Banka pre medzinárodné platby označuje nárast podnikových dlhopisov na rozvíjajúcich sa trhoch za nebezpečný, píše agentúra Reuters. Nárast dlhu je nebezpečný v čase finančnej krízy, pretože tieto krajiny sú náchylné k odlivu kapitálu, tvrdia odborníci banky v nedávno zverejnenej správe. V nej ekonómovia BIS vyjadrili svoje obavy z rastúcich dolárových záväzkov spoločností.
Odborníci odhadujú, že do konca roka 2015 bol objem dlhu mimo územia USA vo výške až 9,7 bilióna dolárov – asi jedna tretina z tohto objemu tvoria dlhy v rozvojových krajinách. Dlh spoločností vo veľkých rozvíjajúcich sa krajinách sa zvýšil z menej ako 60 percent HDP v roku 2006 na zhruba 110 percent HDP do konca roka 2015.
“Vzhľadom na to, že v niekoľkých veľkých rozvíjajúcich sa trhoch môže v dôsledku pôžičiek dôjsť k prehriatiu, môže nastať nerovnováha (čo znamená posilňovanie dolára – pozn. red.) a rozvoj destabilizujúcej dynamiky. Zaznamenávanie rastu záväzkov v zahraničí zo strany spoločností z rozvíjajúcich sa krajín v poslednej dobe zvyšuje finančnú zraniteľnosť firiem a domáceho finančného trhu,” píše sa v štúdii.