Najmenšia vládna strana disponuje ministrom spravodlivosti, ktorý celú agendu voľby ústavných sudcov zastrešuje. Gábor Gál sa najnovšie na sociálnej sieti a v rozhovore pre Trend vyjadril, že nie je vyslovene za tajnú alebo za verejnú voľby. Obe sú podľa neho možné.
“Z pozície ministra spravodlivosti, a teda predstaviteľa výkonnej moci, nemám kompetencie rozhodovať o spôsobe voľby, je to výlučne v rukách poslancov parlamentu. Obidva spôsoby voľby – verejná i tajná majú svoje plusy i mínusy,” uviedol minister spravodlivosti.
Podľa Gála ústava pri tejto špecifickej voľbe necháva možnosť na schvaľovanie návrhu kandidátov na ústavných sudcov poslancami oboma spôsobmi.
“Každopádne v tejto mimoriadne dôležitej voľbe sudcov ide o veľa. Veľmi podstatné je hlavne obdobie pred voľbou – a rovnako aj verejné vypočúvanie kandidátov, aby sa do médií, k verejnosti a tým, čo o nich budú rozhodovať, dostali relevantné informácie. Tento týždeň bude kľúčový. Sledujte online vypočúvania, vďaka nášmu návrhu máte túto možnosť,” uviedol v nedeľu na sociálnej sieti Gábor Gál.
“Máme 40 kandidátov, z ktorých veľa odborníkov z právnickeho prostredia je skutočne kvalitných a uznávaných. Otvoriť a stransparentniť voľbu sa podarilo vďaka návrhom rezortu spravodlivosti. Verím, že pán prezident si bude mať z čoho vyberať. Čo ma však mrzí je, že opozícia nenavrhla žiadneho kandidáta,” dodal nedávno Gál v diskusii v relácii verejnoprávnej RTVS.
Verejná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je dôležitá, tvrdí Remišová
Predsedníčka poslaneckého klubu opozičného hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Veronika Remišová zastáva názor, že verejná voľba kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR je veľmi dôležitá. Uviedla to pre agentúru SITA s tým, že občania majú mať právo vedieť skontrolovať, koho ich zvolení zástupcovia, poslanci Národnej rady SR, volili za sudcov Ústavného súdu SR.
“V utorok sa stretne poslanecký klub s odborníkmi z oblasti práva a spoločne budeme podrobne hovoriť o jednotlivých kandidátoch na sudcov Ústavného súdu SR,” uviedla.
Remišová je presvedčená, že ústavný sudca by mal byť podľa Ústavy SR nestranný.
“A je ťažko uveriteľné, že poslanci, ktorí sa uchádzajú o post ústavného sudcu a pôjdu rovno z poslaneckých lavíc na Ústavný súd SR, že budú rozhodovať nestranne a objektívne. Môže sa stať, že budú musieť rozhodovať aj o zákonoch, za ktoré sami predtým ako poslanci parlamentu hlasovali,” dodala predsedníčka poslaneckého klubu.
… nie ten ďalší prezident
Predseda strany Most-Híd Béla Bugár takisto k téme voľby ústavných sudcov dlhodobo zahmlieva, i keď v minulotýždňovom rozhovore pre Aktuality.sk obhajoval skôr tajnú formu voľby.
“Našim záujmom je zvoliť 18 kandidátov, a to tak, aby ich mohol vymenovať súčasný prezident. Nie ten ďalší.”
Bugár si chce počkať na verejné vypočutie, ktoré sa začne 23. januára. “Pred schôdzou, ako vždy, budeme mať poslanecký klub (28.1.), kde sa rozhodneme, ktorých 18 kandidátov podporíme,” uviedol.
“Tvrdím, že tajná voľba v týchto prípadoch je dôležitá preto, aby ten dotyčný nemal informáciu, že ty si ma podporil a ty nie,” vysvetlil Béla Bugár (viac v článku).
Žitňanská je za verejnú voľbu ústavných sudcov
Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňasnká, ktorá už nie je členkou Mosta-Híd, sa v piatok priklonila ku verejnej voľbe ústavných sudcov.
“Som za verejné schvaľovanie návrhu kandidátov na sudcov ústavného sudu,” napísala Žitňanská v príspevku na Facebooku.
Podľa nej otázka, či je vhodnejšia verejná alebo tajná voľba nie je otázkou demokracie. “Oboje je demokratické. Rovnako, ako dohody klubov v parlamente sú legitímnou súčasťou parlamentnej demokracie.” (viac v článku).