Bratislava 7. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR/AP/Vladimir Smirnov, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
O včerajšom niekoľkohodinovom prejave Putina na Valdajskom fóre
Na jednej strane bol plný tradičných téz o “svetovej revolúcii” proti “západnému hegemonizmu” a “diktátu zlatej miliardy”, o multipolárnom svete a o boji proti súčasnému “nespravodlivému svetovému poriadku”, za ktorého súčasť Putin označil vojnu na Ukrajine.
Na druhej strane však upúta nezvyčajne zmierlivý tón Putina, ktorý sa veľmi snažil demonštrovať svoju “mierumilovnosť”.
Napríklad:
1. Dal jasne najavo, že nemá v úmysle zasiahnuť krajiny NATO jadrovou bombou v reakcii na dodávku nových zbraní na Ukrajinu (nepodporil myšlienku politológa Karaganova znížiť “prah” použitia jadrových zbraní Ruskom).
2. Povedal, že nie je proti členstvu Ukrajiny v EÚ.
3. Dal jasne najavo, že má v úmysle naďalej dodávať plyn do Európy tranzitom cez Ukrajinu, pretože je to pre Rusko výhodné (z vývozu plynu získava mnohonásobne viac peňazí, ako platí Kyjevu za tranzit).
4. Povedal, že si nemyslí, že je správne vtrhnúť s vojskami do iných krajín s cieľom vtlačiť ich obyvateľom svoju vôľu.
5. Povedal, že Rusko je už veľká krajina a nepotrebuje nové územia a jeho slávna veta, že “Rusko nemá hranice”, bola vtip.
Posledné dva výroky určite znejú mimoriadne prekvapivo od človeka, ktorý nariadil inváziu na Ukrajinu a pred rokom oznámil anexiu časti ukrajinského územia.
A vynára sa otázka – načo to všetko Putin hovoril?
Môžu existovať tri možné verzie.
Prvou je, že podľa všeobecnej mienky na Západe a na Ukrajine (hoci nie všetci ju zdieľajú) Rusko považuje za svoju prioritu “kórejský scenár” – časovo neobmedzené prímerie na súčasnej línii frontu.
Hlavným argumentom proti tomu, ktorý zaznieva v Kyjeve a na Západe, je, že Putin využije prímerie ako oddychový čas na prípravu novej invázie. A teraz sa Putin snaží všetkých presvedčiť, že po skončení vojny na Ukrajine nemá v úmysle začať nové vojny.
Druhým dôvodom sú Putinove vyhlásenia pre domácu spotrebu pred prezidentskými voľbami. Ako ukazujú prieskumy verejnej mienky, nálada väčšiny Rusov vôbec nie je bojovná. Preto chce Putin voličom ukázať, že nemá v úmysle eskalovať, že nehodí jadrovú bombu a že je “za svetový mier”. Zároveň je možné, že Putinova koncepcia sa po voľbách dramaticky zmení.
Tretia verzia je, že Putinove vyhlásenia v zásade nehovoria nič zvláštne a v zásade nič neznamenajú. Je to len jeho tradičná rétorika určená predovšetkým pre krajiny “globálneho juhu”, aby vyzeral ako “mierotvorca”, ktorý je za skoré ukončenie vojny, ale “Ukrajina a Západ si to neželajú”.
Prečítajte si tiež:
- Prejav Putina na Valdajskom fóre. Kľúčové citáty aj o škandále v kanadskom parlamente
- Prigožinovci sa v lietadle vyhodili do vzduchu sami – tvrdí to Putin