Moskva 11. septembra 2024 (HSP/dailymail/Foto:TASR/AP-Alexander Kazakov, Sputnik, Kremlin)
Len v Edinburghu do desiatich dní od Putinovho dekrétu o podpore ľudí, ktorí vyznávajú tradičné hodnoty, prejavilo záujem o presťahovanie do Ruska už 17 ľudí, píšu Will Stewart a Olivia Christie pre Daily Mail. Do Moskvy sa už presťahovali páry s deťmi z USA a Kanady
Briti reagovali na ponuku Vladimira Putina, aby unikli „prebudenému“ Západu a presťahovali sa do Ruska v záujme tradičných hodnôt, informovali miestne médiá.
Najmenej 17 ľudí kontaktovalo ruských diplomatov v Británii, aby si zistili podrobnosti o vydávaní Putinom sľúbených zrýchlených povolení na pobyt, uviedla Moskva.
Putin už v minulosti zmenil imigračné zákony, aby prilákal ľudí zo Západu do svojej diktatúry, píše Daily Mail.
Deklarovaným cieľom je údajne zachrániť ich pred „deštruktívnymi neoliberálnymi ideologickými postojmi Západu“.
Samotný Putin je presvedčený, že ponúka „humanitárnu pomoc“ ľuďom, ktorí „zdieľajú tradičné ruské duchovné a morálne hodnoty“.
Podľa kremeľskej publikácie Mash všetkých 17 ľudí podalo žiadosť prostredníctvom ruského generálneho konzulátu v Edinburghu do desať dní od Putinovho oznámenia.
Samostatný údaj za ruské veľvyslanectvo v Londýne zatiaľ nebol zverejnený.
„Západ akoby len čakal na takýto dokument – len za prvých 10 dní sa k nám chcelo presťahovať 17 občanov z do hmly zabaleného Albionu,“ uviedol Kremľu lojálny televízny kanál Tsargrad. – „Unavení z liberálnej ‚propagandy‘ – tak vysvetľovali svoje rozhodnutie všetci, ktorí sa obrátili na ruskú diplomatickú misiu.“
Putin zrušil imigračné kvóty a jazykové skúšky pre konzervatívcov, ktorí žiadajú o azyl v Rusku.
Nie je však jasné, či muži, ktorí sa presťahujú do Ruska, budú musieť bojovať na Ukrajine v Putinovej armáde.
Prvými Američanmi, ktorí vstúpili do Ruska podľa nového systému, boli Američania Leo Lionel a Chantel Felice Haerovci spolu so svojimi deťmi vo veku 16, 14 a 11 rokov.
„Osobne sa chcem poďakovať prezidentovi Putinovi za to, že v súčasnom globálnom prostredí urobil z Ruska také úžasné miesto pre rodiny,“ povedal. – Túto príležitosť mienime využiť pre dobro našej rodiny. Cítim sa ako v bezpečnej arche, a to je veľmi dôležité. Veľmi vám ďakujem.“
„Chcem len povedať, že som veľmi poctená,“ dodala jeho manželka. – Cítim sa, akoby som sa práve vydala do Ruska a teraz horím túžbou budovať budúcnosť so svojou rodinou.”
Ruská ministerka vnútra generálmajorka Irina Volková povedala: „Túžba presťahovať sa do Ruska na trvalý pobyt vznikla na pozadí zrušenia tradičných morálnych a rodinných hodnôt v americkej spoločnosti, ako aj nízkej úrovne vzdelania.“
Ďalší pár, Kanaďan Arend Finstra s manželkou, opustil kanadskú provinciu Ontario a presťahoval sa do Ruska so svojimi ôsmimi deťmi.
„Ani my, ani naše deti sme sa tam necítili bezpečne – nebola tam žiadna istota ohľadom budúcnosti,“ povedal.
– Je tam veľa ľavicovej ideológie, LGBT, transgender – a jednoducho veľa vecí, s ktorými nesúhlasíme a ktoré sa tam teraz vyučujú. Chceli sme od toho ujsť kvôli našim deťom. Ale boli tu aj ekonomické dôvody: zdalo sa nám, že tu sú lepšie možnosti pre poľnohospodárstvo. Rozhodli sme sa, že Rusko bude najlepšie.
Proputinovská poslankyňa Maria Butina povedala Rusom, že na Západe je “liberálna diktatúra”.
„Je dôležité zdôrazniť, že obyvatelia týchto krajín nie sú našimi nepriateľmi, ale sú to ich vlády, ktoré sa zbláznili, pomiatli, ktoré zavádzajú takúto politiku,“ povedala. –
„Dochádza to až tak ďaleko (napríklad v Nemecku, kde juvenilná justícia funguje veľmi ‚dobre‘), že ak vaše dieťa príde do školy a povie, že nezdieľa všetky tieto zväzky osôb rovnakého pohlavia, odoberú vám ho a dajú na prevýchovu.“
Povedala, že mnohí ľudia zo Západu by radi „spojili svoju budúcnosť s Ruskom práve preto, že máme možnosť slobody a tradičného spôsobu života“.
„A nemusia to byť nevyhnutne poľnohospodári, mnohí z nich sú akademici, učitelia, lekári, vychovávatelia – kvalifikovaný personál, ktorý sa rozhoduje predať všetko, prísť do Ruska práve preto, že má dostatočnú úroveň intelektuálneho rozvoja, vzdelania a duchovného rozvoja, aby pochopil, že ak zostane vo svojej krajine, môže stratiť svoje deti, stratiť svoju rodinu,“ dodala.
Päťdesiatpäťročná Butinová bola predtým uväznená v americkom väzení na základe obvinení zo špionáže a práce pre cudziu vládu.
V júli 2018 ju zatkli v USA a odsúdili na 18 mesiacov väzenia. V súčasnosti je poslankyňou za proputinovskú stranu Jednotné Rusko.
Priznala sa len k jednému bodu obžaloby – pôsobeniu ako zahraničný agent. Butina bola uznaná vinnou z pokusu o infiltráciu konzervatívnych skupín v USA vrátane Národnej asociácie držiteľov zbraní.
V októbri 2019 bola deportovaná do Ruska po tom, ako jej bol trest za dobré správanie zmiernený.
Prečítajte si tiež:
- Putin predložil srbskému prezidentovi historickú ponuku a dostal ho do úzkych
- Putin vyjadril podporu Kamale Harrisovej, má “nákazlivý smiech“