ďalších, o ktorých verejnosť veľa nevedela, až do chvíle, kým sme na ich vedomosti a expertízu neboli životne odkázaní.

Napriek častému zaznávaniu sa ukázalo, že keď naši vedci a vedkyne spoja sily a spolupracujú, bez ohľadu na to, či pôsobia vo verejnom, akademickom alebo súkromnom sektore, tak sú schopní svetových výkonov. Dôkazom je skutočnosť, že za niekoľko týždňov dokázali vyvinúť slovenský test na odhalenie ochorenia Covid-19. Je to tiež dôkaz, že máme potenciál, aby sme neboli iba prijímateľmi pokročilých technológií zvonku, ale sami sme schopní špičkovú technológiu a techniku ponúknuť svetu.

Všetkých nás preto môže mrzieť, že potenciál, ktorým slovenská veda a výskum disponujú, dlhodobo nedostával podporu, akú si zaslúži. Stačí si spomenúť, ako v nedávnej minulosti prišli veda a výskum o stovky miliónov eur, lebo prednosť dostali iné záujmy, ktoré mali zabezpečiť profit pre subjekty, ktoré sa na vede iba priživujú. Veda a výskum preukázali svoju životaschopnosť aj v nepriateľskom prostredí, takže v prostredí, ktoré by im prialo, sa môžu stať dôležitým faktorom zmeny celkového modelu nášho ekonomického rozvoja.

Slovensku by veľmi prospelo, keby sa odborná expertíza začala naplno využívať aj v ďalších oblastiach. Lebo iba systematický prístup založený na poznaní umožňuje prijímať kvalifikované a informované rozhodnutia o veciach, ktoré majú komplexnú povahu.

.

Je to o to dôležitejšie, že okrem pandémie sa celosvetovo šíri aj infodémia, teda presadzovanie dezinformácií a pestovanie takzvaných paralelných právd. Bolo by veľkou a neodpustiteľnou chybou považovať infodémiu za niečo, o čo sa štát a jeho orgány nemusia zaujímať. Musia. Ak je spoločnosť dezinformovaná, podstatne sa tým znižuje aj schopnosť republiky reagovať primerane na reálne hrozby.

Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší, než nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič a nemá žiadne zábrany. Ten často vedie aj k nenávistným prejavom, a preto dezinformácie a klamstvá nie sú nikdy bez následkov a musíme im venovať primeranú pozornosť.

 

Vážené dámy, vážení páni,

po vyhlásení mimoriadnej situácie 12. marca bolo potrebné presunúť pracovný a verejný život do online režimu. Kríza nám ukázala, že kým súkromný sektor to dokázal rýchlo a bez väčších problémov, verejný sektor sa dostal do ťažkostí. Jeho infraštruktúra nebola na krízovú situáciu dostatočne pripravená, hoci sa na jej vybudovanie minuli stovky miliónov eur. V čase, keď sa nám ako spoločnosti mali vyplatiť verejné investície do digitalizácie, odhalili sa predovšetkým jej hlavné nedostatky. Potvrdilo sa, že predchádzajúca kritika nemala len politický charakter, ale je vecným zhodnotením reálneho stavu.

Kým sa z verejného obstarávania elektronických služieb nestane otvorená a férová verejná súťaž firiem, dovtedy ani nebudeme vedieť, aký prínos môže pre republiku predstavovať funkčná digitálna infraštruktúra. Ani to, ako veľmi by mohla pomôcť trebárs pri modernizácii školstva.

Zatvorenie škôl zmenilo mnohých rodičov na učiteľov, čo je skúsenosť, ktorú celé desaťročia nemali. Rodičia na vlastnej koži spoznali, že rola vyučujúceho nie je vonkoncom jednoduchá, a môžu tak lepšie doceniť prácu učiteľov. Zároveň získali osobnú skúsenosť s tým, čo všetko sa ich deti v škole učia, a že sú to často veci, ktoré vôbec nepotrebujú. Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy. Školská výluka ukázala množstvo šikovných a obetavých učiteľov a učiteliek, ktoré napriek technickým prekážkam našli spôsob efektívnej výučby tak, že v drvivej väčšine prípadov bolo učivo prebraté a deti nebudú zaostávať, v porovnaní s klasickou výučbou. No kríza nám aj na prístupe k internetu a technológiám ukázala, ako veľmi ekonomická situácia rodín ovplyvňuje šance detí vo vzdelávaní. Keď tento problém nebudeme riešiť, tak sa už teraz veľké rozdiely v šanciach na dobré vzdelanie budú ďalej prehlbovať. Kríza nám poskytla ďalší presvedčivý dôvod, že sa nesmieme báť robiť aj veľké zmeny, ak sú potrebné pre moderné vzdelávanie našich detí a mládeže a vyrovnávanie odlišnej štartovacej čiary u našich detí.

.

 

Vážené dámy, vážení páni,

roky sme počúvali o zraniteľnosti našej ekonomiky, príliš jednostranne postavenej na automobilovom priemysle. No až kríza nám názorne ukázala našu zraniteľnosť, keď so zastavením automobiliek vidíme, koľko dodávateľských firiem je odstavených a koľko ľudí nemohlo ísť do práce. Potvrdzuje to aj hodnotiaca správa Európskej komisie, zverejnená len pár dní pred vypuknutím pandémie. Naše hospodárstvo sa svojou výkonnosťou už prestáva približovať k európskemu priemeru. Ak sme ešte v rokoch 2003 až 2008 výkonnosťou ekonomiky priemer únie dobiehali, od roku 2012 už prakticky len stagnujeme. Hospodársky model, ktorý bol založený na nízkych mzdách a na lákaní priamych zahraničných investícií, sa už, podľa všetkého, vyčerpal. Komisia skonštatovala, že naša republika nevyužila dobré časy ekonomického rastu a zaostáva v oblastiach, ktoré sú pre budúcu prosperitu kľúčové. Zaostávame v kvalite verejnej správy, v kvalite verejných služieb, vo vzdelávaní i v digitalizácii.

Považujme aj toto za príležitosť, aby sme v čase, keď budeme rozhodovať, ktorým smerom sa máme vydať či aké odvetvie podporovať, vybrali taký koncept, ktorý nebude ďalej prehlbovať monokultúrnosť nášho priemyslu. Skutočnosť, že Slovensko je dielňou svetových automobiliek, by sme mali považovať za prechodné obdobie, ktoré malo svoje plusy, ale musíme sa z neho dostať podporou domáceho podnikateľského prostredia.

Veľkou zaťažkávacou skúškou si v uplynulých mesiacoch prešlo aj naše zdravotníctvo. V marci a apríli sme zažili strach, lebo si nikto nerobil ilúzie, aký nápor je roky podfinancované zdravotníctvo schopné zvládnuť. Oprávnene sme sa báli, čo by sa stalo, keby sme čelili takému počtu infikovaných, ako malo napríklad Taliansko. Narážame na limity technického vybavenia a nedostatok ľudí, keďže nám dlhodobo chýba lekársky a zdravotnícky personál, a aj vzhľadom na jeho vekovú štruktúru je jasné, že treba konať. Kríza nás učí, aby sme na vitálnu dôležitosť zdravotníctva mysleli najmä vtedy, keď budeme diskutovať o prioritách štátu a štátneho rozpočtu.

Kríza nám tiež ukázala, že situáciu by sme nezvládli bez ľudí, ktorí sú v našej spoločnosti často platení najmenej. Hovorím o všetkých povolaniach v oblasti sociálnych a zdravotných služieb. Zdravotnícky personál, opatrovateľky, ošetrovatelia, lekári a lekárky a mnohí ďalší, o ktorých sa roky hovorilo, že ich činnosť je viac poslaním ako prácou, a tým sa nepresvedčivo ospravedlňovali ich nízke mzdy. Kríza nám ukázala ich dôležitosť, a preto si z nej odnesme aj odhodlanie zlepšiť ich finančné ohodnotenie tak, aby zodpovedalo dôležitosti ich povolania.

V uplynulých mesiacoch sme si mohli naplno uvedomiť, že sme len takí silní, akí silní sú tí najslabší medzi nami. Sme teda len takí silní, ako dobre vieme ochrániť našich najzraniteľnejších a najchudobnejších: seniorov v domovoch sociálnych služieb, ľudí žijúcich bez pitnej vody a kanalizácie, ľudí bez domova a ľudí odkázaných na pomoc iných. Využime príležitosť pochopiť dôležitú skutočnosť – pomocou týmto ľuďom nepomáhame len im, ale pomáhame celej našej spoločnosti.

.

Pre mnohých ekonomicky aktívnych ľudí boli uplynulé týždne núteného zotrvania vo vlastnom byte takmer zážitkom uväznenia v domácom priestore. Zažili sme tak niečo, čo tisíce seniorov prežívajú dlhodobo – zápas so samotou a pocitom izolovanosti. Dostali sme príležitosť uvedomiť si, že starostlivosť o dôstojné starnutie sa týka nás všetkých, bez ohľadu na vek.

Kríza nám tiež ukázala, že globálne javy, ako znižovanie biodiverzity či zhoršovanie stavu ovzdušia, majú priamy dopad na to, akým chorobám čelíme a nakoľko zraniteľní sme. Ochrana prírody je preto aj ochranou našich životov. Je našou povinnosťou, aby sme pri snahe o maximalizovanie zisku prísne zhodnotili dopad na dlhodobú udržateľnosť životného prostredia. Slovensko sa hlási ku všetkým významným medzinárodným záväzkom v oblasti klímy. Je dôležité ďalej pokračovať v implementácii týchto záväzkov a ich uvádzaní do života. Spomienka na to, aké útočisko nám príroda poskytovala v čase pandémie, nech nás vedie k tomu, aby sme sa o jej zachovanie oveľa viac zaujímali a vyžadovali aj jej silnú ochranu.

Našu pozornosť a podporu si bude vyžadovať aj umenie a kultúra a ľudia, ktorí v tejto oblasti pracujú. Diela umelcov nám všetkým pomohli čas krízy prekonať. Ako jedni z prvých pocítili dopady prísnych obmedzení a budú zrejme poslednými, ktorí sa budú môcť naplno vrátiť do stavu spred pandémie.

Kríza nám ukázala aj nepripravenosť verejnej správy zvládnuť v krátkom čase nároky tejto novej situácie. Ukázalo sa to pri poskytovaní ekonomickej pomoci podnikateľom a zamestnancom, ktorí utrpeli škody prijatými opatreniami. Úspešnosť tejto pomoci mala spočívať v rýchlej schopnosti dostať ju k tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Že sa to v dostatočnej miere neudialo, nebolo spôsobené neochotou vlády a ani tým, že by štátni zamestnanci mali v úmysle sabotovať vládne nariadenia alebo neboli ochotní pracovať v mimoriadnom režime, ale celkovým stavom slovenskej administratívy. Navyše, problém sa objavil už v samotnej ponuke pomoci, kde sa mnohí potenciálni príjemcovia jednoducho nenašli alebo na pomoc štátu rezignovali. Buď z dôvodu výslednej neefektivity, alebo tiež, aby prípadnou chybou nečelili poškodzujúcim následkom. Vezmime si z toho pre budúcnosť ponaučenie, že je potrebné konať rýchlo a dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci, ktorej úspech nebude stáť na náročnej administratíve.

 

Vážené dámy, vážení páni,

na nákladoch zvládnutia pandémie sme sa príkladným rešpektovaním prísnych obmedzení podieľali všetci. Pre nasledujúce obdobie je preto dôležitou úlohou vlády postaviť takú sieť pomoci na zmiernenie dopadov krízy, ktorou neprepadne nikto. Ekonomickú krízu, prejavujúcu sa poklesom HDP, sprevádza kríza sociálna. Na Slovensku máme príliš veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s nepredvídateľnými výdavkami ani nečakaným výpadkom príjmov. Obavu zo straty zamestnania znásobuje oprávnená obava zo zabezpečenia existencie, straty bývania a prepadu sociálneho statusu. Ekonomické balíčky pomoci sa preto musia dostať do rúk aj tým, pre ktorých dôsledky krízy nie sú len stratou trhov a odbytu, ale aj stratou existenčnej istoty. Nemíňajme energiu na spory, ktoré skutočné potreby ľudí obchádzajú. Myslime, prosím, na týchto ľudí, keď sa budeme rozhodovať, čím svoj mandát ďalej naplníme a aké zákony dostanú prioritu.

.

Je dobré, že výraznejšiu pomoc môžeme očakávať aj od Európskej únie. Na začiatku pandemickej krízy boli Európska únia a jej orgány kritizované za to, že členským krajinám dostatočne nepomáhajú. Dnes prichádza Európska únia s iniciatívou, ktorá môže mať aj pre nás historický význam.

Únijný program Fond pre budúce generácie má alokovať pre Slovenskú republiku dodatočné miliardy eur, najmä vo forme grantov na reformy a investície. Všetko nasvedčuje tomu, že získame zdroje vo výške, aká je nebývalá, dostaneme ich rýchlo a s menšími administratívnymi podmienkami a obmedzeniami, ako doteraz. Pretože ide o peniaze určené ako pomoc na prekonanie krízy a obnovu hospodárstva, bude ich potrebné investovať veľmi rýchlo a rozumne.

Slovensko tým dostane historickú a bezprecedentnú príležitosť. Bez preháňania môžeme povedať, že nás môže, ak ju správne uchopíme, posunúť o generáciu dopredu. Zároveň platí, že dnešná politická reprezentácia má z toho dôvodu aj historickú zodpovednosť voči krajine a jej budúcnosti. V žiadnom prípade sa nesmie opakovať smutná história, že sme z ponúkaných prostriedkov únie boli schopní čerpať približne len 33 percent z pre nás určených zdrojov. Nesmie sa zopakovať história, že sa prostriedky použijú na investície do oblastí, ktoré nie sú strategicky významné, a preto nemajú multiplikačný efekt. A už vôbec sa nesmie stať, že čerpanie zdrojov bude poznačené prešľapmi, ktoré povedú k tomu, že ich budeme musieť únii vrátiť.

Získavame príležitosť spraviť našu ekonomiku zelenšou, digitálnejšou a odolnejšou. Získavame príležitosť pretvoriť naše hospodárstvo a pozitívne ovplyvniť životy našich občanov ďaleko rýchlejšie a efektívnejšie, ako by sme kedy očakávali. To si však bude vyžadovať pracovať od prvého dňa, ešte predtým, ako budeme mať tieto zdroje k dispozícii. Pretože od toho, aké plány pripravíme, závisí, či tie prostriedky dostaneme a či ich dokážeme efektívne využiť v prospech Slovenska a každého jedného občana. Naša vlasť si jednoducho nemôže dovoliť túto príležitosť premárniť.

 

.

Vážené dámy, vážení páni,

k uvedenému potrebujeme funkčný právny štát, ktorý prostredníctvom neskorumpovaných justičných orgánov dokáže zabezpečiť spravodlivosť.

Stav republiky v tejto oblasti v poslednom období ukazuje potenciál zlepšenia. Sme svedkami procesov s ekonomicky vplyvnými ľuďmi, ktorí mali svojich spriaznených v justícii aj v politike. Sme svedkami stíhania viacerých sudcov, prípady ktorých naznačujú dávno tušený problém korupcie v justícii, čo je mimoriadne závažný jav, keďže justícia má spravodlivosť zabezpečovať, a nie ju používať na súkromné obohatenie. Vývoj v týchto a ďalších prípadoch trestných činov verejných činiteľov a s nimi spriaznených osôb bude lakmusovým papierikom vývoja od postkomunistickej éry do éry silného právneho štátu. Avšak len v prípade, ak sa tento vývoj bude uberať smerom k nezávislej, a najmä zodpovednej justícii, ktorá slúži iba zákonu a spravodlivosti.
Nejde však len o vyšetrovanie jednotlivých prípadov. Vírus v podobe správ z Threemy ukázal aj systémové zlyhania. Ako je možné, že až tragická smrť dvoch mladých ľudí a jej vyšetrovanie priniesli odhalenia o zneužívaní moci na súdoch a prokuratúre? Ako je možné, že takto vybudovaná korupčná sieť služieb a protislužieb sa roky rozvíjala a nerušene fungovala bez toho, aby došlo k akémukoľvek spochybneniu zlyhávajúcich sudcov a prokurátorov, či už zvonka alebo zvnútra týchto systémov? Odpoveď je pomerne jednoduchá – lebo im v tom nikto nezabránil. Prostredie v justícii je nateraz nastavené tak, že sa v ňom vírusu korupcie môže dariť. Ak si to niektorí zo sudcov a prokurátorov neuvedomujú, mali by zvážiť svoje zotrvanie vo funkciách.

Sebareflexia oboch týchto stavov je viac ako spoločensky žiaduca, je totiž nevyhnutným predpokladom ďalšej zmeny. Zásadné zmeny teda potrebuje aj systém disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov, lebo doposiaľ nefungoval ako sebaočistný mechanizmus v rámci justičného stavu. Pre férovosť treba uviesť, že tak v súdnictve, ako aj na prokuratúre boli a sú ľudia, ktorých kritické hlasy bolo počuť, ktorí znášali diskomfort, či dokonca šikanu za svoje názory. Avšak ostali osamotení a ich hlas doposiaľ neviedol k výraznejšej zmene.

Potrebné sú aj zmeny v systéme prokuratúry. Zatiaľ čo v prípade polície a súdov prišlo v posledných rokoch k viacerým dôležitým zmenám, prokuratúra sa za posledných 20 rokov zmenila len veľmi málo a všetci sa asi zhodneme, že jej súčasná podoba už nezodpovedá ani nárokom doby a ani miere problému, ktorému, hlavne po zverejnení správ z Threemy, čelíme. Súčasný model prokuratúry je potrebné vylepšiť, zbaviť ho politických vplyvov posilnením verejnej kontroly a procesnej nezávislosti prokurátorov. Tieto zmeny musia byť dôkladné, premyslené a ich súčasťou musí byť riadny legislatívny proces s odbornou a verejnou diskusiou.

Na to, aby republika mohla civilizovane fungovať, občania potrebujú dôverovať štátu a štát občanom. Z bludných kruhov vzájomnej nedôvery sa môžeme dostať iba tak, že v boji proti korupcii a nezákonnostiam budeme dôslední. Volebný úspech strán, ktoré takýto prístup pred parlamentnými voľbami sľubovali, vyvolal vo verejnosti veľké očakávania. Je preto veľkou politickou i morálnou úlohou nového vládneho kabinetu, aby svoj hlavný predvolebný sľub do dôsledkov napĺňal.

V napĺňaní tohto sľubu budem vláde nápomocná, lebo sa kryje so sľubom, ktorý som pred rokom, počas inauguračného dňa, dala verejnosti aj ja. Chcem však pripomenúť, že len samotné vlastníctvo sľubu zvíťaziť nad korupciou nikoho z nás nerobí automaticky lepším, a že pokiaľ zľavíme z najvyšších štandardov na férovosť a transparentnosť našich postupov, zlyhali sme v napĺňaní tohto cieľa. Naším vyšším politickým záujmom musí byť prinavrátiť spoločnosti vieru v spravodlivosť a v právny štát. Nielen správny cieľ je dôležitý, ale aj správnosť cesty, ktorá k nemu vedie.

Súčasťou tohto sľubu je aj zavádzanie jasných a pevných pravidiel, ktoré budú nespochybniteľné aj pre tých, ktorí prídu po vás, lebo budú správne pre našu republiku. Prijímajte preto len také zákony, aké by ste chceli, aby platili aj za vlády vašich oponentov. A prijímajte ich takým spôsobom, akým by ste chceli, aby ich prijímali aj oni.

Chcem vás, panie poslankyne a páni poslanci, v tejto súvislosti ubezpečiť, že k svojej role v legislatívnom procese budem pristupovať maximálne zodpovedne a konštruktívne. Pre dobré nastavenie našich vzťahov však chcem vopred oznámiť, že pre mňa budú ťažko akceptovateľné zákony v zrýchlenom legislatívnom procese, ak na ne nebude zákonný dôvod, a tiež zákony prijaté v podobe takzvaného prílepku. Teda zákony prijaté v rozpore s pravidlami legislatívneho procesu. Kvalitný proces pripomienkovania zákonov a odbornú diskusiu k nim považujem za legitímny nárok verejnosti a za základ budovania dôvery v štát. Jej obchádzanie dôveru v štát oslabuje.

 

Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážení členovia vlády,

pandémia nekompromisne a priamo poukázala na problémy, o ktorých roky vieme a odborné kruhy na ne upozorňujú. No až teraz sme na vlastné oči mohli vidieť dôsledky ich zanedbávania. Využime preto možnosti, ktoré sa nám ponúkajú a naše spoločné precitnutie na to, aby sa riešenie týchto problémov stalo prioritou.

Globálne čelíme nielen pandemickej kríze a jej ekonomickým dopadom, ale aj kríze dôvery v demokraciu a právny štát a klimatickej kríze.

To, čo nám môže pomôcť a čo veľmi potrebujeme, je globalizácia súcitu. Globalizácia spolupráce. Sú predpokladom prekonania problémov, ktorým spoločne čelíme.

Prispejme k tomu aj my, ktorí sme prostredníctvom volieb prevzali zodpovednosť. Nesme ju spoločne v dialógu, rešpekte a vzájomnej spolupráci. Iba tak naplníme naše poslanie verejnej služby a vytvoríme silné a súdržné Slovensko.

.

Ďakujem za pozornosť!

 

Prezidentka už dopredu avizovala inakosť svojej správy

Čaputová sa na sociálnej sieti vyjadrila, že jej správa o stave republiky bude iná ako tie, na ktoré boli občania doteraz zvyknutí. Hlava štátu vystúpi v parlamente prvýkrát.

„Máme totiž za sebou náročné mesiace v boji s koronou a doteraz nepoznanú a novú skúsenosť. Výzvu sme zatiaľ zvládli dobre, no počiatočné úspechy sa rýchlo pominú, ak si z toho, čo nám kríza ukázala, nevezmeme dobré ponaučenia. Hľadajme v nej, čo nám pomôže byť lepšími a pripravenejšími na všetky výzvy, ktoré nás ešte v budúcnosti čakajú,“ uviedla prezidentka.

Členovia zákonodarného orgánu budú dnes taktiež pokračovať v prerušenej rozprave k novele zákona upravujúcej spôsob voľby generálneho prokurátora. Cieľom novely je, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj osoby, ktoré nie sú prokurátormi. Doteraz sa o túto funkciu mohli uchádzať len prokurátori. Novelu na rokovanie pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina).

Poslanci tiež navrhujú rozšíriť okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie. Doteraz mohli návrhy predkladať výlučne poslanci parlamentu. Po novom by tak mohli urobiť aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov či vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva. Voľba generálneho prokurátora by mala byť v parlamente verejná.

 

 

Vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej so Správou o stave republiky

Uverejnil používateľ Tablet.TV Štvrtok 4. júna 2020

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

René Pavlík

Milan Šupa

Dušan Uhrin

Miro Majerník

.
.
.

Kňaz Šafárik pre HS o novom pápežovi a výzvach, ktoré čakajú hlavu cirkvi: V covidovej dobe boli často mnohí sklamaní aj z nás, kňazov a biskupov

Pred konkláve odmietal rozhovory na tému najväčších favoritov na pápežský stolec, pretože sa nechcel zúčastňovať mediálnych hier s tvrdením, že…

14. 05. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

.

Nastal ten deň. Dnes sa rozhodne o kronike „Pfizergate“, Achillovej päte Ursuly von der Leyenovej a jej elitárskeho impéria

Tamás Orbán v článku zverejnenom v The European Conservative píše, že „konečne nastal ten deň“ : Európsky súdny dvor má dnes, v…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

Pentagón sa domnieva, že eskalácia vojny na Ukrajine môže viesť k priamej konfrontácii medzi Ruskom a USA

Pentagón sa domnieva, že eskalácia vojny na Ukrajine môže viesť k priamej konfrontácii medzi Ruskom a USA. Uviedol to šéf Severného…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Prečo sa francúzsky prezident stal hlavným podozrivým v “kokainovom škandále”

Podľa západnej tlače sú za pokračujúci škandál okolo lídrov Francúzska, Nemecka a Veľkej Británie zodpovední „proruskí klávesoví bojovníci“. Napriek zatĺkaniu…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Bývalý minister Ján Budaj prelomil mlčanie a vyjadril sa k obvineniu, ktorému čelí

Exminister životného prostredia J. B., ktorý čelí obvineniu pre pokračujúci zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, deklaruje, že čestne…

14. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Takto sa to robí: Nie sankcie, ale odmeny sa dočkal „víťaz“ tendra, ktorý ponúkol „najnižšiu“ cenu

SLOVAKIA TRAVEL zmanipulovala tender na výstavbu slovenskej expozície na EXPO Osaka 2025. Najnižšia cena, s ktorou zvíťazila firma z Brna…

14. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Komentáre | 9 min. čítania | 0 komentárov

Lev XIV. v telefonickom rozhovore so Zelenským vyjadril pripravenosť “urobiť všetko, čo je možné”

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa plánuje zúčastniť na nedeľnej inauguračnej omši nového pápeža vo Vatikáne a porozprávať sa na okraj…

14. 05. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Svetonázor | 1 min. čítania | 0 komentárov

Macron: Keďže Ukrajina nevstúpi do NATO, ponúkame alternatívne záruky

Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že Ukrajina nevstúpi do NATO, takže by tam mali byť umiestnené európske jednotky

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Slovensko rok po atentáte: Bilancia nie je potešujúca

15. mája 2024 pred kultúrnym domov v Handlovej došlo v moderných dejinách Slovenska k bezprecedentnej udalosti: Občan Juraj C. dostrieľal…

14. 05. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Z čoho je obvinený Sean „Diddy“ Combs a ako dlho bude trvať jeho súdny proces?

V súdnom procese s americkým hudobným magnátom Seanom „Diddym“ Combsom, ktorý je obvinený z riadenia rozsiahlej operácie obchodovania so sexom,…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko konečne vytriezvelo. Dáva prednosť zdravému rozumu

Nemecko, ktoré kedysi vo veľkom vítalo migrantov, konečne vytriezvelo. Začína dáva prednosť zdravému rozumu. Týmito slovami reaguje minister vnútra Matúš…

14. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Európske političky bijú na poplach : „Nedovoľme algoritmu vychovávať naše deti!“

Francúzska ministerka pre digitálne záležitosti spolu s aktívnymi političkami naprieč Európskou úniou formujú novú politiku, ktorá má spoločný cieľ –…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

EIB v rámci „mierového projektu“ financuje vojnové drony

Európska investičná banka rozšírila pole svojej pôsobnosti a prvýkrát financuje „čisto vojenské projekty“ – napríklad aj výrobu dronov, uviedla 12.…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Vo Francúzku je opäť na stole “návrh smrti”

Francúzski poslanci opäť otvorili rozporuplnú diskusiu o legalizácii asistovanej samovraždy – návrh zákona o ukončení života sa vracia do legislatívneho procesu

14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kellogg potvrdil, že USA chcú získať kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou

Kellogg potvrdil, že USA chcú v rámci rokovaní s Ukrajinou získať kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Konzervativní kemp ještě jednou…

Ještě jednou se dnešním článkem ohlédnu za Konzervativním kempem. Už se k němu vyjádřili všichni intervjuci, kteří tam byli a…

14. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 05. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Videli sme prvú fotografiu premiérovho zranenia. Gašpar sa pýta, kto zastaví to šialenstvo

Hrozí nám naozaj ešte väčšia tragédia, než sa udiala vlani v Handlovej? Politici SMERu dvíhajú varovný prst…

13. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Raketa Iskander zasiahla kontajnerový terminál prístavu Čornomorsk v Odeskej oblasti ihneď po prekládke vojenského nákladu

Ukrajina, 13. mája 2025 - Objavili sa správy o raketovom útoku na prístavnú časť Čornomorsku v Odeskej oblasti. Správy hovoria,…

14. 05. 2025 | 0 komentárov

Trumpova návšteva Istanbulu závisí od Putinovej účasti

Podľa vysokopostaveného predstaviteľa Bieleho domu závisí Trumpova návšteva Istanbulu, kde sa uskutočnia ukrajinsko-ruské rokovania, od Putinovej účasti

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kuchári sa podelili o ingrediencie, ktoré ľudia často prehliadajú

Varenie je umenie samo o sebe . Najlepší kuchári na svete sa pohybujú a tvoria rovnako ako najlepší umelci a…

14. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Je známy termín volieb v Česku, zvíťazila by opozícia

Česi sa na jeseň vyberú k volebným urnám, prezident Petr Pavel naplánoval parlamentné voľby na 3. a 4. októbra. Agentúra…

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Výchova kedysi vs. dnes: Tieto staré rodičovské praktiky by dnes spôsobili škandál

Výchova kedysi vs. dnes: Tieto staré rodičovské praktiky by dnes spôsobili škandál. Rodičovské trendy sa časom menia a to, čo…

14. 05. 2025 | 0 komentárov

Ukrajinský prezident sa domnieva, že Putin sa „bojí priamych rozhovorov“ s ním

Zelenskyj povedal, že je „pripravený urobiť čokoľvek“, aby sa stretol s Putinom v Turecku, ale „ani si to nevie predstaviť“.…

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dvaja odvážni dodali Dňu víťazstva v Moskve status aj farbu

Ukrajina, 14. mája 2025 - Hlúpe reči o tom, že Rusko je v medzinárodnej izolácii, by sa mali skončiť po…

14. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Výročný predaj Godeal24: Množstvo kľúčov pre Microsoft za zvýhodnené ceny! Doživotný Office 2021 Pro len od 29 €!

Všetko najlepšie, Godeal24! Predajca tento rok oslavuje svoje 5. narodeniny. Ako každá iná narodeninová oslava, aj táto prichádza s úžasnými…

13. 05. 2025 | Ekonomika | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Ekonomika | PR článok | 5 min. čítania | 0 komentárov

Reštaurácie na konci sveta, ktoré skutočne existujú (a oplatí sa ich navštíviť)

Reštaurácie na konci sveta, ktoré skutočne existujú : Nie každá reštaurácia dokáže dodať. Väčšine z nás sa nechce opustiť svoj…

14. 05. 2025 | 0 komentárov

Vyčíňanie extrémistov počas pražského Pochodu za život ostalo bez povšimnutia

Európske mainstreamové médiá sa rozhorčujú nad maďarským zákonom, ktorý zakázal usporiadať populárny LGBTI+ pochod „Pride“ v Budapešti. Zámerne však prehliadli vyčíňanie…

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 05. 2025 | Aktualizované 13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Aktualizované 13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Predseda Európskej rady António Costa dopoludnia navštívil Bosnu a Hercegovinu v rámci turné po krajinách západného Balkánu. Predsedníctvo krajiny ubezpečil, že EÚ je aj naďalej oddaná myšlienke európskej budúcnosti krajiny.

08:51

.

Trestné stíhanie pre únik údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra prerušili

Úrad boja proti organizovanej kriminalite koncom apríla prerušil trestné stíhanie pre únik údajov zo zdravotnej dokumentácie premiéra Roberta Fica po…

13. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nemecko oznámilo nový „termín“ pre Ruskú federáciu, aby súhlasila s prímerím

Kancelár Merz uviedol, že ak do konca týždňa nedôjde k pokroku v prímerí, sankcie voči Ruskej federácii sa sprísnia a…

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kto ho pozval a čo tam robil? Radačovský otvorene prehovoril o účasti na prehliadke na Červenom námestí v Moskve

Zúčastnil som sa prehliadky na Červenom námestí v Moskve, pretože to bola moja morálna povinnosť, píše vo svojom vyjadrení poslanec…

13. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Peking označil za “úplnú svätokrádež” vyhlásenie Ukrajiny, že účasť zahraničných vojsk na moskovskej prehliadke je podporou “okupantov”

Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí 6. mája uviedlo, že ruská armáda „nie je osloboditeľom Európy, ale okupantom a vojnovým zločincom. Pochodovať…

13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










80 % ľudí z generácie Z by si vzalo umelú inteligenciu

Podľa štúdie spoločnosti Joi AI, ktorá sa zaoberá chatbotmi s umelou inteligenciou, 80 % ľudí z generácie Z tvrdí, že…

13. 05. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov
13. 05. 2025 | Zaujímavosti | 4 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

René Pavlík

Milan Šupa

Dušan Uhrin

Miro Majerník

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov