Bezbrehá rusofóbia na Slovensku – nový fenomén slovenskej politiky a očakávaný historický zlom

Bratislava 8. apríla 2021 (HSP/Foto:Pixabay, Sputnik-Chedly Ben Ibrahim, TASR/AP-Evan Vucci, Sputnik-Axel Schmidt)

 

Je to slovenský fenomém alebo je importovaný? Odkiaľ pochádza? Má slovenské korene? Alebo prichádza zvonku, hlavne spoza veľkej mláky? Bola rusofóbia prítomná u slovenskej inteligencii v 19. storočí? Jednoznačne nie

rusko
Ilustračné foto

Čo písal vtedy Kolár, Štúr alebo Vajanský o Rusku? Nie sú ich myšlienky slovanskej vzájomnosti tým skutočným dôvodom, prečo sú dnes maistreamom zaznávaní a niekedy dokonca vykresľovaní pomaly ako fašisti? Kto prispieval značnou čiastkou v 19. storočí na vydávanie slovenských novín a časopisov v časoch národnostného útlaku Slovákov? Keď sme boli opustení všetkými a hrozila nám záhuba ako národa? Áno, bolo to práve Rusko ktoré pomáhalo udržiavať slovenský duch pri živote. Ešte aj zatracovaný autoritatívny slovenský štát počas 2. svetovej vojny poslal bojovať proti Rusom slovenských vojakov s cieľom oslobodiť Rusko od boľševizmu. Samozrejme, že hlavný dôvod bol, že na tom trval náš vtedajší tzv. „spojenec a ochranca“ nacistické Nemecko. Ale slovenskí vojaci (a väčšinou aj ich velitelia) srdcom vedeli na akej strane majú bojovať a pri prvej príležitosti opustili našich “oficiálnych“ spojencov. A dnes? Rusko sa stalo fackovacím panákom a podľa väčšiny prorežimných médii je Putin nielen vrah ale aj celé Rusko je že vraj agresívne, nepriateľské, zaostalé, primitívne a žije v zemľankách. V lepšom prípade ho nazvú benzínovou pumpou.

A zrazu toto už odpísané a rozpadajúce sa Rusko vstáva z kolien a vyvíja nové, lacnejšie a technologicky účinnejšie zbrane. Obnovuje spoju prítomnosť v Arktike, napriek sankciám a zrušeniu podpísaných zmlúv na dodávky výrobných komponentov, začalo vyrábať z ruských súčiastok dopravné lietadlo MC 21, nové atómove ponorky, turbíny, letecké motory, satelity, znovuobrodilo farmaceutický priemysel, znova dosiahlo poľnohospodársku sebestačnosť a začalo aj exportovať poľnohospodárske produkty.

Nové nekomunistické Rusko sa hlási ku konzervatívnym hodnotám ako vlasť, rodina, identita, tradičná morálka vychádzajúca z kresťanstva alebo úcta k starším. Rodina je napríklad v novej ústave definovaná ako výlučný zväzok muža a ženy. Žiaden rodič 1 a 2. A pohlavia sú dve. Nie 10, 20 alebo päťdesiat.

Ako raz povedal Putin, že Rusko vyznáva tradičné európske hodnoty, ktorých sa západná Európa vzdala. Z tohto pohľadu sa dá pochopiť novodobá rusofóbia. Rusko je zatracované, lebo sa postupne stáva nepohodlnou alternatívou rozvoja európskej civilizácie (vrátane severnej Ameriky a Austrálie).

 

Sputnik V nabúrava starostlivo pestované stereotypy?

A čerešničkou na torte v tomto kontexte je, že sa objavuje vakcína Sputnik V. Sputnik V je zaregistrovaný v skoro šesťdesiatych krajinách s celkovým obyvateľstvom vyše 1,5 miliardy (EU ma okolo 450 miliónov obyvateľov).

Sputnik V
Na snímke vakcína Sputnik V

Jej vysoká účinnosť bola potvrdená aj prestížnym odborným medicínskym časopisom The Lancet. Ako si to zaostalé Rusko dovoľuje konkurovať v takomto vysoko technologickom a ziskovom odvetví so známymi západnými firmami ako napríklad BioNTech (Pfizer) aleboAstraZeneca? A oberať ich o zaslúžené zisky? Toľká bezočivosť!!

Najprv pani predsedníčka dozornej rady Európskej liekovej agentúry (EMA) Christa Wirthumer-Hocheová bezdôvodne prirovnala Sputnik V k ruskej rulete, čo vyvolalo vážne otázky o možnom politickom zasahovaní do procesu expertízy (znaleckého posudku) pri schvaľovaní a registrovaní Sputnik V, ktorý je druhou najpoužívanou vakcínou na svete proti COVID 19. Je dobré si pripomenúť, že Rusi si podali žiadosť o registáciu Sputnik V v EMA už 21. januára, ale proces registrácie sa začal len nedávno.

A Slovensko si dovolilo Sputnik V doviezť. A vrece sa roztrhlo. Niekedy sa (aj náročky) zabúda, že vláda padla práve kvôli dovozu Sputnik V.

Najprv Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyhlásil, že nemajú na to ani kapacity ani vybavenie aby skúmali účinnosť ruskej vakcíny. Sypali sa vyjadrenia ako hybridná zbraň. Testovali Sputnik na myšiach a morčatách. Myši nezomreli. Asi tam predsa len nebol ten smrteľný Novičok. Už vyše mesiaca testujú, hoci nemajú ani kapacity a vybavenie. A zatiaľ ľudia umierajú. A pritom mnohí politici majú plné ústa o súcite a starostlivosti o ľudí.

Po vyše mesiaci ŠÚKL šalamúnsky vyhlási, že „bez dostatočných dôkazov nepríjme stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Hlavným dôvodom majú byť chýbajúce údaje od výrobcu (možno obchodné tajomstvá?).

„Laboratórne testy podľa ŠÚKL zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny. Len na základe laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí“.

Ale veď vy nemáte podľa vašich vlastných slov ani kapacity, ani vybavenie na vykonanie klinických testov. A také testy už boli dávno vykonané. Šesťdesiat krajín s vyše 1,5 miliardou ľudí už zaregistrovalo Sputnik V a desiatky miliónov ľudí už bolo očkovaných Sputnikom V.

Vychádzajúc zo svätého princípu transparentnosti, nebolo by vhodné zverejniť príjem riaditeľky ŠÚKL od EMA, keďže je tiež riadnou členkou dozornej rady EMA a teda musí dostávať za túto prácu pravidelný príjem?

 

Slovenská sluhovská politika? Potreba počúvať staršieho brata?

Niekoľko poznámok ku slovenským politikom, ktorí sa hlásia k liberalizmu. Prečo vy chcete zakazovať očkovanie vakcínou Sputnik V, ktorou sa očkuje v šesťdesiatich krajinách sveta, je uznávaná ako jedna z najúčinnejších vakcín a nie sú hlásené vážnejšie následky po očkovaní? Veď vy sa odvolávate na liberalizmus, ktorý sa zakladal a stále zakladá na osobnej slobode, slobode slova a slobodnom výbere.

Nechcete si tak náhodou prečítať diela zakladateľov liberalizmu ako Adam Smith a John Stuart Mill? Možno by ste potom zmenili názor alebo sa prestali hlásiť k liberalizmu? Lebo to čo sa na Slovensku začína diať pod rúškom liberalizmu je na míle vzdialené od skutočného liberalizmu. Veľakrát to pripomína fanatickú sektu (svojím správaním pripomínajúcu Leninových boľševikov), ktorá chce zakazovať iné nepohodlné názory a prikazovať čo slobodný človek môže robiť a čo nie.

Nie, vy nemáte právo rozhodovať za obrovské množstvo ľudí na Slovensku, či sa majú alebo nemajú zaočkovať vakcínou AstraZeneca alebo Sputnik V. To je slobodný výber každého slobodného občana.

Ľudia nie sú ovce, aby ste ich balamutili pred voľbami a potom na nich zabudli.

Mimochodom, väčšina médii a politikov nám hovorí, že sa naše súčasné spoločenské zriadenie nazýva liberálna demokracia. To nie je iba demokracia, ale v jej centre je myšlienka slobody a slobodného vyjadrovania. A tiež slobodného výberu slobodnými občanmi. Čo tak uviesť do súladu hlásané princípy s reálnym životom jednoduchých ľudí?

 

Antiruská vojnová hystéria. Skutočne slúži záujmom Slovenska?

Rusko a Putin osobne sú vykresľovaní ako stelesnenie diabla a dokonca si americký prezident dovolil ho nazvať vrahom. Prečo sa porušili všetky diplomatické normy slušného správania sa vo svetovej politike? Najprv sa zdalo, že to nedopatrením vykĺzlo z úst amerického prezidenta.

Donald Trump, Vladimir Putin
Na snímke Donald Trump a Vladimir Putin

Nie Trumpa, ktorý bol okrem iného aj odsudzovaný ako vojnový štváč. To sa stalo teraz. A protiruskými vyjadreniami a hystériou sa roztrhlo vrece. Najprv v USA, potom v NATO a v menšej miere v EU a niektorých členských štátoch.

A Slovensko sa postavilo do pozoru a jednoznačne sa zaradilo.

Rusi sa zrazu stali z polopriateľov jednoznační nepriatelia. Nielen slovne. Aj konkrétne. Hrozí konflikt na východ od nás.

Američania a Anglosasi všeobecne masívne vyzbrojujú Ukrajinu a cvičia jej armádu. Sú pripravení viesť vojnu proti Rusku rukami ukrajinských vojakov, väčšina ktorých medzi sebou komunikuje po rusky. Reálne hrozí bratovražedná vojna medzi ruským obyvateľstvom Donbasu (ukrajinskými občanmi), podporovaným Ruskom a ukrajinskou armádou. Slovania majú zabíjať Slovanov.

Ukrajina ruské vakcíny odmietla (prvé sa v tomto zmysle vyjadrilo veľvyslanectvo USA), hoci boli ponúknuté zadarmo. Asi sú tiež hybridnou zbraňou.

Pritom Ukrajina západné vakcíny zatiaľ nedostala, ale zbraní dostala hojne.

Aj nám sa vysvetľuje, že Rusko sa chystá zaútočiť na Ukrajinu a preto presúva niektoré jednotky bližšie k ukrajinskej hranici. Opomína sa taká maličkosť, že to je hlavne Kyjev, ktorý nedodržiava Minské dohody. Nielen prímerie, ale aj politickú časť dohôd ako napríklad osobitný štatút Donbasu, amnestia alebo garantované používanie ruštiny a výučba v ruštine ( školy s vyučovaním v ruštine boli zrušené na Ukrajine, ale aj v Pobaltí).

Nehovorí sa tiež o stovkách zabitých detí na Donbase alebo leteckom bombardovaní Luhanska a Donecka. A vôbec sa nespomína nedávne zastrelenie sedemdesiatjedenročného dôchodcu ukrajinským snajperom a zabitie päťročného chlapčeka dronom, dodaným ukrajinskej armáde. Pritom chlapčekovi odtrhlo nohy a ruky pri výbuchu granátu. Chlapček bol oficiálne ukrajinským občanom. Prečo potom prezident Ukrajiny (ruština je jeho materinský a rodný jazyk) nevyjadril sústrasť rodine zabitého chlapčeka?

A nakoniec pri tej propagande a hystérii sa tiež zabúda na pravý dôvod posilnenia ruských jednotiek neďaleko od hraníc. Prezident Putin už pred viac ako rokom povedal, že pokiaľ Ukrajina bude chcieť vojensky vyriešiť konflikt na Donbase, v takom prípade Rusko vojenské riešenie nedopustí.

Rusi teda dávajú najavo ukrajinskému režimu a jeho americkým podporovateľom aby nevyvolávali bratovražedný konflikt. Rusko konflikt nechce, ale nenechá vraždiť etnických Rusov na Donbase. Väčšina prostých Ukrajincov vojnu tiež nechce, okrem fanatických bataliónov fašistickej orientácie.

Na druhej strane existujú veľké pochybnosti o skutočnej lojalite ruskohovoriacich ukrajinských vojakov. Veď už na Kryme veľká väčšina z nich prešla na stranu ruskej armády. Ale táto bratovražedná vojna môže byť veľmi krvavá. Nikto ju nepotrebuje. A už vôbec nie Slovensko.

 

Severný prúd 2

Častým argumentom je, že Severný prúd 2 nie je výhodný pre Slovensko a sme rezolútne proti. Lebo Ukrajina a my prídeme o tranzit plynu. Na prvý pohľad to tak vyzerá. Ale dáva si niekto otázku, že ukrajinská rúra je fyzicky opotrebovaná a potrebuje obrovské investície? A ktorý blázon investuje do bojovej zóny?

Nord Stream 2
Na snímke plynovod

Navyše, Rusi majú dosť ukrajinského vydierania (a tiež občas aj kradnutia). Preto začali stavať plynovody, ktore obchádzajú Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Zatiaľ je postavený Severný prúd 1 a do značnej miery aj Turecký prúd a jeho predĺženie do Bulharska a Srbska.

A čo sa stane v prípade krvavej vojny na Ukrajine? Asi sa zastaví tranzit plynu úplne ako aj dodávky na Slovensko. A my vystupujeme proti Severnému prúdu 2? Proti poistke aby sme v prípade konfliktu dostali vôbec nejaký plyn? Lebo nám to radia zahraniční radcovia z Washingtonu alebo Bruselu?

 

Ako ďalej Slovensko?

Kde je tiež napísané, že musíme povinne púšťať cez naše územie vlaky americkej armády plné tankov a inej vojenskej techniky? Aby sa Slovania navzájom vraždili? Je toto v záujme Slovenska?

Jednoduchý Američan ani nevie kde je Ukrajina alebo Slovensko. Len v podvedomí niekde vedia, že tí Rusi a Slovania všeobecne (Slavs) sú kultúrne nižšie ako oni. Veď nakoniec tí Slovania (Slavs) pochádzajú od otrokov (Slaves). Je to smutné, že táto sluhovská mentalita je tak rozšírená hlavne medzi tzv. slovenskými elitami. Zmení sa to niekedy? Zatiaľ to tak nevyzerá.

Väčšina mainstreamových médii odvádza pozornosť. Nielenže úspešne vedie antiruskú propagandu (hlavne medzi mládežou), ale aj usilovne vyvoláva vášne a nenávisť medzi Slovákmi.

A rozhádané a navzájom sa nenávidiace Slovensko (vrátane rodín) nie je schopné vidieť, čo sú v skutočnosti hlavné problémy Slovenska. Divide et impera. Rozdeľ a panuj. Pod týmto heslom ovládali Rimania po stáročia početné barbarské kmene, ktoré dokonale rozhádali.

Múdry sa učí na chybách druhých. A hlupák sa nikdy nenaučí. Slovensko zobuď sa. Prichádza historický zlom.

COVID 19 je jedným zo zvestovateľov. Ďalšími je nadchádzajúca ekonomická a finančná kríza, zbedačovanie obyvateľstva a sociálna nerovnosť, zahraničná migrácia a koniec dominancie európskej civilizácie.

My Európania a naše tzv. elity (hlavne bruselské) sú príliš zahľadené do seba a stále si myslia, že sme pupkom sveta. Nie sme! Ekonomicky a technologicky sa dravo derie dopredu východná Ázia. A Afrika a moslimský svet s ich vysokou pôrodnosťou nás demograficky prevalcuje.

Príde kruté vytriezvenie. Všetky politické „korektnosti“ a byrokratický spôsob riadenia z bruselského centra nemajú šancu sa postaviť vyššie uvedeným výzvam.

V tejto situácii sa Slovensko musí pripravovať na historický zlom, nie hádať sa a slúžiť vždy nejakej cudzej vrchnosti.

Veď aj socializmus sa zdal byť naveky. A zrazu ho nebolo. V histórii prežívajú iba tí, ktorí majú na pamäti v prvom rade národnoštátne záujmy a sú pripravení na historické zlomy.

Táto výzva sa týka nielen Sloveniek a Slovákov (Slovenov), ale aj slovenských elít a politikov. Najmä tých, ktorí predsa len majú radi naše Slovensko.

