Podľa bruselského portálu štyri ženy vystupujúce ako pracovníčky parlamentu uviedli, že podali sťažnosť na Európsky parlament vrátane dvoch prípadov znásilnenia zo strany ich kolegov.
Portál informuje aj o ďalších 30 obvineniach zo znásilnenia, útoku a obťažovania spojených s Európskym parlamentom, ktoré nahlásili ženy i muži prostredníctvom nového dôverného formulára, ktorý bol uverejnený v bulletine Newsletteru Politico. Žiadne z týchto obvinení však doteraz neboli nezávisle overené.
Ombudsman EÚ v roku 2013 oficiálne potvrdil, že Európsky parlament nesprávne riešil sťažnosť na sexuálne obťažovanie podanú bývalým stážistom. Ombudsman uviedol, že Parlament sa dopustil “zjavného nesprávneho úradného postupu”, a to tým, že proces sťažnosti prešetroval viac ako rok.
Člen novej komisie pre obťažovanie v EP povedal pre Politico: “Nemôžem potvrdiť, či v Parlamente existujú prípady sexuálneho obťažovania alebo nie.” Člen komisie dodal, že štruktúra kancelárií poslancov Európskeho parlamentu “môže ľahko viesť k obťažovaniu”, pretože sú malé a vo väčšine prípadov majú jedného nadriadeného. Poslanci môžu napríklad bez uvedenia dôvodu hocikedy vystriedať svojich asistentov.
Nemenovaný vysoký predstaviteľ Parlamentu dodal: “Počas 20 rokov v Európskom parlamente som nikdy osobne nebol svedkom sexuálneho obťažovania.”
Brusel je plný sexuálnych útokov
Server Politico zaoberajúci sa európskymi záležitosťami prišiel aj so štatistikou, podľa ktorej deväť z desiatich žien v Bruseli zažili nejakú formu sexuálneho obťažovania. Uvádza sa to v štúdii univerzity v belgickom Gente, pripomína to však kampaň, každá piata žena je týraná.
Podľa štúdie 88 percent opýtaných žien uviedlo, že zažívajú sexuálne obťažovanie v uliciach belgického hlavného mesta. Polovica respondentiek uviedla, že čelili fyzickému násiliu, napísal v utorok holandský denník De Tijd.
Jedna z troch žien uviedla, že stále zápasí s následkami obťažovania alebo útoku. “Ženy majú príliš málo rešpektu,” povedala štátna tajomníčka mesta Brusel pre rovnosť príležitostí Bianca Debaets. “Ak ženy na uliciach kričia kvôli tomu, že každodenne počúvajú sexuálne urážky, nie je to žiadny malý zločin,” dodala.
Debaets, ktorá tiež viedla kampaň na povzbudenie žien k podávaniu podnetov polícii, plánuje v marci zaviesť aplikáciu s názvom HandsAway Brussels. Aplikácia umožní obetiam, ako aj svedkom, hlásiť prípady obťažovania alebo útoku a poskytnúť informácie o čase a mieste, kde sa uskutočnili. Podobná aplikácia sa už používa v niekoľkých francúzskych mestách.
Debaets tiež navrhla vyžívanie ženských agentiek na boj proti obťažujúcim. “Prečo nerozmiestňujeme ženy, ktoré usvedčia páchateľov?” spýtala sa. “Toto funguje v Holandsku, prečo nie aj v Bruseli?”