Britské námorníctvo slabne. Torpédoborcom sa netočia lodné skrutky, do lietadlových lodí tečie a niektoré atómové ponorky nesmú pod vodu

Britské námorníctvo slabne. Torpédoborcom sa netočia lodné skrutky, do lietadlových lodí tečie a niektoré atómové ponorky nesmú pod vodu

Veľká Británia 22. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Laura Leon)

 

Royal Navy má problém. Niekdajšia námornícka veľmoc nevie ako postaviť vojenské plavidlá, ktoré by netrpeli nekonečnou radou technických problémov. Torpédoborcom sa netočia lodné skrutky, do lietadlových lodí tečie a niektoré atómové ponorky kvôli bezpečnosti posádky nesmú pod vodu, informuje Info.cz

Ilustračné foto

Pred sto rokmi vládla Veľká Británia moriam a oceánom a jej plavidlá boli vzorom pre ostatných. Začiatok 21. storočia však námorníctvo zastihol v opačnej situácii. Kvalita spracovania plavidiel je priemerná až podpriemerná, lode trpia štrukturálnou nepevnosťou.

Reklama

Vzhľadom k tomu, že minimálne 50 % plavidiel sa nachádza vždy v dokoch, je Royal Navy na absolútnej hranici schopnosti plniť úlohy deklarované v Národnej bezpečnostnej stratégii 2015, píše iDnes.cz. Reakciu na rastúcu neistotu okolo budúcnosti námorníctva bolo vydanie dokumentu National Shipbuilding Strategy, ktorý sa snaží osloviť problém nedostatku vojenský lodí. Okrem potvrdenia nákupu ôsmich fregát Type 26 chce admiralita presadiť vývoj a stavbu piatich ľahších plavidiel skrývajúcich sa pod označením Type 31.

Pred niekoľkými dňami zakotvila v austrálskom prístave Melbourne fregata HMS Sutherland. Dvadsať ročné plavidlo sa presunulo do vzdialených vôd ako súčasť zväzu, ktorý má severokórejský režim odradiť od prípadnej eskalácii napätia okolo tridsiatejôsmej rovnobežky.

Reklama

Admirál sir Philip Jones sa v súvislosti s článkami Garetha Corfielda posťažoval, že novinári z Royal Navy robia akýsi smiešny súbor hlupákov. Vo svojej reakcii konštatoval, že britské vojenské loďstvo je síce menšie než predtým, ale má vyššiu údernú silu a smelo hľadí do budúcnosti. Vzápätí na to sa prevalilo, že v roku 2007 sa iránskym silám podarilo bez väčších problémov uniesť pätnásť britských námorníkov, pričom sa ukázali hneď dva alarmujúce faktory. Po prvé nemajú britskí námorníci dostatočný výcvik a za druhé nedokáže Royal Navy svojim lodiam poskytnúť strategické krytie.

Na konci minulého roka sa prevalil problém lietadlovej lode Queen Elizabeth (viac TU). Budúca vlajková loď kráľovského námorníctva, ktorú schválila britská kráľovná, má problém s jedným z vrtuľových hriadeľov. Chyba na lodi v hodnote 3,1 mld. GBP (3,5 mld eur) bola identifikovaná počas námorných skúšok.

Kráľovské námorníctvo sa snažilo tento problém bagatelizovať, keď mu nevyšiel prvotný zámer problém skryť. Je to jednoznačne trápne, napísal v tom čase korešpondent BBC. O tomto probléme už nejakú dobu vedeli, ale nechceli, aby sa dostal na verejnosť. Pravdou je, že podobné úniky v iných vojnových lodiach nie sú nezvyčajné. Rozdiel bol v tom, že išlo o HMS Queen Elizabeth a v skutočnosti, že loď bola v takom stave odovzdaná námorníctvu.

HMS Queen Elizabeth dlhá 280 metrov vstúpila do svojho domovského prístavu v Portsmouthe po prvýkrát v auguste po tom, ako sa začali dvojmesačné námorné skúšky. Je to prvá loď novej generácie britských lietadlových plavidiel. Masívna loď s výtlakom 65-tisíc ton dokáže vyvinúť rýchlosť 25 uzlov a na jej palube sa môže rozmiestniť až 1,6-tisíc ľudí. Druhá loď, HMS Prince of Wales, bude dokončená o 18 mesiacov.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:38

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a juhoamerickým zoskupením Mercosur v jej súčasnej podobe.

Potrebné sú podľa neho rokovania o novej a zodpovednejšej dohode, ktorá bude prihliadať na rozvoj, ochranu klímy a biodiverzitu.

09:24

Tisíce vodičov autobusov vstúpili vo štvrtok v juhokórejskej metropole Soul do generálneho štrajku pre spor týkajúci sa platov. Podľa odborov postihol štrajk 97 percent tamojších autobusových liniek a spôsobil chaos počas rannej dopravnej špičky. Po zhruba 11 hodinách sa však vodičom podarilo so zamestnávateľmi dohodnúť a vrátili sa do práce.

09:13

Slovenský hokejista Martin Chromiak pomohol asistenciou k triumfu Ontaria nad San Jose 3:2 v nočnom zápase AHL. Dvadsaťjedenročný útočník má po 61 dueloch sezóny na konte 29 bodov (13+16).

08:49

Výbor Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) pre politické záležitosti a demokraciu vyjadril podporu prípadnému prijatiu Kosova do RE. Srbsko toto rozhodnutie odsúdilo ako škandalózne.

08:36

Francúzski politici z celého spektra v stredu vyjadrili zdesenie nad odstúpením riaditeľa parížskej školy, ktorý dostal vyhrážky smrťou za to, že požiadal študentku, aby si v priestoroch školy zložila moslimský závoj.

Premiér Gabriel Attal, bývalý minister školstva, chcel ukázať riaditeľovi podporu a pozval ho v stredu do svojho úradu.

08:24

Šéf ruskej rozviedky Sergej Naryškin navštívil tento týždeň Severnú Kóreu, kde viedol diskusie o bezpečnostnej spolupráci.

Naryškin sa stretol so severokórejským ministrom pre štátnu bezpečnosť Ri Čang-daem.

08:15

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno zvýšili a vyrovnali tak časť strát z predchádzajúcich dvoch dní. Od začiatku marca oba hlavné kontrakty posilnili o približne 4,5 % a k zisku za celý mesiac smerujú už tretíkrát po sebe.

08:07

Zástupcovia štátov EÚ sa v stredu večer dohodli na novom kompromise o clách na niektoré ukrajinské poľnohospodárske výrobky, oznámilo belgické predsedníctvo Rady EÚ.

Podľa diplomatov sa do EÚ bude môcť bez cla predávať menej tovaru, ako sa pôvodne plánovalo. Medzi dotknuté výrobky patria vajcia, hydina, cukor a kukurica. Sprísnenie požiadaviek si ešte vyžaduje súhlas Európskeho parlamentu.

07:58

Bývalý americký senátor a demokratický kandidát na viceprezidenta USA Joe Lieberman zomrel v stredu vo veku 82 rokov.

Lieberman zomrel v stredu v New Yorku v kruhu rodiny v dôsledku komplikácií po páde, uvádza sa vo vyhlásení.

Joe Lieberman
Na archívnej snímke Joe Lieberman
07:52

Cirkevní predstavitelia v Jeruzaleme vyzvali v stredu vo svojom veľkonočnom posolstve na “okamžité a udržateľné prímerie” vo vojne medzi Izraelom a palestínskym radikálnym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

Zároveň vyzvali na rýchlu distribúciu humanitárnej pomoci v Pásme Gazy, na “prepustenie všetkých rukojemníkov” i na neobmedzený prístup lekárskych tímov k chorým a zraneným.

07:38

Americký prezident Joe Biden zablahoželal v stredu víťazovi prezidentských volieb v Senegale Bassirouovi Diomayeovi Fayeovi.

Opozičný kandidát Bassirou Diomaye Faye vyhral prezidentské voľby v Senegale so ziskom 54,28 percenta hlasov. Kandidát vládnej koalície Amadouo Ba získal 35,79 percenta hlasov.

07:30

Nemecká polícia v stredu znížila počet obetí ťažkej nehody autobusu pri Lipsku z piatich na štyri, uviedla tamojšia polícia.

Podľa polície zahynuli pri nehode dovedna štyria ľudia a piaty sa nachádza v život ohrozujúcom stave. Inšpekcia dopravnej polície prípad vyšetruje ako zabitie z nedbanlivosti.

07:12

Telá dvoch nezvestných osôb objavili záchranné zložky v stredu vo vode po zrútení mosta v meste Baltimore na východe USA, uviedli tamojšie úrady. Informujú agentúry AP a DPA.

06:58

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu vyjadril podporu plánu Brazílie vyvíjať ponorky na jadrový pohon. Neoznámil však žiadnu konkrétnu spoluprácu v oblasti technológie jadrového pohonu, na ktorú Brazília naliehala.

Raoni Metuktire, Emmanuel Macron
Na snímke zľava francúzsky prezident Emmanuel Macron a brazílsky náčelník Raoni Metuktire sa vítajú na ostrove Combu v Brazílii
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali