BRICS a de-dolarizácia

❚❚

Washington 30. septembra 2023 (HSP/nypost/Foto:Pixabay)

 

“De-dolarizácia” svetového hospodárstva by mohla mať pre Spojené štáty nebezpečné dôsledky. Aliancia BRICS, ktorú pôvodne tvorili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika, urobila na nedávnom samite v Juhoafrickej republike významný krok k posilneniu svojich spoločných menových síl, píše denník New York Post

dolár
Ilustračné foto

Do organizácie vstúpilo šesť nových členov – Saudská Arábia, Irán, Etiópia, Egypt, Argentína a Spojené arabské emiráty – v snahe obmedziť desaťročia trvajúcu dominanciu dolára a ukončiť jeho používanie ako preferovanej platby za jedinú komoditu, ktorá stále dominuje svetovému obchodu: ropu.

.

Úloha dolára ako kľúčovej svetovej rezervnej meny je základom amerického globálneho vedenia.

A čo je najdôležitejšie, v čase bezprecedentného globálneho konfliktu by zníženie významu dolára umožnilo nečestným krajinám, ako sú Irán a Rusko, aby sa stali imúnnymi voči sankciám v reakcii na zlé geopolitické správanie.

.

Nižší dopyt po mene by mohol zlacniť vývoz, ale zároveň by znížil kúpnu silu dolára a podkopal dôveru v jeho stabilitu.

Ako jasne ukázal samit BRICS, vplyv tohto bloku na trhu s ropou nebol nikdy väčší.

Vďaka tomu majú bezprecedentnú moc konečne nahradiť dolár na svetových energetických trhoch vlastnými domácimi menami.

Pozrite sa bližšie na selektívny prístup, ktorý aliancia použila na rozšírenie svojho členstva.

Hoci blok neposkytol podrobnosti o konkrétnych kritériách prijímania, výber je jednoznačne zameraný na energetiku.

.

Tento rok bolo prijatých len šesť z viac ako 40 kandidátskych krajín – pričom veľké ekonomiky ako Turecko a Indonézia boli nápadne vynechané.

V protizápadnej aliancii je teraz šesť najväčších svetových producentov ropy – Saudská Arábia, Rusko, Čína, Brazília, Irán a Spojené arabské emiráty.

Nachádzajú sa v nej aj dvaja najväčší dovozcovia ropy na svete – Čína a India.

Hoci 90 % obchodov s ropou sa v súčasnosti uskutočňuje v dolároch, čoraz viac sa ich realizuje v čínskych jüanoch a ruských rubľoch.

Napríklad India začala platiť za dovoz ruskej ropy v jüanoch a podľa agentúry Reuters začala Čína v prvom štvrťroku tohto roka tiež používať svoje jüany na platenie Ruska za väčšinu svojho dovozu energií.

.

Saudská Arábia je síce v BRICS nováčikom, ale už sa dohodla s Ruskom na znížení ťažby ropy, čo malo za následok, že ropa tento mesiac dosiahla 10-mesačné maximum.

Na nových účastníkoch BRICS je pozoruhodné, že mnohí z nich sú autoritárske režimy, ktoré dôverne poznajú silu sankcií USA.

Irán s nimi, samozrejme, zápasí už roky.

Saudi – hoci sú dôležitým spojencom USA – sa chcú vyhnúť “dôsledkom”, ku ktorým vyzval Biden v októbri po tom, ako OPEC+ oznámil rozsiahle zníženie produkcie.

V roku 2020 Biden tiež pohrozil, že z kráľovstva urobí “vyvrheľa” v súvislosti so zabitím saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího.

Členstvo v BRICS, ktoré vylučuje Washington z obchodu a diplomacie, umožňuje darebáckym krajinám narušiť našu schopnosť “vyzbrojiť” dolár ako nástroj na potrestanie “zlých ľudí”.

USA už desaťročia používajú sankcie namiesto vojenského zásahu proti autoritárskym režimom, ako sú Irán, Severná Kórea a teraz Rusko.

Biely dom napríklad zabavil ruské aktíva v hodnote 300 miliárd dolárov po invázii na Ukrajinu.

Biden tiež vylúčil Rusko zo systému SWIFT, medzinárodného systému prevodu peňazí, čím vyslal šokové vlny do nezápadných krajín, ktorým hrozí hnev Bieleho domu.

Sankcie, bez ohľadu na to, aké sú prísne, sa však ukázali ako neúčinné. Čína a India – ktoré ešte neodsúdili Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu – udržiavali príjmy Moskvy z energií, čím pomáhali financovať Putinovu vojnovú mašinériu a zdôrazňovali silu spolupráce krajín BRICS.

.

Krajiny BRICS už majú významné zastúpenie v celosvetovom hospodárstve.

So spoločným počtom obyvateľov viac ako 3 miliardy a 31,5 % svetového HDP sú hrozivým vyzývateľom bloku G7, ktorý tvoria najväčšie svetové hospodárske veľmoci.

Napríklad podiel skupiny G-7 na globálnom HDP je v súčasnosti 30 % a podľa prieskumu spoločnosti Statista sa predpokladá, že v roku 2027 klesne na 27,95 %.

Dominancia dolára prinútila mnohé nezápadné krajiny spojiť svoje sily a vytvoriť protiváhu západnej hospodárskej hegemónii, uzatvára denník New York Post.

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali