Bez Putina a Si: na čo je potrebná skupina G20

Bez Putina a Si: na čo je potrebná skupina G20

Dillí 10. septembra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-Kristina Kormilitsyna, Sputnik, Kremlin)

 

Výročné zasadnutie skupiny G20 sa po prvýkrát uskutoční bez vedúcich predstaviteľov Ruska a Číny. Obe krajiny nie sú na samite v Dillí zastúpené na najvyššej úrovni – a už len to vyvoláva otázky o životaschopnosti hlavného medzinárodného samitu. Či je vôbec potrebný, najmä pre Rusko, pretože Vladimir Putin sa naposledy zúčastnil na stretnutí G20 pred štyrmi rokmi v japonskej Osake – nielen v období pred studenou vojnou, ale v úplne inom svete. Práve tento samit bol posledným, na ktorom sa zúčastnili vedúci predstavitelia všetkých troch hlavných (nie v hospodárskom, ale v geopolitickom zmysle) krajín sveta – USA, Ruska a Číny. Teraz je v Dillí len americký prezident – je možné, že G20 sa už jednoducho prežila? Odpoveď hľadá Petr Akonov v článku Ria Novosti

Vladimir Putin, Sergej Sobjanin výstava na Manéžskej stanici metra pred slávnostným otvorením verejnej dopravnej linky D3 v Moskve
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Nie, pretože hoci tento formát vznikol z iniciatívy Západu, samotný fakt, že G20 vznikla, je znakom krízy západného modelu globalizácie.

Reklama

Koniec koncov, prvé stretnutie na najvyššej úrovni sa konalo v novembri 2008 – v čase, keď sa rozvíjala globálna finančná kríza, ktorú spôsobila “nestráviteľnosť” svetového finančného systému vybudovaného Anglosasmi (ktorého centrom bol americký finančný a bankový systém, ktorý nafukoval bubliny).

To znamená, že Západ sám požiadal o pomoc “svetovú sieň” – jednak preto, že si nevedel poradiť, a jednak preto, že si uvedomoval, že dôvera by mohla byť katastrofálne narušená. A pretože chcel zachrániť systém a udržať si nad ním kontrolu tým, že sa podelí o zodpovednosť so zvyškom sveta.

Reklama

Výmenou za to však Západ nebol ochotný podeliť sa o páky kontroly – nikto sa vážne nechystal reformovať anglosaský model riadenia globálneho finančného systému. Riziká zdieľajú všetci, ale rozhodovanie a zisky si nechávajú pre seba – taký bol prístup elít krajín “zlatej miliardy”, za takých podmienok vlastne chceli prilákať nezápadný svet, aby pokračoval v globalizácii. Naivita alebo arogancia?

Ani jedno, ani druhé – jednoducho verili, že v každom prípade zostanú pánmi situácie: nezápadný svet je príliš roztrieštený a rôznorodý, zatiaľ čo mechanizmy západnej konsolidácie a schopnosti anglosaských a západných elít v riadení svetového poriadku sú vybrúsené do dokonalosti.

O desať a pol roka neskôr môžeme konštatovať, že Západ sa prepočítal: nezápadný svet nenaletel na anglosaskú fintu a reštrukturalizácia svetového poriadku sa urýchlila.

Áno, Rusko je oveľa slabšie ako ZSSR, ktorý mal globálne ambície, globálny Juh je rozdrobený (a to nielen medzi jednotlivými časťami, ale aj v rámci veľkých elementov – napríklad islamský svet prežil arabskú jar a je zmietaný rozpormi) a Západ je stále majstrom v rozdeľovaní a dobývaní. To všetko však prinieslo zásadnú zmenu: v mysliach elít väčšiny kľúčových krajín nezápadného sveta sa zrodila a upevnila myšlienka, že éra Západu sa končí.

Ani nie éra – poltisícročie dominancie západnej civilizácie sa končí. Slovom, niektoré západné elity to uznávajú a snažia sa obhájiť nový formát zachovania dominancie prostredníctvom tézy o “vodcovstve západného sveta”. Keďže Západ je najrozvinutejšou a najvyspelejšou časťou ľudstva, kto iný ako on by mal byť svetovým lídrom? Nie utláčateľ alebo hegemón, čo ste, len vodca, ten, kto vedie ostatných. Kam? Samozrejme, k svetovej harmónii a šťastiu – a tam vedie len jedna cesta, cesta globalizácie. Touto cestou chce ísť každý, však?

Reklama

Háčik je v tom, že plán globalizácie bol napísaný na Západe a v záujme Západu – alebo skôr nadnárodnej časti západných elít. Práve ony však priviedli situáciu do krízy, takže zvyšok nezápadných elít sveta im nedôveruje. Nikto nechce hrať podľa cudzích pravidiel. Ale ako si môžeme vytvoriť vlastné?

Optimálne by bolo napísať ich spolu so Západom – veď ten zostáva najsilnejšou časťou sveta a bez neho nie je možné vytvoriť nové pravidlá svetového poriadku. Lenže Západ je tvrdohlavý a nechce, trvá na tom, že všetko už bolo vymyslené a treba to len kompetentne naplniť, a verí, že bez neho alebo dokonca proti nemu sa aj tak nedohodnú. Všetky globálne trendy však ukazujú, že proces budovania alternatívnych, paralelných štruktúr (financií, bezpečnosti atď.), ktorý sa v skutočnosti začal po roku 2008, naberá na obrátkach.

Nedávne rozšírenie BRICS o šesť krajín naraz – a rad ďalších niekoľkých desiatok – je prejavom práve tohto procesu. Svet sa nielen rozdeľuje na tábory – nová konfigurácia svetových síl sa kryštalizuje okolo lídrov protizápadného (hoci správnejšie by bolo nazvať ho postzápadným) hnutia, Ruska a Číny. Turecko a Brazília, Irán a Saudská Arábia – tieto krajiny sa nestávajú spojencami Ruska a Číny, ale chcú sa podieľať na budovaní nového svetového poriadku, novej svetovej architektúry.

Horúca fáza konfrontácie Ruska so Západom je najvýraznejším prejavom konca západnej hegemónie (hoci sa odohráva na území ruského sveta), ale nemôže zatieniť hlavný proces moderny – zbaviť nezápadný svet predstavy, že neexistuje alternatíva k západnému modelu globalizácie. Tento proces prebieha v rôznych sférach a rovinách – a dokonca aj vo formáte G20, kde sa Západ stretáva s nezápadnými krajinami.

Neprítomnosť Putina a Si Ťin-pchinga na stretnutí neznamená, že Rusko a Čína sa chcú tohto formátu vzdať v prospech Anglosasov – proces, v ktorom si nezápadný svet uvedomuje svoju schopnosť organizovať sa, je už v plnom prúde a nie je potrebný verejný tlak zo strany Ruska a Číny.

Reklama

Rusko a Čína robia každý svoj diel práce na demontáži západného systému globalizácie – a zvyšok nezápadného sveta vidí výsledky. A samity G20, ktoré sa začali ako formát pre Západ, aby uznal, že nie je všemocný, sa postupne zmenia na kongres svetových lídrov, na ktorom sa Západ bude musieť dohodnúť na vytvorení nových, nezápadných globálnych pravidiel hry.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:23

Ukrajinský parlament vo štvrtok odvolal z funkcie ministra poľnohospodárstva Mykolu Solského podozrivého z nezákonného nadobudnutia štátnej pôdy v rokoch 2017 až 2021. Na sociálnej sieti Telegram to oznámil poslanec Jaroslav Železňak.

11:14

Maloobchodné tržby v Českej republike v marci 2024 vzrástli, už štvrtý mesiac po sebe a viac ako v predchádzajúcom mesiaci, aj ako očakávali ekonómovia.

10:54

Polícia v gruzínskej metropole Tbilisi zadržala šesť ľudí, ktorí sa 8. a 9. mája zúčastnili na protestných zhromaždeniach proti zákonu o zahraničných agentoch v blízkosti sídla parlamentu. Gruzínske úrady uviedli, že osoby boli zadržané za “napadnutie polície a ničenie cudzieho majetku”.

10:44

Rusko urobí všetko pre to, aby sa vyhlo globálnej konfrontácii, ale zároveň nedovolí, aby ho niekto ohrozoval, uviedol vo štvrtok ruský prezident Vladimir Putin. Vyjadril sa tak na vojenskej prehliadke v Deň víťazstva, respektíve porážky nacistického Nemecka v druhej svetovej vojne, ktorý Moskva oslavuje 9. mája.

10:34

Austrália a tichomorský ostrovný štát Tuvalu vo štvrtok oznámili uzavretie prelomového paktu o klíme a bezpečnosti. Najprv však museli doriešiť pripomienky Tuvalu, ktoré sa obávalo o stratu suverenity.

Základný text 11-stranovej zmluvy vypracovali ešte v novembri 2023. Všetkým obyvateľom Tuvalu umožňuje presťahovať sa do Austrálie v prípade, že ich nízko položenú domovinu zaplaví stúpajúca hladina oceánov. Austrália sa zároveň zaväzuje pomáhať Tuvalu v prípade prírodných katastrof, zdravotníckych kríz a vojenskej agresie – ale iba ak Tuvalu o pomoc požiada.

10:28

Ukrajinský parlament vo štvrtok odvolal Olexandra Kubrakova z funkcie podpredsedu vlády pre obnovu Ukrajiny. Na sociálnej platforme Telegram to oznámil poslanec Jaroslav Železňak.

10:14

Snemovňa reprezentantov Kongresu USA ovládaná republikánmi v stredu večer s pomocou demokratov drvivou väčšinou hlasov zamietla hlasovanie o vyslovení nedôvery svojmu republikánskemu predsedovi Mikeovi Johnsonovi. Informovala o tom agentúra DPA.

10:00

Irán bude musieť zmeniť svoju jadrovú doktrínu, ak jeho existenciu ohrozí Izrael. Povedal to vo štvrtok Kamál Charrází, poradca iránskeho duchovného vodcu ajatolláha Alího Chameneího, čím vyvolal obavy zo zostrojenia jadrovej zbrane.

09:27

Saldo zahraničného obchodu bolo v marci 2024 aktívne v objeme 577,4 milióna eur, čo bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka slabší výsledok o 119,4 milióna eur. Informoval o tom vo štvrtok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

09:15

Moskovský súd v stredu zamietol žiadosť právnikov námestníka ruského ministra obrany Timura Ivanova o premiestnenie z väznice do domáceho väzenia. Ivanov čelí obvineniam z úplatkárstva.

Timur Ivanov
Na videosnímke moskovského súdu námestník ruského ministra obrany Timur Ivanov sedí za mrežami na mestskom súde v Moskve
09:08

Obchodný prebytok Číny v apríli klesol, aj keď menej, ako ekonómovia očakávali. K jeho poklesu prispel slabší nárast vývozu ako dovozu. Ukázali to vo štvrtok údaje čínskeho colného úradu.

08:58

Sýrska protivzdušná obrana zostrelila vo štvrtok izraelské rakety vypálené z Golanských výšin na predmestie Damasku, ktorých terčom mala byť údajne jedna z budov. Oznámilo to sýrske ministerstvo obrany.

08:45

Ceny ropy vo štvrtok ráno vzrástli po zverejnení údajov z Číny, ktorá vykázala za apríl obchodný prebytok. Situáciu na trhu s ropou ovplyvnilo tiež potenciálne prímerie medzi Izraelom a Hamasom, najmä keď USA zvýšili svoje úsilie o sprostredkovanie dohody. No zároveň zisky z ropy obmedzil silný dolár, pričom predstavitelia americkej centrálnej banky Fed varovali, že úrokové sadzby zostanú vysoké dlhší čas.

08:35

Za “veľké sklamanie” označil vo štvrtok izraelský veľvyslanec pri OSN Gilad Erdan vyjadrenie amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý pohrozil zastavením niektorých dodávok zbraní Izraelu v prípade, že zaútočí na civilistami zaplnené mesto Rafah na juhu Pásma Gazy.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali