Vozidla Oshkosh majú problémy s prekonávaním členitého terénu a vodných prekážok. Nie je prekvapivé, že USA plánujú, podľa správy týždenníka Defense News, zošrotovať polovicu týchto vozidiel. Ak by časť týchto vozidiel poslali na Ukrajinu, bola by to dobrá alternatíva ukrajinskému BTR-7 „Obranca“. Veľký Oshkosh je to vojenské dopravné vozidlo so slabým opancierovaním, do karosérie ktorého je možné preniknúť len po schodoch. Má svoju alternatívu – vyspelejší a bezpečnejší Raptor.
Dodanie niekoľkých Hummerov, ktoré neobstáli dobre v Afganistane, možno s najväčšou pravdepodobnosťou vnímať ako symbolické gesto. Ukrajinskí konštruktéri už dávnejšie pracujú na podobných projektoch. Majú napríklad vozidlo „Spartan“ s robotickou vežou namiesto „diery v streche“ ako v prípade Hummera. Model obrneného vozidla Dozor-B pod názvom Oncilla, upraveného za účelom splnenia štandardov NATO, vyrába od roku 2013 na základe licencie poľská spoločnosť Mista.
Z dostupného zoznamu dodávanej techniky a vybavenia vyvolávajú najväčší záujem radary pre zachytenie mínometných pozícií LCMR (Lightweight Counter-Mortar Radar). Tri z 20 takýchto zariadení sú už na území Ukrajiny. Ich dosah je však veľmi obmedzený – do 10 km. Plnohodnotné radary pre zachytenie delostreleckých pozícií s dosahom 60-100 km sa USA zatiaľ Ukrajine rozhodli nedodávať. Je to však zatiaľ…
Nie je tajomstvom, že existujú podobné a pomerne konkurencieschopné zariadenia – systémy Položenie-2 a Zoopark-2. Ostáva záhadou, prečo ich ukrajinská armáda nenakupuje a podľa slov ukrajinských expertov je armáda „nútená bombardovať plošne“.
Ako vo všetkých podobných prípadoch Spojené štáty sa tvária, že ide iba o obchod – predaj zbraní a nič viac. Američanom ide o nasadenie zbraní zo svojej dielne v tej alebo inej krajine a akoby ich ani nezaujímal „konečný výsledok“ – kto zvíťazí vo vojne. Politická podpora Washingtonu je v podobných situáciách vždy sprevádzaná nanucovaním „bonusov“ v podobe nákupu amerického vojenského vybavenia a s ním súvisiacich služieb.
V podobnej situácii Spojené štáty „obchodovali“ už viac razy. Nič nové. Kyjev v súčasnosti nemá dostatok financií na nákup vlastných zbraní a techniky. Američania sú vždy pripravení vyriešiť podobné problémy, pracujú podľa starej známej schémy. Financie sa vyčlenia cez programy Pentagonu „Zahraničný vojenský predaj“ (Foreign Military Sales, FMS) a Zahraničné vojenské financovanie (Foreign Military Financing, FMF), ktoré na Ukrajine už pôsobia. Všetky financie však poputujú na účty amerických výrobcov.
Ako vždy na oficiálnej úrovni Američania tvrdia, že všetky tieto „manipulácie“ prispejú k modernizácii ukrajinskej armády a uskutočneniu vojenskej reformy. V prípade Ukrajiny však ide v skutočnosti o úmyselné „odcudzenie“ časti trhu jej vlastného vojenského priemyslu, pričom si to Ukrajina ešte aj sama zaplatí. A zasa – na tejto situácii nie je nič nové…
eu