Ďalším z dôvodov je nadprodukcia v tomto sektore aj napriek zníženej spotrebe. Nové riadenie formou poľnohospodárskych družstevných fondov by podľa neho bolo systémovým riešením.
„V apríli 2015 nás čaká zrušenie systému riadenia dodávok formou pridelených mliečnych kvót. Nestabilnosť cien v poľnohospodárstve vychádza zo skutočnosti, že únia zrušila mnohé zo systémov riadenia tohto trhu a teraz musí nájsť nové. Dalšie sankcie voči Rusku sú zbytočné, lebo poškodzujú viac úniu ako Rusko! Liberalizácia trhu však nevyrieši všetko.
Navrhujeme pomoc pri zakladaní družstevných poľnohospodárskych fondov ako nástrojov na poistenie rizika. Nie formou úverov, ale formou poistení pre prípad strát vplyvom poklesu cien,” vysvetľuje Paolo De Castro.
Poľnohospodárska tematika je jednou z hlavných na rokovaniach Európskeho parlamentu, ktorý očakáva konštruktívne návrhy nielen zo strany Európskej mliekárenskej rady, ale aj iných odborníkov, pôdohospodárov, vedcov, riaditeľov podnikov – všetkých tých, ktorí pracujú v tejto oblasti.
Paolo De Castro odmieta navrhované niektorými poslancami znovu zavedenie kvót, tvrdí, že to vôbec nič nevyrieši. Navrhuje vytvoriť nové riadenie výrobných systémov v mliekárenskom sektore. Jedným z východísk vidí aj ich geografické prepojenie.
eu