Vedci zistili súvislosť medzi pacientmi, ktorí pred niekoľkými desiatkami rokov dostali štep nervového tkaniva, a medzi prítomnosťou proteínu v mozgu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje v počiatočnej fáze Alzheimerovej choroby.
Najnovšia štúdia je založená na rozbore vzoriek mozgu ôsmich pacientov. Tí podstúpili v Rakúsku a Švajčiarsku operáciu, pri ktorej dostali tkanivové štepy. Pacienti však zomreli na iné ochorenie mozgu – Creutzfeldt-Jakobová choroba, o ktorej je známe, že sa prenáša v priebehu operácie, pri ktorej sa využíva tkanivo z mŕtvol.
Pri retrospektívnej analýze ôsmich pacientov sa zistilo, že siedmi z nich, ktorí zomreli vo veku 28 až 63 rokov, mali v mozgu zhluky proteínov nazývané beta-amyloid (A-beta). Tieto proteíny je možné vidieť v skorých štádiách Alzheimerovej choroby, avšak je veľmi nezvyčajné pozorovať ich u pacientov v tak mladom veku.
The Independent zároveň informuje, že piati zo siedmych pacientov mali viditeľné poškodenie životne dôležitých ciev v mozgu. Poškodenie bolo spôsobené nahromadením A-beta proteínu, čo je tiež veľmi nezvyčajné u pacientov v tak mladom veku.
Vedci na základe uvedených údajov majú vážne podozrenie, že zárodky A-beta proteínov sa môžu dostať do tela pacientov počas chirurgických zákrokov štepov z mozgovej blany, ktorá obaľuje mozog a miechu.
Zistené údaje teda podporujú hypotézu, že v prípade niektorých liečebných postupov môže dôjsť k neúmyselnému prenosu zárodkov Alzheimerovej choroby z jedného človeka na druhého, myslia si vedci z Fakultnej nemocnice v Zürichu a Lekárskej univerzity vo Viedni, pod vedením Herberta Budka z Inštitútu neuropatológie v Zürichu.