Bezbrehá rusofóbia na Slovensku – nový fenomén slovenskej politiky a očakávaný historický zlom

Bratislava 8. apríla 2021 (HSP/Foto:Pixabay, Sputnik-Chedly Ben Ibrahim, TASR/AP-Evan Vucci, Sputnik-Axel Schmidt)

 

Je to slovenský fenomém alebo je importovaný? Odkiaľ pochádza? Má slovenské korene? Alebo prichádza zvonku, hlavne spoza veľkej mláky? Bola rusofóbia prítomná u slovenskej inteligencii v 19. storočí? Jednoznačne nie

rusko
Ilustračné foto

Čo písal vtedy Kolár, Štúr alebo Vajanský o Rusku? Nie sú ich myšlienky slovanskej vzájomnosti tým skutočným dôvodom, prečo sú dnes maistreamom zaznávaní a niekedy dokonca vykresľovaní pomaly ako fašisti? Kto prispieval značnou čiastkou v 19. storočí na vydávanie slovenských novín a časopisov v časoch národnostného útlaku Slovákov? Keď sme boli opustení všetkými a hrozila nám záhuba ako národa? Áno, bolo to práve Rusko ktoré pomáhalo udržiavať slovenský duch pri živote. Ešte aj zatracovaný autoritatívny slovenský štát počas 2. svetovej vojny poslal bojovať proti Rusom slovenských vojakov s cieľom oslobodiť Rusko od boľševizmu. Samozrejme, že hlavný dôvod bol, že na tom trval náš vtedajší tzv. „spojenec a ochranca“ nacistické Nemecko. Ale slovenskí vojaci (a väčšinou aj ich velitelia) srdcom vedeli na akej strane majú bojovať a pri prvej príležitosti opustili našich “oficiálnych“ spojencov. A dnes? Rusko sa stalo fackovacím panákom a podľa väčšiny prorežimných médii je Putin nielen vrah ale aj celé Rusko je že vraj agresívne, nepriateľské, zaostalé, primitívne a žije v zemľankách. V lepšom prípade ho nazvú benzínovou pumpou.

A zrazu toto už odpísané a rozpadajúce sa Rusko vstáva z kolien a vyvíja nové, lacnejšie a technologicky účinnejšie zbrane. Obnovuje spoju prítomnosť v Arktike, napriek sankciám a zrušeniu podpísaných zmlúv na dodávky výrobných komponentov, začalo vyrábať z ruských súčiastok dopravné lietadlo MC 21, nové atómove ponorky, turbíny, letecké motory, satelity, znovuobrodilo farmaceutický priemysel, znova dosiahlo poľnohospodársku sebestačnosť a začalo aj exportovať poľnohospodárske produkty.

Nové nekomunistické Rusko sa hlási ku konzervatívnym hodnotám ako vlasť, rodina, identita, tradičná morálka vychádzajúca z kresťanstva alebo úcta k starším. Rodina je napríklad v novej ústave definovaná ako výlučný zväzok muža a ženy. Žiaden rodič 1 a 2. A pohlavia sú dve. Nie 10, 20 alebo päťdesiat.

Ako raz povedal Putin, že Rusko vyznáva tradičné európske hodnoty, ktorých sa západná Európa vzdala. Z tohto pohľadu sa dá pochopiť novodobá rusofóbia. Rusko je zatracované, lebo sa postupne stáva nepohodlnou alternatívou rozvoja európskej civilizácie (vrátane severnej Ameriky a Austrálie).

 

Sputnik V nabúrava starostlivo pestované stereotypy?

A čerešničkou na torte v tomto kontexte je, že sa objavuje vakcína Sputnik V. Sputnik V je zaregistrovaný v skoro šesťdesiatych krajinách s celkovým obyvateľstvom vyše 1,5 miliardy (EU ma okolo 450 miliónov obyvateľov).

Sputnik V
Na snímke vakcína Sputnik V

Jej vysoká účinnosť bola potvrdená aj prestížnym odborným medicínskym časopisom The Lancet. Ako si to zaostalé Rusko dovoľuje konkurovať v takomto vysoko technologickom a ziskovom odvetví so známymi západnými firmami ako napríklad BioNTech (Pfizer) aleboAstraZeneca? A oberať ich o zaslúžené zisky? Toľká bezočivosť!!

Najprv pani predsedníčka dozornej rady Európskej liekovej agentúry (EMA) Christa Wirthumer-Hocheová bezdôvodne prirovnala Sputnik V k ruskej rulete, čo vyvolalo vážne otázky o možnom politickom zasahovaní do procesu expertízy (znaleckého posudku) pri schvaľovaní a registrovaní Sputnik V, ktorý je druhou najpoužívanou vakcínou na svete proti COVID 19. Je dobré si pripomenúť, že Rusi si podali žiadosť o registáciu Sputnik V v EMA už 21. januára, ale proces registrácie sa začal len nedávno.

A Slovensko si dovolilo Sputnik V doviezť. A vrece sa roztrhlo. Niekedy sa (aj náročky) zabúda, že vláda padla práve kvôli dovozu Sputnik V.

Najprv Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) vyhlásil, že nemajú na to ani kapacity ani vybavenie aby skúmali účinnosť ruskej vakcíny. Sypali sa vyjadrenia ako hybridná zbraň. Testovali Sputnik na myšiach a morčatách. Myši nezomreli. Asi tam predsa len nebol ten smrteľný Novičok. Už vyše mesiaca testujú, hoci nemajú ani kapacity a vybavenie. A zatiaľ ľudia umierajú. A pritom mnohí politici majú plné ústa o súcite a starostlivosti o ľudí.

Po vyše mesiaci ŠÚKL šalamúnsky vyhlási, že „bez dostatočných dôkazov nepríjme stanovisko k pomeru prínosov a rizík vakcíny Sputnik V. Hlavným dôvodom majú byť chýbajúce údaje od výrobcu (možno obchodné tajomstvá?).

„Laboratórne testy podľa ŠÚKL zodpovedajú niektoré otázky o farmaceutickej kvalite vakcíny. Len na základe laboratórnych testov však nie je možné prijať záver o účinnosti a bezpečnosti u ľudí“.

Ale veď vy nemáte podľa vašich vlastných slov ani kapacity, ani vybavenie na vykonanie klinických testov. A také testy už boli dávno vykonané. Šesťdesiat krajín s vyše 1,5 miliardou ľudí už zaregistrovalo Sputnik V a desiatky miliónov ľudí už bolo očkovaných Sputnikom V.

Vychádzajúc zo svätého princípu transparentnosti, nebolo by vhodné zverejniť príjem riaditeľky ŠÚKL od EMA, keďže je tiež riadnou členkou dozornej rady EMA a teda musí dostávať za túto prácu pravidelný príjem?

 

Slovenská sluhovská politika? Potreba počúvať staršieho brata?

Niekoľko poznámok ku slovenským politikom, ktorí sa hlásia k liberalizmu. Prečo vy chcete zakazovať očkovanie vakcínou Sputnik V, ktorou sa očkuje v šesťdesiatich krajinách sveta, je uznávaná ako jedna z najúčinnejších vakcín a nie sú hlásené vážnejšie následky po očkovaní? Veď vy sa odvolávate na liberalizmus, ktorý sa zakladal a stále zakladá na osobnej slobode, slobode slova a slobodnom výbere.

Nechcete si tak náhodou prečítať diela zakladateľov liberalizmu ako Adam Smith a John Stuart Mill? Možno by ste potom zmenili názor alebo sa prestali hlásiť k liberalizmu? Lebo to čo sa na Slovensku začína diať pod rúškom liberalizmu je na míle vzdialené od skutočného liberalizmu. Veľakrát to pripomína fanatickú sektu (svojím správaním pripomínajúcu Leninových boľševikov), ktorá chce zakazovať iné nepohodlné názory a prikazovať čo slobodný človek môže robiť a čo nie.

Nie, vy nemáte právo rozhodovať za obrovské množstvo ľudí na Slovensku, či sa majú alebo nemajú zaočkovať vakcínou AstraZeneca alebo Sputnik V. To je slobodný výber každého slobodného občana.

Ľudia nie sú ovce, aby ste ich balamutili pred voľbami a potom na nich zabudli.

Mimochodom, väčšina médii a politikov nám hovorí, že sa naše súčasné spoločenské zriadenie nazýva liberálna demokracia. To nie je iba demokracia, ale v jej centre je myšlienka slobody a slobodného vyjadrovania. A tiež slobodného výberu slobodnými občanmi. Čo tak uviesť do súladu hlásané princípy s reálnym životom jednoduchých ľudí?

 

Antiruská vojnová hystéria. Skutočne slúži záujmom Slovenska?

Rusko a Putin osobne sú vykresľovaní ako stelesnenie diabla a dokonca si americký prezident dovolil ho nazvať vrahom. Prečo sa porušili všetky diplomatické normy slušného správania sa vo svetovej politike? Najprv sa zdalo, že to nedopatrením vykĺzlo z úst amerického prezidenta.

Donald Trump, Vladimir Putin
Na snímke Donald Trump a Vladimir Putin

Nie Trumpa, ktorý bol okrem iného aj odsudzovaný ako vojnový štváč. To sa stalo teraz. A protiruskými vyjadreniami a hystériou sa roztrhlo vrece. Najprv v USA, potom v NATO a v menšej miere v EU a niektorých členských štátoch.

A Slovensko sa postavilo do pozoru a jednoznačne sa zaradilo.

Rusi sa zrazu stali z polopriateľov jednoznační nepriatelia. Nielen slovne. Aj konkrétne. Hrozí konflikt na východ od nás.

Američania a Anglosasi všeobecne masívne vyzbrojujú Ukrajinu a cvičia jej armádu. Sú pripravení viesť vojnu proti Rusku rukami ukrajinských vojakov, väčšina ktorých medzi sebou komunikuje po rusky. Reálne hrozí bratovražedná vojna medzi ruským obyvateľstvom Donbasu (ukrajinskými občanmi), podporovaným Ruskom a ukrajinskou armádou. Slovania majú zabíjať Slovanov.

Ukrajina ruské vakcíny odmietla (prvé sa v tomto zmysle vyjadrilo veľvyslanectvo USA), hoci boli ponúknuté zadarmo. Asi sú tiež hybridnou zbraňou.

Pritom Ukrajina západné vakcíny zatiaľ nedostala, ale zbraní dostala hojne.

Aj nám sa vysvetľuje, že Rusko sa chystá zaútočiť na Ukrajinu a preto presúva niektoré jednotky bližšie k ukrajinskej hranici. Opomína sa taká maličkosť, že to je hlavne Kyjev, ktorý nedodržiava Minské dohody. Nielen prímerie, ale aj politickú časť dohôd ako napríklad osobitný štatút Donbasu, amnestia alebo garantované používanie ruštiny a výučba v ruštine ( školy s vyučovaním v ruštine boli zrušené na Ukrajine, ale aj v Pobaltí).

Nehovorí sa tiež o stovkách zabitých detí na Donbase alebo leteckom bombardovaní Luhanska a Donecka. A vôbec sa nespomína nedávne zastrelenie sedemdesiatjedenročného dôchodcu ukrajinským snajperom a zabitie päťročného chlapčeka dronom, dodaným ukrajinskej armáde. Pritom chlapčekovi odtrhlo nohy a ruky pri výbuchu granátu. Chlapček bol oficiálne ukrajinským občanom. Prečo potom prezident Ukrajiny (ruština je jeho materinský a rodný jazyk) nevyjadril sústrasť rodine zabitého chlapčeka?

A nakoniec pri tej propagande a hystérii sa tiež zabúda na pravý dôvod posilnenia ruských jednotiek neďaleko od hraníc. Prezident Putin už pred viac ako rokom povedal, že pokiaľ Ukrajina bude chcieť vojensky vyriešiť konflikt na Donbase, v takom prípade Rusko vojenské riešenie nedopustí.

Rusi teda dávajú najavo ukrajinskému režimu a jeho americkým podporovateľom aby nevyvolávali bratovražedný konflikt. Rusko konflikt nechce, ale nenechá vraždiť etnických Rusov na Donbase. Väčšina prostých Ukrajincov vojnu tiež nechce, okrem fanatických bataliónov fašistickej orientácie.

Na druhej strane existujú veľké pochybnosti o skutočnej lojalite ruskohovoriacich ukrajinských vojakov. Veď už na Kryme veľká väčšina z nich prešla na stranu ruskej armády. Ale táto bratovražedná vojna môže byť veľmi krvavá. Nikto ju nepotrebuje. A už vôbec nie Slovensko.

 

Severný prúd 2

Častým argumentom je, že Severný prúd 2 nie je výhodný pre Slovensko a sme rezolútne proti. Lebo Ukrajina a my prídeme o tranzit plynu. Na prvý pohľad to tak vyzerá. Ale dáva si niekto otázku, že ukrajinská rúra je fyzicky opotrebovaná a potrebuje obrovské investície? A ktorý blázon investuje do bojovej zóny?

Nord Stream 2
Na snímke plynovod

Navyše, Rusi majú dosť ukrajinského vydierania (a tiež občas aj kradnutia). Preto začali stavať plynovody, ktore obchádzajú Ukrajinu a tým pádom aj Slovensko. Zatiaľ je postavený Severný prúd 1 a do značnej miery aj Turecký prúd a jeho predĺženie do Bulharska a Srbska.

A čo sa stane v prípade krvavej vojny na Ukrajine? Asi sa zastaví tranzit plynu úplne ako aj dodávky na Slovensko. A my vystupujeme proti Severnému prúdu 2? Proti poistke aby sme v prípade konfliktu dostali vôbec nejaký plyn? Lebo nám to radia zahraniční radcovia z Washingtonu alebo Bruselu?

 

Ako ďalej Slovensko?

Kde je tiež napísané, že musíme povinne púšťať cez naše územie vlaky americkej armády plné tankov a inej vojenskej techniky? Aby sa Slovania navzájom vraždili? Je toto v záujme Slovenska?

Jednoduchý Američan ani nevie kde je Ukrajina alebo Slovensko. Len v podvedomí niekde vedia, že tí Rusi a Slovania všeobecne (Slavs) sú kultúrne nižšie ako oni. Veď nakoniec tí Slovania (Slavs) pochádzajú od otrokov (Slaves). Je to smutné, že táto sluhovská mentalita je tak rozšírená hlavne medzi tzv. slovenskými elitami. Zmení sa to niekedy? Zatiaľ to tak nevyzerá.

Väčšina mainstreamových médii odvádza pozornosť. Nielenže úspešne vedie antiruskú propagandu (hlavne medzi mládežou), ale aj usilovne vyvoláva vášne a nenávisť medzi Slovákmi.

A rozhádané a navzájom sa nenávidiace Slovensko (vrátane rodín) nie je schopné vidieť, čo sú v skutočnosti hlavné problémy Slovenska. Divide et impera. Rozdeľ a panuj. Pod týmto heslom ovládali Rimania po stáročia početné barbarské kmene, ktoré dokonale rozhádali.

Múdry sa učí na chybách druhých. A hlupák sa nikdy nenaučí. Slovensko zobuď sa. Prichádza historický zlom.

COVID 19 je jedným zo zvestovateľov. Ďalšími je nadchádzajúca ekonomická a finančná kríza, zbedačovanie obyvateľstva a sociálna nerovnosť, zahraničná migrácia a koniec dominancie európskej civilizácie.

My Európania a naše tzv. elity (hlavne bruselské) sú príliš zahľadené do seba a stále si myslia, že sme pupkom sveta. Nie sme! Ekonomicky a technologicky sa dravo derie dopredu východná Ázia. A Afrika a moslimský svet s ich vysokou pôrodnosťou nás demograficky prevalcuje.

Príde kruté vytriezvenie. Všetky politické „korektnosti“ a byrokratický spôsob riadenia z bruselského centra nemajú šancu sa postaviť vyššie uvedeným výzvam.

V tejto situácii sa Slovensko musí pripravovať na historický zlom, nie hádať sa a slúžiť vždy nejakej cudzej vrchnosti.

Veď aj socializmus sa zdal byť naveky. A zrazu ho nebolo. V histórii prežívajú iba tí, ktorí majú na pamäti v prvom rade národnoštátne záujmy a sú pripravení na historické zlomy.

Táto výzva sa týka nielen Sloveniek a Slovákov (Slovenov), ale aj slovenských elít a politikov. Najmä tých, ktorí predsa len majú radi naše Slovensko.

Dezider Štefunko

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Smútočnú bohoslužbu za princa Philipa bude celebrovať windsorský dekan

0 icon

Británia 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alastair Grant)   Sobotňajšiu smútočnú bohoslužbu za zosnulého britského princa Philipa bude celebrovať windsorský dekan David Conner. Obrad v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade by mal trvať približne 50 minút, píše sa na oficiálnej webovej stránke britskej kráľovskej rodiny Členovia kráľovskej rodiny budú mať na…

Podľa SaS by sa testovanie malo preniesť do ohnísk, ale aj do škôl či k zamestnávateľom

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS) navrhuje prijatie Národnej stratégie testovania. Podľa predsedníčky Výboru NR SR pre zdravotníctvo Jany Bittó Cigánikovej by sme sa mali zamerať na testovanie v ohniskách, na školách, u zamestnávateľov a rozbehnúť by sa malo aj samotestovanie. „Nepodporíme riešenia,…

Predseda vlády Eduard Heger: Dnes sme k slobode urobili ďalší krok

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vláda SR dnes schválila zmiernenie opatrení na základe Covid Automatu. Od pondelka 19. apríla 2021 nebude zákaz vychádzania uplatňovaný napríklad na návštevu maloobchodných predajní a prevádzok, ktoré budú otvorené v zmysle vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) „Som veľmi rád, že sme vďaka spoločnému…

Komisia nespochybnila informáciu o tom, že príčinou smrti Lučanského bola samovražda

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA-Diana Černáková)   Komisia zriadená ministerkou spravodlivosti za účelom objasnenia smrti bývalého šéfa polície Milana Lučanského nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali medializovanú informáciu o tom, že príčinou jeho smrti bola samovražda Komisia pozostáva zo 17 členov. Zastúpenie v nej majú okrem koaličných a opozičných poslancov napríklad…

Maďarské kamióny prišli po vakcínu Sputnik V, v Imuna Pharm ju nenaložili

0 icon

Šarišské Michaľany 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Dva maďarské kamióny prišli v pondelok (12. 4.) do Šarišských Michalian naložiť 37 paliet vakcíny Sputnik V. Vedenie firmy Imuna Pharm im ich odmietlo vydať s tým, že vakcína je majetkom štátu a musí prejsť riadnym odovzdávacím konaním. Následne firma odoslala na…

Dánsko ruší protipandemické opatrenia rýchlejšie, ako plánovalo

0 icon

Kodaň 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Dánsko ruší protipandemické reštrikcie rýchlejšie, ako pôvodne plánovalo, a od budúcej stredy umožní obsluhovanie návštevníkov reštaurácií aj vo vnútorných priestoroch. Podmienkou však bude, že hostia sú zaočkovaní alebo sa môžu preukázať negatívnym testom na koronavírus. Krajina zároveň od 21. apríla povolí, aby na verejných…

Únia pravdepodobne neobjedná ďalšie vakcíny AstraZeneca a Johnson & Johnson, vraví francúzska ministerka

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Daniel Cole)   Európska únia v budúcom roku pravdepodobne nebude pokračovať v nákupe vakcín proti koronavírusu od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson. Podľa spravodajského webu BBC to povedala francúzska ministerka priemyslu Agnes Pannierová-Runacherová V súvislosti s vakcínami AstraZeneca a Johnson & Johnson sa vyskytli prípady…

Zelenskij bude s Macronom a Merkelovou rokovať o napätí vo vzťahoch s Ruskom

0 icon

Paríž 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Stephanie Lecocq)   Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij bude v piatok rokovať s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o rastúcom napätí vo vzťahoch s Ruskom, ktoré v posledných týždňoch zhromažďuje vojakov na hranici s jeho krajinou. Podľa vyhlásenia kancelárie francúzskej hlavy štátu Zelenskij…

Indický výrobca vakcín žiada USA o zrušenie embarga na export surovín

0 icon

Naí Dillí 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Andrew Harnik)   Generálny riaditeľ indickej spoločnosti Serum Institute of India, ktorá je najväčším výrobcom vakcín na svete, požiadal amerického prezidenta Joea Bidena o zrušenie embarga na export surovín potrebných na výrobu očkovacích látok proti ochoreniu COVID-19. Firma Serum Institute of India je rozhodujúcim dodávateľom…

Irán začal produkovať urán obohatený na 60 percent

0 icon

Teherán 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Irán začal produkovať urán obohatený na 60 percent. Potvrdil to v piatok na Twitteri šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu Alí Akbar Sálehí, ktorého citovali agentúry AFP, AP a Reuters Podľa agentúr AP a Reuters ako prvý túto správu zverejnil na Twitteri predseda…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

Lucia Žužová

Božia česť pošliapaná, autorita biskupov zlomená!.... alebo, keď sa vyjednáva s diablom!

0icon

Písať či nepísať? Dlho som rozmýšľala, dlho som váhala... Rok tu zápasíme všetci nie len s niečím, ale hlavne stále s niekým a mnohé je na hlavu postavené. Vyjadrujem tu svoje postrehy, vlastné skúsenosti, osobné vnímanie, ako osoba veriaca. Neprednášam to ako kritiku či patent na riešenie všetkého. Chcem len poukázať na fakt,…

Marek Kupec

Z parlamentu rovno na galeje

0icon

Od nás pacienti, ku nám migranti? Začalo sa tu hrať s verejnosťou čudné divadlo: Slovenskému zdravotníctvu zrazu musia všetci pomáhať: Prišli k nám lekári a sestričky z Rumunska, pacientov ideme prevážať do Poľska, údajne desiatich, Nemecko prebralo zo Slovenska 2 pacientov. Prevoz do Nemecka bol letecký, s jedným letela letecká…

Erik Majercak

Slovenské zlato v Anglicku? Aké ekonomické vlastizrady robí naša Národná banka a slniečkári v nej? Ako centrálna banka môže dokonca pomôcť Majdanu?

0icon

Mayer Amschel Rothschild v 18. storočí povedal „Dajte mi riadenie nad peniazmi národa a nebude ma zaujímať kto vydáva zákony“ (“Give me control of a nation's money and I care not who makes the laws.”). Kontrola nad menou, ktorú má daný štát na svojom území je alfa a omega akéhokoľvek ekonomického, dokonca možno…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Nové BlackBerry by mohlo byť už čoskoro realitou. Pozrite sa, ako by mohlo vyzerať!

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť BlackBerry chystá veľký návrat na trh. Spoločnosť to deklarovala ešte v auguste minulého roka, a neskôr ešte v januári tohto roka. Naposledy, Peter Franklin, generálny riaditeľ spoločnosti OnwardMobility, ktorá stojí za fyzickou výrobou zariadenia prezradil, že smartfón by mohol byť uvoľnený na trh už…

Xiaomi Mi MIX Fold vstúpil do predaja. Neuveríte, koľko zarobil len za jednu minútu!

0 icon

Skladateľný smartfón od Xiaomi počas svojho predstavovania okamžite zlákal davy ľudí. Mi MIX Fold nasadil bezkonkurenčnú cenu za prémiové zariadenie s dvoma displejmi. Svojou cenovou reláciou tak pokoril gigantov ako Samsung, či Huawei, ktorí na svojich zariadeniach pracovali veľmi dlho a priniesli už niekoľkú generáciu skladateľných smartfónov. Prví nadšenci sa…

Toto sú najlepšie Netflix seriály kombinujúce detektívku, vraždy a psychopatov. Ktoré si pozriete?

0 icon

Netflix platforma je nesmierne populárnou a to aj v našich končinách. Nedávno sme vám priniesli prehľad Zombie seriálov, ktoré vyčnievajú nad inými. Samozrejme, odpichli sme sa od Walking Dead. Našimi favoritmi v tomto prípade boli seriály, ako sú Kingdom, či Black Summer. Tentokrát me sa pozreli na iný žáner, ktorý nemá však…

Toto je najsmutnejšia aktualizácia Google Earth. Pozrite sa, ako sme v priebehu času zmenili tvár našej planéty

0 icon

Aktuálne, my ľudia, sme najinteligentnejšia civilizácia, o ktorej vieme. Lietame do vesmíru, staviame veľkolepé stavby, každým dňom zefektívňujeme rôzne činnosti a podobne. Inými slovami, expandujeme a to nielen do priestoru, ale aj vedomostne. Spolu s touto činnosťou však využívame mnoho zdrojov, ktorými planéta disponuje. Tu však treba povedať, že planéta ich akumulovala milióny…

Čo sa odohráva v našom mozgu ak si dáme niečo sladké?

0 icon

Prečo sú sladkosti neodolateľné? Ukrýva sa v cukre niečo špeciálne? YouTube kanál TED-Ed tvrdí, že Cukor je všeobecné pomenovanie pre druh molekúl, ktoré nazývame karbohydráty. Karbohydráty môžeme objaviť v mnohých jedlách, či nápojoch, ktoré bežne kupujeme. Radí sa medzi ne glukóza, fruktóza, sacharóza, maltóza, laktóza, dextróza, či škrob. Vo všetkých prípadoch…

Armádny Magazín

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Bojová skupina ako strategická priorita

0 icon

Francúzsko, 16. apríl 2021 (AM) – Je ťažké presadiť svoju vôľu voči odhodlanému protivníkovi bez toho, aby sme s ním bojovali na jeho vlastnej pôde a ovládli priestor, ktorý

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali