Je však oveľa jednoduchší, aj keď aj nákladnejší spôsob – občianstvo si môžete kúpiť. Zatiaľ sa nepredáva každé, ale už viaceré krajiny ponúkajú občianstvo „na predaj“…
Najnovšie aj čiernohorská vláda vyložila občianstvo svojej krajiny na „pult“. Podgorica sa pustila do realizácie nového programu, ktorého motto by sa dalo vyjadriť nasledovne: zaplať zopár stoviek tisíc eur – a tu máš naše občianstvo! Vláda Čiernej Hory začala realizáciu programu udeľovania občianstva osobám takpovediac za peniaze. Na prvé obdobie obmedzila počet cudzincov, ktorí si môžu kúpiť občianstvo Čiernej Hory do dvoch tisíc.
V októbri minulého roka v Čiernej Hore schválili zákon, že od začiatku tohto roka bude platiť zákon o takzvanom ekonomickom občianstve a pred pár dňami zverejnili aj cenník „služieb“. Záujemca o čiernohorské občianstvo si môže dokonca vybrať, akú sumu zaplatí.
Za účelom získania čiernohorskeho občianstva cudzia osoba má zaplatiť 100 tisíc eur, ak chce investovať do rozvoja hospodársky najslabších regiónov Čiernej Hory, alebo 250 tisíc eur, ak investuje do severných alebo centrálnych regiónov krajiny, ba až 450 tisíc eur, ak investuje do toho hospodársky silnejšieho regiónu – hlavné mesto Podgorica a pobrežné oblasti.
Cudzinec, potenciálny Čiernohorec, má investovať iba do projektov, ktoré schváli štát. Nezávislé od toho, do akého regiónu mieni investovať žiadateľ o občianstvo, z každej investičnej „várky“ (100, 250 alebo 450 tisíc eur) štát bude vyčleňovať 100 tisíc eur do špeciálneho fondu, finančné prostriedky z ktorého v každom prípade poputujú na rozvoj tých slabších regiónov krajiny. V priebehu troch rokov čiernohorská vláda podobným spôsobom mieni udeliť občianstvo dvom tisícom cudzincov, ktorí takto podporia domáce hospodárstvo.
Agentúra Bloomberg zverejnilo rating krajín, ktorých občianstvo si môže kúpiť každý, ktorí si to želá. Prím v tejto oblasti patrí Rakúsku, občianstvo ktorého nielen úplne najdrahšie, ale je mnohonásobne drahšie, ako občianstva ostatných krajín. Cudzinec, ktorý si chce kúpiť rakúske občianstvo, má investovať do hospodárstva tejto krajiny (v prepočte) minimálne 23,75 milióna dolárov. Za občianstvo Cypru (2. miesto v rebríčku) cudzinec zaplatí až desaťnásobne menej – 2,38 milióna dolárov. Na treťom mieste je Malta, občianstvo ktorej si každý záujemca môže kúpiť za 1,07 milióna dolárov.
Nasleduje Turecko (presne 1 milión dolárov) a Vanuatu (227 tisíc dolárov), pričom tieto dve krajiny „predávať“ občianstvo začali v r. 2017. O niečo lacnejšie si môžete kúpiť občianstvo Granady (208 tisíc dolárov), ostrovného štátu na východe Karibského mora – Federácia Svätého Krištofa a Nevisu (150 tisíc dolárov) a tiež podobného ostrovného štátu v tom istom mori Svätá Lucia, karibskej krajiny Dominica a Antigua a Barbuda – štátu v strednej Amerike, ktorý leží na troch ostrovoch v Malých Antilách. Vo vyše spomenutých krajinách Karibiku si občianstvo môžete kúpiť za 100 tisíc dolárov.
O tom, či aj Slovensko plánuje podobným predajom občianstva podporiť naše „rozvinuté kapitalistické“ domáce hospodárstvo, redakciu Hlavných správ zatiaľ ani z Úradu vlády SR, ani z parlamentu, ba ani z bývalého Ústredného domu pionierov a mládeže Klementa Gottwalda neinformovali…
Eugen Rusnák