NAŽIVO

Európska únia obvinila USA, že sa zdráhajú uzavrieť obchodnú dohodu a varovala Washington pred odvetnými opatreniami. Informujú agentúry Reuters a AP.

Včera 19:56

Rumunský parlament nepodporil opozičný návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Iliu Bolojana. Týkal sa s balíkom fiškálnych opatrení, ktorý má v krajine zvýšiť dane a znížiť tak rozpočtový deficit. Ten je v súčasnosti najvyšší spomedzi členských krajín Európskej únie. Informujú agentúry Agerpres a Bloomberg.

 

Včera 19:54

Julija Svyrydenková nominoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na post premiérky. Tá sa mu poďakovala za prejavenú dôveru. Súčasne oznámila, že v novej funkcii by navrhla ďalšie personálne zmeny vo vláde. Informujú agentúry AFP a Reuters.

Včera 19:21

Britská polícia oznámila, že pri nedeľňajšej havárií malého lietadla krátko po vzlietnutí z medzinárodného letiska Southend neďaleko Londýna zahynuli štyria ľudia. Informujú agentúry DPA a AP.

Včera 18:40

Všetci predávajúci majú mať od budúceho roka povinnosť umožniť kupujúcim platiť bezhotovostne. Konkrétny spôsob si určí predávajúci sám podľa charakteru predajného miesta, jednou z možností bude aj formou QR kódu cez bankovú aplikáciu. Vyplýva to z návrhu nového zákona o evidencii tržieb. To predložilo Ministerstvo financií SR do medzirezortného pripomienkového konania.

Včera 18:38

Južná Kórea sa usiluje dosiahnuť dohodu s USA do konca tohto mesiaca aspoň v zásadných bodoch, aby sa vyhla dôsledkom vysokých dovozných ciel, ktoré plánuje na produkty z ázijskej krajiny zaviesť americký prezident Donald Trump. Uviedla to agentúra Reuters. Tá sa odvolala na informácie juhokórejského vyjednávacieho tímu.

Včera 18:37

Nemecké firmy opúšťajú sociálnu sieť X prípadne na nej zverejňujú menej príspevkov. Ide o reakciu na angažovanie sa jej majiteľa Elona Muska v politike. Ukázal to prieskum, ktorý si objednala digitálna asociácia Bitkom. Informuje DPA.

Včera 18:36

Trump vyhlásil, že dodávky USA Ukrajine budú koordinované prostredníctvom NATO.

„Budeme vyrábať najlepšie zbrane, posielať ich do NATO, ktoré ich bude môcť odovzdať tretej krajine,“ vyhlásil Trump.

Včera 17:37

Trump začal stretnutie s generálnym tajomníkom NATO Rutteom, kde vystúpi s vyhlásením k Ukrajine.

Včera 17:36

Maďarsko nebude financovať nákup amerických zbraní pre Ukrajinu, vyhlásil minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Trump skôr informoval, že USA môžu Ukrajine dodať zbrane typu Patriot a iné zbrane, ktoré zaplatia európske krajiny.

Pripomíname, že Maďarsko sa postavilo proti návrhu rozpočtu Európskej únie na roky 2028-34, ktorý počíta s vyčlenením 100 miliárd eur na podporu Ukrajiny vo vojne s Ruskom.

Včera 16:58

Zelenskyj oznámil, že navrhol ministerke hospodárstva Sviridenkovej, aby sa stala predsedníčkou vlády. „Očakávam predloženie programu činnosti novej vlády v najbližšom čase,“ napísal prezident.

Včera 16:30

Rusko je pripravené na tretie kolo rokovaní s Ukrajinou a čaká na návrh termínu, „ale Kyjev sa očividne neponáhľa“, vyhlásil Peskov.

Pripomíname, že Zelenskyj povedal, že rokovania zatiaľ nebudú, pretože ešte neboli dokončené výmeny, na ktorých sa strany dohodli skôr. Podľa ruských verejných zdrojov sa očakáva výmena ďalších 400 osôb.

Včera 16:22

Umelá inteligencia je už múdrejšia ako väčšina ľudí a o 5 rokov bude múdrejšia ako všetci ľudia dohromady, myslí si Elon Musk.

„AI je už oveľa múdrejšia ako väčšina ľudí, ale zatiaľ nie je múdrejšia ako ktorýkoľvek človek v čomkoľvek a je oveľa menej múdra ako skupina múdrych ľudí používajúcich počítače (t. j. „spoločnosť“). Ale bude múdrejšia. Pravdepodobne múdrejšia ako ktorýkoľvek človek v čomkoľvek za menej ako 2 roky a múdrejšia ako všetci ľudia dohromady približne za 5 rokov. Možno sa presvedčiť, že AI sa maximálne snaží hľadať pravdu, aj keď na ceste stretáva prekážky,“ vyhlásil Musk.

Včera 16:21
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Branislav Fábry: Anexia Východného Jeruzalema verzus anexia Krymu

 

❚❚
.

To však znovu otvorilo otázku statusu východného Jeruzalema, ktorý Izrael anektoval v rozpore s medzinárodným právom. Vzhľadom na to, že ide o zrejme najznámejšiu anexiu po Druhej svetovej vojne, treba ju porovnať aj s anexiou Krymu, ktorá už niekoľko rokov patrí medzi hlavné témy diskusií na Slovensku.

V nasledujúcom texte sa preto budem venovať týmto otázkam:

 

.

Anexia východného Jeruzalemu

Ako je dobre známe, až do roku 1947 nemalo mesto Jeruzalem žiadny osobitný právny štatút a bolo považované za súčasť územia Palestíny pod mandátnou správou V. Británie. Podľa rezolúcie OSN č. 181(1947) o budúcnosti Palestíny sa však mesto stalo samostatným celkom (corpus separatum) a nenachádzalo sa pod územnou zvrchovanosťou žiadneho štátu. Napriek tomu bolo po roku 1948 mesto rozdelené a obsadené, východná časť Jordánskom a západná časť Izraelom. Možno povedať, že ani Izrael, ani Jordánsko v tejto otázke nerešpektovali rezolúcie OSN a územie mesta obsadili protiprávne. Pripojenie východného Jeruzalemu k Jordánsku uznali len Pakistan a V. Británia, zatiaľ čo pripojenie západného Jeruzalema k Izraelu neuznal nikto.

Aj napriek porušeniu rezolúcií OSN sa však vytvorilo určité modus vivendi, ktoré trvalo až do roku 1967. Vo východnej časti žili palestínski Arabi, v západnej časti Izraelčania, ktorí ju ešte v roku 1949 označili za hlavné mesto štátu. V roku 1967 však Izrael vojensky obsadil aj východnú časť mesta, čím ovládol celý Jeruzalem. Jordánsko stratilo akúkoľvek kontrolu nad oblasťou a od roku 1967 je tak jediným porušovateľom medzinárodného práva v otázke Jeruzalema Izrael. Ani dlhé trvanie protiprávneho konania pritom nie je ospravedlnením. Izraleská vláda sa síce v roku 1967 múdro zdržala príliš provokatívnych krokov, týkajúcich sa statusu východného Jeruzalema, v roku rok 1980 však prišlo k významnému posunu. Izrael prijal „základný zákon“ o Jeruzaleme a vyhlásil celý nedelený Jeruzalem za hlavné mesto štátu Izrael

Na toto formálne dokonanie aktu anexie východného Jeruzalemu však reagovala OSN, ktorá prijala záväznú rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN č. 476 (1980). V nej sa doslovne uvádza:

opätovne potvrdzuje naliehavú potrebu ukončiť dlhodobú okupáciu arabských území, ktoré Izrael obsadil od roku 1967 vrátane Jeruzalemu…“

.

Taktiež sa tam uvádza:

opätovne potvrdzuje, že všetky legislatívne a administratívne opatrenia a opatrenia prijaté Izraelom, okupačnou mocnosťou, ktoré majú za cieľ zmeniť postavenie a status Svätého mesta Jeruzalemu, nemajú právnu platnosť…“

Táto rezolúcia je stále záväzným prameňom medzinárodného práva a potvrdzuje, že Izrael nemá legitímny právny titul pre vyhlásenie suverenity nad východným Jeruzalemom. Potvrdili to aj mnohé ďalšie rezolúcie OSN a tiež stanovisko Medzinárodného súdneho dvora z roku 2004.

Anexiou východného Jeruzalema v súlade so zákonom o Jeruzaleme Izrael toto územie odlíšil od ostatných okupovaných území. Hoci izraelská vláda oficiálne neoznačuje územia na západnom brehu Jordánu ako „okupované“, odlišuje ich od východného Jeruzalema, ktorý je považovaný za nedeliteľnú súčasť hlavného mesta štátu. Najlepším príkladom tohto faktu sa stala prax, keď izraelské úrady odmietli niekoľkým tisícom Arabom z východného Jeruzalemu predĺžiť trvalé bydlisko v mestepo tom, čo opustili hranice Jeruzalema a odišli na okupované územia na západnom brehu Jordánu. Išlo o jedno z opatrení, ktoré mali zabezpečiť Izraelcom početnú prevahu v meste. Vzhľadom na výstavbu nových izraelských sídlisk v Jeruzaleme tak Izraelci získali prevahu, tvoria asi dve tretiny obyvateľov mesta, avšak východná časť mesta je stále prevažne arabská.

 

.

Porovnanie s Krymom

Keďže niet pochybností, že pripojenie východného Jeruzalema k Izraelu bolo vojenskou anexiou, treba ju porovnať s inými anexiami, ktoré sa vo svete dejú. Anexia ako taká predstavuje pripojenie cudzieho územia jednostranným aktom bez súhlasu predošlého územného suveréna a obyvateľstva žijúceho na tomto území. Vo všeobecnosti sa anexia už od Briand–Kelloggovho paktu z roku 1928 považuje za protiprávnu, hoci v niektorých prípadoch dekolonizácie bola táto protiprávnosť veľmi otázna, napr. keď nezávislá India dobyla portugalské územia na indickom subkontinente v roku 1961.

Keď sa hovorí o anexii v súčasnosti, médiá najčastejšie spomínajú ruskú anexiu Krymu. Na rozdiel od izraelskej anexie východného Jeruzalema, o „anexii Krymu“ sa nehovorí v záväzných rezolúciách BR OSN, ale len v nezáväzných rezolúciách Valeného zhromaždenia OSN. Dôvodom tu môže byť právo veta, ktoré Rusko v BR OSN dokáže využiť, z právneho hľadiska však existuje medzi oboma situáciami aj niekoľko ďalších rozdielov. V prípade Krymu preto treba zobrať do úvahy i názory, ktoré pojem „anexia Krymu“ odmietajú.

Jedným z najčastejších dôvodov pre odmietavý postoj k používaniu pojmu „anexia“ je nenásilnosť udalostí na Kryme v marci 2014. Hoci je možné, že ruské vojská, pôsobiace na Kryme na základe bilaterálnej dohody s Ukrajinou, neoficiálne zasahovali v prospech oddelenia Krymu od Ukrajiny (tzv. zelení mužíci), pripojenie Krymu k Rusku prebehlo nekrvavo. Na Kryme neprišlo k stratám na životoch v dôsledku vojenských operácií a naopak, miestne obyvateľstvo za okupantov považovalo ukrajinské jednotky. Oficiálnemu vstupu ruských vojsk navyše predchádzalo referendum.

Referendum z marca 2014 je aj hlavným argumentom proti tvrdeniu o anexii Krymu, pretože toto referendum bolo vyjadrením demokratického želania väčšiny obyvateľov. Západní politici a médiá síce spochybňujú toto referendum ako nedemokratické, avšak proruský názor na Kryme dlhodobo dominoval a i keby tam referendum pripravovala OSN, tak by dopadlo jednoznačne v prospech Moskvy. Ukrajina proruským náladám na Kryme obvykle čelila tvrdením, že Krymská autonómia je viazaná ukrajinskou ústavou a akákoľvek snaha o zmenu hraníc by bola protiústavná. Lenže v marci 2014 už bola táto argumentácia pochybná. Práve pučisti v Kyjeve totiž v rozpore s ústavou zvrhli prezidenta a následne i tretinu ústavných sudcov. Vznikla otázka, prečo má Krym rešpektovať ustanovenie ústavy o územnej celistvosti, keď pučisti nerešpektovali toľko iných ústavných noriem…

Veľmi dôležitým rozdielom medzi východným Jeruzalemom a Krymom je aj postoj novej moci k obyvateľstvu. Zatiaľ čo na Kryme dostali štátne občianstvo obyvatelia v podstate bez problémov, vo východnom Jeruzaleme sa nič podobné nestalo. Hoci je Jeruzalem ako celok vyhlasovaný za hlavné mesto Izraela, za občanov štátu sú považovaní len niektorí jeho obyvatelia. Izrael možnosť udelenia občianstva jeruzalemským Palestíncom síce do budúcna úplne nevylučuje, v praxi však robí všetko proti tomu. Jedným z dôvodov je aj podstatne vyššia natalita Palestínčanov. Je jasné, prečo Izrael nechce Palestínčanom v Jeruzaleme udeliť občianstvo, avšak aj to oslabuje legitimitu anexie.

 

Protiprávnosť Trumpových krokov

Vzhľadom na to, že v roku 2017 nastúpil do úradu prezidenta USA D. Trump, prišlo i k určitým zmenám v politike na Blízkom Východe. Jedným z hlavných problémov D. Trumpa v roku 2017 bol fakt, že po nástupe do funkcie musel opustiť mnohé z predvolebných sľubov (najmä voči Rusku) a prepustiť viacerých spolupracovníkov. Naopak, oblasťou, kde prezident dokázal svoje sľuby aspoň čiastočne presadiť, bola problematika Izraela. D. Trump ešte v decembri 2016 kritizoval Obamovu administratívu za to, že v BR OSN nevetovala rezolúciu, odsudzujúcu Izrael. Najvýznamnejším krokom D. Trumpa však bolo, že sa prihlásil k presunu amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela. Tento krok bol určite významný, hoci nie je až tak revolučný, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Už v roku 1995 totiž Kongres USA schválil tzv. Jerusalem Embassy Act. Ide o zákon, ktorý vyzýva na premiestnenie veľvyslanectva do Jeruzalemu. V zákone (sec. 3) sa uvádza aj harmonogram požadovaných rokov:

.

(1) Jeruzalem by mal zostať nerozdeleným mestom, v ktorom by práva všetkých etnických a náboženských skupín boli chránené;
(2) Jeruzalem by mal byť uznaný za hlavné mesto Štátu Izrael;
a (3) malo by sa zriadiť veľvyslanectvo USA v Izraeli v Jeruzaleme najneskôr 31. mája 1999.“

Doterajšie administratívy sa snažili mierniť účinky tohto zákona a využívali možnosť každý polrok odôvodniť odklad presunu ambasády. Dôležitú úlohu tu zohrávalo i rozhodnutie Najvyššieho súd USA Zivotofsky v. Kerry (2015), kde súd vyriekol, že rozhodovanie o hlavnom meste Izraela nepatrí Kongresu a uznávanie rozhodnutí iných štátov o hlavných mestách patrí výkonnej moci.

Pri identifikácii rozporu konania USA s medzinárodným právom je treba spomenúť rezolúciu BR OSN 478 (1980), ktorá je odlišná od už spomínanej rezolúcie 476 (1980). Táto uvádza:

Rozhodla sa neuznať „základný zákon“ a ďalšie také kroky Izraela, ktoré sa v dôsledku tohto zákona snažia zmeniť charakter a postavenie Jeruzalema a vyzývajú: (a) všetky členské štáty, aby prijali toto rozhodnutie; (b) tie štáty, ktoré zriadili diplomatické misie v Jeruzaleme, aby stiahli takéto misie zo Svätého mesta;“

Z textu tejto právne záväznej rezolúcie BR OSN teda priamo vyplýva povinnosť stiahnuť diplomatické misie z Jeruzalema, a preto je presun amerického veľvyslanectva v priamom rozpore so záväznou rezolúciou BR OSN.

.

Proizraelská politika D. Trumpa vyvoláva nielen podozrenia z jednostrannosti, ale aj z nevhodného vplyvu okolia na jeho rozhodovanie. V Trumpovej administratíve sú proizraelské sily početne zastúpené a dokonca aj Trumpova dcéra Ivanka prestúpila na judaizmus. To iba zvyšuje nedôveru voči USA na Blízkom Východe. Na druhej strane, nie je isté, či dôvera a mier sú cieľom politiky USA na Blízkom Východe. Naopak, cieľom administratívy môže byť aj zvyšovanie nedôvery a napätia v regióne, ktoré vyhovujú zbrojárskej lobby.

 

Sankcie a dvojitý meter

Na celom postoji USA k anexiám vo svete je veľmi zaujímavý aj ich dvojitý meter voči jednotlivým udalostiam vo svete. Zatiaľ čo voči Rusku niekoľkokrát zostrili sankcie kvôli anexii Krymu, pri podpore anexie východného Jeruzalema sú ochotní sami porušovať medzinárodné právo. Podobný dvojitý meter používajú aj krajiny ako napr. Poľsko, ktoré je najtvrdším kritikom pripojenia Krymu k Rusku. To odmietlo v decembri 2017 vo VZ OSN podporiť rezolúciu vyzývajúcu USA na zmenu postoja v otázke Jeruzalema. To isté však platí aj pre mnohých slovenských politikov: je zaujímavé, že najsilnejší podporovatelia anexie východného Jeruzalema na Slovensku, používajú v otázke Krymu najtvrdšiu protiruskú rétoriku, napr. F. Šebej, predseda Zahraničného výboru NR SR.

V záujme spravodlivosti však v otázke anexií treba miesto dvojitého metra zaujať principiálne stanovisko. Hoci sa možno domnievať, že ruské obsadenie Krymu nebolo natoľko protiprávne ako izraelská okupácia východného Jeruzalema, je správne, že SR odmieta uznávať jednostranné zmeny hraníc – tak na Kryme, ako aj vo východnom Jeruzaleme. Tento postoj treba podporiť, avšak v súlade s požiadavkou jednotného metra by bolo potrebné zrušiť i protiruské sankcie. Západ odmieta tvrdú sankčnú politiku voči Izraelu, pretože by bola kontraproduktívna a neviedla k zmene postoja Izraela, avšak podobne kontraproduktívna je aj sankčná politika štátov EÚ voči Rusku.

.

Myslím, že je na čase, aby vláda SR urobila nejaké kroky v záujme rovnakého metra a skutočnej diskusie o zrušení protiruských sankcií. Viem, že voči Rade EÚ je vláda opatrná a netrúfne si protiruské sankcie vetovať, bolo by však potrebné, aby sa aspoň na Slovensku o probléme mohlo čestne diskutovať. Miesto čestnej diskusie však v súčasnosti v SR prebieha „hon na ruské čarodejnice“ a dokonca aj MZV za zapojilo do kampane proti „ruskej propagande“. Kritika neprincipiálnosti vo vzťahu k anexii východného Jeruzalema a Krymu však nie je ani formou antisemitizmu ani ruskou propagandou…

Branislav Fábry

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.

ĎALŠIE Z HS

.

.

Blogy

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

.
.
.

Očakávané Trupovo vyhlásenie k Ukrajine a Rusku. Vysvetlil aj svoju nespokojnosť s Putinom

Trump začal stretnutie s generálnym tajomníkom NATO Ruttem, kde vystúpi s vyhlásením k Ukrajine

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

Vylepšite svoj počítač s lacnou sadou MS Office a operačným systémom Windows: Ušetrite viac ako 90 %! Všetky originálne digitálne licenčné kľúče za najlepšie ceny!

Množstvo podnikov a firiem naďalej využíva cloudové služby, kancelársky balík pre stolné počítače preto zostáva naďalej neodmysliteľnou súčasťou mnohých pracovných…

15. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov
15. 07. 2025 | Ekonomika | PR článok | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prečo dal Trump Putinovi 50 dní

Čo teda Trump povedal vo svojom vyhlásení o Rusku?

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina má novú premiérku

Po oficiálnom oznámení, že kabinet bude viesť ministerka hospodárstva Julia Svyrydenko, pripomenieme si posledné špekulácie o tom, aké ďalšie zmeny…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Toto už je cez čiaru!

Najnovšie správy z Gazy hovoria o tom, ako izraelský nálet zabil ďalších 27 ľudí. Medzi nimi boli opäť aj ženy…

14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Ševčovič tvrdí, že Trumpov list Európu zaskočil

Obchod medzi EÚ a USA bude „prakticky nemožný“, ak Trump zavedie 30-percentné clá, ako hrozí urobiť od 1. augusta. Vyhlásil to…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Voliči koalície sú chytení v pasci

O pár mesiacov to budú už dva roky, čo je aktuálna Ficova vláda pri moci. Bude to teda polovica volebného cyklu.…

14. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zničiť Európsku úniu. Prečo Trump tlačí na EÚ clami a ako to ovplyvní vojnu na Ukrajine?

Na pozadí očakávaného pondelkového vyhlásenia Trumpa o vojne na Ukrajine sa do úzadia ukrajinského a ruského informačného priestoru dostalo rozhodnutie…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny – Rusko má v úmysle v nasledujúcich dvoch mesiacoch zintenzívniť svoju ofenzívu

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 10 min. čítania | 0 komentárov
.

Odpoveď progresívnym fanatikom: Úplne zastavenie dovozu ruského plynu bude pre Slovensko likvidačné

Úplné zastavenie dovozu ruského plynu znamená likvidáciu pre slovenské hospodárstvo, domácnosti i priemysel. Je o tom presvedčený Úrad pre reguláciu…

14. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nemecký minister obrany vyzýva zbrojárske firmy: Dodávajte, nesťažujte sa!

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v rozhovore pre britský denník Financial Times vyzval zbrojárske firmy, aby splnili svoje záväzky a…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Fiala píše Ficovi list. Moralizuje a poučuje slovenského premiéra

Český premiér Petr Fiala vyzval predsedu slovenskej vlády Roberta Fica, aby Slovensko prehodnotilo svoj postoj k 18. balíčku sankcií Európskej…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

NATO je pripravené otvoriť „druhý front“

Politický paradox: útokom na Gruzínsko Európska únia nahráva Rusku. Situáciu na bojovom poli Zakaukazka, kde sa vedie tichá hybridná vojna…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Kaliňák: Ešte nie je jasné, aké tanky Slovensko nakúpi, do úvahy pripadajú tri možnosti

Ešte nie je jasné, aké tanky Slovensko nakúpi, do úvahy pripadajú tri možnosti. Ako uviedol minister obrany Robert Kaliňák pre…

14. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Huliak a Ľupták: “Poslancovi Ľuptákovi podpálili dom úmyselne, máme znalecký posudok”

Rudolf Huliak a Pavol Ľupták zo Strany vidieka v spoločnom videu tvrdia, že januárový požiar v dome poslanca Ľuptáka bol…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Putin vysvetľuje, čo skutočne rozdelilo Rusko a Západ

Prezident Vladimir Putin sa v doteraz nezverejnenej časti rozhovoru pre dokumentárny film vyjadril ku koreňom rozporov medzi Západom a Moskvou.…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Krajina smrti: čo zostalo tam, kde Ukrajina vtrhla do Ruska. Novinárka New York Times nahnevala Ukrajinu

Novinárka New York Times Nanna Heitmann strávila šesť dní s ruskou jednotkou „Achmat“ pri Sudži a uverejnila o tom reportáž.…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Do Dobšinského potoka spadlo dieťa, nepodarilo sa ho zachrániť

Hasiči z Dobšinej boli v pondelok vyslaní k topiacemu sa dieťaťu, ktoré spadlo do Dobšinského potoka. Napriek snahe hasičov a…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť deväť nových politických strán – má za nimi stáť košický primátor aj známy konkurzný právnik

Na Slovensku chce aktuálne vzniknúť deväť nových politických strán. Oznámenia o zbere potrebných podpisov sú zverejnené na webstránke Ministerstva vnútra…

14. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Sú to krutí byrokrati posadnutí mocou. Kto ťahá za nitky v pozadí Ursuly von der Leyen

Navonok riadi Európsku úniu železnou rukou cisárovná Ursula, avšak za silnou ženou sa skrýva nenápadný vplyvný muž…

14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Bývalého reprezentanta Španielska zadržali, v šatni si nelegálne nakrúcal maloletých

Bývalý brankár španielskej vodnopólovej reprezentácie Pepe Motos bol zadržaný pre podozrenie z nelegálneho nahrávania maloletých v šatni klubu Club Natació…

14. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Šport | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Von der Leyenová u obyvateľov strednej Európy pohorela

Minulý týždeň Európsky parlament hlasoval o návrhu na vyslovenie nedôvery predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej, ktorý nakoniec neprešiel.…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Napätie v Španielsku, po brutálnom napadnutí dôchodcu migrantmi, cez víkend eskalovalo

Napätie medzi Španielmi a migrantmi z Maroka v južnom španielskom meste Torre-Pacheco cez víkend eskalovalo. Vlnu násilia vyvolal incident zo stredy, pri…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Dôvody deformácie našich dejín? A niečo o múzejníctve

Mnohokrát čítam a počúvam konštatovania, že Sloveni si nevšímajú svoje dejiny. Myslím si, že jeden z dôvodov je aj to,…

14. 07. 2025 | Z domova | 12 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Z domova | 12 min. čítania | 0 komentárov

Azerbajdžanskí žoldnieri v ukrajinskej armáde: dlhy treba platiť

Azerbajdžan, 14. júla 2025 - Niektoré nedávne udalosti naznačujú, že Západ sa snaží rozbehnúť ďalší front hybridnej vojny proti Rusku…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Fiala, Fiala. Tak už to vzdajte!

Chcú nám odstaviť ruský plyn a na oplátku nič za to. Teraz dokonca píše český premiér výzvu tomu nášmu…

14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Pretekárska beštia z Talianska: Lamborghini Temerario GT3

14.07.2025 Redakcia Auto trendy (Foto: youtube.com/@VisionEffecttvTR Talianska automobilka Lamborghini predstavila svetu svoj najnovší pretekársky špeciál s označením Temerario GT3. Tento…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

Polícia zadržala osobu podozrivú z útoku na chlapca v centre Bratislavy

Polícia zdržala osobu dôvodne podozrivú zo spáchania bodného útoku na 17-ročného chlapca v noci zo soboty na nedeľu (13. 7.)…

14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Aktualizované 14. 07. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Optická ilúzia: To, čo uvidíte ako prvé, odhalí vaše najhlbšie životné túžby

Optická ilúzia: To, čo uvidíte ako prvé, odhalí vaše najhlbšie životné túžby. Optické ilúzie sú osvedčeným nástrojom na pochopenie fungovania…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Európska únia obvinila USA, že sa zdráhajú uzavrieť obchodnú dohodu a varovala Washington pred odvetnými opatreniami. Informujú agentúry Reuters a AP.

Včera 19:56

Rumunský parlament nepodporil opozičný návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Iliu Bolojana. Týkal sa s balíkom fiškálnych opatrení, ktorý má v krajine zvýšiť dane a znížiť tak rozpočtový deficit. Ten je v súčasnosti najvyšší spomedzi členských krajín Európskej únie. Informujú agentúry Agerpres a Bloomberg.

 

Včera 19:54

.

Efekt Rachel Zeglerovej: Ako Hollywood prichádza o divákov kvôli niekoľkým politickým komentárom „celebrít“

Hollywoodske hviezdy využívajú filmové premiéry na presadzovanie svojich politických cieľov. Novinár Christian Toto pre denník Daily Wire priblížil, čo sa…

14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Kam miznú? Bill Gates po sľube, že nezomrie ako boháč, zahodil za týždeň 51 miliárd dolárov

Len za niekoľko dní Gates znížil svoje čisté imanie o neuveriteľných 51 miliárd dolárov – takmer 30 % svojho zostávajúceho…

14. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruské údery na blízky tyl ukrajinskej armáde bránia hromadiť vojakov a techniku pre novú "ofenzívu"

Rusko, 14. júla 2025 - V noci 14. júla ruské jednotky vykonali novú vlnu útokov na ciele na územiach kontrolovaných…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

Napnutá struna…

Tak nám Donald Trump zavádí třicetiprocentní cla na zboží z Evropské unie. A zároveň vypouští informace, že opět začne podporovat…

14. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ak sa chystáte do Kuala Lumpur, musíte navštíviť tento bizarný hotel. Útulný alebo šialený?

14.07.2025 Redakcia Auto trendy Ak sa chystáte do Kuala Lumpur, tak musíte navštíviť hotel s názvom Arte by Thomas Chan.…

14. 07. 2025 | 0 komentárov

Protokoly covidových mudrců

Před několika dny jsme se dozvěděli, že proslulý Robert Koch Institute byl potupně donucen vydat zápisy z porad svého „covidového krizového…

14. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
14. 07. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

ĎALŠIE Z HS

.

Blogy

Milan Šupa

Ivan Štubňa

Peter Lipták

Miroslav Urban

Dušan Hirjak

Matej Michalička

.
.
.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov