Spojené arabské emiráty majú dnes zhruba šesť percent svetových ropných rezerv. Na najbližšie roky majú o biznis postarané, no už teraz prezieravo myslia na budúcnosť. Tú vidia v jadrovej energii. Tento týždeň bola oficiálne dokončená výstavba prvého bloku inovatívnej elektrárne Barakah na pobreží Perzského zálivu, asi 250 kilometrov západne od Abú Zabí, informuje iDnes.cz.
Krajiny ako Spojené arabské emiráty sa doteraz v energetike a výrobe elektrickej energie spoliehali len na ropu a zemný plyn. V krajine sa nachádza aj niekoľko parkov so solárnymi a veternými elektrárňami, no tie produkujú len zlomok celkovej spotreby energie. Kvôli tomu teraz mohutne investujú do moderných jadrových reaktorov. Prvý reaktor projektu Barakah sa podarilo zrealizovať v priebehu 69 mesiacov, čo je pri výstavbe jadrových elektrární rekordne krátky čas.
Novú elektráreň s tlakovodnými reaktormi APR-1400 s predpokladanou životnosťou 60 rokov stavia kórejská spoločnosť KEPCO,, ktorá stratila zákazky vo východnej Ázii po tom, čo tamojšie vlády stopli výstavby reaktorov po tragédii v japonskej Fukušime.
Emiráty majú zatiaľ v jadrovej energetike v celom regióne Blízkeho a Stredného východu najväčšie ambície. Nie sú však jedinou krajinou, ktorá o výstavbu nových jadrových zdrojov usiluje. Svoje plány už ohlásila nielen Saudská Arábia, Egypt, Turecko i Jordánsko. Rozšírenie svojich kapacít plánuje tiež Irán. Podľa amerického Úradu pre energetické informácie (EIA) stúpne počas nasledujúcich desiatich rokov inštalovaný výkon jadra na Strednom východe na 14 gigawattov.
Jadro v arabskom svete predstavuje riziko
Diplomati a experti sa však podľa denníka Süddeutsche Zeitung obávajú, či za boomom jadrovej energetiky v arabskom svete nie je tiež snaha využiť technológiu na vojenské účely. A otázky vyvoláva tiež existencia samotnej elektrárne v politicky nestabilnom regióne. Šíitskí povstalci v Jemene už v minulosti tvrdili, že sa pokúsili na stavenisko v Barakah vyslať raketovú strelu. Vláda Emirátov to rozhodne poprela.
Okrem Kórejcov v oblasti jadrovej energetiky pôsobia aj Rusi. Od spustenia elektrárne v roku 2011 dodávajú palivo do Búšehri. Ruská spoločnosť Rosatom zároveň pracuje na výstavbe zostávajúcich iránskych reaktorov, ktoré majú byť podľa plánu spustené v polovici budúceho desaťročia. Ruská štátna firma získala tiež kontrakt na výstavbu štyroch blokov v egyptskej elektrárni El Daba, v Turecku aj v Jordánsku.