Varšava 28. januára (TASR/HSP/Foto:TASR)
V rôznych krajinách pristupujú k homomanželstvám rôzne. Trend tlačený zo západu, povoľovať a propagovať homomanželstvá a homosexuálny životný štýl, nie je všade prijímaný s nadšením. Ľudia cítia, že takéto konanie nemôže pozitívnym spôsobom dlhodobo ovplyvniť spoločnosť. Ovocie tohto civilizačného omylu budeme zbierať skôr, ako si dnes vieme predstaviť. Napriek tomu je zaujímavé sledovať, ako sa v rôznych krajinách vysporadúvajú s týmto problémom a urobiť si o braz o tom, ktorá spoločnosť je zdravšia a čo toto zdravie symbolizuje.
V Británii vláda predložila zákony umožňujúce manželstvá homosexuálov. Pripravený zákon aspoň nenúti kňazov tieto páry sobášiť
Britská vláda predložila návrh zákona legalizujúci manželstvo osôb rovnakého pohlavia a oznámila, že zákonodarcovia o ňom budú prvýkrát v parlamente hlasovať na budúci mesiac. Správu dnes priniesla tlačová agentúra AP.
Dnes zverejnený Návrh zákona o manželstvách (párov rovnakého pohlavia) zahŕňa aj homosexuálne dvojice, ale vylučuje povinnosť duchovných z anglikánskej cirkvi – oficiálnej cirkvi krajiny – vykonávať sobášne obrady.
Návrh má upokojiť náboženských odporcov homosexuálnych zväzkov, hoci nezastavil kritiku znenia návrhu zo strany náboženských lídrov.
Návrh sa pravdepodobne stane zákonom, pretože ho podporuje britský konzervatívny premiér David Cameron, mnoho členov jeho kabinetu aj väčšina liberálnodemokratických a labouristických zákonodarcov.
Niektorí tradicionalistickí konzervatívni zákonodarcovia však tvrdia, že budú hlasovať proti nemu. Prvá debata a hlasovanie sú naplánované na 5. februára.
Poliaci všetky návrhy zamietli
Poľskí zákonodarcovia dnes zamietli tri jednotlivé návrhy zákonov, ktoré mali zaručiť zákonné práva nezosobášeným párom, vrátane homosexuálnych. Správu priniesla tlačová agentúra AP.
Poľský premiér Donald Tusk pred hlasovaním apeloval na zákonodarcov, aby návrhy schválili a premenili ich tak na platné zákony, pretože dodajú životom “mnohých Poliakov, aj homosexuálnych, viac dôstojnosti”.
Návrhy zákonov zaručovali dedenie majetku, prístup k informáciám o partnerovom zdravotnom stave a výživné.
Dolná komora parlamentu Sejm hlasovala proti všetkým trom návrhom zákonov, pričom jeden z nich pochádzal od Tuskovej vládnej centristicko-liberálnej strany Občianska platforma. Jeho neschválenie je prekvapením, pretože sa pokladal za prijateľný pre väčšinu poľských katolíkov.
Ostané dva návrhy pochádzali z dielne Demokratickej ľavicovej aliancie a od hnutia Palikot, ktoré obhajuje práva gejov a lesbičiek.
Navrhovatelia môžu v parlamente predložiť ďalšie návrhy.
V Rusku zakážu propagáciu homosexuality na celom území, pretože ohrozuje zdravý vývoj detí
V blízkosti budovy Štátnej dumy v Moskve došlo dnes k bitke medzi prívržencami a odporcami zákona o zákaze propagovania homosexuality medzi mladistvými, ktorý dnes poslanci prerokúvajú v prvom čítaní. Polícia zadržala približne 20 ľudí, väčšinou gejov.
Pred budovou sa zišli prívrženci návrhu zákona – aktivisti z radov ruskej pravoslávnej cirkvi. Tí jasotom vítali policajtov, ktorí prišli zakročiť proti odporcom zákona, ktorých druhý tábor obhadzoval vajcami a polieval modrou farbou, keďže v Rusku sa na označenie homosexuála používa slovo “goluboj” – modrý. Protest homosexuálov spočíval v demonštratívnom bozkávaní sa.
Ak bude návrh zákona schválený v parlamente a podpísaný prezidentom Vladimirom Putinom, začne v Rusku platiť zákaz propagácie podujatí homosexuálov na celom území Ruska, pričom ich organizátorov budú trestať pokutami.
Aktivisti za práva homosexuálov a ľudskoprávni aktivisti tvrdia, že hlavným cieľom zákona nie je deklarovaná ochrana maloletých, ale obmedzenie práv homosexuálov.
Prívrženci zákona tvrdia, že je potrebný zákon, na základe ktorého by sa predchádzalo usporadúvaniu podujatí typu pochodov gay pride či podpore manželstiev osôb rovnakého pohlavia v rozhlase a televízii. Tento spôsob propagovania homosexuality podľa navrhovateľov zákona ohrozuje zdravý vývoj detí v Rusku.
Pokuty za propagáciu homosexuality zaviedli už vo viacerých subjektoch Ruskej federácie, vrátane Petrohradu, Kaliningradu či Novosibirskej a Samarskej oblasti.