Dezider Štefunko

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Prokurátor navrhuje väzbu pre vodiča z nedeľnej tragédie, rozhodne súd

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave podal návrh na väzobné stíhanie pre obvineného Dušana D., ktorý opitý autom spôsobil v nedeľu (2. 10.) tragickú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami. Stotožnil sa tak s podnetom policajného vyšetrovateľa. O väzbe bude rozhodovať…

Robert Fico: Scenár je jednoduchý – postupovať spoločne a koordinovane

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot youtube)   Hlasovanie o nedôvere Matovičovi prehĺbilo vládnu krízu. Predčasné parlamentné voľby, o ktoré SMER – SD usiluje už v druhom referende, sú nevyhnutnosťou SMER – SD berie na vedomie vytriezvenie SaS, ktorá dnes oznámila pripravenosť rokovať o predčasných voľbách. SMER – SD je pripravený…

Predtuchy podľa Helmholtza Smitha

0 icon

Moskva 5. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   V pozadí vidím veľa vecí, ktoré sa dejú, píše Helmholtz Smith v poslednom príspevku USA/ZÁPAD Sullivan hovorí, že bolo otvorené komunikačné spojenie s Moskvou. Na rozhovor o čom? Ak prijmete oficiálnu líniu Washingtonu, nie je o čom hovoriť - Moskva sa musí…

Gröhling: S cenami energií potrebujú pomôcť aj materské školy

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerstvo financií SR by malo prispieť na energie aj materským školám. Tvrdí to exminister školstva a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že v opačnom prípade bude ohrozené fungovanie materských škôl, čo skomplikuje život tisíckam rodičov s najmenšími deťmi Materské…

Francúzov vyháňajú z Afriky. Dôvodom sú Rusi…

0 icon

Burkina Faso 5. októbra 2022 (HSP/Foto:The New York Times)   Kam smeruje Niger? Niger sa nachádza takmer uprostred saharskej Afriky a na ploche 1,2 milióna km2 tu žije viac ako 24 miliónov obyvateľov z ktorých tri štvrtiny sú negramotné.  Je to vnútrozemská krajina, ale preteká ňou rieka Niger, podľa ktorej dostala…

Radíme: Rozcvička pred cvičením pripraví telo na pohyb a zníži riziko zranenia

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rozcvička pred cvičením pripraví telo na pohyb a zníži riziko zranenia. Zároveň zahreje svaly, zlepší ich flexibilitu a koordináciu tak, aby dokázali zvládnuť záťaž. Pomáha tiež odbúravať stres a napätie, priblížila ďalej rehabilitačná lekárka Ingrid Štefánková z Agel Clinic Bratislava "Stuhnuté svaly obmedzujú rozsah…

Chcú prístup k moru? Česi rozbehli petíciu o referende v Kaliningrade za pripojenie k ČR – Povestná námorná flotila Českej republiky opäť vypláva do svetových morí a bude brániť demokraciu

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto: Twitter)   So satirickým nápadom rozdeliť oblasť Kaliningradu prišli prví Poliaci: "Je čas rozdeliť Kalingrad tak, aby aj bratia Česi mali prístup k moru," uverejnil profil Pápež internetu. Príspevku na Twitteri sa okamžite chopili Česi, stal sa virálnou témou a o anexii českého Královce už…

Šéfovia bridlicových spoločností v USA odkazujú Európe: Nemôžeme Vás zachrániť

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Ft/Foto:Twitter)   Americký bridlicový priemysel varoval, že túto zimu nemôže zachrániť Európu zvýšenými dodávkami ropy a plynu v obavách, že prudký pokles ruského vývozu spôsobí, že ceny ropy opäť stúpnu nad 100 USD za barel Aj keď sa situácia na ropných trhoch v posledných týždňoch zmiernila,…

Ako kúpiť lacný a originálny Windows 10 a Office 2021? Trvalý Office 2021 už za 14,13 USD za počítač!

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (PR článok/Foto:Keysfan.com)   Balík Office 2021 patrí takmer určite medzi najpoužívanejšie kancelárske aplikácie na celom svete. Oproti svojim predchodcom bol najmodernejší balík kancelárskych aplikácií posilnený aj o ďalšie obľúbené aplikácie, bez ktorých by sme sa dnes v kancelárii nezaobišli. Medzi novinky v rámci balíka Office 2021…

Nemecká verejnoprávna televízia ARD v paľbe kritiky! Nehorázne plytvanie, pod drobnohľadom aj obsah a objektívnosť

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto: Pixabay)   Nemecká verejnoprávna ARD je v problémoch! Presnejšie, nielen televízia, ale najmä jej šéfka Patricia Schlesingerová. Už 84 % Nemcov odmieta platiť koncesionárske poplatky. Veľkopanská márnotratnosť pri míňaní peňazí nemeckých daňových poplatníkov a čachre s predsedom správnej rady prelomila povinné mlčanie okolo nedotknuteľného verejnoprávneho…

NAJNOVŠIE

BLOG

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prokurátor navrhuje väzbu pre vodiča z nedeľnej tragédie, rozhodne súd

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Prokurátor Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave podal návrh na väzobné stíhanie pre obvineného Dušana D., ktorý opitý autom spôsobil v nedeľu (2. 10.) tragickú nehodu v centre Bratislavy s piatimi obeťami. Stotožnil sa tak s podnetom policajného vyšetrovateľa. O väzbe bude rozhodovať…

Robert Fico: Scenár je jednoduchý – postupovať spoločne a koordinovane

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto:screenshot youtube)   Hlasovanie o nedôvere Matovičovi prehĺbilo vládnu krízu. Predčasné parlamentné voľby, o ktoré SMER – SD usiluje už v druhom referende, sú nevyhnutnosťou SMER – SD berie na vedomie vytriezvenie SaS, ktorá dnes oznámila pripravenosť rokovať o predčasných voľbách. SMER – SD je pripravený…

Predtuchy podľa Helmholtza Smitha

0 icon

Moskva 5. októbra 2022 (HSP/sonar21/Foto:TASR/AP-Manuel Balce Ceneta)   V pozadí vidím veľa vecí, ktoré sa dejú, píše Helmholtz Smith v poslednom príspevku USA/ZÁPAD Sullivan hovorí, že bolo otvorené komunikačné spojenie s Moskvou. Na rozhovor o čom? Ak prijmete oficiálnu líniu Washingtonu, nie je o čom hovoriť - Moskva sa musí…

Gröhling: S cenami energií potrebujú pomôcť aj materské školy

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerstvo financií SR by malo prispieť na energie aj materským školám. Tvrdí to exminister školstva a poslanec Národnej rady SR Branislav Gröhling (SaS) s tým, že v opačnom prípade bude ohrozené fungovanie materských škôl, čo skomplikuje život tisíckam rodičov s najmenšími deťmi Materské…

Francúzov vyháňajú z Afriky. Dôvodom sú Rusi…

0 icon

Burkina Faso 5. októbra 2022 (HSP/Foto:The New York Times)   Kam smeruje Niger? Niger sa nachádza takmer uprostred saharskej Afriky a na ploche 1,2 milióna km2 tu žije viac ako 24 miliónov obyvateľov z ktorých tri štvrtiny sú negramotné.  Je to vnútrozemská krajina, ale preteká ňou rieka Niger, podľa ktorej dostala…

Radíme: Rozcvička pred cvičením pripraví telo na pohyb a zníži riziko zranenia

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Rozcvička pred cvičením pripraví telo na pohyb a zníži riziko zranenia. Zároveň zahreje svaly, zlepší ich flexibilitu a koordináciu tak, aby dokázali zvládnuť záťaž. Pomáha tiež odbúravať stres a napätie, priblížila ďalej rehabilitačná lekárka Ingrid Štefánková z Agel Clinic Bratislava "Stuhnuté svaly obmedzujú rozsah…

Chcú prístup k moru? Česi rozbehli petíciu o referende v Kaliningrade za pripojenie k ČR – Povestná námorná flotila Českej republiky opäť vypláva do svetových morí a bude brániť demokraciu

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto: Twitter)   So satirickým nápadom rozdeliť oblasť Kaliningradu prišli prví Poliaci: "Je čas rozdeliť Kalingrad tak, aby aj bratia Česi mali prístup k moru," uverejnil profil Pápež internetu. Príspevku na Twitteri sa okamžite chopili Česi, stal sa virálnou témou a o anexii českého Královce už…

Šéfovia bridlicových spoločností v USA odkazujú Európe: Nemôžeme Vás zachrániť

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Ft/Foto:Twitter)   Americký bridlicový priemysel varoval, že túto zimu nemôže zachrániť Európu zvýšenými dodávkami ropy a plynu v obavách, že prudký pokles ruského vývozu spôsobí, že ceny ropy opäť stúpnu nad 100 USD za barel Aj keď sa situácia na ropných trhoch v posledných týždňoch zmiernila,…

Ako kúpiť lacný a originálny Windows 10 a Office 2021? Trvalý Office 2021 už za 14,13 USD za počítač!

0 icon

Bratislava 4. októbra 2022 (PR článok/Foto:Keysfan.com)   Balík Office 2021 patrí takmer určite medzi najpoužívanejšie kancelárske aplikácie na celom svete. Oproti svojim predchodcom bol najmodernejší balík kancelárskych aplikácií posilnený aj o ďalšie obľúbené aplikácie, bez ktorých by sme sa dnes v kancelárii nezaobišli. Medzi novinky v rámci balíka Office 2021…

Nemecká verejnoprávna televízia ARD v paľbe kritiky! Nehorázne plytvanie, pod drobnohľadom aj obsah a objektívnosť

0 icon

Bratislava 5. októbra 2022 (HSP/Foto: Pixabay)   Nemecká verejnoprávna ARD je v problémoch! Presnejšie, nielen televízia, ale najmä jej šéfka Patricia Schlesingerová. Už 84 % Nemcov odmieta platiť koncesionárske poplatky. Veľkopanská márnotratnosť pri míňaní peňazí nemeckých daňových poplatníkov a čachre s predsedom správnej rady prelomila povinné mlčanie okolo nedotknuteľného verejnoprávneho…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

the_ad_group(59762); ?>

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Slavěna Vorobelová

Krajniakov bič na ZŤP a sociálne zariadenia

0icon

Sme rodina pripravuje nový bič na opatrovateľov a zariadenia sociálnych služieb V čase najväčšej kr&iacut

Ivan Štubňa

USA plánujú dodať na Ukrajinu jadrové zbrane!!!

0icon

Pred asi dvomi týždňami sa objavila na Ukrajine elektronická petícia, ktorá vyzýva Zelenského na vrátenie jadrového statusu krajine. V petícii sa okrem iného hovorí, že na Ukrajine hrozí použitie jadrových zbraní zo strany Ruska a že treba požiadať USA,

Pavel Pakoš

Pápeži vo vlnách modernej doby

0icon

„Z tohto (…) plynie ono prevrátené a bludné učenie (…), že totiž každému sa má dovoliť a vydobyť sloboda svedomia.“ Gregor XVI.  / keď je človek maloletý, tak by nemal také rožky vystrkovať, ale skôr poslúchať, však?/  "Ideologie lidských práv, liberalismus, není obyčejný blud, ale je to čistý, osobní Satanův…

Milan Šupa

Definovanie zásadného omylu kresťanstva

0icon

Domnienka kresťanských cirkví, že svet bol spasený krížom a vzkriesením Krista, je nesprávna! Táto téza je tragickým omylom, ba čo viac, je jednou z hlavných príčin neustále sa prehlbujúceho duchovného, morálneho a mravného &ua

Marek Brna

Fico je king

0icon

Hneď v začiatkoch konfliktu sa nebál vyhlásiť, že je to vojna USA proti Rusku. Že na Ukrajine sa mastia dve veľmoci a do toho nás nič nie je. Nemáme sa do toho miešať. Robert Fico, nech spravil chyby, aké spravil, je politik skúsený a v zahraničí rešpektovaný.V minulosti prejavoval oddanosť…

Vášeň v Tebe

Dojemná pieseň Márie Čirovej po tragickej nehode v Bratislave: "Prečo nedá sa žiť bez obáv ako v náručí matky?"

0 icon

K tragickej dopravnej nehode na bratislavskej Zochovej ulici uviedla niekoľko úprimných slov aj speváčka Mária Čírová. Zaspievala aj dojemnú pieseň. „V noci som sa vrátila z jedného koncertu a nemohla som zaspať. Vznikli tieto slová a melódia. Zastávka Zochova bola mojou zastávkou 5 študentských rokov. Je to jedna z najfrekventovanejších zastávok…

Tekvica Hokkaido: Vedeli ste o jej blahodárnych účinkoch pre vaše telo?

0 icon

Tekvica Hokkaido naberá v našich končinách na čoraz väčšej popularite. Dôvodom sú najmä jej chuť a benefity pre zdravie. Názov tekvice je odvodený od japonského ostrova Hokkaido, ktorý je jej domovom. Prvýkrát bol tento druh tekvice vyšľachtený koncom 19. storočia. Hokkaido sa však v Európe pestuje iba posledných 20 rokov. Mnohí po…

Katka Koščová vyšla úplne zo svojej komfortnej zóny. Zverejnila foto v čiernej čipkovanej podprsenke

0 icon

Známa slovenská speváčka, víťazka prvej Superstar, Katka Koščová vyšla úplne zo svojej komfortnej zóny. Na sociálnej sieti Facebook zverejnila fotografie v čiernej čipkovanej podprsenke. Vysvetlila aj dôvod. Prezradila, že kúpa podprsenky bola vždy pre ňu nutným zlom. „Celý život mám veľké prsia a vždy som tým trpela, dlhé roky som sa…

Jej vášňou sú dlhé vlasy. Skutočná „Rapunzel“ fascinuje ženy. Čo zaujíma mužov?

0 icon

Ivana Stelmachová, ktorá pochádza z ukrajinského Ľvova, už od mala túžila po dlhých vlasoch. Keďže športovala, z praktických dôvodov si ich nedopriala. Keď mala 17 rokov, definitívne sa rozhodla, že si vlasy nechá dorásť. Aby dosiahla svoj cieľ, pri starostlivosti o vlasy využívala rady a tipy našich mám, babičiek a prababičiek. A v čom tkveli ich rady?…

O hrôzach pri tragickej dopravnej nehode v Bratislave prehovorila aj misska Podmanická: „Bol tam aj môj brat so svojím kamarátom...“

0 icon

V nedeľu večer zasiahla Slovensko tragická dopravná nehoda, pri ktorej zomreli piati mladí ľudia. O tom, čo sa dialo po náraze auta, ktoré viedol opitý vodič prehovorila aj 1. vicemiss a modelka Viktória Podmanická. Jednou z obetí je len 19-ročný študent. Bol to kamarát jej brata. „Na zastávke Zochova bol aj môj brat. Bol…

Armádny Magazín

Pokus Južnej Kórey o reakciu na odpálenie severokórejských rakiet sa skončil dopadom balistickej rakety na vlastnú základňu

0 icon

Južná kórea, 5.október 2022 (AM) – Pokus Južnej Kórey a Spojených štátov demonštrovať plnú silu zbraní v reakcii na testy severokórejských rakiet sa takmer skončil tragédiou, keď jedna z rakiet zem-zem vypustených juhokórejskou armádou spadla na územie vojenskej základne. Informovala o tom juhokórejská tlačová agentúra Yonhap s odvolaním

O pokusoch o otvorenie frontu boja proti Rusku na severnom Kaukaze

0 icon

Dagestan, 5.október 2022 (AM) – Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie v Ruskej federácii 21. septembra sa úsilie Centra informačných a psychologických operácií (CIPSO) Hlavného spravodajského riaditeľstva Ministerstva obrany Ukrajiny, pôsobiaceho pod kontrolou CIA, sústredilo na tzv. vybudovanie protestu vo viacerých zakladaj

"Druhý front" proti Rusku: Moldavsko sa pripravuje na mobilizáciu za Odesu

0 icon

Moldavsko, 5.október 2022 (AM) –  Moldavská prezidentka Maja Sandu sa pripravuje vyhlásiť vojenskú mobilizáciu v krajine, uviedli zdroje kanál WarGonzo. Kurátori podľa nich poverili Sandu, aby rozpracovala otázku uskutočnenia rozsiahlej vojenskej mobilizácie v Moldavsku s cieľom otvoriť ďalší front proti Rusku spolu s rumunskými jednotkami. Zdroje tiež pripust

Ruský ťažký bombardér Ilja Muromec a jeho pilotné esá

0 icon

Rusko, 5.október 2022 (AM) – Dnes by som rád predstavil ruský ťažký bombardér Iľja Muromec, stroj ktorý počas I. svetovej vojny patril k najlepším štvormotorovým bombardovacím lietadlám a uplatnil sa v ZSSR aj v povojnovom období. Lietadlo takisto stálo pri zrode ruského dopravného transportného letectva.  

Vojenský veliteľ vysvetlil ústup ruských síl v smere Krivoj Rog

0 icon

Rusko, 5.október 2022 (AM) – Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú v špeciálnej vojenskej operácii, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.   Vysoko presná raketa ruských vzdušných a kozmických síl zasiahla na juhozápadnom okraji Dnepropetrovska veliteľstvo vzdušných síl „Vostok“. Až 100 vojakov vráta

FOTO DŇA

Na snímke Spievajúca fontána

Autor: FOTO TASR-Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali