NAŽIVO

Ukrajina zaútočila dronmi na školiace stredisko v Záporožskej jadrovej elektrárni, kde sa nachádza simulátor reaktorovej haly, uviedlo Ruskom dosadené vedenie tejto okupovanej ukrajinskej elektrárne.

09:53

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v máji medziročne zvýšila vo všetkých desiatich mesačne sledovaných odvetviach. Tempo rastu miezd sa pohybovalo od 0,4 % vo vybraných trhových službách do 11,2 % v činnostiach reštaurácií spolu s pohostinstvami. Dvojciferné tempo rastu platov bolo zaznamenané aj v oblasti informácií vrátane komunikácie.

09:52

Bitcoin na začiatku týždňa pokračoval v raste a prvýkrát od svojho vstupu na trh pred 15 rokmi prekročil hranicu 120.000 amerických dolárov (102.713 eur). Na obchodnej platforme Bitstamp sa jeho cena vyšplhala na 121.488 USD.

09:51

Východnú časť Indonézie zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke 66 kilometrov, približne 177 kilometrov západne od mesta Tual v provincii Maluku. Správy o škodách alebo obetiach na životoch nateraz nie sú k dispozícii.

09:50

Belgičan Tim Merlier z tímu Soudal Quick-Step sa stal víťazom 9. etapy na tohtoročnej Tour de France, keď v záverečnom špurte v Chateauroux predstihol Taliana Jonathana Milana aj krajana Arnauda De Lieho.

Tim Merlier
Na snímke Belgičan Tim Merlier z tímu Soudal Quick-Step sa raduje na pódiu z víťazstva v 9. etape cyklistických pretekov Tour de France / Foto: TASR/AP-Thibault Camus
Čítať viac | 09:45

Na mieste neoznačeného masového hrobu v niekdajšom domove pre matku a dieťa v meste Tuam na západe Írska sa začali vykopávky – predpokladá sa, že sa tam nájdu pozostatky desiatok dojčiat a malých detí.

09:03

Pátranie po väzňovi, ktorý ušiel v piatok z väznice Corbas na juhovýchode Francúzska ukrytý vo vaku s bielizňou a osobnými vecami prepúšťaného muža, sa skončilo, keď ho zadržali v obci Sathonay-Camp v departemente Rhône.

09:03

Izraelská armáda uviedla, že pri útoku, pri ktorom zasiahla ľudí čakajúcich na vodu v palestínskom Pásme Gazy, minula svoj plánovaný cieľ. Vyjadrila sa tak po tom, ako palestínski predstavitelia v nedeľu oznámili, že izraelsky útok na miesto, kam si ľudia chodia po vodu, si vyžiadal desať obetí vrátane šiestich detí.

08:23

Nemecko Ukrajine – napriek jej žiadostiam – nedodá svoje rakety dlhého doletu Taurus a ani ďalšie systémy protivzdušnej obrany Patriot, pretože ich má samo málo, povedal nemecký minister obrany Boris Pistorius v rozhovore pre denník Financial Times. Súčasne vyzval zbrojné spoločnosti, aby sa prestali sťažovať a splnili požiadavky na opätovné vyzbrojenie Európy.

07:27

Až do odvolania je uzatvorené medzinárodné letisko Southend neďaleko Londýna, kde sa zrútilo malé lietadlo. 

07:18

Prezident Kamerunu Paul Biya, ktorý má 92 rokov, plánuje opäť kandidovať v októbrových voľbách hlavy štátu. Biya to oznámil prostredníctvom platformy X.

06:39

Republikánsky senátor Lindsey Graham z Južnej Karolíny, jeden z hlavných spojencov amerického prezidenta Donalda Trumpa, v relácii Face the Nation televízie CBS naznačil, že v politike USA voči Rusku nastane zlom.

06:38

Americký prezident Donald Trump uskutoční v dňoch 17. – 19. septembra druhú štátnu návštevu Veľkej Británie, na ktorú ho pozval kráľ Karol III. Oznámil to Buckinghamský palác.

06:37

Dvaja ľudia prišli o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri streľbe v baptistickom kostole v meste Lexington v americkom štáte Kentucky. Páchateľa, ktorý predtým na inom mieste postrelil policajta, polícia zabila.

USA: Dvaja mŕtvi a dvaja zranení pri streľbe v kostole v Lexingtone
Na snímke policajti neďaleko baptistického kostola v meste Lexington v americkom štáte Kentucky / Foto: TASR/AP-Ryan C. Hermens/Lexington Herald-Leader
06:36

Spojené štáty dodajú Ukrajine svoje systémy protivzdušnej obrany Patriot, aby jej pomohli brániť sa proti agresii ruských síl. Oznámil americký prezident Donald Trump.

06:35

Predstavitelia sýrskych Kurdov opätovne vyzvali na vytvorenie takého usporiadania krajiny, ktoré zachová určitú mieru ich de facto autonómie. Uviedli to štyri dni po stretnutí s dočasným prezidentom Sýrie Ahmadom Šarom.

06:34

Európska únia je blízko k dohode o 18. balíku sankcií proti Rusku, ktorý by okrem iného zahŕňal zníženie maximálnej ceny ruskej ropy. Dohoda sa týka všetkých zložiek balíka, hoci Slovensko má stále technickú výhradu k novému stropu. Úplná dohoda sa očakáva pred stretnutím ministrov zahraničných vecí EÚ naplánovaným na utorok, informuje TASR na základe správy agentúry Reuters, pre ktorú to uviedli štyri zdroje po nedeľňajšom mimoriadnom zasadnutí Výboru stálych predstaviteľov vlád členských štátov pri EÚ.

06:32

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov navštívil Peking. Stretol sa so svojím čínskym rezortným kolegom Wang Im. Diskutovali spolu o vyhliadkach na ukončenie konfliktu na Ukrajine, vzťahoch so Spojenými štátmi, ako aj o situácii v Pásme Gazy a na Kórejskom polostrove. Informujú agentúry Reuters a AFP.

Lavrov Wang I
Na snímke ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov (vľavo) a čínsky minister zahraničných vecí Wang I / Foto: TASR/AP-Russian Foreign Ministry Press Service via AP
Včera 18:41
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Prezidentka predniesla správu o stave Slovenskej republiky: Nevracajme sa do stavu pred koronou

Prezidentka SR Zuzana Čaputová v piatok ráno vystúpila pred poslancami Národnej rady (NR) SR so správou o stave Slovenskej republiky. Hlava štátu má prejav v NR SR prvýkrát od svojho nástupu do funkcie. Okrem vedenia Národnej rady SR a poslancov si prišiel správu vypočuť aj predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) a viacerí členovia kabinetu. Prezidentka prišla so správou o stave republiky pred poslancov pár dní pred prvým výročím svojej inaugurácie, ktorá bola 15. júna 2019

❚❚
.

Prezidentka: Našou snahou má byť zachovať súdržnosť, vidím však opak

Pandemická hrozba ukázala, že v krízovej situácii sú ľudia na Slovensku schopní prejaviť podporu a spolupatričnosť. Najväčšou snahou by v súčasnosti malo byť zachovanie súdržnosti. Je tu však opačná tendencia. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová vo svojej správe o stave republiky, ktorú predniesla v piatok pred poslancami Národnej rady SR. Poukázala pritom na hlasy volajúce po zmene právnej úpravy v rôznych kultúrno-etických témach. Chýba jej poctivá spoločenská a odborná debata. Upozornila na deliace čiary, ktoré takto vznikajú. Pripomenula predstaviteľom koalície ich sľub, že bude vládou aj pre národnostné menšiny.

 

.

Kríza ukázala, že školské osnovy bude treba vyhodnotiť

Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy. Vyzdvihla šikovných učiteľov, ktorí napriek prekážkam našli spôsob výučby. Poukázala tiež na rozdielne šance pre deti, ktoré závisia od ekonomickej situácie rodín. Treba to podľa nej riešiť.

Prezidentka vyzdvihla vedcov a vedkyne a ich prácu počas pandémie. Kritizovala nedostatočnú podporu pre slovenskú vedu a výskum. ”Všetkých nás môže mrzieť, že potenciál, ktorým slovenská veda a výskum disponujú, dlhodobo nedostával podporu, akú si zaslúži. Stačí si spomenúť, ako v nedávnej minulosti prišli veda a výskum o stovky miliónov eur, lebo prednosť dostali iné záujmy, ktoré mali zabezpečiť profit pre subjekty, ktoré sa na vede iba priživujú,“ uviedla. Veda a výskum sa môžu podľa prezidentky stať dôležitým faktorom zmeny celkového modelu nášho ekonomického rozvoja.

 

Treba dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci

.

Kríza ukázala nepripravenosť verejnej správy zvládnuť v krátkom čase nároky tejto situácie. Ukázalo sa to pri poskytovaní ekonomickej pomoci podnikateľom a zamestnancom, ktorí utrpeli škody prijatými opatreniami. Úspešnosť tejto pomoci mala podľa nej spočívať v rýchlej schopnosti dostať ju k tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Že sa to v dostatočnej miere neudialo, nebolo podľa prezidentky spôsobené neochotou vlády a štátnych zamestnancov, ale celkovým stavom slovenskej administratívy. Čaputová preto upozorňuje, že treba dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci, ktorej úspech nebude stáť na náročnej administratíve.

Zdravotníctvo je podľa prezidentky roky podfinancované, upozornila na chýbajúci personál a potrebu lepšieho ohodnotenia v oblasti sociálnych a zdravotných služieb. Doplnila, že politici by mali myslieť na zdravotníctvo, keď budú diskutovať o prioritách štátu a štátneho rozpočtu. Hlava štátu volá tiež po ochrane najzraniteľnejších a najchudobnejších – seniorov v domovoch sociálnych služieb, ľudí žijúcich bez pitnej vody a kanalizácie, ľudí bez domova a ľudí odkázaných na pomoc iných. Chrániť treba podľa Čaputovej aj prírodu. Podporu si ale podľa jej slov zaslúži aj umenie a kultúra a ľudia, ktorí v tejto oblasti pracujú.

 

Zmeny potrebuje justícia i systém prokuratúry

Prezidentka vyzdvihla kroky na očistu justície. Prostredie v justícii je nateraz nastavené tak, že sa v ňom vírusu korupcie môže dariť. Ak si to niektorí zo sudcov a prokurátorov neuvedomujú, mali by zvážiť svoje zotrvanie vo funkciách. Zásadné zmeny potrebuje podľa jej slov aj systém disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov. Zdôraznila, že potrebné sú i zmeny v systéme prokuratúry. “Súčasný model prokuratúry je potrebné vylepšiť, zbaviť ho politických vplyvov posilnením verejnej kontroly a procesnej nezávislosti prokurátorov,” podotkla.

.

Zdôraznila boj proti korupcii, pripomenula sľuby koalície v tejto oblasti. Vládnu koalíciu vyzvala, aby prijímala len také zákony, aké by chcela, aby platili aj za vlády jej oponentov.

 

Slovensko má podporovať domáce podnikateľské prostredie

Hospodársky model, ktorý bol založený na nízkych mzdách a na lákaní priamych zahraničných investícií, sa už podľa všetkého vyčerpal. Slovensko by podľa hlavy štátu malo podporovať domáce podnikateľské prostredie. Skutočnosť, že je dielňou svetových automobiliek, by sme mali podľa hlavy štátu považovať za prechodné obdobie, ktoré malo svoje plusy, ale musíme sa z neho dostať.

Na snímke uprostred prezidentka SR Zuzana Čaputová vystupuje so Správou o stave Slovenskej republiky

Správa o stave republiky prezidentky Zuzany Čaputovej v plnom znení

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

vážený pán predseda vlády Slovenskej republiky,

vážené poslankyne, vážení poslanci Národnej rady Slovenskej republiky,

vážení členovia vlády Slovenskej republiky,

vážení hostia,

.

vážení spoluobčania,

správa o stave republiky by za iných okolností bola predovšetkým mojou reflexiou na to, čo v našej republike funguje, kde treba pridať a kde treba urobiť ráznejšiu zmenu. Odznievajúca pandemická kríza však túto reflexiu spravila za mňa. Sama najlepšie odhalila to, čo je životaschopné, do čoho môžeme vkladať dôveru a čo je sotva prežívajúce a vyžaduje si našu najväčšiu pozornosť. Dovoľte mi preto v nasledujúcich minútach poukázať najmä na to, čo nám kríza o nás samých a o Slovensku povedala.

Len málokto mohol pred pár týždňami tušiť, ako rýchlo a ako zásadne sa zmenia naše životy aj plány každého z nás. Pred pár mesiacmi, pred parlamentnými voľbami, bola naša spoločnosť silne polarizovaná, aby sme o niekoľko dní na to začali čeliť skutočnej hrozbe a začali sme sa spájať. V spôsobe a odhodlaní, ako ju prekonať. Zatiaľ čo výsledkom prvého bola rozdelená spoločnosť a strach z vývoja po voľbách, výsledkom druhého, spoločného snaženia je, že patríme medzi najúspešnejšie krajiny vo svete. Z toho sa ponúka aj prvé, a pre mňa najzásadnejšie poučenie z pandemickej krízy – keď máme spoločný cieľ a spolupracujeme, dokážeme veľké veci, a to na svetovej úrovni.

Ak by som mala na začiatku správy o stave republiky predoslať posolstvo, tak bude znieť – Nevracajme sa do stavu spoločnosti pred koronou!

Je stále veľa dôvodov a veľa cieľov, pre ktoré je dôležité sa spojiť. A nielen preto, že môžeme dosiahnuť na vyššie priečky pomyselných rebríčkov. Ale hlavne preto, že sú v bytostnom záujme nášho štátu, spoločenstva a jeho občanov. Aby sme lepšie prekonali ťažké časy, ktoré s ekonomickou a sociálnou krízou ešte prídu. Som presvedčená, že máme na to ich zvládnuť.

.

 

Vážené dámy, vážení páni,

ak pandémiu, ktorou prechádzame, považujeme za skúšku, je potrebné zhodnotiť, ako sme zvládli jej prvú fázu. Keď sa porovnáme s inými štátmi, pri všetkej skromnosti môžeme povedať, že Slovenská republika patrí medzi najúspešnejšie krajiny. Postrehli to aj viaceré svetové médiá, ktoré vyzdvihli, že sme v kritickej situácii konali veľmi rýchlo a nedovolili sme, aby sa pandémia začala nekontrolovateľne šíriť.

Končiaca vláda Petra Pellegriniho i nastupujúca vláda Igora Matoviča urobili správne rozhodnutia v správnom čase, čo prispelo k tomu, že Slovenská republika má v porovnaní so susedmi najmenej obetí na ochorenie COVID-19. Počty obetí v Taliansku, Španielsku, Francúzsku či Belgicku nám pripomínajú, čomu sme dokázali zabrániť. A na to môžeme byť právom hrdí.

Pandémia otestovala nielen schopnosť štátu reagovať rýchlo a rozhodne, ale aj ochotu našich ľudí rešpektovať prijaté obmedzenia. V krátkom čase tu nielen vznikli, ale sa aj striktne dodržiavali normy správania, ktoré boli reakciou na vtedajšiu vysokú mieru obáv a neistoty. Disciplína bola našou spoločnou kolektívnou odpoveďou, vďaka ktorej sme túto neistotu podstatne zredukovali. Zvládli sme to!

.

Je prirodzené, že v rýchlosti, ktorá bola nevyhnutná, a v situácii, ktorú nikto z nás nezažil, priniesli prijaté opatrenia aj nespokojnosť, diskomfort, či dokonca zásah do práv jednotlivcov. Išlo o nežiaduci jav, avšak z pohľadu dosiahnutého výsledku je zrejmé, že prijatými opatreniami sa úspešne ochránilo zdravie a životy väčšiny obyvateľov.

Tak, ako pri zavádzaní opatrení bolo potrebné včas zareagovať na vznikajúce riziko, tak pri rušení opatrení zase treba správne určiť moment, kedy si už bezpečnostná alebo hygienická situácia obmedzenie slobôd nevyžaduje. Pretože akákoľvek reštrikcia a obmedzenia sú len nástrojom, a nie cieľom samotným.

Pandemická hrozba našu spoločnosť zmobilizovala a vydala ďalšiu správu o Slovensku – v krízovej situácii sme schopní prejaviť podporu a spolupatričnosť. Príkladná bola iniciatíva jednotlivcov, podnikateľov a mimovládnych organizácií, ktorí konali rýchlo a nezištne, s cieľom pomôcť Slovensku. Vďaka osobnej statočnosti a pracovnému nasadeniu zdravotného a sociálneho personálu, vodičov, predavačiek, zamestnancov pošty, policajtov, policajtiek a mnohých ďalších profesií sa život u nás nezastavil a ťažké obdobie výnimočnej situácie sme spoločne prekonali. Strach a obavy nás nerozdelili, ale viac spájali. Za to všetko sa chcem opätovne poďakovať. Ako hlavná veliteľka ozbrojených síl chcem osobitne poďakovať aj ozbrojeným silám, ktoré aj napriek finančnej poddimenzovanosti boli spoľahlivým pilierom pomoci.

Všetci si želáme vyhrať nielen prvý stret s pandémiou, ale aj zápas s jej dopadmi na ekonomiku a sociálnu situáciu ľudí. Inak naše víťazstvo v prvej zrážke s koronavírusom stratí zmysel a nazmar vyjdú aj všetky naše doterajšie obete.

 

Vážené dámy, vážení páni,

našou najväčšou snahou by v súčasnosti malo byť zachovanie súdržnosti. S ľútosťou však dnes musím povedať, že pozorujem aj opačnú tendenciu. Mám na mysli hlasy volajúce po zmene právnej úpravy v rôznych kultúrno-etických témach bez toho, aby im predchádzala poctivá spoločenská a odborná debata, aby im predchádzalo empatické počúvanie názorov oponenta. Takéto snahy stavajú viaceré skupiny občanov proti sebe, vytvárajú nové deliace čiary, oslabujúce aj našu akcieschopnosť zvládnuť sociálne a ekonomické následky krízy. A oslabujúce aj našu vôľu spojiť sa pre spoločnú vec v prípade návratu druhej vlny pandémie.

.

Po voľbách ste vy, vrcholní predstavitelia koaličných strán, sľúbili, že budete vládou aj pre tých viac ako 20 percent občanov, vrátane príslušníkov národnostných menšín, ktorí v tejto sále nemajú zastúpenie svojich poslancov. Je to dôležitý sľub, zvlášť na mieste, kde sa prijímajú zákony pre všetkých občanov Slovenska, na ktorý sa mnohí nezastúpení voliči spoliehajú.

 

Dámy a páni,

ďalšou vecou, ktorú nám pandémia názorne predviedla, je, akí sú vedci a vedkyne nesmierne potrební pre spoločnosť. Máme vynikajúcich epidemiológov, virológov, biochemikov a lekárov a ďalších, o ktorých verejnosť veľa nevedela, až do chvíle, kým sme na ich vedomosti a expertízu neboli životne odkázaní.

Napriek častému zaznávaniu sa ukázalo, že keď naši vedci a vedkyne spoja sily a spolupracujú, bez ohľadu na to, či pôsobia vo verejnom, akademickom alebo súkromnom sektore, tak sú schopní svetových výkonov. Dôkazom je skutočnosť, že za niekoľko týždňov dokázali vyvinúť slovenský test na odhalenie ochorenia Covid-19. Je to tiež dôkaz, že máme potenciál, aby sme neboli iba prijímateľmi pokročilých technológií zvonku, ale sami sme schopní špičkovú technológiu a techniku ponúknuť svetu.

Všetkých nás preto môže mrzieť, že potenciál, ktorým slovenská veda a výskum disponujú, dlhodobo nedostával podporu, akú si zaslúži. Stačí si spomenúť, ako v nedávnej minulosti prišli veda a výskum o stovky miliónov eur, lebo prednosť dostali iné záujmy, ktoré mali zabezpečiť profit pre subjekty, ktoré sa na vede iba priživujú. Veda a výskum preukázali svoju životaschopnosť aj v nepriateľskom prostredí, takže v prostredí, ktoré by im prialo, sa môžu stať dôležitým faktorom zmeny celkového modelu nášho ekonomického rozvoja.

Slovensku by veľmi prospelo, keby sa odborná expertíza začala naplno využívať aj v ďalších oblastiach. Lebo iba systematický prístup založený na poznaní umožňuje prijímať kvalifikované a informované rozhodnutia o veciach, ktoré majú komplexnú povahu.

.

Je to o to dôležitejšie, že okrem pandémie sa celosvetovo šíri aj infodémia, teda presadzovanie dezinformácií a pestovanie takzvaných paralelných právd. Bolo by veľkou a neodpustiteľnou chybou považovať infodémiu za niečo, o čo sa štát a jeho orgány nemusia zaujímať. Musia. Ak je spoločnosť dezinformovaná, podstatne sa tým znižuje aj schopnosť republiky reagovať primerane na reálne hrozby.

Bojovať s nepravdou či vedomou lžou je vždy nerovný boj. Lebo pri snahe o pravdu sa držíme limitovaného priestoru faktov, a ten je vždy užší, než nekonečný priestor klamstva, ktorý nie je viazaný na nič a nemá žiadne zábrany. Ten často vedie aj k nenávistným prejavom, a preto dezinformácie a klamstvá nie sú nikdy bez následkov a musíme im venovať primeranú pozornosť.

 

Vážené dámy, vážení páni,

po vyhlásení mimoriadnej situácie 12. marca bolo potrebné presunúť pracovný a verejný život do online režimu. Kríza nám ukázala, že kým súkromný sektor to dokázal rýchlo a bez väčších problémov, verejný sektor sa dostal do ťažkostí. Jeho infraštruktúra nebola na krízovú situáciu dostatočne pripravená, hoci sa na jej vybudovanie minuli stovky miliónov eur. V čase, keď sa nám ako spoločnosti mali vyplatiť verejné investície do digitalizácie, odhalili sa predovšetkým jej hlavné nedostatky. Potvrdilo sa, že predchádzajúca kritika nemala len politický charakter, ale je vecným zhodnotením reálneho stavu.

Kým sa z verejného obstarávania elektronických služieb nestane otvorená a férová verejná súťaž firiem, dovtedy ani nebudeme vedieť, aký prínos môže pre republiku predstavovať funkčná digitálna infraštruktúra. Ani to, ako veľmi by mohla pomôcť trebárs pri modernizácii školstva.

Zatvorenie škôl zmenilo mnohých rodičov na učiteľov, čo je skúsenosť, ktorú celé desaťročia nemali. Rodičia na vlastnej koži spoznali, že rola vyučujúceho nie je vonkoncom jednoduchá, a môžu tak lepšie doceniť prácu učiteľov. Zároveň získali osobnú skúsenosť s tým, čo všetko sa ich deti v škole učia, a že sú to často veci, ktoré vôbec nepotrebujú. Dôkladné prehodnotenie školských osnov bude nevyhnutným dôsledkom skúsenosti z vyučovacieho procesu počas krízy. Školská výluka ukázala množstvo šikovných a obetavých učiteľov a učiteliek, ktoré napriek technickým prekážkam našli spôsob efektívnej výučby tak, že v drvivej väčšine prípadov bolo učivo prebraté a deti nebudú zaostávať, v porovnaní s klasickou výučbou. No kríza nám aj na prístupe k internetu a technológiám ukázala, ako veľmi ekonomická situácia rodín ovplyvňuje šance detí vo vzdelávaní. Keď tento problém nebudeme riešiť, tak sa už teraz veľké rozdiely v šanciach na dobré vzdelanie budú ďalej prehlbovať. Kríza nám poskytla ďalší presvedčivý dôvod, že sa nesmieme báť robiť aj veľké zmeny, ak sú potrebné pre moderné vzdelávanie našich detí a mládeže a vyrovnávanie odlišnej štartovacej čiary u našich detí.

.

 

Vážené dámy, vážení páni,

roky sme počúvali o zraniteľnosti našej ekonomiky, príliš jednostranne postavenej na automobilovom priemysle. No až kríza nám názorne ukázala našu zraniteľnosť, keď so zastavením automobiliek vidíme, koľko dodávateľských firiem je odstavených a koľko ľudí nemohlo ísť do práce. Potvrdzuje to aj hodnotiaca správa Európskej komisie, zverejnená len pár dní pred vypuknutím pandémie. Naše hospodárstvo sa svojou výkonnosťou už prestáva približovať k európskemu priemeru. Ak sme ešte v rokoch 2003 až 2008 výkonnosťou ekonomiky priemer únie dobiehali, od roku 2012 už prakticky len stagnujeme. Hospodársky model, ktorý bol založený na nízkych mzdách a na lákaní priamych zahraničných investícií, sa už, podľa všetkého, vyčerpal. Komisia skonštatovala, že naša republika nevyužila dobré časy ekonomického rastu a zaostáva v oblastiach, ktoré sú pre budúcu prosperitu kľúčové. Zaostávame v kvalite verejnej správy, v kvalite verejných služieb, vo vzdelávaní i v digitalizácii.

Považujme aj toto za príležitosť, aby sme v čase, keď budeme rozhodovať, ktorým smerom sa máme vydať či aké odvetvie podporovať, vybrali taký koncept, ktorý nebude ďalej prehlbovať monokultúrnosť nášho priemyslu. Skutočnosť, že Slovensko je dielňou svetových automobiliek, by sme mali považovať za prechodné obdobie, ktoré malo svoje plusy, ale musíme sa z neho dostať podporou domáceho podnikateľského prostredia.

Veľkou zaťažkávacou skúškou si v uplynulých mesiacoch prešlo aj naše zdravotníctvo. V marci a apríli sme zažili strach, lebo si nikto nerobil ilúzie, aký nápor je roky podfinancované zdravotníctvo schopné zvládnuť. Oprávnene sme sa báli, čo by sa stalo, keby sme čelili takému počtu infikovaných, ako malo napríklad Taliansko. Narážame na limity technického vybavenia a nedostatok ľudí, keďže nám dlhodobo chýba lekársky a zdravotnícky personál, a aj vzhľadom na jeho vekovú štruktúru je jasné, že treba konať. Kríza nás učí, aby sme na vitálnu dôležitosť zdravotníctva mysleli najmä vtedy, keď budeme diskutovať o prioritách štátu a štátneho rozpočtu.

Kríza nám tiež ukázala, že situáciu by sme nezvládli bez ľudí, ktorí sú v našej spoločnosti často platení najmenej. Hovorím o všetkých povolaniach v oblasti sociálnych a zdravotných služieb. Zdravotnícky personál, opatrovateľky, ošetrovatelia, lekári a lekárky a mnohí ďalší, o ktorých sa roky hovorilo, že ich činnosť je viac poslaním ako prácou, a tým sa nepresvedčivo ospravedlňovali ich nízke mzdy. Kríza nám ukázala ich dôležitosť, a preto si z nej odnesme aj odhodlanie zlepšiť ich finančné ohodnotenie tak, aby zodpovedalo dôležitosti ich povolania.

V uplynulých mesiacoch sme si mohli naplno uvedomiť, že sme len takí silní, akí silní sú tí najslabší medzi nami. Sme teda len takí silní, ako dobre vieme ochrániť našich najzraniteľnejších a najchudobnejších: seniorov v domovoch sociálnych služieb, ľudí žijúcich bez pitnej vody a kanalizácie, ľudí bez domova a ľudí odkázaných na pomoc iných. Využime príležitosť pochopiť dôležitú skutočnosť – pomocou týmto ľuďom nepomáhame len im, ale pomáhame celej našej spoločnosti.

.

Pre mnohých ekonomicky aktívnych ľudí boli uplynulé týždne núteného zotrvania vo vlastnom byte takmer zážitkom uväznenia v domácom priestore. Zažili sme tak niečo, čo tisíce seniorov prežívajú dlhodobo – zápas so samotou a pocitom izolovanosti. Dostali sme príležitosť uvedomiť si, že starostlivosť o dôstojné starnutie sa týka nás všetkých, bez ohľadu na vek.

Kríza nám tiež ukázala, že globálne javy, ako znižovanie biodiverzity či zhoršovanie stavu ovzdušia, majú priamy dopad na to, akým chorobám čelíme a nakoľko zraniteľní sme. Ochrana prírody je preto aj ochranou našich životov. Je našou povinnosťou, aby sme pri snahe o maximalizovanie zisku prísne zhodnotili dopad na dlhodobú udržateľnosť životného prostredia. Slovensko sa hlási ku všetkým významným medzinárodným záväzkom v oblasti klímy. Je dôležité ďalej pokračovať v implementácii týchto záväzkov a ich uvádzaní do života. Spomienka na to, aké útočisko nám príroda poskytovala v čase pandémie, nech nás vedie k tomu, aby sme sa o jej zachovanie oveľa viac zaujímali a vyžadovali aj jej silnú ochranu.

Našu pozornosť a podporu si bude vyžadovať aj umenie a kultúra a ľudia, ktorí v tejto oblasti pracujú. Diela umelcov nám všetkým pomohli čas krízy prekonať. Ako jedni z prvých pocítili dopady prísnych obmedzení a budú zrejme poslednými, ktorí sa budú môcť naplno vrátiť do stavu spred pandémie.

Kríza nám ukázala aj nepripravenosť verejnej správy zvládnuť v krátkom čase nároky tejto novej situácie. Ukázalo sa to pri poskytovaní ekonomickej pomoci podnikateľom a zamestnancom, ktorí utrpeli škody prijatými opatreniami. Úspešnosť tejto pomoci mala spočívať v rýchlej schopnosti dostať ju k tým, ktorí ju naozaj potrebujú. Že sa to v dostatočnej miere neudialo, nebolo spôsobené neochotou vlády a ani tým, že by štátni zamestnanci mali v úmysle sabotovať vládne nariadenia alebo neboli ochotní pracovať v mimoriadnom režime, ale celkovým stavom slovenskej administratívy. Navyše, problém sa objavil už v samotnej ponuke pomoci, kde sa mnohí potenciálni príjemcovia jednoducho nenašli alebo na pomoc štátu rezignovali. Buď z dôvodu výslednej neefektivity, alebo tiež, aby prípadnou chybou nečelili poškodzujúcim následkom. Vezmime si z toho pre budúcnosť ponaučenie, že je potrebné konať rýchlo a dobudovať efektívnu infraštruktúru pomoci, ktorej úspech nebude stáť na náročnej administratíve.

 

Vážené dámy, vážení páni,

na nákladoch zvládnutia pandémie sme sa príkladným rešpektovaním prísnych obmedzení podieľali všetci. Pre nasledujúce obdobie je preto dôležitou úlohou vlády postaviť takú sieť pomoci na zmiernenie dopadov krízy, ktorou neprepadne nikto. Ekonomickú krízu, prejavujúcu sa poklesom HDP, sprevádza kríza sociálna. Na Slovensku máme príliš veľa rodín, ktoré sa nedokážu vyrovnať s nepredvídateľnými výdavkami ani nečakaným výpadkom príjmov. Obavu zo straty zamestnania znásobuje oprávnená obava zo zabezpečenia existencie, straty bývania a prepadu sociálneho statusu. Ekonomické balíčky pomoci sa preto musia dostať do rúk aj tým, pre ktorých dôsledky krízy nie sú len stratou trhov a odbytu, ale aj stratou existenčnej istoty. Nemíňajme energiu na spory, ktoré skutočné potreby ľudí obchádzajú. Myslime, prosím, na týchto ľudí, keď sa budeme rozhodovať, čím svoj mandát ďalej naplníme a aké zákony dostanú prioritu.

.

Je dobré, že výraznejšiu pomoc môžeme očakávať aj od Európskej únie. Na začiatku pandemickej krízy boli Európska únia a jej orgány kritizované za to, že členským krajinám dostatočne nepomáhajú. Dnes prichádza Európska únia s iniciatívou, ktorá môže mať aj pre nás historický význam.

Únijný program Fond pre budúce generácie má alokovať pre Slovenskú republiku dodatočné miliardy eur, najmä vo forme grantov na reformy a investície. Všetko nasvedčuje tomu, že získame zdroje vo výške, aká je nebývalá, dostaneme ich rýchlo a s menšími administratívnymi podmienkami a obmedzeniami, ako doteraz. Pretože ide o peniaze určené ako pomoc na prekonanie krízy a obnovu hospodárstva, bude ich potrebné investovať veľmi rýchlo a rozumne.

Slovensko tým dostane historickú a bezprecedentnú príležitosť. Bez preháňania môžeme povedať, že nás môže, ak ju správne uchopíme, posunúť o generáciu dopredu. Zároveň platí, že dnešná politická reprezentácia má z toho dôvodu aj historickú zodpovednosť voči krajine a jej budúcnosti. V žiadnom prípade sa nesmie opakovať smutná história, že sme z ponúkaných prostriedkov únie boli schopní čerpať približne len 33 percent z pre nás určených zdrojov. Nesmie sa zopakovať história, že sa prostriedky použijú na investície do oblastí, ktoré nie sú strategicky významné, a preto nemajú multiplikačný efekt. A už vôbec sa nesmie stať, že čerpanie zdrojov bude poznačené prešľapmi, ktoré povedú k tomu, že ich budeme musieť únii vrátiť.

Získavame príležitosť spraviť našu ekonomiku zelenšou, digitálnejšou a odolnejšou. Získavame príležitosť pretvoriť naše hospodárstvo a pozitívne ovplyvniť životy našich občanov ďaleko rýchlejšie a efektívnejšie, ako by sme kedy očakávali. To si však bude vyžadovať pracovať od prvého dňa, ešte predtým, ako budeme mať tieto zdroje k dispozícii. Pretože od toho, aké plány pripravíme, závisí, či tie prostriedky dostaneme a či ich dokážeme efektívne využiť v prospech Slovenska a každého jedného občana. Naša vlasť si jednoducho nemôže dovoliť túto príležitosť premárniť.

 

.

Vážené dámy, vážení páni,

k uvedenému potrebujeme funkčný právny štát, ktorý prostredníctvom neskorumpovaných justičných orgánov dokáže zabezpečiť spravodlivosť.

Stav republiky v tejto oblasti v poslednom období ukazuje potenciál zlepšenia. Sme svedkami procesov s ekonomicky vplyvnými ľuďmi, ktorí mali svojich spriaznených v justícii aj v politike. Sme svedkami stíhania viacerých sudcov, prípady ktorých naznačujú dávno tušený problém korupcie v justícii, čo je mimoriadne závažný jav, keďže justícia má spravodlivosť zabezpečovať, a nie ju používať na súkromné obohatenie. Vývoj v týchto a ďalších prípadoch trestných činov verejných činiteľov a s nimi spriaznených osôb bude lakmusovým papierikom vývoja od postkomunistickej éry do éry silného právneho štátu. Avšak len v prípade, ak sa tento vývoj bude uberať smerom k nezávislej, a najmä zodpovednej justícii, ktorá slúži iba zákonu a spravodlivosti.
Nejde však len o vyšetrovanie jednotlivých prípadov. Vírus v podobe správ z Threemy ukázal aj systémové zlyhania. Ako je možné, že až tragická smrť dvoch mladých ľudí a jej vyšetrovanie priniesli odhalenia o zneužívaní moci na súdoch a prokuratúre? Ako je možné, že takto vybudovaná korupčná sieť služieb a protislužieb sa roky rozvíjala a nerušene fungovala bez toho, aby došlo k akémukoľvek spochybneniu zlyhávajúcich sudcov a prokurátorov, či už zvonka alebo zvnútra týchto systémov? Odpoveď je pomerne jednoduchá – lebo im v tom nikto nezabránil. Prostredie v justícii je nateraz nastavené tak, že sa v ňom vírusu korupcie môže dariť. Ak si to niektorí zo sudcov a prokurátorov neuvedomujú, mali by zvážiť svoje zotrvanie vo funkciách.

Sebareflexia oboch týchto stavov je viac ako spoločensky žiaduca, je totiž nevyhnutným predpokladom ďalšej zmeny. Zásadné zmeny teda potrebuje aj systém disciplinárnej zodpovednosti sudcov a prokurátorov, lebo doposiaľ nefungoval ako sebaočistný mechanizmus v rámci justičného stavu. Pre férovosť treba uviesť, že tak v súdnictve, ako aj na prokuratúre boli a sú ľudia, ktorých kritické hlasy bolo počuť, ktorí znášali diskomfort, či dokonca šikanu za svoje názory. Avšak ostali osamotení a ich hlas doposiaľ neviedol k výraznejšej zmene.

Potrebné sú aj zmeny v systéme prokuratúry. Zatiaľ čo v prípade polície a súdov prišlo v posledných rokoch k viacerým dôležitým zmenám, prokuratúra sa za posledných 20 rokov zmenila len veľmi málo a všetci sa asi zhodneme, že jej súčasná podoba už nezodpovedá ani nárokom doby a ani miere problému, ktorému, hlavne po zverejnení správ z Threemy, čelíme. Súčasný model prokuratúry je potrebné vylepšiť, zbaviť ho politických vplyvov posilnením verejnej kontroly a procesnej nezávislosti prokurátorov. Tieto zmeny musia byť dôkladné, premyslené a ich súčasťou musí byť riadny legislatívny proces s odbornou a verejnou diskusiou.

Na to, aby republika mohla civilizovane fungovať, občania potrebujú dôverovať štátu a štát občanom. Z bludných kruhov vzájomnej nedôvery sa môžeme dostať iba tak, že v boji proti korupcii a nezákonnostiam budeme dôslední. Volebný úspech strán, ktoré takýto prístup pred parlamentnými voľbami sľubovali, vyvolal vo verejnosti veľké očakávania. Je preto veľkou politickou i morálnou úlohou nového vládneho kabinetu, aby svoj hlavný predvolebný sľub do dôsledkov napĺňal.

V napĺňaní tohto sľubu budem vláde nápomocná, lebo sa kryje so sľubom, ktorý som pred rokom, počas inauguračného dňa, dala verejnosti aj ja. Chcem však pripomenúť, že len samotné vlastníctvo sľubu zvíťaziť nad korupciou nikoho z nás nerobí automaticky lepším, a že pokiaľ zľavíme z najvyšších štandardov na férovosť a transparentnosť našich postupov, zlyhali sme v napĺňaní tohto cieľa. Naším vyšším politickým záujmom musí byť prinavrátiť spoločnosti vieru v spravodlivosť a v právny štát. Nielen správny cieľ je dôležitý, ale aj správnosť cesty, ktorá k nemu vedie.

Súčasťou tohto sľubu je aj zavádzanie jasných a pevných pravidiel, ktoré budú nespochybniteľné aj pre tých, ktorí prídu po vás, lebo budú správne pre našu republiku. Prijímajte preto len také zákony, aké by ste chceli, aby platili aj za vlády vašich oponentov. A prijímajte ich takým spôsobom, akým by ste chceli, aby ich prijímali aj oni.

Chcem vás, panie poslankyne a páni poslanci, v tejto súvislosti ubezpečiť, že k svojej role v legislatívnom procese budem pristupovať maximálne zodpovedne a konštruktívne. Pre dobré nastavenie našich vzťahov však chcem vopred oznámiť, že pre mňa budú ťažko akceptovateľné zákony v zrýchlenom legislatívnom procese, ak na ne nebude zákonný dôvod, a tiež zákony prijaté v podobe takzvaného prílepku. Teda zákony prijaté v rozpore s pravidlami legislatívneho procesu. Kvalitný proces pripomienkovania zákonov a odbornú diskusiu k nim považujem za legitímny nárok verejnosti a za základ budovania dôvery v štát. Jej obchádzanie dôveru v štát oslabuje.

 

Vážené poslankyne, vážení poslanci, vážení členovia vlády,

pandémia nekompromisne a priamo poukázala na problémy, o ktorých roky vieme a odborné kruhy na ne upozorňujú. No až teraz sme na vlastné oči mohli vidieť dôsledky ich zanedbávania. Využime preto možnosti, ktoré sa nám ponúkajú a naše spoločné precitnutie na to, aby sa riešenie týchto problémov stalo prioritou.

Globálne čelíme nielen pandemickej kríze a jej ekonomickým dopadom, ale aj kríze dôvery v demokraciu a právny štát a klimatickej kríze.

To, čo nám môže pomôcť a čo veľmi potrebujeme, je globalizácia súcitu. Globalizácia spolupráce. Sú predpokladom prekonania problémov, ktorým spoločne čelíme.

Prispejme k tomu aj my, ktorí sme prostredníctvom volieb prevzali zodpovednosť. Nesme ju spoločne v dialógu, rešpekte a vzájomnej spolupráci. Iba tak naplníme naše poslanie verejnej služby a vytvoríme silné a súdržné Slovensko.

.

Ďakujem za pozornosť!

 

Prezidentka už dopredu avizovala inakosť svojej správy

Čaputová sa na sociálnej sieti vyjadrila, že jej správa o stave republiky bude iná ako tie, na ktoré boli občania doteraz zvyknutí. Hlava štátu vystúpi v parlamente prvýkrát.

„Máme totiž za sebou náročné mesiace v boji s koronou a doteraz nepoznanú a novú skúsenosť. Výzvu sme zatiaľ zvládli dobre, no počiatočné úspechy sa rýchlo pominú, ak si z toho, čo nám kríza ukázala, nevezmeme dobré ponaučenia. Hľadajme v nej, čo nám pomôže byť lepšími a pripravenejšími na všetky výzvy, ktoré nás ešte v budúcnosti čakajú,“ uviedla prezidentka.

Členovia zákonodarného orgánu budú dnes taktiež pokračovať v prerušenej rozprave k novele zákona upravujúcej spôsob voľby generálneho prokurátora. Cieľom novely je, aby sa o funkciu generálneho prokurátora mohli uchádzať aj osoby, ktoré nie sú prokurátormi. Doteraz sa o túto funkciu mohli uchádzať len prokurátori. Novelu na rokovanie pléna predložili koaliční poslanci Juraj Šeliga (Za ľudí), Alojz Baránik (SaS), Ondrej Dostál (SaS), Milan Vetrák (OĽaNO) a Petra Hajšelová (Sme rodina).

Poslanci tiež navrhujú rozšíriť okruh navrhovateľov kandidátov do funkcie. Doteraz mohli návrhy predkladať výlučne poslanci parlamentu. Po novom by tak mohli urobiť aj minister spravodlivosti, Rada prokurátorov SR, verejný ochranca práv, profesijné organizácie právnikov či vedecké inštitúcie pôsobiace v oblasti práva. Voľba generálneho prokurátora by mala byť v parlamente verejná.

 

 

Vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej so Správou o stave republiky

Uverejnil používateľ Tablet.TV Štvrtok 4. júna 2020

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

.
.
.

NATO je pripravené otvoriť „druhý front“

Politický paradox: útokom na Gruzínsko Európska únia nahráva Rusku. Situáciu na bojovom poli Zakaukazka, kde sa vedie tichá hybridná vojna…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Fiala píše Ficovi list. Moralizuje a poučuje slovenského premiéra

Český premiér Petr Fiala vyzval predsedu slovenskej vlády Roberta Fica, aby Slovensko prehodnotilo svoj postoj k 18. balíčku sankcií Európskej…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin vysvetľuje, čo skutočne rozdelilo Rusko a Západ

Prezident Vladimir Putin sa v doteraz nezverejnenej časti rozhovoru pre dokumentárny film vyjadril ku koreňom rozporov medzi Západom a Moskvou.…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Voliči koalície sú chytení v pasci

O pár mesiacov to budú už dva roky, čo je aktuálna Ficova vláda pri moci. Bude to teda polovica volebného cyklu.…

14. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Krajina smrti: čo zostalo tam, kde Ukrajina vtrhla do Ruska. Novinárka New York Times nahnevala Ukrajinu

Novinárka New York Times Nanna Heitmann strávila šesť dní s ruskou jednotkou „Achmat“ pri Sudži a uverejnila o tom reportáž.…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Sú to krutí byrokrati posadnutí mocou. Kto ťahá za nitky v pozadí Ursuly von der Leyen

Navonok riadi Európsku úniu železnou rukou cisárovná Ursula, avšak za silnou ženou sa skrýva nenápadný vplyvný muž…

14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Napätie v Španielsku, po brutálnom napadnutí dôchodcu migrantmi, cez víkend eskalovalo

Napätie medzi Španielmi a migrantmi z Maroka v južnom španielskom meste Torre-Pacheco cez víkend eskalovalo. Vlnu násilia vyvolal incident zo stredy, pri…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dôvody deformácie našich dejín? A niečo o múzejníctve

Mnoho krát čítam a počúvam konštatovania, že Sloveni si nevšímajú svoje dejiny. Myslím si, že jeden z dôvodov je aj…

14. 07. 2025 | Z domova | 12 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Z domova | 12 min. čítania | 0 komentárov

Fiala, Fiala. Tak už to vzdajte!

Chcú nám odstaviť ruský plyn a na oplátku nič za to. Teraz dokonca píše český premiér výzvu tomu nášmu…

14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Efekt Rachel Zeglerovej: Ako Hollywood prichádza o divákov kvôli niekoľkým politickým komentárom „celebrít“

Hollywoodske hviezdy využívajú filmové premiéry na presadzovanie svojich politických cieľov. Novinár Christian Toto pre denník Daily Wire priblížil, čo sa…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kam miznú? Bill Gates po sľube, že nezomrie ako boháč, zahodil za týždeň 51 miliárd dolárov

Len za niekoľko dní Gates znížil svoje čisté imanie o neuveriteľných 51 miliárd dolárov – takmer 30 % svojho zostávajúceho…

14. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Napnutá struna…

Tak nám Donald Trump zavádí třicetiprocentní cla na zboží z Evropské unie. A zároveň vypouští informace, že opět začne podporovat…

14. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

Protokoly covidových mudrců

Před několika dny jsme se dozvěděli, že proslulý Robert Koch Institute byl potupně donucen vydat zápisy z porad svého „covidového krizového…

14. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Zdá sa, že jej rozhodnutia sú častokrát horšie ako tá najhoršia prírodná pohroma

Nespornou udalosťou uplynulého týždňa bol tlak na našu vládu, aby podporila 18. kolo sankcií proti Ruskej federácii. Problém nie je…

14. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Takto sa podarilo ochrániť Maďarsko pred útokom státisícov nelegálnych migrantov

„Ako je známe, v rámci obrany proti narastajúcej nelegálnej migrácii rozhodla maďarská vláda na základe predstavy Viktora Orbána v lete…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko má v úmysle v nasledujúcich dvoch mesiacoch zintenzívniť svoju ofenzívu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump sa stretne s generálnym tajomníkom NATO, plány na predaj zbraní Ukrajine sa konkretizujú

Generálny tajomník NATO Mark Rutte sa tento týždeň stretne s americkým prezidentom Donaldom Trumpom. Americký líder oznámil, že  dnes vydá…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Svätec dňa: Kamil De Lellis

Svätý Kamil de Lellis je patrón chorých, zdravotníkov a nemocníc. Jeho život je fascinujúcim príbehom premeny, odvahy a nezištnej služby…

14. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj chce znovu “preniesť vojnu na ruské územie”

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj na stretnutí s vojenskými predstaviteľmi oznámil nové diaľkové údery na Rusko

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ľudia, ktorí zobrali chudnutie do vlastných rúk. Výsledky vás nechajú v nemom úžase!

Ľudia, ktorí zobrali chudnutie do vlastných rúk. Výsledky vás nechajú v nemom úžase! Keď život

14. 07. 2025 | 0 komentárov

V Barcelone bol blahorečený marista Lycarion May, vychovávateľ chudobných

V Barcelone bol v sobotu 12. júla blahorečený maristický brat Lycarion May, vlastným menom François Benjamin, pôvodom zo Švajčiarska. Obradu…

14. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Svetonázor | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Danko podporil premiéra Fica v boji s nátlakom z Bruselu a Berlína

Šéf vládnej SNS Andrej Danko v príhovore na včerejších Oslavách zvrchovanosti v Starej Bystrici vyhlásil, že je potrebné viac ochraňovať…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Lada Niva Sport: Nová verzia s 1,6-litrovým motorom je tu

14.07.2025 Redakcia Auto trendy . Lada Niva Sport, dlho očakávaná verzia s výkonným motorom, konečne vstúpila do sériovej výroby. Tento…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

Slovensku hrozia od USA podľa ekonóma Kovandu ďalšie clá, možno až devastačné 500-percentné

Slovensko sa už možno v pondelok dozvie zdrvujúcu ekonomickú správu. Ako upozornil hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda, americký prezident…

13. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Ľudia šetria a zdieľajú triky ako ušetriť peniaze

Nie som si istá, či som vám povedala, že sa považujem za šetrnú osobu. Určite to vyplýva z mojej výchovy.…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Kollár zverejnil reakciu na Kollára: “Stúpil si do mäkkéko!”

Podnikateľ Zoroslav Kollár vo videu na YouTube zareagoval na vyhlásenia bývalého predsedu NR SR Borisa Kollára o tom, že súčasná…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Technológie a schopnosti čínskej „lietadlovky“ 003 už dýchajú na chrbát tým americkým

Čína, 14. júla 2025 - Čínska lietadlová loď Fujian predstavuje technologický prelom, ktorý môže zásadne premeniť rovnováhu síl na moriach.…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

Minister vnútra kritizuje “nepochopiteľné útoky” ľudí na sociálnych sieťach na prezidenta a osobnosti, ktoré podporili výcvik v NOS

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok považuje útoky na tých, ktorí sa rozhodli zapojiť do výcviku v rámci nových Národných obranných…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Stolovanie, ktoré vás donúti spochybniť, či ste vôbec v reštaurácii a nie v reality šou

Stolovanie, ktoré vás donúti spochybniť, či ste vôbec v reštaurácii a nie v reality šou: Občasné príjemné

14. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ukrajina zaútočila dronmi na školiace stredisko v Záporožskej jadrovej elektrárni, kde sa nachádza simulátor reaktorovej haly, uviedlo Ruskom dosadené vedenie tejto okupovanej ukrajinskej elektrárne.

09:53

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v máji medziročne zvýšila vo všetkých desiatich mesačne sledovaných odvetviach. Tempo rastu miezd sa pohybovalo od 0,4 % vo vybraných trhových službách do 11,2 % v činnostiach reštaurácií spolu s pohostinstvami. Dvojciferné tempo rastu platov bolo zaznamenané aj v oblasti informácií vrátane komunikácie.

09:52

Bitcoin na začiatku týždňa pokračoval v raste a prvýkrát od svojho vstupu na trh pred 15 rokmi prekročil hranicu 120.000 amerických dolárov (102.713 eur). Na obchodnej platforme Bitstamp sa jeho cena vyšplhala na 121.488 USD.

09:51

Východnú časť Indonézie zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6,7. Epicentrum otrasov sa nachádzalo v hĺbke 66 kilometrov, približne 177 kilometrov západne od mesta Tual v provincii Maluku. Správy o škodách alebo obetiach na životoch nateraz nie sú k dispozícii.

09:50

Belgičan Tim Merlier z tímu Soudal Quick-Step sa stal víťazom 9. etapy na tohtoročnej Tour de France, keď v záverečnom špurte v Chateauroux predstihol Taliana Jonathana Milana aj krajana Arnauda De Lieho.

Tim Merlier
Na snímke Belgičan Tim Merlier z tímu Soudal Quick-Step sa raduje na pódiu z víťazstva v 9. etape cyklistických pretekov Tour de France / Foto: TASR/AP-Thibault Camus
Čítať viac | 09:45

.

Szijjártó: Vieme, kto je zodpovedný za americké clá uvalené na Európu

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že od 1. augusta zavedie 30-percentné clo na tovar pochádzajúci z Európskej únie.…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

Rakety alebo veľké drony? Aké zbrane dlhého doletu dostanú Ukrajinci od Nemecka?

Včera urobil nemecký generál Froyding veľké vyhlásenie, v ktorom sľúbil, že do konca júla Ukrajina dostane prvé diaľkové zbraňové systémy…

13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Uskutočnil sa ďalší ročník Osláv zvrchovanosti. Premiér Fico hovorí o odpovedi na festival Pohoda

Podľa slov predsedu vlády Roberta Fica by mohlo byť tradičné podujatie v obci Stará Bystrica vnímané aj ako odpoveď na…

13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

V garáži rodinného domu v Korytárkach napadli starostu za Hlas-SD

Polícia vo Zvolene prijala v nedeľu v skorých ranných hodinách trestné oznámenie o tom, že v garáži rodinného domu v…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










To najdôležitejšie z Ukrajiny: Rusi informovali o zničení ďalšieho systému Patriot

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov
13. 07. 2025 | Aktualizované 13. 07. 2025 | Zo zahraničia | 9 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

Marek Brna

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov