Branislav Fábry: Olympiáda, doping a politika

Bratislava 3. augusta 2016 (HSP/Foto: TASR/AP-Charlie Riedel)

 

V posledných mesiacoch už opakovane otriasa svetovým športom dopingový škandál ruských športovcov a aj v našich tzv. mienkotvorných médiách sa mu venuje široký priestor. Boj proti dopingu je veľmi vážnou témou, nie je však len špecificky ruskou témou

 

Ilustračné foto
Ilustračné foto

Šport a hranice ľudských možností?

 

Už mnoho rokov existuje podozrenie, že doping je imanentnou súčasťou svetového športu. V odvetviach ako atletika, plávanie a pod. sa neustále objavujú nové a nové svetové rekordy. Športovci sú stále rýchlejší, silnejší, skáču vyššie. Lenže prečo sú každý rok úspešnejší než v predošlom roku a prečo nedokážu svetové rekordy vydržať dlhšie?

Je jasné, že v istej fáze museli športovci dospieť na hranicu ľudských možností a ďalšia masová tvorba svetových rekordov nebola možná bez pomôcok, ktoré ich predchodcovia nemali. Iste, v určitých disciplínach môže ísť aj o lepší tréning či výstroj, vo väčšine je však podstatnou práve pomoc medicínskych prípravkov. Verejnosť to vníma tak, že ak sa nedosahujú nové rekordy, tak závodom v atletike či plávaní niečo chýba. A ak na veľkom atletickom podujatí nepadne niektorý svetový rekord, tak to znamená pre organizátorov podujatia i komerčný problém.

Podobným problémom je, keď usporiadateľská krajina nezíska na športovom podujatí dosť zlatých medailí. Napr. pred olympiádou vo Vancouveri 2010 nepatrila Kanada medzi tri krajiny s najväčším počtom zlatých medailí na zimných olympiádach, vo Vancouveri však v tejto štatistike s odstupom zvíťazila. Podobne i Rusko štatistiku medailí nevyhralo od Lillehameru 1994, v Soči 2014 sa mu to však opäť podarilo. Obrovský nárast zlatých medailí zažili predtým i mnohí iní organizátori svetových podujatí. Úspech na olympiáde zjavne závisí od toho, kto koľko krajina do prípravy investuje. Lenže ako možno za štyri alebo šesť rokov vytvoriť toľko nových zlatých medailistov v disciplínach, kde si iné štáty budovali náskok mnoho desaťročí?

 

Účinné maskovanie dopingu?

Politické a ekonomické tlaky v športe sú príliš veľké a vedú k tomu, že doping sa naozaj stal neodmysliteľnou súčasťou mnohých športových podujatí. Často ide skôr o to, aby sa doping podarilo účinne zamaskovať a tí, ktorí majú systém dopingu najviac prepracovaný, najskôr uniknú kontrolám. Často uvádzaným príkladom boli atléti bývalej NDR, ktorí do roku 1988 na olympiádach suverénne víťazili, práve preto, že ich dopingový systém bol najefektívnejší a nepodarilo sa ho odhaliť.

Ale doping v atletike nebol len doménov športovcov z NDR. Zaujímavým paradoxom je napr. závod na 100 metrov z olympiády v Soule v roku 1988. Vtedy kvôli dopingu odňali zlatú medailu kanadskému šprintérovi B. Johnsonovi a odovzdali ju známemu americkému šprintérovi C. Lewisovi. Lenže aj voči nemu a ďalším americkým atlétom z olympiád 1988 až 2000 sa neskôr objavili závažné podozrenia.  V roku 2003 ich uverejnil bývalý šéf amerického Anti-dopingového výboru W. Podľa jeho správy šprintér C. Lewis používal pred olympiádou v Soule zakázané stimulanty.

Ďalším príkladom efektívne maskovaného dopingu bol prípad cyklistického tímu US Postal a jeho hviezdy L. Armstronga. Lance Armstrong zvíťazil sedemkrát na Tour de France, prekonal všetky rekordy, zarobil tímu verejno-právnej americkej pošty obrovský majetok a až potom sa zistilo, že porušuje antidopingové pravidlá. Keby L. Armstrong nechcel vyhrávať donekonečna, keby poznal mieru a včas sa stiahol z cyklistiky, bol by považovaný za najväčšieho cyklistu všetkých čias. A tí, čo ho z dopingu obviňovali už pri jeho prvom triumfe v roku 1999 (cyklista Ch. Bassons) by boli dodnes vnímaní ako protiamerickí konšpirátori…

Medzi „konšpirátorov“ patria zatiaľ i tí, u ktorých vzbudzujú podozrenia neuveriteľné úspechy športovcov z malých krajín. Napr. úspechy nórskych lyžiarov v roku 2014 spochybnil M. Drange, bývalý funkcionár antidopingovej agentúry Nórska, keď v knihe „Veľký antidopingový bluff“ poukázal na dopingové podvody a manipuláciu so vzorkami erytropoetínu (EPO) v Nórsku. Slávna ruská lyžiarka a funkcionárka J. Välbe zase vyjadrila pochybnosti o liečení „epidémie astmy“ nórskych športovcov.

Avšak nielen nórske, ale celé bežecké lyžovanie stojí pod veľkým podozrením. V roku 2001 boli u 50 % medailistov z MS v Lahti zistené abnormálne hladiny hemoglobínu (Hb).  Naopak, u lyžiarov na 41. až 50. mieste boli abnormálne hodnoty Hb zistené len u 3 %. Z toho vznikli podozrenia na používanie zakázaných látok, najmä erytropetínu (EPO): <a< span=””></a<>href=”http://journals.lww.com/cjsportsmed/Abstract/2003/05000/Abnormal_Hematologic_Profiles_in_Elite.2.aspx”>http://journals.lww.com/cjsportsmed/Abstract/2003/05000/Abnormal_Hematologic_Profiles_in_Elite.2.aspx.

Samozrejme, podiel abnormálnych hladín Hb závisí od horného limitu, ktorý sa pre hodnoty použije. Istý čas sa v bežeckom lyžovaní používal podozrivo vysoký horný limit Hb – pre mužov 18,5 g/dL, pre ženy 16,5 g/dL, ktorý bol neskôr znížený na primeranejšie hodnoty – 17,0 g/dL pre mužov a 16 g/dL pre ženy.

Podozrenia vznikali i pri OH v Turíne v roku 2006, kde sa zistilo, že počas súťaži v Pragelato mali lyžiari v priemere o 1,2 g/dL vyššiu hladinu Hb než pri ich neolympijských závodoch na tom istom mieste o rok skôr. I keď nemožno vylúčiť, že zmeny boli sčasti ovplyvnené zvýšeným využívaním iných metód, napr. hypoxických komôr.

 

Boj proti dopingu v profesionálnom športe

Medzi najznámejšie prípady problematického „boja s dopingom“ patria aj protidopingové kontroly v americkom profesionálnom športe. Tam sa stále tolerujú praktiky, ktoré sú výsmechom akéhokoľvek boja s dopingom. Nejde len o prípady individuálnych športovcov, ale hlavne o celkový prístup k dopingu športových asociácií v najpopulárnejších športoch USA. Futbalová NFL a baseballová MLB nepodpísali anti-dopingový kódex WADA. NFL nerešpektuje ani zoznam zakázaných substancií WADA. Podľa viacerých vyjadrení o skutočnú spoluprácu s WADA nemá záujem ani hokejová NHL.

Hoci to v našich médiách zaznievalo len okrajovo, práve v minulých mesiacoch sa objavil obrovský dopingový škandál v americkom profesionálnom športe. Televízia al-Džazíra odvysielala v decembri 2015 dokument, pri ktorom odhalila dopingové praktiky v americkom futbale a baseballe. Do škandálu boli zapojené veľké osobnosti amerického športu na čele s qarterbackom P. Manningom, najväčšou hviezdou NFL, ktorý 7. februára 2016 priviedol svoj tím Denver Broncos k víťazstvu v Superbowle.

PaytonManning bol vážne podozrivý z používania rastového hormónu (HGH). Potvrdili to výroky farmaceuta Ch. Slyho z Indianapolisu, bývaleho pôsobiska P. Manninga, ktoré al-Džazíra nahrala na skrytú kameru. NFL podozrenia z dopingu začala síce oficiálne vyšetrovať, avšak do Superbowlu vo februári 2016 sa nevyšetrilo vôbec nič a quarterback P. Manning následne po víťazstve vo veku 39 rokov ukončil kariéru. NFL však vyšetrovala prípady futbalistov, menovaných v dokumente, nestransparentne a pomaly. A hoci v júli 2016 prišla k záveru, že P. Manning nedopoval, detaily vyšetrovania nezverejnila:

Problém amerického profesionálneho športu je však vážnejší než len prípad piatich hviezd. Objavili sa podozrenia, že 10 až 15 hráčov v každom tíme NFL používalo zakázaný rastový hormón (HGH) a mnohí aj iné zakázané prípravky. Lenže o záujme NFL na ich stíhaní možno oprávnene pochybovať. Aj sankcie za použitie dopingu sú celkovo málo prísne. Napr. NFL zakázala používanie HGH už v roku 2011, jeho testovanie zaviedla až v roku 2014. Futbalista dodnes nemôže byť testovaný na HGH priamo počas hracích dní a aj za dokázaný prvý priestupok mu hrozí zákaz štartu len na štyri zápasy.

 

McLarenova správa

V súvislosti s dopingovými škandálmi ruských športovcov nie je problémom ani sám boj proti dopingu, ale spôsob, akým sa postupuje voči tým ruským športovcom, ktorým doping nikdy nedokázali. Americká a kanadská antidopingová agentúra prišli s požiadavkou na vylúčenie Ruska ešte pred zverejnením tzv. McLarenovej správy. Prezident združenia Európskych olympijských výborov P. Hickey to celé označil za diskreditáciu celej tzv. McLarenovej správy a nezávislosti vyšetrovania. Správa totiž mala zostať až do zverejnenia tajnou, ak k nej však mali Kanaďania a Američania prístup ešte pred zverejnením, je to veľký problém pre dôveryhodnosť celej správy. Americko-kanadský list na vylúčenie Ruska podľa mailovej komunikácie členky WADA B. Scottovej podporilo ešte niekoľko západných krajín a Japonsko, čím sa vytvorila silná indícia, že R. McLaren a jeho vyšetrovatelia za kulisami preferenčne spolupracovali s vybranými krajinami.

Podozrenia umocňuje ešte aj selektívne anglosaské zloženie tímu McLarenových vyšetrovateľov. Na s. 19-20 správy  sa objavuje zloženie vyšetrovacieho tímu:

·         M. Dubbey, vedúci vyšetrovateľ

·         Ch. Ayotte, riaditeľka laboratória v Montreale

·         D. Tesic, prekladateľka z ruštiny

·         R. Young, spolupracovník WADA

·         M. Holz, spolupracovník WADA

·         K. Hawkins-Schulz, študent Western University

·         K. Luu, študent Western University (obaja ako študenti uvedení i v správe!)

R. McLaren tiež niektoré menej dôverné informácie konzultoval s dvoma spolupracovníčkami WADA (B. Scott a C. Bockel) a s jedným laboratóriom v Londýne.

 

Úprimne povedané, takéto zloženie vyšetrovateľov budí veľa otáznikov. Nerozumiem, čo kvalifikuje študentov Western University na účasť v medzinárodne sledovanom vyšetrovaní ruských atlétov a tiež nerozumiem jednostranne západnému zloženiu vyšetrovacieho tímu. Pri tomto zložení sa priam núka obvinenie z „kultúrneho imperializmu“. Medzi vyšetrovateľmi mi tiež chýbal niekto s hlbšou znalosťou ruského prostredia, ktorý by napr. mohol reálne zhodnotiť praktiky obviňovanej ruskej tajnej služby.

McLarenova správa mala pomerne náročný cieľ. Nešlo v nej tak ani o dôkaz dopingu mnohých ruských športovcov, ten je známou vecou. Správa mala dokázať štátny systém antidopingovej manipulácie v Rusku. Štátny systém dopingovej manipulácie v ruskom športe je síce dosť pravdepodobná téza, treba však povedať, že McLarenova správa v tejto súvislosti nepriniesla v podstate žiadny nový dôkaz.

Správa sa opierala prevažne o utajené svedectvá neznámych osôb (s. 22 správy).  Rozumiem istým dôvodom pre dôvernosť svedeckých výpovedí, avšak za problém považujem, že ruská strana vôbec nedostala príležitosť vyjadriť sa k týmto svedectvám. R. McLaren tiež vôbec nevypočul ruských predstaviteľov, neposkytol im príležitosť vyjadriť sa k dôkazom a ani predložiť vlastné dôkazy. Neprejavil ani záujem vypočuť tie osoby, ktoré v dokumente menovite obvinil. Takýto postup by nebol v spravodlivom súdnom procese akceptovateľný.

 

Rodčenkov ako kľúčový svedok

Verejne známym svedkom, o ktorého sa McLarenova správa opierala najviac, bol bývalý riaditeľ antidopingového laboratória G. Rodčenkov. Tento do roku 2015 zastával funkciu riaditeľa antidopingového laboratória v Moskve, jedného z vyše 30 laboratórií, oficiálne akreditovaných WADA. Sám mal byť kľúčovou postavou dopingového škandálu v Rusku, manipulovať so vzorkami vybraných športovcov a osobne zničiť 1417 vzoriek v moskovskom laboratóriu pred tým, než ušiel do USA, kde škandál rozvíril rozhovorom pre časopis 60 minutes a denník New York Times.

McLaren vo svojej správe úplne prebral Rodčenkovove tvrdenia a označil ich za „dôveryhodné a pravdivé“ (s. 24 správy). Urobil tak na základe svojho voľného hodnotenia svedka a jeho tvrdení a to bez toho, aby sa zaoberal dôvodmi, ktoré hovoria proti svedeckej výpovedi. Svedectvo G. Rodčenkova nie je nespochybniteľné, pretože na azyle v USA a obvineniach voči ruskému štátu mohol mať aj egoistický záujem. Je v Rusku stíhaný za niekoľko trestných činov, napr. kvôli podozreniu, že vymáhal od športovcov peniaze v súvislosti s informáciami o ich dopingu. Niektoré podozrenia sa začali vyšetrovať ešte počas jeho pôsobenia v moskovskom laboratóriu v roku 2011, neviedli však k vyneseniu trestu. Ďalšie trestné stíhania začali v roku 2016.

Zaujímavou skutočnosťou je aj prípad Rodčenkovovej sestry, úspešnej športovkyne z obdobia bývalého ZSSR. Tá bola v roku 2013 odsúdená za obchodovanie so zakázanými substanciami na jeden a pol roka. Jej trest bol síce neskôr zmenený na podmienečný, avšak postup ruských štátnych orgánov voči jeho sestre určite nebol Rodčenkovovi príjemný. Mohlo totiž vzniknúť podozrenie, že G. Rodčenkov vytvoril organizovanú skupinu obchodníkov s dopingom, ktorá sa dostala do rozporu so zákonom. Vylúčiť nemožno ani možnosť, že trestné stíhanie proti Rodčenkovovi a jeho príbuzným bolo politicky motivované, lenže R. McLaren sa vo svojej správe s týmito okolnosťami Rodčenkovovho svedectva vôbec nevysporiadal.

Možno dokonca povedať, že McLarenova správa je z hľadiska hodnotenia dôkazov na veľmi nízkej úrovni a z veľkej časti iba prepisom Rodčenkovových tvrdení o ruskom dopingu. V prípade McLarenovej správy bol síce veľkým problémom obmedzený časový priestor pre vyšetrovanie, avšak pri ultimatívnych záveroch McLarenovoej správy bolo potrebné dôkazy obhájiť presvedčivejšie. Na Slovensku zvykneme kritizovať úroveň našich vyšetrovateľov, avšak s postupom McLarena sa môžu smelo porovnávať.

 

Svetová antidopingová agentúra a jej činnosť

Pochybnosti však vyvolávajú nielen okolnosti postupu McLarenovho vyšetrovania, problémom je aj zloženie Svetovej anti-dopingovej agentúry (WADA) a jej orgánov. Jednostranný západný vplyv je cítiť na práci celej tejto organizácie so sídlom v Kanade. Najmä v expertných komisiách a odborných skupinách, ktoré majú rozhodujúci vplyv na boj s dopingom, takmer úplne dominujú západní predstavitelia:

Odborná skupina pre laboratória akredituje antdopingové laboratóriá a má podľa národností takéto zloženie (10 členov): po 2 členoch – USA a Austrália, po 1 členovi – V. Británia (predseda), Kanada, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Hongkong.

Odborná skupina pre zoznam zakázaných substancií a metód má 13 členov: 4 – USA, po 3 – Nemecko a V. Británia (dvaja z britských členov aj občanmi Ghany, resp. Švajčiarska), po 1 – Írsko (predseda), Dánsko a Francúzsko.

Odborná skupina pre génový a bunkový doping má 7 členov: 3 – USA (vrátane predsedu), po 1 – Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Švédsko.

Odborná skupina pre výnimky zo zdravotníckych dôvodov má 9 členov: po 1 – N. Zéland (predseda), Austrália, Kanada, USA, V. Británia, Nemecko, Fínsko, Nórsko, Singapur.

Na tieto štyri odborné skupiny má dozerať Výbor pre zdravie, medicínu a výskum, ktorý má 14 členov: po 2 – Nemecko a Taliansko, po 1 – Francúzsko (predseda), Švajčiarsko, Nórsko, Španielsko, Kanada, Austrália, Kolumbia, Japonsko, Jordánsko, Malajzia.

Vo všetkých uvedených orgánoch WADA majú západné štáty obrovskú početnú prevahu, vrátane všetkých predsedov, ktorí riadia činnosť uvedených orgánov. V zozname jednotlivých členov pritom úplne absentujú nielen Rusi, ale napr. aj Číňania. Národnostné zastúpenie síce nemusí byť nutne dôvodom nejakej manipulácie, avšak vzhľadom na fakt, že uvedené orgány majú vplyv na to, kde, ako a kedy sa bude kontrolovať doping, môžu vzniknúť podozrenia, že niektoré štáty dokážu spoluurčovať zoznam zakázaných substancií alebo akreditovaných antidopingových laboratórií.

Osobne ma najviac prekvapuje západná výlučnosť v ďalšom orgáne WADA, v Etickej komisii (5 členov): 2 – Kanada (vrátane predsedu), po 1 – Belgicko, Španielsko, Nórsko. Veď práve etické orgány by predsa mali najviac vyjadrovať pluralitu etických a morálnych názorov, panujúcich vo svete. Je paradoxné, že túto čisto západnú komisiu tvoria zástupcovia štátov, ktoré veľmi často hlásajú multi-kulturalizmus…

Západný vplyv však cítiť dokonca aj v Rade nadácie , ktorá obsahuje i zástupcov jednotlivých regiónov sveta a má 37 členov: po 3 členoch – V. Británia (vrátane predsedu) a Taliansko, po 2 – Kanada a Švajčiarsko, po 1 z ďalších 27 krajín, vrátane jedného Číňana, ale opäť bez Rusov.

 

Prezumpcia viny?

Za zásadný problém celého škandálu ruských atlétov považujem to, že sa nakoniec pristúpilo k právne pochybnému kroku – k zavedeniu prezumpcie viny. Ruskí športovci sú vinní z dopingu už kvôli tomu, že sú Rusi. Lenže zakázať účasť „čistým“ ruským atlétom na základe prezumpcie viny je osobitne nespravodlivé. Vo svete existuje viacero atlétov, ktorým bol v minulosti opakovane dokázaný doping a napriek tomu na olympiádu do Ria de Janeira cestovať môžu (napr. J. Gatlin). Ak sa v prípade dopingových recidivistov neuplatňuje prezumpcia viny, prečo sa uplatňuje práve v prípade „čistých“ ruských atlétov, ktorí už mnoho mesiacov stoja pod drobnohľadom WADA a podstupujú kontroly častejšie než ostatní atléti?

Ak sa takýmto spôsobom začne aplikovať princíp prezumpcie viny, vytvárajú sa podmienky na jeho zavedenie pre celé športy. Veď len v samotnej ľahkej atletike bolo toľko dopingových škandálov športovcov najrôznejších národností, že prezumpcia viny by sa mohla použiť pre všetkých ľahkých atlétov svetovej špičky. Sú všetci atléti vinní už preto, lebo ľahká atletika je „zamorená“ dopingom? Podobne to môže platiť i o cyklistike, bežeckom lyžovaní či ďalších športoch.

Žiaľ, pri zavádzaní princípu prezumpcie viny do športu ide niektorým skupinám hlavne o to, aby dokázali, že ruské štátne orgány vytvorili štátny systém dopingu, zatiaľ čo v iných krajinách je doping len problémom „pomýlených“ jednotlivcov. Je to tiež spôsob, ako odpútať pozornosť od faktu, že olympijský šport je prerastený „štátnym“ dopingom i mimo Ruska. Žiaľ, olympiáda v súčasnosti nie je ani tak súťaž medzi najlepšími športovcami, ale súťaž medzi štátmi organizovanými športovými mašinériami o prvenstvo v počte zlatých medailí. Aj v Riu pôjde o propagandistický súboj dvoch superveľmocí: USA – Čína.

Branislav Fábry, srspol.sk

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Branislav Gröhling: Lyžiarske výcviky sú podľa vyhlášok ÚVZ SR povolené

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Lyžiarske výcviky sú povolené, vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Oznámil to na sociálnej sieti minister školstva vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) ÚVZ SR v rámci nových vyhlášok k opatreniam platiacim od stredy uviedol, že v režime…

Minister vnútra uistil, že prípad z Miloslavova bude vyšetrený

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) uistil, že prípad šikany z Miloslavova bude vyšetrený. Konanie polície preverí aj Úrad inšpekčnej služby (ÚIS). Zaoberať sa má obdobím celých dvoch rokov, vzhľadom na informácie, že podnety o podobných incidentoch existovali skôr. Minister o tom informoval po…

NYT: Rusko začalo z Ukrajiny sťahovať rodiny svojich diplomatov. Môže to byť trik ale aj príprava na konflikt

0 icon

New York 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo, Sergei Shelega/BelTA Pool Photo)   Rusko začiatkom tohto roka znížilo počet ľudí na svojich diplomatických zastupiteľstvách na Ukrajine. Napísal to v utorok denník The New York Times (NYT) s tým, že ide "o možný kľúč k ďalšiemu postupu" ruského…

Nie prosbopis poslancom, ale miestne referendum občanov by malo rozhodnúť o tom, či odovzdaním letiska Sliač bude ohrozené zdravie a bezpečnosť obyvateľov regiónu

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Primátori Banskej Bystrice, Zvolena a mesta Sliač adresovali poslancom NR SR list, v ktorom zdôrazňujú, že „podobne ako im, ani občanom týchto regiónov nie je ľahostajná budúcnosť letiska Sliač Žiadajú záruky, aby v budúcnosti zostala zachovaná civilná časť letiska, domáhajú sa zodpovedného posúdenia,…

NCZI odporúča osobám s príznakmi ochorenia COVID-19 využiť bezplatný PCR test

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odporúča ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID-19, aby využili bezplatné testovanie PCR testami. Pripomenulo, že pri príznakoch ochorenia i v ďalších situáciách sú testy plne hradené zo zdravotného poistenia a objednať sa možno na stránke korona.gov.sk. TASR o…

Lehota po prekonaní COVID-19 sa zatiaľ skracovať nebude. Od stredy začne platiť režim OP plus. Zmeny sa týkajú aj nosenia respirátorov

0 icon

Bratislava 17. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní ochorenia COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý v pondelok zverejnil nové vyhlášky k pandemickým opatreniam. Nové opatrenia…

Rezort obrany: Tvrdenia Fica o výcviku povstalcov z Ukrajiny v SR sa nezakladajú na pravde, je to nepresná informácia zo strany USA

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák)   Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta tvrdenia expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku, nezakladajú sa podľa neho na pravde. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková "Nikdy o žiadnej takejto možnosti, ktorá má…

Na Slovensku pribudlo 3933 prípadov nákazy novým koronavírusom a 46 obetí

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 15.955 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (17. 1.) na Slovensku 3933 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 46 obetí Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.      

Obranná dohoda s USA: Plukovník Pekan o tom, aká bude úloha Slovenska v prípade konfliktu na Ukrajine

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Slovenský plukovník vo výslužbe Peter Pekan (hnutie Republika) sa pripojil k diskusii o obrannej dohode s USA. Upozornil na článok z amerického denníka New York Times, v ktorom sa píše, že na Slovensku sa budú trénovať ukrajinskí partizáni v boji proti Rusku Pripomeňme, že…

“Tak rada by bola za dobrú, ale nedá sa…” Belousovová a Galko komentujú neutíchajúce ticho Zuzany Čaputovej v spojitosti s vojenskou zmluvou s USA

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Adrian Dennis)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová ani po včerajších rozhovoroch s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a predsedom Národnej rady Borisom Kollárom (Sme rodina) nevyjadrila svoj osobný postoj, či je za prijatie kontroverznej vojenskej dohody DCA, alebo sa stavia proti nej Včerajšie raňajky v Prezidentskom paláci…

NAJNOVŠIE

BLOG

Andrej Sablič

Teoretická otázka pre ministrov Naďa, Korčoka, ale aj NR SR.

0icon

Izrael s tichým súhlasom USA a OSN ostreľuje Iránske milície na území Sýrie, lebo sa cíti ohrozený. Dnes je to, teda všeobecne uznávaná medzinárodná prax.Pýtam sa, preto, po odmietnutí požiadaviek Ruskej federácie k USA a NATO či Ruská federácia má právo cítiť sa ohrozená ich vojskami na území Ukrajiny, Poľska,…

Andrej Danko

Pán Korčok dajte už pokoj Žilinkovi kvôli Ruskej federácii.

0icon

    Minister zahraničných vecí, Korčok opakovane verejne kritizuje generálneho prokurátora Maroša Zilinku za návštevu Ruskej federácie. Minister Korčok svojimi útokmi však zakrýva svoje zlyhanie. Nepamätám si v histórii, že by minister zahraničných vecí Slovenskej republiky dvakrát po se

Martin Bago

USA PLÁNUJÚ NA SLOVENSKU CVIČIŤ UKRAJINSKÝCH POVSTALCOV A ZATIAHNUŤ SR DO VOJNY S RUSKOM!

0icon

Denník The New York Times prišiel v týchto dňoch so správou, z ktorej vyplýva, že USA sú pripravené v prípade

Radovan Hrádek

Pre všetkých prispievateľov, komentátorov, trolov a ostatných diskutujúcich

0icon

Nedávno som zverejnil môj názor na vyhlásenie Roberta Fica, že právnici by mali bojovať za právny štát a zasadiť sa o to, že Ústava SR, zákony SR, a teda právo ako také, by mali platiť bez ohľadu na to kto je pri moci a na každého občana SR. Ako som…

Ivan Štubňa

Nezvratné dôkazy o príčinnej úlohe vakcín pri úmrtiach po očkovaní...Stop očkovacej mafii!!!

0icon

Doleuvádzaní autori predkladajú vedecké dôkazy, ktoré si vyžadujú okamžité zastavenie používania génových vakcín proti COVID-19.  Vakcíny môžu spustiť sebadeštruktívne procesy, ktoré vedú

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Islandské poníky sa hrajú v žrebčíne v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Branislav Gröhling: Lyžiarske výcviky sú podľa vyhlášok ÚVZ SR povolené

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Lyžiarske výcviky sú povolené, vyplýva to z vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Oznámil to na sociálnej sieti minister školstva vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) ÚVZ SR v rámci nových vyhlášok k opatreniam platiacim od stredy uviedol, že v režime…

Minister vnútra uistil, že prípad z Miloslavova bude vyšetrený

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) uistil, že prípad šikany z Miloslavova bude vyšetrený. Konanie polície preverí aj Úrad inšpekčnej služby (ÚIS). Zaoberať sa má obdobím celých dvoch rokov, vzhľadom na informácie, že podnety o podobných incidentoch existovali skôr. Minister o tom informoval po…

NYT: Rusko začalo z Ukrajiny sťahovať rodiny svojich diplomatov. Môže to byť trik ale aj príprava na konflikt

0 icon

New York 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin Pool Photo, Sergei Shelega/BelTA Pool Photo)   Rusko začiatkom tohto roka znížilo počet ľudí na svojich diplomatických zastupiteľstvách na Ukrajine. Napísal to v utorok denník The New York Times (NYT) s tým, že ide "o možný kľúč k ďalšiemu postupu" ruského…

Nie prosbopis poslancom, ale miestne referendum občanov by malo rozhodnúť o tom, či odovzdaním letiska Sliač bude ohrozené zdravie a bezpečnosť obyvateľov regiónu

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Primátori Banskej Bystrice, Zvolena a mesta Sliač adresovali poslancom NR SR list, v ktorom zdôrazňujú, že „podobne ako im, ani občanom týchto regiónov nie je ľahostajná budúcnosť letiska Sliač Žiadajú záruky, aby v budúcnosti zostala zachovaná civilná časť letiska, domáhajú sa zodpovedného posúdenia,…

NCZI odporúča osobám s príznakmi ochorenia COVID-19 využiť bezplatný PCR test

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) odporúča ľuďom, ktorí pociťujú príznaky ochorenia COVID-19, aby využili bezplatné testovanie PCR testami. Pripomenulo, že pri príznakoch ochorenia i v ďalších situáciách sú testy plne hradené zo zdravotného poistenia a objednať sa možno na stránke korona.gov.sk. TASR o…

Lehota po prekonaní COVID-19 sa zatiaľ skracovať nebude. Od stredy začne platiť režim OP plus. Zmeny sa týkajú aj nosenia respirátorov

0 icon

Bratislava 17. januára 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Pôvodne avizované skrátenie lehoty po prekonaní ochorenia COVID-19 zo 180 na 90 dní sa po dohode s ministerstvom zdravotníctva a konzíliom odborníkov odkladá. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý v pondelok zverejnil nové vyhlášky k pandemickým opatreniam. Nové opatrenia…

Rezort obrany: Tvrdenia Fica o výcviku povstalcov z Ukrajiny v SR sa nezakladajú na pravde, je to nepresná informácia zo strany USA

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák)   Ministerstvo obrany (MO) SR odmieta tvrdenia expremiéra Roberta Fica (Smer-SD) o možnom výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku, nezakladajú sa podľa neho na pravde. Vyplýva to zo stanoviska, ktoré TASR poskytla hovorkyňa ministerstva Martina Kovaľ Kakaščíková "Nikdy o žiadnej takejto možnosti, ktorá má…

Na Slovensku pribudlo 3933 prípadov nákazy novým koronavírusom a 46 obetí

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 15.955 vykonaných RT-PCR testov odhalili v pondelok (17. 1.) na Slovensku 3933 prípadov nákazy novým koronavírusom. Pribudlo 46 obetí Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) na internetovej stránke covid-19.nczisk.sk. Správu aktualizujeme.      

Obranná dohoda s USA: Plukovník Pekan o tom, aká bude úloha Slovenska v prípade konfliktu na Ukrajine

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)   Slovenský plukovník vo výslužbe Peter Pekan (hnutie Republika) sa pripojil k diskusii o obrannej dohode s USA. Upozornil na článok z amerického denníka New York Times, v ktorom sa píše, že na Slovensku sa budú trénovať ukrajinskí partizáni v boji proti Rusku Pripomeňme, že…

“Tak rada by bola za dobrú, ale nedá sa…” Belousovová a Galko komentujú neutíchajúce ticho Zuzany Čaputovej v spojitosti s vojenskou zmluvou s USA

0 icon

Bratislava 18. januára 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Adrian Dennis)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová ani po včerajších rozhovoroch s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO) a predsedom Národnej rady Borisom Kollárom (Sme rodina) nevyjadrila svoj osobný postoj, či je za prijatie kontroverznej vojenskej dohody DCA, alebo sa stavia proti nej Včerajšie raňajky v Prezidentskom paláci…

Podkasty

Zasmejme sa, aby sme sa nezbláznili

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Má pravdu Dušan Jarjabek? Zvuk: Jarjabek (zbláznime sa…) Poslanec Jarjabek má asi pravdu, hrozí, že táto republika sa zblázni. Ale aby ju nemal, aby sme nehovorili len o covide, pozrime sa na dnešný svet a dnešných politikov z nadhľadu. Humoristicko-satirický Roháč už dávno zanikol, a ani Kocúrkovo už v stánkoch nevidieť, a tak sme sa pozreli...

“Yankee go home!” Znelo na proteste proti zmluve SR a USA

icon

Bratislava 17. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martina Kriková) Na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí, vedľa budovy veľvyslanectva Spojených štátov, sa v sobotu popoludní zišlo viac ako tisíc ľudí – podľa vyjadrenia europoslanca Milana Uhríka – aby vyjadrilo jasne negatívny postoj v spojitosti s vojenskou zmluvou medzi SR a USA, ktorá tento týždeň prešla vládou. Podľa jedného z proamerických denníkov „na mieste...

Osem miliárd korún. Toľko nás stojí očkovacia prémia seniorov

icon

Bratislava 14. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian) Minister financií s paličkou v ruke pred veľkou tabuľou v miestnosti, kde ešte na stene zostalo heslo „Daňová revolúcia plní vaše sny“ – to ako keby naozaj národ slovenský sníval o krčahu vody k jedlu a o zdanení tringeltov, lebo toto sú jedny z najrevolučnejších Matovičových návrhov. A z tej tabule sa dá vyčítať, že všetkých seniorov nad 60...

Slovensko má byť definitívne nekultúrne? Spisovatelia pôjdu do ulíc

icon

Bratislava 13. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann) Samé čudné a nepochopiteľné správy. V piatok Natália Milanová oznámila, že od pondelka majú byť otvorené kultúrne podujatia v režime OP maximálne pre 50 návštevníkov. Mala sa tým „otvoriť kultúra“, aj keď Matovič by s tým ešte radšej počkal. Zástupcovia kultúrnej obce vyjadrili počas víkendu nesúhlas s avizovanou podobou uvoľnenia podmienok pre...

Povinné očkovanie sa odkladá. Definitívne?

icon

Bratislava 12. januára 2022 (HSP/Foto:TASR-Roman Hanc) Čakali sme, čo sa stane 10. januára, teda v pondelok, keď podľa pôvodných informácií mala byť v ten deň hotová právna analýza k otázke povinného očkovania a spoluúčasti na liečbe ochorenia COVID-19 pre neočkovaných. Nebola. Vari preto, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa rekreoval v Ománe? Alebo ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nestíha,...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Andrej Sablič

Teoretická otázka pre ministrov Naďa, Korčoka, ale aj NR SR.

0icon

Izrael s tichým súhlasom USA a OSN ostreľuje Iránske milície na území Sýrie, lebo sa cíti ohrozený. Dnes je to, teda všeobecne uznávaná medzinárodná prax.Pýtam sa, preto, po odmietnutí požiadaviek Ruskej federácie k USA a NATO či Ruská federácia má právo cítiť sa ohrozená ich vojskami na území Ukrajiny, Poľska,…

Andrej Danko

Pán Korčok dajte už pokoj Žilinkovi kvôli Ruskej federácii.

0icon

    Minister zahraničných vecí, Korčok opakovane verejne kritizuje generálneho prokurátora Maroša Zilinku za návštevu Ruskej federácie. Minister Korčok svojimi útokmi však zakrýva svoje zlyhanie. Nepamätám si v histórii, že by minister zahraničných vecí Slovenskej republiky dvakrát po se

Martin Bago

USA PLÁNUJÚ NA SLOVENSKU CVIČIŤ UKRAJINSKÝCH POVSTALCOV A ZATIAHNUŤ SR DO VOJNY S RUSKOM!

0icon

Denník The New York Times prišiel v týchto dňoch so správou, z ktorej vyplýva, že USA sú pripravené v prípade

Radovan Hrádek

Pre všetkých prispievateľov, komentátorov, trolov a ostatných diskutujúcich

0icon

Nedávno som zverejnil môj názor na vyhlásenie Roberta Fica, že právnici by mali bojovať za právny štát a zasadiť sa o to, že Ústava SR, zákony SR, a teda právo ako také, by mali platiť bez ohľadu na to kto je pri moci a na každého občana SR. Ako som…

Ivan Štubňa

Nezvratné dôkazy o príčinnej úlohe vakcín pri úmrtiach po očkovaní...Stop očkovacej mafii!!!

0icon

Doleuvádzaní autori predkladajú vedecké dôkazy, ktoré si vyžadujú okamžité zastavenie používania génových vakcín proti COVID-19.  Vakcíny môžu spustiť sebadeštruktívne procesy, ktoré vedú

TopDesať

Fascinujúce mesto Jeruzalem: 1. časť

0 icon

Starobylý Jeruzalem je vzácny pre židov, kresťanov i moslimov. Svedčia o tom zástupy pútnikov, ktorí sa prechádzajú po jeho uličkách. O Jeruzaleme sa toho už popísalo skutočne veľa. Napriek tomu však veríme, že pre vás - našich čitateľov - prinesieme opäť niekoľko zaujímavostí. Poďme na prvú časť trojdielnej série. Medzi…

10 ľudí, ktorí predpovedali budúcnosť: 2. časť

0 icon

Mark Twain predpovedal svoju vlastnú smrť Americká literárna ikona Mark Twain vo svojej autobiograf

TOP 10 vecí, o ktorých si vďaka Hollywoodu myslíme, že sú skutočné

0 icon

Hollywood je zaujímavé miesto.  Je vlastne tvárou Ameriky, ktorá reprezentuje Ameriku pred celým svetom. Všetko sa to odohráva na veľkom plátne, veď napokon je to aj to, čo celý svet vníma. Americká kultúra je tak dominantná, že každá jedna chytľavá fráza od nejakého neznámeho herca v pozadí nejakého neznámeho filmu, môže…

TOP 10: Najjedovatejšie živočíchy sveta. Stačí im len pár sekúnd na usmrtenie človeka

0 icon

Nie sú len krásne, ale aj extrémne jedovaté. Toto sú tie najjedovatejšie živočíchy sveta, ktoré dokážu svoju obeť zabiť v priebehu niekoľkých sekúnd. 1. Synanceja bradavičnatá [caption id="attachment_5286" align="alignleft" width="498"]

TOP 10 vecí, ktoré potrebuje muž vo vzťahu

0 icon

Tento rebríček bol zostavený na základe odpovedí reálnych mužov, ktorí žijú v reálnych vzťahoch s reálnymi ženami. Miesto, kde máš pokoj Miesto, kde za tebou nepríde partnerka ani deti. Ako malý si mal bunker či klubovňu, dnes chodíš na pivo, na ryby, na biliard alebo sa aspoň ponoríš do virtuálnej…

Armádny Magazín

Turecko prezentuje sľubné bojové cvičné lietadlo vlastnej konštrukcie. Video

0 icon

Turecko, 18. januára 2022 (AM) – Turecko pripravuje prezentáciu nového perspektívneho bojového cvičného lietadla vlastnej konštrukcie Hürjet. Ako uvádza developerská spoločnosť, predstavenie lietadla prebehne v najbližšom čase.   https://twitter.com/i/status/1481552092590448641 Spoločnosť Turkish Aerospace Industries (TAI) má v úmysle

Odvetný ťah Ruska? Kremeľ zhodnotil možnosť rozmiestnenia vojenských základní blízko USA

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM, Sputnik) – Tlačový hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov sa vyjadril k možnosti rozmiestnenia v

V Británii našli kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Chce ho odstrániť super čata zabijakov KGB

0 icon

Veľká Británia, 18. januára 2022 (AM) – "Žijem v neustálom strachu a myslím si, že každý deň bude môj posledný." Tieto slová bývalého dôstojníka KGB Borisa Karpičkova, ktorý teraz žije v Londýne, aktívne replikujú britské médiá. To znamená, že z Karpičkova jednoznačne robia kandidáta na nového zo Skripaľovcov. Aký je to…

Kto bráni vojakom naplniť vojenskú prísahu?

0 icon

Slovensko, 18. januára 2022 (AM) – Vojenská prísaha je sľub, ktorým vojaci deklarujú svoju vernosť vlasti. Jej obsah stanovuje § 3 zákona č. 321/2002 Z. z. o ozbrojených silách Slovenskej republiky.   [caption id="attachment_42470" align="alignnone" width="750"]

Ako môže ruské námorníctvo vyvíjať tlak na Spojené štáty

0 icon

Rusko, 18. januára 2022 (AM) – Rusko-americké konzultácie sa neskončili prakticky ničím - a veta námestníka ministra zahraničných vecí Ruskej federácie Sergeja Rjabkova sa toho stala jasným dôkazom. Podľa diplomata, ak budú Spojené štáty naďalej vyvíjať vojenský tlak na Rusko, môže vykonať Rusko „opatrenia v línii námorníctva“. V akom stave

Svetlo sveta

Kde sa nachádzajú Traja králi dnes?

0 icon

Po narodení Ježiša nám Sväté písmo predkladá príbeh, ako králi alebo inak nazývaní aj mudrci z východu, prišli do Betlehema, aby sa Kristovi poklonili. Nový zákon kladie dôraz na skutočnosť, že na základe hviezdy na oblohe muži prišli až do Betlehema. Biblia nehovorí koľko týchto kráľov bolo ani z akej…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

Prečo si Cirkev na Vianoce pripomína sv. Štefana a evanjelistu Jána?

0 icon

Pre veriaci ľud je častokrát ťažko pochopiteľné, prečo počas oktávy na Vianoce hneď po oslávení Narodenia Pána, Cirkev predkladá na oslavu martýra sv. Štefana a evanjelistu sv. Jána. Ako prišlo k tomu, že najveselšie sviatky roku sa veľmi rýchlo menia na pripomienku umučenia človeka? Je opodstatnené, aby sv. Štefan ako…

26.12. Svätý Štefan, mučeník pri obhajobe pravého učenia Cirkvi

0 icon

Svätý Štefan je považovaný v Katolíckej Cirkvi sa prvého mučeníka, ktorého sviatok sa slávi 26.12. Tento deň boli totiž nájdene relikvie svätého Štefana. Stalo sa tak na základe videnia, ktoré mal v roku 415 kňaz menom Lucian. V roku 439 relikvi boli prenesené do nového kostola postaveného pri Damašskej bráne v Jeruzaleme. Krížiaci volali…

Narodenie Ježiša Krista – vianočné sviatky a okruh ich slávenia

0 icon

Na Vianoce kresťania slávia narodenie Ježiša Krista. Sú to sviatky Božieho vtelenia, sviatky vykúpenia, pokoja a lásky. Vianoce oslávia na celom svete dve miliardy veriacich. Presný dátum narodenia Pána známy nie je. Slávenie 25. decembra ako narodenie Ježiša je doložené po prvý raz z roku 336 v Ríme. Na základe…

FOTO DŇA

Islandské poníky sa hrajú v žrebčíne v nemeckom Wehrheime

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali