Bratislava 4. decembra (TASR) – O bratislavskú Starú tržnicu sa začalo bojovať. Roky ju nikto nechcel a vyrábala stratu, dnes sa k nej hlásia hneď traja záujemcovia. Okrem občianskeho združenia Aliancia Stará tržnica, ktorá svoj projekt prezentuje už dlhší čas, sa tesne pred rokovaním minulotýždňovej mestskej rady ozvali ešte ďalšie dve organizácie s alternatívnymi návrhmi.
Na projekte nového mestského centra združenie verejne pracuje od júna. S ponukou na spoluprácu oslovilo desiatky firiem či organizácií. Dosiaľ ho podporilo 18 veľvyslanectiev a dostalo 19 predbežných vyjadrení o spolupráci. Svoj projekt odprezentovalo novinárom i verejnosti, zavesilo ho na webovú stránku a v meste tiež visia billboardy, ktoré na projekt s názvom Vráťme život do Starej tržnice upozorňujú. V tržnici plánuje združenie kultúru, služby, farmárske i dizajnérske trhy.
"Projekt sme počas mesiaca november predstavili na zasadnutiach komisií mestského zastupiteľstva, ktoré ho svojím hlasovaním jasnou väčšinou podporili," hovorí predseda občianskeho združenia Gábor Bindics. Podporila ho aj mestská rada a mesto už pripravovalo zmluvu o spolupráci. Rozhodnúť mali poslanci.
Tesne pred zasadnutím mestskej rady sa však objavili ďalšie dva návrhy. Mesto by malo teraz rozhodnúť, či vyhlási verejnú súťaž, alebo to bude riešiť osobitným zreteľom. "Tým, že sa objavili dva alternatívne projekty, musí mesto z hľadiska procesnej čistoty posúdiť, v akej miere je možné uplatniť osobitný zreteľ pri uzatvorení partnerskej zmluvy s Alianciou ST a do akej miery je nevyhnutné prerokovať iné projekty, ktoré sú zatiaľ vo veľmi všeobecnej rovine," povedal pre TASR hovorca primátora Ľubomír Andrassy.
Oficiálne projekty od zvyšných dvoch záujemcov však mesto podľa hovorcu ešte nedostalo. "Vieme však, že prebehli konzultácie medzi pracovníkmi samosprávy, BKIS o jednom projekte a jednom zámere." Oboch vraj požiadali, aby ponuky zaslali. Po ich doručení požiada mesto BKIS o odborné stanovisko.
Hovorca ale dodáva, že primátor Milan Ftáčnik projekt Aliancie Stará tržnica podporuje. "Je podľa neho zaujímavou a finančne udržateľnou ponukou, nehovoriac o tom, že ide o projekt v takej fáze rozpracovanosti, že dáva jasné odpovede na otázky týkajúce sa pravidiel spolupráce medzi jeho autormi a samosprávou," dodal.
Združenie chce tržnicu prevádzkovať najprv v ultmenom režime a postupne opraviť kanalizáciu, kúrenie či vzduchotechniku. Do plnej prevádzky sa má podľa plánov dostať v roku 2015. Znamenalo by to, že popri stálych službách by sa tam do roka konalo 80 trhov, 208 kultúrnych podujatí a 24 komerčných podujatí. V rekonštrukcii by sa priebežne pokračovalo, zisk z prenájmov by sa použil ešte napríklad na výmenu skiel či elektrických obvodov.
Prevádzka tržnice dnes stojí asi 70.000 eur ročne, v čom sú zarátané len energie a nutné výdavky. Mesto na nej vlani prerobilo asi 20.000 eur, tento rok sa môže strata vyšplhať na sumu o 10.000 eur vyššiu.