Bezbrehá rusofóbia na Slovensku – nový fenomén slovenskej politiky a očakávaný historický zlom

Bratislava 8. apríla 2021 (HSP/Foto:Pixabay, Sputnik-Chedly Ben Ibrahim, TASR/AP-Evan Vucci, Sputnik-Axel Schmidt)

 

Je to slovenský fenomém alebo je importovaný? Odkiaľ pochádza? Má slovenské korene? Alebo prichádza zvonku, hlavne spoza veľkej mláky? Bola rusofóbia prítomná u slovenskej inteligencii v 19. storočí? Jednoznačne nie

rusko
Ilustračné foto

Čo písal vtedy Kolár, Štúr alebo Vajanský o Rusku? Nie sú ich myšlienky slovanskej vzájomnosti tým skutočným dôvodom, prečo sú dnes maistreamom zaznávaní a niekedy dokonca vykresľovaní pomaly ako fašisti? Kto prispieval značnou čiastkou v 19. storočí na vydávanie slovenských novín a časopisov v časoch národnostného útlaku Slovákov? Keď sme boli opustení všetkými a hrozila nám záhuba ako národa? Áno, bolo to práve Rusko ktoré pomáhalo udržiavať slovenský duch pri živote. Ešte aj zatracovaný autoritatívny slovenský štát počas 2. svetovej vojny poslal bojovať proti Rusom slovenských vojakov s cieľom oslobodiť Rusko od boľševizmu. Samozrejme, že hlavný dôvod bol, že na tom trval náš vtedajší tzv. „spojenec a ochranca“ nacistické Nemecko. Ale slovenskí vojaci (a väčšinou aj ich velitelia) srdcom vedeli na akej strane majú bojovať a pri prvej príležitosti opustili našich “oficiálnych“ spojencov. A dnes? Rusko sa stalo fackovacím panákom a podľa väčšiny prorežimných médii je Putin nielen vrah ale aj celé Rusko je že vraj agresívne, nepriateľské, zaostalé, primitívne a žije v zemľankách. V lepšom prípade ho nazvú benzínovou pumpou.

A zrazu toto už odpísané a rozpadajúce sa Rusko vstáva z kolien a vyvíja nové, lacnejšie a technologicky účinnejšie zbrane. Obnovuje spoju prítomnosť v Arktike, napriek sankciám a zrušeniu podpísaných zmlúv na dodávky výrobných komponentov, začalo vyrábať z ruských súčiastok dopravné lietadlo MC 21, nové atómove ponorky, turbíny, letecké motory, satelity, znovuobrodilo farmaceutický priemysel, znova dosiahlo poľnohospodársku sebestačnosť a začalo aj exportovať poľnohospodárske produkty.

Nové nekomunistické Rusko sa hlási ku konzervatívnym hodnotám ako vlasť, rodina, identita, tradičná morálka vychádzajúca z kresťanstva alebo úcta k starším. Rodina je napríklad v novej ústave definovaná ako výlučný zväzok muža a ženy. Žiaden rodič 1 a 2. A pohlavia sú dve. Nie 10, 20 alebo päťdesiat.

Ako raz povedal Putin, že Rusko vyznáva tradičné európske hodnoty, ktorých sa západná Európa vzdala. Z tohto pohľadu sa dá pochopiť novodobá rusofóbia. Rusko je zatracované, lebo sa postupne stáva nepohodlnou alternatívou rozvoja európskej civilizácie (vrátane severnej Ameriky a Austrálie).

 

Sputnik V nabúrava starostlivo pestované stereotypy?

A čerešničkou na torte v tomto kontexte je, že sa objavuje vakcína Sputnik V. Sputnik V je zaregistrovaný v skoro šesťdesiatych krajinách s celkovým obyvateľstvom vyše 1,5 miliardy (EU ma okolo 450 miliónov obyvateľov).

Sputnik V
Na snímke vakcína Sputnik V

Jej vysoká účinnosť bola potvrdená aj prestížnym odborným medicínskym časopisom The Lancet. Ako si to zaostalé Rusko dovoľuje konkurovať v takomto vysoko technologickom a ziskovom odvetví so známymi západnými firmami ako napríklad BioNTech (Pfizer) aleboAstraZeneca? A oberať ich o zaslúžené zisky? Toľká bezočivosť!!

Najprv pani predsedníčka dozornej rady Európskej liekovej agentúry (EMA) Christa Wirthumer-Hocheová bezdôvodne prirovnala Sputnik V k ruskej rulete, čo vyvolalo vážne otázky o možnom politickom zasahovaní do procesu expertízy (znaleckého posudku) pri schvaľovaní a registrovaní Sputnik V, ktorý je druhou najpoužívanou vakcínou na svete proti COVID 19. Je dobré si pripomenúť, že Rusi si podali žiadosť o registáciu Sputnik V v EMA už 21. januára, ale proces registrácie sa začal len nedávno.

A Slovensko si dovolilo Sputnik V doviezť. A vrece sa roztrhlo. Niekedy sa (aj náročky) zabúda, že vláda padla práve kvôli dovozu Sputnik V.

Najprv Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyhlásil, že nemajú na to ani kapacity ani vybavenie aby skúmali účinnosť ruskej vakcíny. Sypali sa vyjadrenia ako hybridná zbraň. Testovali Sputnik na myšiach a morčatách. Myši nezomreli. Asi tam predsa len nebol ten smrteľný Novičok. Už vyše mesiaca testujú, hoci nemajú ani kapacity a vybavenie. A zatiaľ ľudia umierajú. A pritom mnohí politici majú plné ústa o súcite a starostlivosti o ľudí.

Po vyše mesiaci ŠÚKL šalamúnsky vyhlási, že „bez dostatočných dôkazov nepríjme stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Hlavným dôvodom majú byť chýbajúce údaje od výrobcu (možno obchodné tajomstvá?).

„Laboratórne testy podľa ŠÚKL zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny. Len na základe laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí“.

Ale veď vy nemáte podľa vašich vlastných slov ani kapacity, ani vybavenie na vykonanie klinických testov. A také testy už boli dávno vykonané. Šesťdesiat krajín s vyše 1,5 miliardou ľudí už zaregistrovalo Sputnik V a desiatky miliónov ľudí už bolo očkovaných Sputnikom V.

Vychádzajúc zo svätého princípu transparentnosti, nebolo by vhodné zverejniť príjem riaditeľky ŠÚKL od EMA, keďže je tiež riadnou členkou dozornej rady EMA a teda musí dostávať za túto prácu pravidelný príjem?

 

Slovenská sluhovská politika? Potreba počúvať staršieho brata?

Niekoľko poznámok ku slovenským politikom, ktorí sa hlásia k liberalizmu. Prečo vy chcete zakazovať očkovanie vakcínou Sputnik V, ktorou sa očkuje v šesťdesiatich krajinách sveta, je uznávaná ako jedna z najúčinnejších vakcín a nie sú hlásené vážnejšie následky po očkovaní? Veď vy sa odvolávate na liberalizmus, ktorý sa zakladal a stále zakladá na osobnej slobode, slobode slova a slobodnom výbere.

Nechcete si tak náhodou prečítať diela zakladateľov liberalizmu ako Adam Smith a John Stuart Mill? Možno by ste potom zmenili názor alebo sa prestali hlásiť k liberalizmu? Lebo to čo sa na Slovensku začína diať pod rúškom liberalizmu je na míle vzdialené od skutočného liberalizmu. Veľakrát to pripomína fanatickú sektu (svojím správaním pripomínajúcu Leninových boľševikov), ktorá chce zakazovať iné nepohodlné názory a prikazovať čo slobodný človek môže robiť a čo nie.

Nie, vy nemáte právo rozhodovať za obrovské množstvo ľudí na Slovensku, či sa majú alebo nemajú zaočkovať vakcínou AstraZeneca alebo Sputnik V. To je slobodný výber každého slobodného občana.

Ľudia nie sú ovce, aby ste ich balamutili pred voľbami a potom na nich zabudli.

Mimochodom, väčšina médii a politikov nám hovorí, že sa naše súčasné spoločenské zriadenie nazýva liberálna demokracia. To nie je iba demokracia, ale v jej centre je myšlienka slobody a slobodného vyjadrovania. A tiež slobodného výberu slobodnými občanmi. Čo tak uviesť do súladu hlásané princípy s reálnym životom jednoduchých ľudí?

 

Antiruská vojnová hystéria. Skutočne slúži záujmom Slovenska?

Rusko a Putin osobne sú vykresľovaní ako stelesnenie diabla a dokonca si americký prezident dovolil ho nazvať vrahom. Prečo sa porušili všetky diplomatické normy slušného správania sa vo svetovej politike? Najprv sa zdalo, že to nedopatrením vykĺzlo z úst amerického prezidenta.

Donald Trump, Vladimir Putin
Na snímke Donald Trump a Vladimir Putin

Nie Trumpa, ktorý bol okrem iného aj odsudzovaný ako vojnový štváč. To sa stalo teraz. A protiruskými vyjadreniami a hystériou sa roztrhlo vrece. Najprv v USA, potom v NATO a v menšej miere v EU a niektorých členských štátoch.

A Slovensko sa postavilo do pozoru a jednoznačne sa zaradilo.

Rusi sa zrazu stali z polopriateľov jednoznační nepriatelia. Nielen slovne. Aj konkrétne. Hrozí konflikt na východ od nás.

Američania a Anglosasi všeobecne masívne vyzbrojujú Ukrajinu a cvičia jej armádu. Sú pripravení viesť vojnu proti Rusku rukami ukrajinských vojakov, väčšina ktorých medzi sebou komunikuje po rusky. Reálne hrozí bratovražedná vojna medzi ruským obyvateľstvom Donbasu (ukrajinskými občanmi), podporovaným Ruskom a ukrajinskou armádou. Slovania majú zabíjať Slovanov.

Ukrajina ruské vakcíny odmietla (prvé sa v tomto zmysle vyjadrilo veľvyslanectvo USA), hoci boli ponúknuté zadarmo. Asi sú tiež hybridnou zbraňou.

Pritom Ukrajina západné vakcíny zatiaľ nedostala, ale zbraní dostala hojne.

Aj nám sa vysvetľuje, že Rusko sa chystá zaútočiť na Ukrajinu a preto presúva niektoré jednotky bližšie k ukrajinskej hranici. Opomína sa taká maličkosť, že to je hlavne Kyjev, ktorý nedodržiava Minské dohody. Nielen prímerie, ale aj politickú časť dohôd ako napríklad osobitný štatút Donbasu, amnestia alebo garantované používanie ruštiny a výučba v ruštine ( školy s vyučovaním v ruštine boli zrušené na Ukrajine, ale aj v Pobaltí).

Nehovorí sa tiež o stovkách zabitých detí na Donbase alebo leteckom bombardovaní Luhanska a Donecka. A vôbec sa nespomína nedávne zastrelenie sedemdesiatjedenročného dôchodcu ukrajinským snajperom a zabitie päťročného chlapčeka dronom, dodaným ukrajinskej armáde. Pritom chlapčekovi odtrhlo nohy a ruky pri výbuchu granátu. Chlapček bol oficiálne ukrajinským občanom. Prečo potom prezident Ukrajiny (ruština je jeho materinský a rodný jazyk) nevyjadril sústrasť rodine zabitého chlapčeka?

A nakoniec pri tej propagande a hystérii sa tiež zabúda na pravý dôvod posilnenia ruských jednotiek neďaleko od hraníc. Prezident Putin už pred viac ako rokom povedal, že pokiaľ Ukrajina bude chcieť vojensky vyriešiť konflikt na Donbase, v takom prípade Rusko vojenské riešenie nedopustí.

Rusi teda dávajú najavo ukrajinskému režimu a jeho americkým podporovateľom aby nevyvolávali bratovražedný konflikt. Rusko konflikt nechce, ale nenechá vraždiť etnických Rusov na Donbase. Väčšina prostých Ukrajincov vojnu tiež nechce, okrem fanatických bataliónov fašistickej orientácie.

Na druhej strane existujú veľké pochybnosti o skutočnej lojalite ruskohovoriacich ukrajinských vojakov. Veď už na Kryme veľká väčšina z nich prešla na stranu ruskej armády. Ale táto bratovražedná vojna môže byť veľmi krvavá. Nikto ju nepotrebuje. A už vôbec nie Slovensko.

 

Severný prúd 2

Častým argumentom je, že Severný prúd 2 nie je výhodný pre Slovensko a sme rezolútne proti. Lebo Ukrajina a my prídeme o tranzit plynu. Na prvý pohľad to tak vyzerá. Ale dáva si niekto otázku, že ukrajinská rúra je fyzicky opotrebovaná a potrebuje obrovské investície? A ktorý blázon investuje do bojovej zóny?

Nord Stream 2
Na snímke plynovod

Navyše, Rusi majú dosť ukrajinského vydierania (a tiež občas aj kradnutia). Preto začali stavať plynovody, ktore obchádzajú Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Zatiaľ je postavený Severný prúd 1 a do značnej miery aj Turecký prúd a jeho predĺženie do Bulharska a Srbska.

A čo sa stane v prípade krvavej vojny na Ukrajine? Asi sa zastaví tranzit plynu úplne ako aj dodávky na Slovensko. A my vystupujeme proti Severnému prúdu 2? Proti poistke aby sme v prípade konfliktu dostali vôbec nejaký plyn? Lebo nám to radia zahraniční radcovia z Washingtonu alebo Bruselu?

 

Ako ďalej Slovensko?

Kde je tiež napísané, že musíme povinne púšťať cez naše územie vlaky americkej armády plné tankov a inej vojenskej techniky? Aby sa Slovania navzájom vraždili? Je toto v záujme Slovenska?

Jednoduchý Američan ani nevie kde je Ukrajina alebo Slovensko. Len v podvedomí niekde vedia, že tí Rusi a Slovania všeobecne (Slavs) sú kultúrne nižšie ako oni. Veď nakoniec tí Slovania (Slavs) pochádzajú od otrokov (Slaves). Je to smutné, že táto sluhovská mentalita je tak rozšírená hlavne medzi tzv. slovenskými elitami. Zmení sa to niekedy? Zatiaľ to tak nevyzerá.

Väčšina mainstreamových médii odvádza pozornosť. Nielenže úspešne vedie antiruskú propagandu (hlavne medzi mládežou), ale aj usilovne vyvoláva vášne a nenávisť medzi Slovákmi.

A rozhádané a navzájom sa nenávidiace Slovensko (vrátane rodín) nie je schopné vidieť, čo sú v skutočnosti hlavné problémy Slovenska. Divide et impera. Rozdeľ a panuj. Pod týmto heslom ovládali Rimania po stáročia početné barbarské kmene, ktoré dokonale rozhádali.

Múdry sa učí na chybách druhých. A hlupák sa nikdy nenaučí. Slovensko zobuď sa. Prichádza historický zlom.

COVID 19 je jedným zo zvestovateľov. Ďalšími je nadchádzajúca ekonomická a finančná kríza, zbedačovanie obyvateľstva a sociálna nerovnosť, zahraničná migrácia a koniec dominancie európskej civilizácie.

My Európania a naše tzv. elity (hlavne bruselské) sú príliš zahľadené do seba a stále si myslia, že sme pupkom sveta. Nie sme! Ekonomicky a technologicky sa dravo derie dopredu východná Ázia. A Afrika a moslimský svet s ich vysokou pôrodnosťou nás demograficky prevalcuje.

Príde kruté vytriezvenie. Všetky politické „korektnosti“ a byrokratický spôsob riadenia z bruselského centra nemajú šancu sa postaviť vyššie uvedeným výzvam.

V tejto situácii sa Slovensko musí pripravovať na historický zlom, nie hádať sa a slúžiť vždy nejakej cudzej vrchnosti.

Veď aj socializmus sa zdal byť naveky. A zrazu ho nebolo. V histórii prežívajú iba tí, ktorí majú na pamäti v prvom rade národnoštátne záujmy a sú pripravení na historické zlomy.

Táto výzva sa týka nielen Sloveniek a Slovákov (Slovenov), ale aj slovenských elít a politikov. Najmä tých, ktorí predsa len majú radi naše Slovensko.

Dezider Štefunko

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Mikulec chce, aby sa Maďarsku pomohlo pri ochrane ich hranice so Srbskom

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) verí, že pondelkové (3. 10.) rokovanie ministrov V4 povedie k prijatiu jeho návrhu, aby krajiny spoločne posilnili kontroly na maďarsko-srbskej hranici. Uviedol to po zasadnutí mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Samotné hraničné kontroly…

Hlasovanie o odvolaní Matoviča presunuli na utorok

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák)   Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok ráno pokračovalo v rozprave k návrhu na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Faktické poznámky k prejavu Igora Matoviča:     16:55 -  Štvrtkové rokovanie parlamentu sa skončilo skôr ako zvyčajne. Poslanci sa opäť…

Juraj Krúpa: Minister vnútra by mal odstúpiť, nezvláda krízové situácie

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by mal odstúpiť, skonštatoval predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS). Uviedol to po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí výboru, kde Mikulec vysvetľoval situáciu s migračnou vlnou a dôvody dočasného obnovenia hraničných kontrol zo strany Rakúska a…

V parlamente skolaboval poslanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Počas rokovania parlamentu skolaboval poslanec OĽaNO Ján Kerekréti Rokovanie prerušili, čakalo sa na príchod záchranárov, informuje Denník N. Kerekréti má 78 rokov. Poslanec je pri vedomí, záchranári ho majú previezť do nemocnice.  

Bezpečnosť TurkStreamu je pre Maďarsko prioritou

0 icon

Budapešť 29. septembra 2022 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Význam plynovodu TurkStream sa zvýšil v dôsledku toho, že nie je zaručená prevádzka plynovodu Nord Stream pod Baltským morom, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na stredajšom stretnutí ministrov energetiky Organizácie turkických štátov (OCT) v kazašskej Almaty Vyzval preto lídrov krajín,…

Novým predsedom Slovenskej advokátskej komory je Martin Puchalla

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Novým šéfom Slovenskej advokátskej komory (SAK) sa stal jej doterajší podpredseda Martin Puchalla. Na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní o tom rozhodli členovia predsedníctva komory. TASR o tom informovali z mediálneho odboru SAK "V novej pozícii chcem nadviazať na všetky činnosti predsedníctva pri modernizácii činnosti…

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podá sťažnosť proti odmietnutiu obžaloby na Vladimíra Pčolinského

0 icon

Bratislava 29. septembra (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podá sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odmietol obžalobu podanú na bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. TASR to potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan "Sťažnosť vo vami uvádzanej veci podá Úrad špeciálnej prokuratúry…

Tomaschek a Vittek budú pôsobiť v Slovane Bratislava

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý slovenský futbalový reprezentant Róbert Tomaschek sa stal novým výkonným riaditeľom ŠK Slovan Bratislava. Ako vo štvrtok informoval portál sport24.pluska.sk, okrem Tomascheka bude v klube pracovať aj Róbert Vittek, ktorý sa stal riaditeľom pre medzinárodné vzťahy „Rozhodol som sa zrušiť všetky doterajšie funkcie…

“Ešte raz vás uvidím fotiť obrazovku a viac sem nevkročíte!” dôrazne upozornil Kollár novinára

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   V NR SR pokračuje mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. A práve počas jeho prejavu sa zrazu predseda NR Boris Kollár rozkričal smerom k balkónu: "Čo to robíte? Okamžite prestaňte! Ešte raz vás uvidím fotiť obrazovku a viac sem…

Nikto, kto podporuje NATO, nie je umiernený

0 icon

Washington 29. septembra 2022 (HSP/caitlinjohnstone/Foto:Pixabay)   Niekto, kto verí, že USA alebo ich zástupcovia sabotovali plynovod Nord Stream, vám môže presne povedať, čo by z toho mali a ako málo by ich to stálo. Niekto, kto verí, že to bolo Rusko, musí predvádzať čudné mentálne výčiny o tom, že Moskva…

NAJNOVŠIE

BLOG

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

Ľubica Cyprianová

Vstup Švédska a Fínska do NATO podporili FICO a skoro všetci poslanci Smeru ale aj Taraba či ďalší

0icon

Slovenskí poslanci 27.9.2022 definitívne odobrili vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Ratifikáciu protokolu podporil 

Boris Mesár

Prečo Západ obviňuje Moskvu zo sabotáže Nord Stream ?

0icon

Spomedzi všetkých krajín, ktorých sa sabotáž plynovodu Nord Streams priamo dotkla, bolo Švédsko prvou krajinou, ktorá začala vyšetrovanie.Dánsko a Nemecko mu pravdepodobne pomôžu. Rusko nebolo pozvané. Hoci je zrejmé, že dostať sa na dno Baltského mora bez účasti vlastníka plynovodu je nepravdepodobné. Okrem toho lídri

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Neon, je scéna z hudobného biografického dokumentárneho filmu s názvom Moonage Daydream o britskom hudobníkovi Davidovi Bowiem

Autor: TASR/AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Mikulec chce, aby sa Maďarsku pomohlo pri ochrane ich hranice so Srbskom

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) verí, že pondelkové (3. 10.) rokovanie ministrov V4 povedie k prijatiu jeho návrhu, aby krajiny spoločne posilnili kontroly na maďarsko-srbskej hranici. Uviedol to po zasadnutí mimoriadneho Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť. Samotné hraničné kontroly…

Hlasovanie o odvolaní Matoviča presunuli na utorok

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR- Jaroslav Novák)   Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok ráno pokračovalo v rozprave k návrhu na odvolanie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) Faktické poznámky k prejavu Igora Matoviča:     16:55 -  Štvrtkové rokovanie parlamentu sa skončilo skôr ako zvyčajne. Poslanci sa opäť…

Juraj Krúpa: Minister vnútra by mal odstúpiť, nezvláda krízové situácie

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Martin Baumann)   Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) by mal odstúpiť, skonštatoval predseda parlamentného brannobezpečnostného výboru Juraj Krúpa (SaS). Uviedol to po štvrtkovom mimoriadnom zasadnutí výboru, kde Mikulec vysvetľoval situáciu s migračnou vlnou a dôvody dočasného obnovenia hraničných kontrol zo strany Rakúska a…

V parlamente skolaboval poslanec OĽaNO

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Počas rokovania parlamentu skolaboval poslanec OĽaNO Ján Kerekréti Rokovanie prerušili, čakalo sa na príchod záchranárov, informuje Denník N. Kerekréti má 78 rokov. Poslanec je pri vedomí, záchranári ho majú previezť do nemocnice.  

Bezpečnosť TurkStreamu je pre Maďarsko prioritou

0 icon

Budapešť 29. septembra 2022 (HSP/hungarytoday/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   Význam plynovodu TurkStream sa zvýšil v dôsledku toho, že nie je zaručená prevádzka plynovodu Nord Stream pod Baltským morom, povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na stredajšom stretnutí ministrov energetiky Organizácie turkických štátov (OCT) v kazašskej Almaty Vyzval preto lídrov krajín,…

Novým predsedom Slovenskej advokátskej komory je Martin Puchalla

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Novým šéfom Slovenskej advokátskej komory (SAK) sa stal jej doterajší podpredseda Martin Puchalla. Na štvrtkovom mimoriadnom rokovaní o tom rozhodli členovia predsedníctva komory. TASR o tom informovali z mediálneho odboru SAK "V novej pozícii chcem nadviazať na všetky činnosti predsedníctva pri modernizácii činnosti…

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podá sťažnosť proti odmietnutiu obžaloby na Vladimíra Pčolinského

0 icon

Bratislava 29. septembra (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podá sťažnosť proti rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), ktorý odmietol obžalobu podanú na bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra P. TASR to potvrdil hovorca Generálnej prokuratúry (GP) SR Dalibor Skladan "Sťažnosť vo vami uvádzanej veci podá Úrad špeciálnej prokuratúry…

Tomaschek a Vittek budú pôsobiť v Slovane Bratislava

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Bývalý slovenský futbalový reprezentant Róbert Tomaschek sa stal novým výkonným riaditeľom ŠK Slovan Bratislava. Ako vo štvrtok informoval portál sport24.pluska.sk, okrem Tomascheka bude v klube pracovať aj Róbert Vittek, ktorý sa stal riaditeľom pre medzinárodné vzťahy „Rozhodol som sa zrušiť všetky doterajšie funkcie…

“Ešte raz vás uvidím fotiť obrazovku a viac sem nevkročíte!” dôrazne upozornil Kollár novinára

0 icon

Bratislava 29. septembra 2022 (HSP/Foto: TASR-Martin Baumann)   V NR SR pokračuje mimoriadna schôdza o vyslovení nedôvery ministrovi financií Igorovi Matovičovi. A práve počas jeho prejavu sa zrazu predseda NR Boris Kollár rozkričal smerom k balkónu: "Čo to robíte? Okamžite prestaňte! Ešte raz vás uvidím fotiť obrazovku a viac sem…

Nikto, kto podporuje NATO, nie je umiernený

0 icon

Washington 29. septembra 2022 (HSP/caitlinjohnstone/Foto:Pixabay)   Niekto, kto verí, že USA alebo ich zástupcovia sabotovali plynovod Nord Stream, vám môže presne povedať, čo by z toho mali a ako málo by ich to stálo. Niekto, kto verí, že to bolo Rusko, musí predvádzať čudné mentálne výčiny o tom, že Moskva…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Svetový trh zanikne, čo ďalej, ekonomika nových svetových zón

0icon

Začíname svetovým trhom s komoditami a majetkom / akciami ako trošku funguje, aký má význam a čo sa stane, keď zanikne. Začiatok je sekanejší o úplné detaily nie ako zvyčajne, pretože cieľom nie je vysvetliť do detailu ako celkom to funguje, ale aký to má význam pre budúcnosť. Príklady toho ako to bude, keď…

Ľubica Cyprianová

Vstup Švédska a Fínska do NATO podporili FICO a skoro všetci poslanci Smeru ale aj Taraba či ďalší

0icon

Slovenskí poslanci 27.9.2022 definitívne odobrili vstup Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie. Ratifikáciu protokolu podporil 

Boris Mesár

Prečo Západ obviňuje Moskvu zo sabotáže Nord Stream ?

0icon

Spomedzi všetkých krajín, ktorých sa sabotáž plynovodu Nord Streams priamo dotkla, bolo Švédsko prvou krajinou, ktorá začala vyšetrovanie.Dánsko a Nemecko mu pravdepodobne pomôžu. Rusko nebolo pozvané. Hoci je zrejmé, že dostať sa na dno Baltského mora bez účasti vlastníka plynovodu je nepravdepodobné. Okrem toho lídri

Peter Kohút

Televízia TA3 úmyselne a protizákonne zabránila vystúpiť vlasteneckým kandidátom v televíznej diskusii k voľbám

0icon

Televízia TA3 vedome, úmyselne a protizákonne znemožnila vstúpiť v televíznej relácii k voľbám dňa 26.9.2022 Ľubomírovi Goliašovi, kandidátovi na predsedu Prešovského samosprávneho kraja a dňa 27.9.2022 Renáte Bobák

Gustáv Murín

Mafia na Slovensku – stručné dejiny zla

0icon

Práve vychádza aj elektronická verzia tejto unikátnej encyklopédie zločinu na Slovensku. Elektronická verzia obsahuje prvú polovinu printovej verzie, konkrétne Obete a udalosti mafiánskeho vyČÍŇANIA 1990 – 2021, ale zato je oproti printovej verzii aktualizovaná a rozšírená. Napríklad:  

Armádny Magazín

USA poskytnú Ukrajine ďalších 18 raketových systémov HIMARS. Na víťazstvo potrebujú ešte 200 kusov

0 icon

Ukrajina, 29.september 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   V dôsledku masívneho palebného zásahu miest dočasného nasadenia 14. a 92. mechanizovanej brigády Ozbrojených síl Ukrajiny v obciach Dvurečnaja, Kondrašovka a Petrovka v Charkovskej

Mobilizácia, dezertéri a Kazachstan

0 icon

Kazachstan, 29.september 2022 (AM) – Ruský dezerčný exodus do Kazachstanu naberá na obrátkach. Podľa kazašských zdrojov sa od 21. septembra do 28. septembr

Ukrajina dostala šancu ukončiť vojnu. Západ ponúka Moskve výmenu za Zelenského

0 icon

USA, 29.september 2022 (AM) – Napriek pretrvávajúcemu konfliktu na Ukrajine Rusko urobilo niekoľko pokusov o dosiahnutie politického urovnania, ako aj množstvo výrečných a veľmi vážnych jednostranných krokov, ktoré niektorí považujú za gestá dobrej vôle. Nastal čas, aby Západ podnikol podobné kroky. To by však mohlo byť

Kadyrov označil výsledky referend za prirodzený vývoj politiky Kyjeva. Rusko je krok od matu USA na Ukrajine

0 icon

Čečensko, 29.september 2022 (AM) – Len jeden krok zostával Moskve, aby dala Spojeným štátom mat. Napísal o tom Edouard Husson, publicista francúzskeho vydania Le Courrier des Strateges. Francúzsky analytik si je istý, že Spojené štáty už nemajú priestor na manévrovanie. Ak sa regióny LĽR, DĽR, Cherson a Záporožie stanú súčasťou Ruskej federácie,…

Ako libanonskí šiíti spôsobili v roku 1983 americkej námornej pechote krvavý kúpeľ a prinútili ich rýchlo utiecť z krajiny

0 icon

Libanon, 29.september 2022 (AM) – Občianska vojna v Libanone /1975 - 1990/ zmenila túto kedysi kvitnúcu krajinu, ktorú prezývali Švajčiarsko Blízkeho východu, na nepoznanie. V krajine sa rozhorel náboženský konflikt medzi šiítmi, sunnitmi a kresťanmi, tento konflikt spoza hraníc riadili Američania a Izrael, ktorí sa obávali aj sunnitských Palestínčanov

FOTO DŇA

Na snímke, ktorú zverejnila spoločnosť Neon, je scéna z hudobného biografického dokumentárneho filmu s názvom Moonage Daydream o britskom hudobníkovi Davidovi Bowiem

Autor: TASR/AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali