Desiatky policajtov rozostavali kovové zátarasy, aby zabránili davu dostať sa do budovy parlamentu, kde poslanci diskutovali o návrhu zákona, proti ktorému sa rázne postavila srbská pravoslávna cirkev.
Polícia koncom týždňa uzavrela centrum Podgorice s tvrdením, že zhromaždenie je zakázané, pretože nebolo ohlásené vopred. Protestujúci vrátane kňazov srbskej pravoslávnej cirkvi, protestovali, modlili sa a spievali náboženské piesne. Médiá na pokojnom proteste nezaznamenali žiadne násilnosti a incidenty. Menšie protesty sa konali aj v iných častiach krajiny.
Návrh zákona hovorí, že náboženské spoločenstvá musia predložiť dôkaz o vlastníctve svojho majetku pred rokom 1918, keď sa Čierna Hora pripojila k balkánskemu kráľovstvu. Srbská pravoslávna cirkev tvrdí, že ju zákon v tejto podobe zbaví majetku, vrátane stredovekých kláštorov a kostolov. Vláda to popiera.
Premiér Dušan Markovič sa ešte pred hlasovaním stretol s biskupom Amfilohije, šéfom srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore, v snahe zmierniť napätie.
Biskup Amfilohije po stretnutí uviedol, že cirkev požaduje, aby vláda odložila legislatívny postup na obdobie po ortodoxných Vianociach 7. januára.
Markovič povedal, že sa snažil ubezpečiť biskupa, že zákon nebol namierený proti srbskej cirkvi a že za tým nie je „skrytá agenda”. Čiernohorskí poslanci nakoniec zákon v piatok ráno schválili.
Dúfajúc, že hlasovanie pozastavia sa vo štvrtok neskoro večer pro-srbskí poslanci z Demokratického frontu, snažili hovorcovi parlamentu odobrať jeho mikrofón. Zábery zverejnené pravicovou politickou alianciou ukázali policajtov v civile s plynovými maskami ako sa pokúšajú zasiahnuť v chaotickej situácii.
Polícia zadržala 22 osôb, z toho 17 poslancov Demokratického frontu. Cez víkend boli prepustení všetci okrem troch. Poslancov obviňujú z toho, že „bránili úradníkovi vo výkone úradnej povinnosti”.
Schválený zákon srbská pravoslávna cirkev označila ako „diskriminačný a protiústavný”. Srbská pravoslávna cirkev tiež vo vyhlásení uviedla, že sa bude sťažovať medzinárodným organizáciám kvôli „brutálnej hrozbe pre slobodu náboženského vyznania v Čiernej Hore”.
Čiernohorský prozápadný prezident dlhodobo obviňuje srbskú pravoslávnu cirkev z propagácie pro-srbskej politiky a zo snahy podkopať štátnosť krajiny od jej rozdelenia od Srbska v roku 2006.
Populácia Čiernej Hory (620 000 obyvateľov) je prevažne pravoslávna kresťanská. Hlavnou cirkvou je srbská pravoslávna cirkev. Samostatná čiernohorská pravoslávna cirkev nie je uznaná inými pravoslávnymi kresťanskými cirkvami.
Viac článkov s náboženskou tématikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.